چه عواملی باعث شده Among Us تا این حد خوب کار کند؟

Among Us

یکی از نکات جالبی که درباره فرهنگ بازی‌های ویدیویی مورد پسند است، اینکه هرچند ماه یک بازی جدید، مرسوم و نه چندان جدی عرضه می‌شود و تا صدر لیست بازی‌ها بالا می‌رود، درست مانند بازی Among Us و مدت‌ زمان سرگرم‌ کننده‌ای را برای گیمرها به همراه می‌آورد. این بازی‌ها همیشه همدیگر را خنثی نمی‌کنند و بسیاری از آن‌ها به طور هم‌زمان موفق می‌شوند.

اما به نظر می‌رسد که در یک بازه زمانی چند ماهه یکی از آن‌ها محبوبیت بیشتری نسبت به دیگر بازی‌ها پیدا می‌کند. این روند همچنان ادامه دارد. فرقی نمی‌کند بازی Minecraft، Fortnite، Overwatch، یا Fall Guys را دوست داشته باشید یا خیر، احتمالاً تمامی این بازی‌ها حداقل برای مدتی بازار بازی‌ها را به خود اختصاص می‌دهند، مردم را دور هم جمع می‌کنند و آن‌ها را برای مدتی سرگرم می‌کنند.

بازی Among Us

به نظر می‌رسد بازی Among Us جدیدترین مورد اضافه شده به این باشگاه کوچک بازی‌های محبوب است. اما چرا اینطور است؟ بازی Among Us چه کاری انجام داده که باعث شده طرفداران بسیاری در بین انواع مختلف گیمرها پیدا کند؟

Among Us

Among Us به عنوان یک بازی کاملاً ابتدایی شروع به کار کرد و در ابتدا فقط در سیستم‌های تلفن همراه یافت می‌شد و بازی چند نفره آنلاین نداشت. همینطور به لطف جامعه بسیار فداکار و مشتاق، پس از آن مسیری بسیار طولانی را طی کرد. اما مانند بسیاری از بازی‌های کلاسیک دیگر، ایده اصلی بازی بسیار ساده است.

کافی است یک سری از کارهای روزمره را انجام دهید و در عین‌حال خائنین را نابود کنید. اگر خودتان یک خائن هستید باید بدون اینکه گرفتار شوید تمام افرادی که در اطراف هستند را نابود کنید. مکانیسم اصلی بازی همین است که البته مدت‌ها است به روش‌های مختلف در بازی‌های بسیاری ظاهر شده است.

مشابه به بازی Minecraft

حتی Minecraft هم حالت مشابهی دارد که تا امروز از محبوبیت خوبی برخوردار شده است. اگرچه Among Us کار خود را به خوبی انجام می‌دهد، اما تمرکز اصلی به جای چند ایده تنها روی یک ایده است که در بازی وجود دارد. همچنین با متوقف کردن مردم از ارتباط در طول لحظات حساس گیم پلی، بازی کمی سرگرم‌ کننده‌تر شده است. این کار تنش مخاطبین را افزایش داده و جایی برای اینکه بازیکنان ببینند چه کسی بیشتر از همه مشکوک است، باز شده است.

Among Us

سرانجام تمام این گمانه‌ زنی‌ها به یک رأی‌گیری ختم می‌شود و همان‌طور که تصور می‌کنید کسی که بیشترین رأی را کسب کند به سمت هوا پرتاب شده و از بازی حذف می‌شود. اگر بازیکنان اعتماد کافی برای انتخاب یک نفر یا فرد دیگر نداشته باشند می‌توانند از رأی دادن خودداری کنند. همین باعث ایجاد نتایج جالبی می‌شود و زمانی که هرکس بفهمد نظرش درست یا غلط بوده، به همان اندازه که خنده‌دار است می‌تواند گیج‌ کننده هم باشد.

اینکه یکی از خائنین باشید جالب‌ترین بخش بازی است و دلیل اصلی محبوبیت بازی همین است. اگر خائن باشید مجموعه‌ای از توانایی‌ها را دارید که بازیکنان دیگر ندارند، مثلاً می‌توانید از منافذ بگریزید، اکسیژن را قطع کنید، یا چراغ‌ها را خاموش کنید تا بازیکنان از هم جدا شوند، که البته هدف اصلی هم همین است.

ایجاد اختلال در سفینه

ایجاد مشکل در سفینه فضایی چیزی است که باعث تحریک بازیکنان برای حل مشکلات می‌شود. از این رو باعث می‌شود از هم جدا شده و خود را در معرض نابودی توسط خائنین قرار دهند. زمانی که یک بازیکن جدا شده و از گروه دور شود، خائن می‌تواند آن‌ها را بکشد و سلطنت خود را روی بقیه اعضای گروه آغاز کند. البته با این کار خائن شناسایی می‌شود. پس بازیکن باید خیلی با مهارت باشد که چند بار پشت سر هم این کار را انجام دهد و در نهایت بازی را ببرد.

Among Us

با توجه به اینکه فرصت‌های بسیاری برای خطا از طرف خائن وجود دارد، هرچقدر بیشتر این اتفاق بیافتد، بیشتر ممکن است شخصی مورد مشکوکی را ببیند و همه چیز را کنار هم بچیند و در نهایت همه چیز تمام شود. شما زمانی که در هر یک از کارهای بالا گرفتار شوید، بازی را تمام کنید.

فکر می‌کنم همین، دلیل محبوبیت بازی است. این بازی افراد را مجبور می‌کند تا اتفاقات اطراف را تحلیل کنند، بازیکنان دیگر را زیر نظر بگیرند و به دنبال الگوها و رفتار مشکوک باشند تا بفهمند شخصی واقعاً مفید است یا فقط اشتباهی از سوی بازیکنان بوده است. تا زمانی که شخصی دستگیر نشود به‌ هیچ‌وجه نمی‌توانید راجع به او مطمئن شوید و این حس تردید باعث می‌شود همه چیز دوباره و دوباره اتفاق بیافتد.

تکمیل وظایف

تکمیل وظایف بخش دیگر گیم پلی است و ترفندهای خود را دارد تا بازی را جالب نشان دهد. درست کردن سیم‌های پاره شده، تعمیر تجهیزات شکسته و شکستن سیارات برای حفاظت از یکپارچگی سفینه هر یک به‌ نوبه خود سرگرم‌ کننده هستند.

اضافه کردن چیزهای کوچک سرگرم‌ کننده از این دست به هر بازی باعث می‌شود کمی عمق و سرگرمی به آن افزوده شود که در غیر این صورت شاید ممکن نباشد. اطمینان از اینکه عضو گروه بودن به اندازه خائن بودن سرگرم‌ کننده و تحریک‌ کننده است یکی از بخش‌های اصلی بازی است و به همین دلیل است که بازی تا این حد موفق بوده است.

Among Us

برخلاف بسیاری از تجربه‌های چند نفره دو طرفه دیگر که این روزها عرضه شده‌ اند و بازیکنان در آن‌ها باید مدت‌ زمان طولانی را فقط منتظر بمانند تا نوبتشان شود و کمی سرگرم شوند، Among Us کار خود را به خوبی انجام داده و اطمینان حاصل کرده که کار تمامی نقش‌ها سرگرم‌ کننده است و تنش و پاداشی برای انجام کار درست و دقیق وجود دارد. پس این بازی فقط عبور از سطوح مختلف نیست، بلکه مهم این است که از همه چیز لذت ببرید. مهم نیست چه نقشی دارید و هدفتان چیست. این بازی کاملاً متعادل است و به خوبی برنامه ریزی شده است.

Among Us یک بازی خوش‌ ساخت است که اگر اتفاقات درون بازی اینگونه نبود، احتمالاً باز هم موفق می‌شد. این بازی جای خود را در جامعه استریم پیدا کرده است، عملاً اعضای خود را ساخته و مهم‌تر از همه اینکه ورود به این بازی کاری ساده و سرگرم‌ کننده است و هرکسی می‌تواند بازی کرده و از آن لذت ببرد.

 

منبع: GamingBolt

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 2 =