هر آنچه که باید از بازی Valheim بدانید

بازی Valheim

بازی Valheim جدیدترین بازی‌ای است که به صدر جدول رده‌ بندی Steam رسیده و در Twitch و  YouTube نیز به موفقیت‌های چشمگیری دست یافته است. خب حالا چرا بازی Valheim انقدر مورد توجه قرار گرفته است؟  آیا ارزش بازی کردن را دارد و یا اینکه یک بازی زودگذر دیگر است؟ بیایید راجع به آن صحبت کنیم.

بازی Valheim

Valheim یک بازی دسترسی زود هنگام ژانر بقا است که در تاریخ ۲ فوریه در Steam منتشر شد. در حال حاضر، بازی‌های دسترسی زود هنگام ژانر بقا در Steam بسیار متداول هستند، به خصوص با وجود محبوبیت چشمگیر بازی‌هایی مانند Minecraft ،Subnautica ،Rust و Terraria، بازی‌های این ژانر بیشتر شده ‌اند. بازی‌های جدید این ژانر دائما درون بازار سرازیر می‌شوند و البته اکثر آن‌ها بازی‌های ضعیفی هستند و صرفا با انتشار نسخه‌های باگ‌دار در تلاشند تا سریعا به سوددهی برسند. اما بازی Valheim با آن بازی‌ها فرق دارد.

داستان بازی

پیش ‌فرض اصلی این بازی این است که شما یک وایکینگ هستید و در سرزمین Valheim، دهمین جهان Norse، ساکن می‌شوید و مجبورید برای اثبات خود به Odin با دشمنان دیرینه‌اش، در قالب مبارزه با رئیس، بجنگید. قطعا داستان بازی فراتر از یک بازی متوسط ژانر بقا است، اما به جز یک مقدمه کوتاه در ابتدای بازی و افسانه‌هایی که در طول بازی در سراسر جهان پخش می‌شود، داستان بازی بر سر راه گیم ‌پلی آن قرار نمی‌گیرد.

اهداف و فعالیت‌های شما برای این ژانر کاملا استاندارد هستند. شما می‌توانید مواد و مصالح را جمع‌ آوری کنید، پناهگاه بسازید و با تهدیدات مبارزه کنید. همچنین می‌توانید با حداکثر ۹ تا از دوستانتان بازی کنید و همیشه بازی ‌کردن با دوستان باعث می‌شود که این نوع بازی‌ها جذاب‌تر شوند. البته رویکرد Valheim به این موارد و عناصر منحصر به فردی که معرفی می‌کند، باعث شده است که نسبت به اکثر بازی‌های ژانر بقا برتری داشته باشد. حتی با اینکه هنوز در مرحله اولیه توسعه قرار دارد (به راحتی می‌توانیم بگوییم که ما ساعت‌ها بازی‌های این ژانر را امتحان کرده ‌ایم).

جهان بازی به لطف افکت‌های پویا و رویداد‌هایش (مانند شرایط آب و هوایی سخت) زنده به نظر می‌رسد، شخصیتتان از طریق هر فعالیتی که انجام می‌دهید ارتقاء می‌یابد و در دنیای بازی سیاه‌ چال‌هایی خواهید یافت که پر از غنیمت هستند. در طراحی مبارزات بازی از بازی‌های ژانر نقش ‌آفرینی مانند The Legend of Zelda و سری Dark Souls الهام گرفته شده و سیستم ساخت‌ و ساز آن تعادل زیادی میان آزادی خلاقیت و سادگی ایجاد کرده است.

روند بازی

این بازی در تلاش است تا به جای گیج کردن بازیکنان و ارائه اطلاعات بازی به صورت یکجا، به طور تدریجی مکانیک‌ها و مفاهیم جدید را به شما آموزش دهد و از سردرگمی مخاطب جلوگیری نماید. همین انتخاب‌های هوشمندانه طراحی باعث شده است که بازی Valheim برای طرفداران و غیرطرفداران ژانر بقا جذاب باشد. همچنین همین امر موجب شده است که این بازی به سرعت فراگیر شود. در این بازی برای فریب بازیکنان عادی به اندازه کافی از معیارهای گیم‌ پلی ژانر نقش ‌آفرینی استفاده شده و همچنین با وجود فعالیت‌هایی مانند جمع کردن مواد به‌ طور کامل از ژانر بقا نیز دور نشده است و در واقع در تلاش است تا به اندازه کافی به هر دو ژانر بپردازد.

بازی Valheim

همچنین می‌خواهیم به طور اجمالی به تصویر سازی بازی Valheim بپردازیم. اگرچه ممکن است با نگاه‌ کردن به اسکرین‌ شات‌های بازی با خود فکر کنید که این نوع تصویر سازی قدیمی و از مُد افتاده است، اما باید بدانید که توسعه‌ دهندگان بازی از قصد تصمیم‌ گرفتند که بازی را بدین شکل طراحی کنند تا منحصر به فرد باشد. ما فکر می‌کنیم که این نوع تصویرسازی بسیار جذاب است، مخصوصا زمانی که با افکت‌های زیبای آب و نور ترکیب می‌شود.

خب تا به حال تمام ویژگی‌های بازی عالی به نظر می‌رسد، اما Valheim خالی از ایراد نیست و باید قبل از شروع بازی از ایرادات آگاه شوید.

دسترسی زود هنگام و آینده

برای بسیاری از بازیکنان انتشار نسخه دسترسی زود هنگام یک کارت قرمز محسوب می‌شود. این برنامه‌ای است که Steam در پیش گرفته و به توسعه ‌دهندگان اجازه می‌دهد تا بازی‌هایی که هنوز در حال توسعه هستند را در ویترین این فروشگاه عرضه کنند. این رویکرد هیچ مشکلی ندارد اما مطمئنا در طول سال‌ها و با انتشار بازی‌های مشکل ‌داری که از طریق این برنامه منتشر شده‌ اند و هیچگاه تمام نمی‌شوند، از آن سوء استفاده شده است. اما با این حال، بازی Valheim از این نظر واقعا ستودنی است.

در حال حاضر نیز این بازی با ارائه چند بیوم (زیست بوم یا جهان) برای کاوش، رئیس‌هایی برای مبارزه و مکانیک‌هایی برای گردش در محیط، محتوای خوبی فراهم کرده است. با توجه به سرعت و میزان علاقه‌تان به عناصر ساخت‌ و ‌ساز –مانند ساخت سازه‌هاـ به راحتی می‌توانید چندین ساعت در این بازی وقت بگذرانید. اما محتوا همه چیز نیست، عموما بازی‌های دسترسی زود هنگام با مشکلات فنی روبرو می‌شوند و بازی Valheim نیز از این قاعده مستثنی نیست.

ایرادات بازی

بازی Valheim

وقتی بحث باگ‌ها پیش کشیده می‌شود، باید بگوییم که این بازی باگ‌های کمی دارد. ما در طول بازی با اشکالات زیادی مواجه نشده ‌ایم. اما با این حال، حتی بازیکنانی که کامپیوتر‌های پیشرفته دارند نیز باید منتظر مواجهه با مشکلات نرخ‌ فریم باشند، مخصوصا در هنگام بازی در حالت چند نفره احتمال رخ دادن چنین مشکلاتی بیشتر است ( به زودی درباره این موضوع صحبت خواهیم کرد).

همچنین این نگرانی طبیعی نیز وجود دارد که ممکن است بازیکنان این بازی را رها کنند، اما با توجه به وضعیت کنونی آن و این موضوع که بازی Valheim توسط یک کمپانی معروف منتشر شده است (کمپانی Coffee Stain Studios، مسئول انتشار بازی‌هایی مانند Deep Rock Galactic و Satisfactory)، این اتفاق بعید به نظر می‌رسد. همچنین توسعه ‌دهندگان آن اظهار داشته ‌اند که احتمالا این بازی به مدت یک سال در حالت دسترسی زودهنگام باقی خواهد ماند.

حرف از آینده بازی شد و باید بگوییم که توسعه ‌دهندگان Valheim به تازگی یک نقشه ‌راه جدید منتشر کرده ‌اند که چهار به ‌روزرسانی عمده در طول سال ۲۰۲۱ را مشخص می‌کند. در طول این به‌ روزرسانی‌ها، بیوم‌ها، مکانیک‌ها و ویژگی‌های جدیدی به بازی اضافه می‌شوند. (همچنین بسیاری از مشکلات فنی بازی حل خواهد شد). بازی Valheim در حال حاضر عالی است و به‌ نظر می‌رسد که در طول یک سال آینده نیز بهتر و بهتر خواهد شد.

موارد اضافی

قبل از جمع ‌بندی باید بگوییم که شما قبل از ورود به بازی Valheim باید از چند نکته درباره بازی آگاه شوید. اولا، بازی Valheim در حال حاضر فقط برای کامپیوتر‌ در دسترس است و طبق گفته توسعه ‌دهندگان، بعید است که به زودی این وضعیت تغییر کند، اما انتشار نسخه کنسول بازی در آینده، نیز دور از ذهن نیست.

نکته بعدی حالت چند نفره آن است. با اینکه بازی به‌ گونه‌ای طراحی شده است که هم در حالت تک ‌نفره و هم در حالت چند نفره اجرا شود، اما گیم ‌پلی عالی چند نفره آن توجه بسیاری از بازیکنان را جلب کرده است. دو راه برای بازی چند نفره وجود دارد: راه اول این است که بازی به طور مستقیم از طریق خود بازی در یک سرور غیراختصاصی راه اندازی شود و یا اینکه بازی از طریق یک برنامه جداگانه در یک سرور اختصاصی اجرا شود و یا یک سرور از کمپانی‌هایی مانند G-Portal اجاره شود.

راه اندازی روی سرور غیر اختصاصی

بازی Valheim

راه اندازی بازی بر روی یک سرور غیر اختصاصی آسان است، فقط کافی است که دکمه « launch server» را فشار دهید تا مانند سایر بازی‌ها، دوستانتان از طریق Steam به شما بپیوندند. درباره این روش چند نکته منفی وجود دارد: عملکرد این نوع سرور به خوبی سرورهای اختصاصی نخواهد بود، بنابراین ممکن است با تاخیر مداوم مواجه شوید. همچنین احتمالا کامپیوتر شخصی که میزبان سرور است با مشکلاتی مواجه خواهد شد (مخصوصا با پیوستن افراد بیشتر) و سرور فقط تا زمانی که میزبان در حال بازی است، روشن و در دسترس خواهد بود. یک سرور اختصاصی می‌تواند این مشکلات را برطرف کند. البته فقط در صورتی که یک کامپیوتر اضافی داشته باشید و همچنین روند نسبتا پیچیده راه ‌اندازی سرور را بلد باشید.

اجاره یک سرور اختصاصی حلال تمام مشکلات است. مخصوصا اگر یک کامپیوتر اضافی ندارید، اما به هر حال برای اینکار باید به صورت ماهیانه مبلغ قابل توجهی هزینه کنید. زمانی که حالت چند نفره بازی راه بیفتد، اوضاع بر وفق مراد خواهد بود، اما برای رسیدن به آن مرحله و دستیابی به یک سرور با عملکرد عالی، باید چند مرحله را پشت سر بگذارید. سرورهای غیر اختصاصی برای گروه‌های کوچک مناسب هستند. اما اگر می‌خواهید با حداکثر ظرفیت بازیکنان (۱۰ نفر) بازی کنید پس حتما باید از یک سرور اختصاصی استفاده نمایید. فرقی نمی‌کند که خودتان میزبان سرور باشید و یا آن را اجاره کنید.

آیا بازی Valheim برای شما مناسب است؟

بازی Valheim به لطف استفاده از ترکیب هوشمندانه ژانر بقا و نقش‌ آفرینی موفق به جذب طیف گسترده‌ای از بازیکنان شده است. اگر یکی از این ژانرها را دوست نداشته باشید نیز این احتمال وجود دارد که به دلیل وجود شرایط متعادل میان این دو ژانر، باز هم از بازی لذت ببرید. نیازی به گفتن نیست که اجرای این بازی با دوستانتان فوق‌العاده است. بنابراین اگر گروه دوستانتان به دنبال یک بازی جدید هستند، Valheim چند هفته شما را سرگرم خواهد کرد.

اما حتی اگر بازی را خریداری کردید و از آن خوشتان نیامد، همیشه می‌توانید از قوانین بازپرداخت Steam برای این نوع بازی‌ها استفاده کنید. فقط کافی است که دو ساعت از بازی را امتحان کنید تا بفهمید که برایتان مناسب است یا نه. اگر هیچ یک از ژانرهای بقا و نقش ‌آفرینی را دوست ندارید، پس Valheim مناسب شما نیست، اما اگر به هریک از این ژانرها علاقه دارید، احتمالا این بازی تازه، محبوب‌ترین بازی امسالتان خواهد بود و در نتیجه ۴۰ ساعت از عمرتان را صرف آن خواهید کرد.

 

منبع: ReviewGeek

کوروش نیک منش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =