هزینه های ساخت هر دستگاه پلی استیشن ۴ برای سونی

هزینه های ساخت هر دستگاه پلی استیشن 4 برای سونی

پلی استیشن ۴ هزینه ای معادل ۳۸۱ دلار برای شرکت سونی دارد و ۱۸ دلار هزینه اضافی برای فروش به صورت خرده فروشی به آن اضافه می شود که در نهایت ۳۹۹ دلار قیمت دارد. این رقم از تقریبی است که شرکت IHS از سخت افزار های به کار رفته در این دستگاه داشته است به دست آمده است. در اصل هزینه سخت افزار مورد استفاده در این دستگاه ۳۷۲ دلار می باشد که با افزودن هزینه مونتاژ به این قیمت دست یافته اند.

در این گزارش آمده است که پردازنده و حافظه سیستم حدود نیمی از هزینه کنسول را در بر می گیرند البته اگر از حافظه ی ۵۰۰ گیگی به جای یک ترابایتی استفاده شود ارزان تر خواهد شد این قیمت حتی با استفاده از حافظه ۱۲۰ گیگا بایتی که در PS3 استفاده می شد، کمتر هم خواهد شد.مدیر اجرایی شرکت سونی Anrew House در ماه آگوست اعلام کرد که تجربه اعلام قیمت گذشته مان برای PS3 را تکرار نمی کنیم.
آن موقع در سال ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ قیمت سه و نیم میلیون دلار شد در حالیکه ما در E3 سال ۲۰۰۶ قیمت را ۵۹۹ دلار اعلام کرده بودیم. در آن زمان IHS کنسول PS3 برای سونی هزینه ای معادل ۸۰۵ دلار داشت و شرکت تا دسامبر ۲۰۰۹ در هر دستگاهی حدود ۴۰ دلار ضرر داد.
دستگاه PS4 شروع خوبی داشته است، زیرا سونی در اولین پیش فروش محصول یک میلیون دستگاه را فروخته است. سونی بیان داشته که مشکلات کمی در سیستم های رونمایی شده وجود دارد و همچنین تعداد کنسول های PS4 که ممکن است مشکلی داشته باشند را کمتر از یک درصد برآورد نموده است.

هزینه های ساخت هر دستگاه پلی استیشن 4 برای سونی
هزینه های ساخت هر دستگاه پلی استیشن ۴ برای سونی

سونی هم اکنون در آستانه شکستن هزینه های سخت افزاری کنسول های بازی برای پلی استیشن ۴ قرار دارد. با این حال در تولید پلی استیشن ۴، شرکت سونی سعی کرده است تا حد ممکن هزینه های تولید و قطعات را کاهش دهد که این سبب عدم دسترسی سریع شرکت به سود مورد انتظار در فروش این محصول خواهد شد. علاوه بر این پلی استیشن ۴ ارتقا دهنده ای را ارائه می نماید که همراه با یک پردازنده و یک حافظه ساب سیستم است و لذا از لحاظ عملی و طراحی تولید هزینه را بالا می برد.

صورت حساب (BOM) برای دستگاه پلی استیشن ۴ حدود ۳۷۲ دلار است. هنگامی که هزینه های دیگر اضافه می شود هزینه های شرکت خیلی بیشتر از این مقدار خواهد شد ولی BOM به شرکت سونی اجازه دریافت سود زیاد را نمی دهد و شرکت مجبور است هزینه های سخت افزاری را کاهش دهد.

مدیر ارشد مرکز سنجش هزینه های IHS، Andrew Rassweiler گفت: هنگامی که مدل اصلی پلی استیشن ۳ را در سال ۲۰۰۶ به نمایش گذاشتیم، تجزیه و تحلیل هایمان در مورد برآورد قیمت به این رسید که می توانیم آن را با قیمت یک نوت بوک عرضه نمائیم. اما متاسفانه این دستاورد سونی با ناکامی های عمده ای همراه بود. زیرا هزینه های BOM برای بسیاری از نسخه های کنسول بیش از قیمت پیش فروش اعلام شده بود که در بعضی موارد حتی به بیش از صد دلار هم می رسید.

هزینه های ساخت هر دستگاه پلی استیشن 4 برای سونی
هزینه های ساخت هر دستگاه پلی استیشن ۴ برای سونی

اگرچه سونی تمام سعی خور را جهت جبران این خسارت در ادامه تولید پلی استیشن ۳ کرد. اما سود شرکت بیشتر از فروش بازی ها و محتوا بود و نه از سخت افزار فروش رفته. وی همچنین به این نکته اشاره کرد که : اکنون نیز سونی با طراحی پلی استیشن ۴ فاصله کمی تا شکستن قیمت های سخت افزاری یا حتی سود آوری دارد. این شرکت، با وجود ارائه طراحی کاملا نوین که بار دیگر پیشرو در اجزای ساختاری است عملکرد فوق العاده ای را ارائه می نماید.

پلی استیشن ۴ را با تمرکز بر تمام هزینه های اضافی من جمله پردازنده و حافظه و هزینه های درایو نوری و هارد دیسک و سایر ساب سیستم ها، قیمت گذاری می کنیم. پلی استیشن ۴ برای سونی از پلی استیشن ۳ ارزانتر بوده است البته طبق قیمت گذاری که IHS انجام داده است.
ارزیابی قیمت ها برای نسخه های پیش فروش می باشد و تنها شامل هزینه های سخت افزاری و تولیدی می باشد و شامل هزینه های دیگر اعم از نرم افزار و مجوز ها و حق امتیاز ها و سایر هزینه ها، نمی شود.

قطعات اصلی کنسول پلی استیشن ۴

پردازنده اصلی APU شامل CPU و GPU حدوداً ۸۵ تا ۹۰ دلار ، حافظه ۸ گیگابایتی GDDR5 حدوداً ۱۱۰ تا ۱۴۰ دلار ، تراشه سیستم‌عامل که معمولا مبتنی بر ARM است و حدوداً ۱۲ تا ۱۸ دلار برآورد می شود.تراشه رمز گذاری یا رمز گشایی حدوداً ۸ تا ۱۲ دلار درایو بلوری حدوداً ۱۸ تا ۲۵ دلار ،دیسک سخت حدوداً ۳۸ تا ۵۰ دلار ورودی و خروجی‌ها حدوداً ۹ تا ۱۲ دلار ،تراشه شبکه بی سیم و آنتن مرتبط به آن حدوداً ۴ دلار ،خروجی HDMI و HDCP حدوداً ۱۱ تا ۱۵ دلار ،قطعات دیگر حدوداً ۲۵ تا ۳۵ دلار
جمع کل: ۳۲۰ تا ۴۰۱ دلار

لوازم جانبی کنسول PS4

دسته بازی Dual Shock 4 بین ۱۸ تا ۳۵ دلار ،سیستم PS4 Eye حدوداً ۱۲ تا ۲۰ دلار ،هدست مونو حدوداً ۳ دلار ،کابل‌ها و دیگر موارد حدوداً ۳ دلار

سایر هزینه ها

پاور ساپلای حدوداً ۲۵ تا ۵۵ دلار ،سیستم خنک کننده حدوداً ۲۰ تا ۳۸ دلار ،مونتاژ و سرهم کردن قعطات در چین حدوداً ۱۳ دلار و در ژاپن حدوداً ۴۵ دلار ،با یک حساب ساده بدون در نظر گرفتن آخرین مورد هزینه هی این بازی حدود ۴۵۰ الی ۵۰۰ دلار خواهد شد که این هزینه ای است که خود شرکت باید بپردازد بدون هزینه مونتاژ کردن می باشد.
در Playstation 4 سونی دو واحد سخت افزاری یعنی واحد پردازنده مرکزی CPU و واحد پردازش گرافیکی GPU را باهم ادغام کرده است. در این باره تحلیل گر ارشد پلتفورم های مصرف کننده در شرکت IHS، Jordan Selborn اظهار داشت : این تصمیم با تمرکز بر هماهنکی هسته و هزینه های اقتصادی کنسول انجام شده است و حافظه و پردازنده بر مبنای قوانین BOM می باشد. این پردازنده هیولایی است که با یک تراشه به اندازه ۳۵۰ میلی متر مربع به بازار آمده است.

هزینه های ساخت هر دستگاه پلی استیشن ۴

این اندازه سه برابر بیشتر از تراشه های دیگری که از این فناوری استفاده می کنند، می باشد و توسط مرکز آنالیز خدمات IHS انجام شده است. ساخت سیلیکونی تراشه آن را برای کاربران بسیار جذاب کرده است و این درست در حالی است که سطح بسیار بالایی از کارآیی را در این واحد شاهد هستیم. نسخه های بعدی با تکنولوژی پیشرفته تر نیمه رسانا تولید می شوند که هم عملکرد و هم هزینه را افزایش می دهند.

این پردازنده در سطح بسیار بالایی از ادغام با استفاده از تکنولوژی نیمه رسانای ۲۸ نانومتری و ترکیب پردازنده و GPU در یک بخش واحد، قرار دارد. پردازنده شامل یک پردازنده هشت هسته ای Jaguar و یک پردازنده گرافیکی Radeon می باشد. و همان طور که قبلا گفتیم هزینه ای معادل ۸۵ تا ۹۰ دلار دارد.
هزینه ای که برای DRAM در نظر گرفته شده است ۱۱۰ الی ۱۴۰ دلار است که با توجه به این که این هزینه برای نسل چهارم پلی استیشن ۳ فقط ۹.۸۰ دلار بود بسیار حائز اهمیت می باشد. توجه داشته باشید که هزینه ۹.۸۰ دلاری هزینه ای است که در سال ۲۰۰۹ ، IHS با آنالیز DRAM ی که مستقیماً به پردازنده Nvidia در پلی استیشن ۳ نصب شده بود، برآورد کرده است. این افزایش هزینه به دلیل استفاده از گرافیک پیشرفته DRAM (GDRAM) GDDR5 می باشد.

حافظه GDRAM DDR5 پهنای باند بیشتری نسبت به DDR3 که در Xbox One استفاده می شود، دارد. تحلیل گر ارشد Mike Howard در بخش DRAM و حافظه IHS گفت: با استفاده از پردازش موازی به طور خاصی افزایش کارآیی گرافیک این کنسول را شاهد هستیم. به دلیل GDRAM GDDR5 که پیشرفته تر از DDR3 است که در رایانه های شخصی و کنسول های بازی قدیمی استفاده می شود، هزینه های بیشتری را شاهدیم.

برای اینکه بتوان هزینه ها را کاهش داد باید هزینه های افزایش پردازنده و حافظه را با عدم تغییر و یا هزینه های کمتر در ساب سیستم ها جبران کرد. بزرگترین بخشی که برای کاهش هزینه ها میتوان در نظر گرفت درایو نوری می باشد که در اینجا فقط ۲۸ دلار قیمت گذاری شده است در حالیکه در پلی استیشن ۳ برای CECH-2001A با ۶۶ دلار قیمت گذاری شده بود.
با توجه به این که مکانیزم های درایو نوری همانی است که در سال ۲۰۰۹ بوده است، سونی توانست به طور چشمگیری قیمت این محصول را کاهش دهد.سونی با طراحی مدار ترکیبی ۱۰ دلار دیگر در پلی استیشن ۴ کاهش قیمت نسبت به قیمت ارائه شده BOM داشت. با این طراحی سونی توانست تعدادی از مدارهای کوچک و نیمه رسانا را ادغام کرده و هزینه هایش را کاهش دهد.

علاوه بر این کاهش قیمت در قسمت طراحی مکانیکی از جمله ضمائم پلاستیکی و فلزی و همچنین محتوای الکترومکانیکی همچون بردهای چاپ مدار و اتصال دهنده ها، کاهش ۵ دلاری داریم. با چنین کاهش قیمت هایی فعلاً قیمت درستی از طرف سونی اعلام نشده است، تا ببینیم در E3 سونی چه قیمتی را اعلام می کند.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =