پلی استیشن ۴ پرو بیشتر رقیب ایکس باکس وان اس است

پلی استیشن4

کنسول ایکس باکس وان ایکس در مقایسه با رقیب خود یعنی پلی استیشن ۴ پرو بیشتر از ۵۰۰ گرم سنگین تر است و ممکن است این میزان وزن دستگاه برای شما جالب نباشد چون از دستگاهی با این ظاهر ظریف انتظار این وزن زیاد را ندارید.

پلی استیشن 4 پرو
پلی استیشن ۴ پرو

در نمایشگاه E3 2017، مدیر بخش ایکس ‌باکس کمپانی مایکروسافت به نام فیل اسپنسر اعلام نمود که کنسول پلی ‌استیشن ۴ پرو بیشتر رقیبی برای ایکس ‌اکس وان اس محسوب می شود تا ایکس ‌باکس وان ایکس.

در تازه ترین اخبار منتشر شده از بازی، فیل اسپنسر، مدیر قسمت ایکس ‌باکس شرکت مایکروسافت، طی مصاحبه ای با جف کیلی در جریان نمایشگاه E3 2017 اعلام نمود که در رابطه با اختلاف ۱۰۰ دلاری در قیمت ایکس ‌باکس وان ایکس در مقایسه با کنسول پلی‌استیشن ۴ پرو نگران نمی باشد، زیرا این دو کنسول را به عنوان رقیب همدیگر در نظر نگرفته است.

شاید کمپانی مایکروسافت کنفرانسی عاقلانه را برای همایش E3 2017 در نظر گرفت. ولی اعلام کردن قیمت ۴۹۹ دلاری ایکس ‌باکس وان ایکس، با وجود قدرت بالاتر این دستگاه، همچنان کاربران را به یاد رونمایی نسبتا ضعیف از نسخه پایه این کنسول، یعنی ایکس ‌باکس ‌وان می اندازد. ۴۹۹ دلار همچنان قیمت خیلی بالایی نسبت به کنسول پلی ‌استیشن ۴ پرو داشته و البته قدرت آن هم کمتر می باشد.

شرکت مایکروسافت قبلا اعلام نموده بود که کنسول ایکس ‌باکس وان ایکس برای هواداران و گروه ویژه ای از گیمر‌ها طراحی شده و تفکر پشت این مسئله را می توان از مصاحبه آخر فیل اسپنسر در این رابطه فهمید. علت نگران نبودن فیل اسپنسر در رابطه با اختلاف قیمت ۱۰۰ دلاری میان این ۲ کنسول به مسئله مربوط می شود که کمپانی مایکروسافت کنسول ایکس ‌باکس وان ایکس را در جایگاه رقابت با پلی ‌استیشن ۴ پرو در نظر نمی گیرد! اسپنسر در طول مصاحبه با وب‌ سایت یورو گیمر در مورد این مسئله این گونه می‌گوید:

من کنسول پلی ‌استیشن ۴ پرو را به عنوان یک رقیب برای کنسول ایکس ‌باکس وان اس در نظر می گیرم تا ایکس‌ باکس وان ایکس. در صورتی که تنها به ویژگی های سخت ‌افزاری این کنسول توجه داشته باشید، متوجه می شوید که ایکس‌ باکس وان ایکس در سطح در مقایسه با هر نوع کنسول دیگری عرضه شده است.

با وجود اینکه اسپنسر به طور مستقیم به تکنیک آپ ‌اسکیل Checkerboard در کنسول پلی ‌استیشن ۴ پرو اشاره‌ ای نداشته، ولی این مسئله را با طرح این موضوع که آثار بیشتری با رزولوشن ۴k حقیقی روی کنسول ایکس ‌باکس وان ایکس قابل اجرا خواهد بود، هدف می گیرد! در جای دیگری از این مصاحبه، اسپنسر می گوید که آنها از ایکس ‌باکس وان ایکس بر خلاف ایکس ‌باکس وان اس، انتظار این را ندارند که به پرفروش‌ ترین کنسول بازار تبدیل شود. او در این رابطه می گوید:

رقبای ما نیز نکته مشابهی را می ‌بینند. نسخه های پایه این کنسول ‌ها برای قسمت گسترده ای از کاربران می باشند. کنسول ایکس ‌باکس وان ایکس در تاریخ هفتم ماه نوامبر امسال عرضه می گردد. در ادامه قصد داریم تا به بررسی این کنسول محبوب بپردازیم. موقعی که ایکس باکس وان اس عرضه شد، جلوه ای از یک کنسول ظریف را نشان داد و از نسخه پیشین خود یعنی ایکس باکس وان چهل درصد کوچک تر بود. رنگ سفید جذاب این کنسول در دکور میز تلویزیون خانه جلوه نمایی می کرد و بسیار شکیل بود.

ولی در طراحی ایکس باکس وان ایکس در مقایسه با کنسول پیشین تفاوت زیادی رخ نداده و در طراحی این کنسول، از عنصر سادگی استفاده شده است. اینکه کمپانی مایکروسافت موفق شده این سخت افزار قوی را همراه با یک آداپتور درون جعبه ای تقریبا هم اندازه ایکس باکس وان اس قرار دهد، قابل تحسین می باشد.

رنگ ضد خش و مات کنسول این مرتبه دیگر همچون گذشته اثر انگشت را به خود نمی گیرد. ولی نباید فریب شکل ظاهری ظریف این کنسول را بخورید زیرا این دستگاه ۳.۸ کیلوگرم وزن دارد که در مقایسه با ایکس باکس وان اس یک کیلو سنگین تر می باشد.

کنسول ایکس باکس وان ایکس در مقایسه با رقیب خود یعنی پلی استیشن ۴ پرو بیشتر از ۵۰۰ گرم سنگین تر است. ممکن است این میزان وزن دستگاه برای شما جالب نباشد چون از دستگاهی با این ظاهر ظریف انتظار این وزن زیاد را ندارید. اما موضوع مهم این است که می توانید با خیال راحت از دستگاه استفاده کنید و هیچ نگرانی بابت قطعات آن نداشته باشید. فن های کنسول در هر شرایطی به خوبی و بدون صدا کار می کنند.

در قسمت پشتی کنسول ساختاری شبیه به نسخه ای را می بینیم و این نشان می دهد که باز هم خبری از پورت ویژه کینکت نیست و به منظور بهره گیری از سنسور از یاد رفته مایکروسافت، به یک آداپتور جداگانه نیزا خواهید داشت. پس در صورتی که تا کنون در این مورد شک داشتید، الان می توانید اطمینان داشته باشید که کمپانی مایکروسافت به طور کامل از کینکت مایوس شده است.

ایکس باکس وان ایکس دارای جعبه ای کوچکی است که همراه با کنسول شامل یک دسته، کابل برق، کابل HDMI، اشتراک گلد و همچنین ۱ ماه دسترسی به خدمات ایکس باکس گیم پس با قیمت ۱۰ دلار می باشد. کنسول ایکس باکس وان ایکس با حافظه پایه ۱ ترابایتی توزیع می گردد که از این میزان حدود ۷۸۰.۹ گیگابایت آن در اختیار شماست.

پلی استیشن 4 پرو
پلی استیشن ۴ پرو

بر خلاف ایکس باکس وان ابتدایی که از لحاظ ابعاد در حد دستگاه های پخش ویدیوی قدیمی بود، ایکس باکس وان ایکس از نظر طراحی زیبایی مدل اس را دارا می باشد. در حقیقت اندازه آن حتی از اس نیز کوچک تر می باشد ولی موقعی که آنها را روی یکدیگر بگذارید، می فهمید که بعضی از ابعاد ایکس بیشتر می باشد.

ایکس باکس وان ایکس از لحاظ قدرت پلی استیشن ۴  را مغلوب می سازد. این کنسول قدرتمندتر و کوچک تر بوده و شامل پخش کننده ای بلوری نیز می باشد که وضوح تصویر آن ۴K می باشد. رقیب این کنسول یعنی پلی استیشن ۴ پرو هیچ یک از این موارد را در خود ندارد.

قدرت سخت افزاری بالای این کنسول نیاز به یک سیستم خنک کننده و فن های قوی هم خواهد داشت که در طی بررسی های انجام شده مشخص شده است که از این بابت هیچ مشکلی وجود ندارد. سر و صدای فن های این کنسول از مدل اس بلندتر بوده همچون رایانه های ویژه گیمینگ می باشد.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت − 3 =