بازبینی ویژگی های فنی پلی استیشن ۵ سونی

پلی استیشن 5 سونی

کنسول جدید سونی یعنی پلی استیشن ۵ سونی شروع جدیدی را در حوضه کنسولی وارد کرده است. آیا می توان حد پیشرفتش را با اطلاعات جدید بررسی کرد؟

پلی استیشن 5 سونی
پلی استیشن ۵ سونی

کنسولِ جدید سونی یعنی پلی استیشن ۵ سونی شروع جدیدی را در حوضه کنسولی وارد کرده است. آیا می توان حد پیشرفتش را با اطلاعات جدید بررسی کرد؟

بالاخره کمپانی سونی رسمی شد. کنسول جدید سونی با نام پلی استیشن ۵ به ثبت رسیده است. تغییرات زیادی در بالا بردن کنترلر قبلی نسبت به کنترلر فعلی Dual Shock 4 صورت گرفته و با اینکه به طور کامل روشن نشده است، ولی ذخیره ساز SSD که در آن استفاده شده، باید تحول چشمگیری داشته باشد. همه این موارد نکته های مهم مقاله ی مخصوص مجله ی Wired است؛ در صورتی که اطلاعات زیادی را در مورد سیستم جدید بازگو می کند، بخش زیادی را از رموز مهم آن حفظ می کند.

درباره شاخص های فنی پلی استیشن ۵ سونی، می خواهیم بیشتر از منظر نسل جدید سونی درک داشته باشیم. گویا موضوع مهم پیرامون کنترلر جدید پلی استیشن ۵سونی ، کار تاثیر گذاری روی کاربران خیلی مشابه کنترلر Dual Shock 4 جدید خواهد بود. ولی یک سوراخ بیشتری در ان کار گذاشته شده که پیتر رابین، نویسنده Wired، گمان می کند میکروفونی برای دستیار صوتی باشد.

در هر صورت مطالب کمی که فعلا در رابطه با آن به اشتراک گذاشته شده مورد توجه واقع شده و کاملا با گرفتن بازخورد خیلی زیاد از بازی به کمک مدل تعامل شما با کنترلر ارتباط دارد. توضیحی هست که چطور کاربر می تواند با محیط داخل بازی از لحاظ حسی ارتباط بیشتری برقرار کند.

مثل اینکه در تریگرها نیز تحولاتی هم به وجود آمده، به طوری که هم اکنون این توانایی را دارند تا سطحهای گوناگونی از دشواری را در اختیار قرار دهند، همچنین مانند اتفاقی که در بالا بردن کشش در زمان کشیدن زه کمان به وجود می آید موضوع قابل توجهی است.

همچنین برخی از بهبودهای دیگر پلی استیشن ۵ سونی مانند گذار به استاندارد USB-C ارتباطِ سیمی و شارژ، به همراه باتری با ظرفیتِ بالاتر مورد استقبال قرار گرفت. به هر حال به ما ابلاغ شده است که دسته های جدید به مراتب سبک تر از دسته های Xbox خواهد بود.

مطلب دیگری که مورد تایید قرار گرفته، امکانات رهگیری پرتو (ray tracing) به حالت سرعت دهنده سخت افزاری در هسته ی گرافیکی PS5 است. لورا میله مثالی معاون استودیو EA، سخنان خود را در مورد چگونگی به کارگیری پردازش واقع گرایانه تر سایه های تماسی و سایه های منتشر شده، بازگو کرد.

ولی این قبیل قابلیت ها را گذشته در تعدادی از عنوان های پشتیبانی کننده ی RTX در پی سی دیده ایم. و در گام اول در مسیر رهگیری پرتوی بلادرنگ امکان دارد همانطور با کیفیت که در بازی های PC مثل Control می بینیم راشاهد نباشیم. ولی مثل هر کنسول دیگر، توقع می رود کسانی که توسعه دهنده بازی هستند، کم کم با بلوغ این نسل استفاده زیادتری از این فناوری ببرند.

نکته جالب برانگیز این است که کمپانی سونی تا الان صحبت های کمی راجب پردازننده ی مرکزی یا همان تراشه های گرافیکی پلی استیشن ۵ سونی می کند. (با اینکه هشت هسته و شانزده رشته پردازشی به طور رسمی تایید شده است). از لحاظ مزیت ها هم در اینجا بهبود سرعت را داریم.

پلی استیشن 5 سونی
پلی استیشن ۵ سونی

با ادامه مقاله بازبینی ویژگی های فنی پلی استیشن ۵ سونی همراه باشید

مارکو تراش، رئیس شرکت بلو پوینت راجب اینکه چگونه دسترسی سریع به داده ها از سطح اصطکاک در بازی کم می کند، این طور است که از اجرای درهای بسته شده برای کم کردن سرعت بازیکن در موقع آپلود داده های جدیدی در پشت صحنه ساخته شده اند دوری خواهد شد (همین نکته را کمپانی ماکرو سافت در تیزر اسکارلت بیان کرد).

در واقع گذار به ذخیره ساز نوع جامد خیلی مهم است. از لحاظ تایم های دسترسی و سرعت های بارگذاری اینطور نیست، بلکه به دلیل ذخیره ی زیاد و در آخر زیاد شدن غول اسای حجم داده ها را خیلی زیادتر از هر تایم دیگری که در گذشته دیده شده به پردازنده ی مهم واصلی نزدیک تر می کند.

به احتمال زیاد کمپانی سونی با قبول داشتن این موضوع، اطلاعاتی از سیستم مدیریت ذخیره ساز را هم برملا کرده که گویا به نوعی تکامل یافته سیستم “تحویلِ هوشمند” مورد استفاده قرار گرفته در بعضی عنوان های Xbox باشد و هدف ان به بالا بردن فضای آزاد SSD با نصب فقط بخشی از بازی که استفاده می کنید برمی گردد. نمونه قدیمی آن می تواند از بین بردن بخش تک نفره ی بازی بعد از تمام شدن ان و ریست داده های مورد احتیاج چند نفره باشد.

این یک نوع قابلیت مهم به حساب می آید، چرا که ممکن است، مدل های از موردهای ذخیره ساز اضافه شونده ای که در حال حاضر در ماشین های نسل جدید در اختیار داریم برای پلی استیشن ۵ سونی و یا کنسول اسکارلت مایکروسافت مورد استفاده نخواهد بود.

نه ذخیره سازی های بیرونی و نه استاندارد USB از لحاظ پهنای باند گویا انقدر سرعت نداشته باشد که به راهکارهای SSD در نظر گرفته شده برسند که آن ها را تنها به حالت پشتیبان گیری پایین می آورد. کمپانی سونی در مورد اینکه چه اندازه ای فضای SSD داشته باشیم چیزی بازگو نمی کند؛ اما در مقایسه با PS4 Pro و و Xbox One X جدید، شاید یک ترابایت در نظر گرفته خواهد شد. به این دلیل که مجبور می شوند بازی هایی که بر روی دیسک های بلوری ۱۰۰ گیگابایتی ارئه خواهند شد، را در خود قرار دهند که چند برابر ظرفیت دیسک های بلوری استاندارد برای عنوان های نسل جدید است.

در حال حاضر بیشتر از یکسال تا ارائه موج تازه از سخت افزارهای کنسولی زمان مانده است، پس باید منتظر بود که به تدریج اطلاعات زیادتری عرضه شود. اگر نسل بعدی از الگوریتم نسل قبلی پیروی کند، امکان دارد اتفاق های بیشتربا محتوای معرفی کنسول های جدید، نزدیک به اخر نیمسال اول سال ۲۰۲۰ میلادی شاهد باشیم.

در حال حاضر کمپانی سونی شوق کاربران را با نشان دادن جزئی در این مقاله ی Wired به حرکت واداشته که در غیر این صورت این امکان را داشتند که فقط با کمک خود یک سر خط خبری وسیع باشند، مانند پورت نسخه ی GT Sport برای PS5 با محافظت بهتر از کنترلرها!

در آخر هم باید بگوییم که فاش شدن استودیوی Blue Point در حال حاضر بر روی یک بازی پلی استیشن ۵ سونی کار می کند، به احتمال زیاد یک برنامه ریمیک، مثل آنچه که در مارس ۲۰۱۸ تیم در رابطه با آن به همه اعلام کرده بود. اگر جزئیات این گزارش Wired تا این حد هیجان انگیز باشد، نشان دادن رسمی آن بی شک غوغا به پا می کند.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × پنج =