چرا Resident Evil 6 بازی موفقی نبود؟

دلایل شکست Resident evil 6

Resident Evil به عنوان یک فرانچایز، از فراز و نشیب های زیادی برخوردار است. هر چند این مسئله برای تمام مجموعه بازی های طولانی مدت تا حدودی صادق است. سایر فرانچایزها مانند Silent Hill و بسیاری از بازی های دیگر که از ده ها سال پیش وجود داشتند نیز این بی ثباتی و نوسان در کیفیت و محتوای بازی را تجربه کرده اند.

نگاهی تأمل برانگیز به بدترین سری Resident Evil

Resident Evil که از اولین مجموعه بازی های زامبی است، در عصر CD-ROM های ۳۲ بیتی مانند یک طوفان، خیلی سریع تمام دنیا را فرا گرفت و سپس وارد دوره DVD-ROM شد که در اوایل دهه قبل، جای خود را به پک های بازی های اکشن داد و با هفتمین بازی آن، شاهد یک سری اسپین آف و تبدیل آن به یک بازی ترسناک مدرن شدیم. این بازی، آنقدر در دنیا فراگیر شد و طرفداران زیادی را به خود جلب کرد که انتظارات متفاوتی از این بازی داشتند.
جالب اینجاست، در حالی که Resident Evil 4 و ۵ در میان طرفداران این مجموعه از محبوبیت زیادی برخوردار بودند، Resident Evil 6 اینطور نبود و به عنوان یکی از متفاوت ترین بخش های این فرانچایز تلقی می شد. اما چرا اینطور شد؟ چرا چنین مجموعه ای که تا قبل از انتشار ششمین نسخه خود موفق تر از سایر بازی ها بود، ناگهان تعداد زیادی از طرفدارانش را از دست داد؟ چه اتفاقی برای Resident Evil 6 افتاد؟

مجموعه های این بازی

از میان تعداد بازی هایی که تحت عنوان Resident Evil وارد بازار شدند، تنها تعداد معدودی از آن ها باعث ناامیدی طرفداران شد. اما در اینجا قصد داریم پیرامون Resident Evil 4، ۵ و ۶ صحبت کنیم. Resident Evil 4 از چند طریق، تغییر بزرگی برای این مجموعه محسوب می شد.

یکی از تغییرات چشمگیر موجود در این بخش، این بود که دوربین را از حالت ثابت به حالت پویا تغییر داد که امروزه در بسیاری از بازی های مشابه شاهد آن هستیم. اما اگر بخواهیم دقیق تر بررسی کنیم، در این بخش واکنش نسبت به عوامل ترسناک بیش از پیش دستخوش تغییر شده است که در آن مبارزه با سلاح های قوی تر، گلوله های بیشتر، Quick Time Event ها و در نهایت تأکید کمتری بر حل مسئله و مدیریت منابع تجربه خواهید کرد.

انتظاراتی که برآورده نشد

با این که اکثر طرفداران با این موضوع مشکلی نداشتند، اما همانطور که پیش می رفت، بخش های قدیمی تر مانند Code Veronica قبل از آنکه به چیز دیگری تبدیل شوند، سبک اصلی بازی را تا جایی که امکان داشت به زور پیش می بردند. علاوه بر این، همچنان Resident Evil 4 به نوبه خود بازی بسیار خوبی بود. اما طولی نکشید که Resident Evil 5 جای آن را گرفت. این بخش بیشتر بر روی جنبه اکشن تمرکز دارد. با انتشار Resident Evil 5، بسیاری از طرفداران قدیمی شروع به شکایت کرده و گفته اند که این مجموعه هویت اصلی خود را از دست داده و از آنچه که انتظار داشتند بسیار دور شده است.


با این وجود، Capcom به طور علنی اعلام کرد که آن ها فکر می کردند بازار بازی های ترس و بقا برای Resident Evil بسیار کوچک است، به همین خاطر تصمیم گرفتند تا شانس خود را با Resident Evil 6 امتحان کنند.
این بخش، نقطه اوج بخش های قبلی مخصوصاً بخش های ۴ و ۵ محسوب می شد. این بخش دارای تعداد محدودی از اسلات های Inventory، پیام های مخفی، کلید معماها و اتمسفر ترسناکی است که کم و بیش مشابه بخش های قبلی بود. در Resident Evil 6 زامبی هایی با پرتابگر موشک، تک تیر انداز و مسلسل به وفور پیدا می شود، این زامبی ها از مهارت های گروهی نیز برخوردار بوده و همچنین می توانند پناه بگیرند. از این گذشته، مجموعه حرکات اکشن و Quick Time Eventها در همه جای بازی وجود دارند. Resident Evil 6 علیرغم امتیاز متوسطی که از منتقدان دریافت کرد و از سوی طرفداران پس زده شد، فروش نسبتاً خوبی داشت.

گیم پلی

سبک های جالب سینمایی که در گیم پلی این بازی مشاهده می شود و تنوعی که در میان جنگ های آن وجود دارد را نمی توان نادیده گرفت. اما با اینکه Resident Evil 6 به اکثر هدف های خود رسید، نتوانست آنگونه که باید، ترسناک باشد. به همین خاطر این بخش اگر بدترین بخش این مجموعه نباشد، یکی از بدترین بخش های آن محسوب می شود.

این بازی برای اولین سیستم هایی که بر روی آن ها اجرا شد از کیفیت خوبی برخوردار نبود. به طور مثال، بر روی سیستم هایی مانند، PS3، Xbox 360 و کامپیوتر، حتی به هنگام انجام کارهای ملایم نیز شاهد افت کیفیت تصویر، بریده بریده شدن صفحه و عدم هماهنگی حرکات لب و صدای کاراکترها بودیم. بعضی از این مشکلات با آمدن Patch بعدی برطرف شد، اما خسارتی که به اعتبار بازی وارد کرد تا مدت ها باقی ماند.

با اینکه Resident Evil 4، ۵ و ۶ بازی های شایسته ای هستند که با هدف و خلاقیت همراهند، اما باز هم به اندازه سه بخش نخستین این مجموعه ترسناک نیستند. در نتیجه Resident Evil 6 نتوانست انتظارات طرفداران Resident Evil 4 و ۵ را برآورده کند و از انتظارات طرفداران بخش های اول این مجموعه نیز بسیار دورتر است. این بخش با هدف جلب رضایت تعداد انبوهی از بازیکنان وارد بازار شد ولی تنها عده اندکی از آن لذت بردند.

آینده ی Capcom

این دامی است که به راحتی می تواند موجب سقوط یک فرانچایز شود، به خصوص زمانی که بسیار دورتر از آن چیزی شده باشد که در ابتدا موجب شهرت و قدرت آن شده بود. البته این تنها فرانچایزی نیست که به این دام می افتد، معمولاً اکثر مجموعه های طولانی مدت گرفتار این دام می شوند.
با این حال، درست مانند موجودات ترسناک زامبی که در عمارات و خیابان های مختلف Raccoon City جمع شده اند، Resident Evil نیز هیولایی است که از مرگ دوری می کند. با ورود هفتمین بخش از این بازی، که نسخه بازسازی شده از Resident Evil 2 بوده و از تجارب Resident Evil 3 الهام میگیرد، مشخص می شود که Capcom نسبت به گذشته، حس بهتری به Resident Evil دارد و آینده روشنی در انتظار آن است.

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − دو =