توضیح قابلیت کراس پلی در بازی Call of Duty: Modern Warfare

کراس پلی

در کراس پلی Call of Duty: Modern Warfare بازیکنان براساس نوع کنترلرشان گروه بندی می شوند. سری بازی ندای وظیفه را بی شک می توان از بهترین های شوتر اول شخص در صنعت بازی و سرگرمی دانست.

کراس پلی
کراس پلی

بازی که از همان اول جریان ساز بوده و انقلاب در بازی هایی با سبک تیراندازی به حساب می آمده است. بازی که از سال ۲۰۰۳ با بازی باز ها همراه است و لحظه های ناب جنگی برای آن ها آفریده توسط شرکت اینفینیتی وارد توسعه یافته و به وسیله اکتیویژن منتشر شد.

یکی از بهترین نسخه های این سری بازی نسخه های سه گانه جنگ های مدرن است که هم از نظر داستانی و هم المان های گیم پلی بازی تحولات عظیمی را پشت سر گذاشت و گرافیک و جلوه های بصری ویژه ای را به بینندگان نشان داد. قسمت اول این سه گانه در سال ۲۰۰۷ منتشر شد و مراحل آن توسط محمد علوی از بهترین طراحان مراحل بازی طراحی شد.

سازندگان بازی برای هر چه طبیعی تر شدن المان های بصری و تصویری بازی به سراغ پایگاه های نظامی و ارتش رفتند و از  نزدیک سلاح های مدرن نظامی را مورد بررسی قرار دادند و به فروش ۱۳ میلیون نسخه رسید. نسخه ای که علاوه بر استقبال کم نظیر مخاطبان، تحسین منتقدان را هم به همراه داشت و امتیاز فوق العاده ۹۴.۱۶ را دریافت کرد که هنوز در میان بازی های این نسخه امتیازی بی نظیر است. نسخه های دیگر این سه گانه در سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۱ منتشر شد و هر کدام از بهترین های بازی های سال خود بودند.

جدید ترین بازی این سری بازی نسخه ای ست به نام Call of Duty: Modern Warfare که در کنار بازی Death Stranding توانست نظر ها را به خود جلب کند . این بازی که بر خلاف نسخه قبلی سری ،Black Ops 4 ، که فاقد بخش داستانی بود و صرفا بر روی بخش چند نفره تمرکز داشت ، دارای بخش داستانی می باشد و از قضا به طور ویژه به بخش ویژه آن پرداختند و داستان پر کششی دارد. البته از نام آن می شد حدس زد که این بازی نسخه چهارم مجموعه جنگ های مدرن می باشد ولی گویا این گونه نیست و این نسخه ، یک ریبوت از نسخه اول مجموعه مدرن وارفر می باشد.

این بدین معناست که اگر نسخه سوم این مجموعه را بازی کرده باشید می دیدید که داستان بازی تمام شده بود و جایی برای کار نگذاشته بود. برای همین سازندگان خواستند نسخه اول مجموعه را با ایده هایی نو در آمیزند و از نو بسازند. البته بدین معنا نیست که دوباره همان داستان باشد ولی بعضی شخصیت های مجموعه مانند کاپیتان پرایس در این  بازی حضور دارند. از طرفی بازی به اقدامات روسیه در خاورمینه و همچنین اقدامات تروریستی یک گروه فراملیتی می پردازد که اقداماتی تروریستی در لندن انجام می دهند.

سازندگان بازی به خوبی به جنبه های مختلف بازی پرداخته اند. یکی از جنبه های جالبی که سازندگان به آن توجه کرده اند، جنبه اخلاقی سرباز هاست. سازندگان گفته اند برای اینکه به این موارد بپردازند به الهام گرفتن از فیلم های مختلف مانند فیلم تک تیرانداز و همچنین اتفاقات واقعی مانند جنگ های درون کشور سوریه و همچنین حمله آمریکا به عراق و افغانستان پرداخته اند. جنگ هایی که ممکن است سرباز های آزادی خواه یک کشور از دید کشور دیگر حکم تروریست داشته باشد.

همچنین بازی قصد دارد جنبه هایی دیگر از جنگ و همچنین مسلح شدن مردم عادی برای دفاع از کشورشان را به تصویر بکشد. البته سازندگان گفته اند که آنها ابدا این ادعا را ندارند که بازی شان یک شبیه ساز نبرد واقعی است.

همان طور که پیش تر گفتم سازندگان در این بازی به طور ویژه به بخش داستانی پرداخته اند. بازی باز بازی را از دید گروه ها و شخصیت های مختلفی تجربه می کند. گاهی در گروهی از نیرو های دلتا فورس آمریکا و بخشی دیگر عضو تیم SAS بریتانیا و در کنار کاپیتان پرایس. این نیرو ها، نیرو های حرفه ای به حساب می آیند و جنگ افزار های بالا رده و درجه یکی در اختیار دارند.

از طرفی در قسمت هایی از بازی باید به جای نیرویی از گروه های شورشی بازی کرد که در کشور خیالی اورزیکستان می جنگند. این نیرو ها سلاح های درجه یک و رده بالایی ندارند و با تعداد زیاد و شیوه جنگ های چریکی به نبرد با دشمن می روند. به گفته سازندگان این باعث می شود تنوع گیم پلی در بازی بالا برود و بازیکنان با سناریو های مختلفی روبرو شوند.

معمولا داستان بازی خطی ست و مثل چند نسخه سابق سری بازی بعضی تصمیمات شما بر جریان بازی تاثیر می گذارد. انتخاب های ما با اینکه اخر بازی ثابت است مهم است. اینکه ما یک  عملیات را چگونه تمام کنیم. افراد بیگناه ناخواسته کشته شوند و یا نه .. در یکی از قسمت های بازی که برای اهالی رسانه موقع بازدید از استدیو اینفینتی وارد پخش شد، گروهی تروریستی در پاریس بمبی را منفجر می کنند و به سوی مردم بی گناه آتش می گشایند. کاپیتان پرایس و تیمش در آن ها رادر خانه یی در لندن می گیرد.

آن ها برق خانه را قطع می کنند و به تروریست ها هجوم می برند. آن ها از دید درشب استفاده می کنند اما تروریست ها همچین امکانی ندارند و به شکلی کورکورانه در تاریکی شلیک می کنند. از طرفی در این خانه ها افراد بی گناهی هم زندگی می کنند و حتی صدای گریه کودکانی هم به گوش می رسد و همین هاست که بازی را بسیار پر تنش و اظطراب آفرین می کند.

بازی به لطف موتور گرافیکی جدید کیفیتی فوق العاده یافته است. در آن به نور پردازی به بهترین شکل پرداخته شده و تجربه بصری فوق العاده یی به  بازی باز می دهد. از لحاظ صداگذاری هم بازی صداگذاری طبیعی تر و واقع گرایانه تری از شلیک گرفته تا صدای برخورد اشیا به هم را شامل می شود. البته شاید ناراحت کننده باشد بدانیم که این بازی بخش زامبی ندارد و سازندگان برای واقع گرایانه تر کردن بازی آن را حفظ کرده اند.

توضیح کراس گیم پلی

از خبر های دیگر این بازی می توان به قابلیت کراس پلی بین تمامی کنسول های ایکس باکس وان، پی سی و پلی استیشن ۴ اشاره کرد. این بدین معناست کسانی که کنسول پلی استیشن دارند می توانند با آنانی که ایکس باکس وان دارند بازی کنند و برعکس.. آن ها درباره نحوه گروهبندی و قرار دادن بازیکنان مقابل هم در سیستم کراس پلی توضیح دادند و آن را با نوع کنترلر آن ها نسبت دادند.

بدین معنا که بازی از نوع کنترلر (کنترلر دکمه ای / ماوس و کیبورد) آگاه می شود و شما را با بازی باز های مشابه خود هم گروه می کند. اگر شما با یک نفر که با کامپیوتر بازی می کند یک تیم شوید بازی شما را با بازی باز هایی که با کیبورد و ماوس بازی می کنند در یک سرور قرار می دهد حتی اگر شما از کنترلر های دکمه ای استفاده کنید.

کراس پلی
کراس پلی

این نسخه هیچ گونه سیزن پیس و یا محتوا اضافه ای نخواهد داشت و نقشه های بخش چند نفره آن کاملا رایگان است. محتوا اختصاصی برای کنسول پلی استیشن ۴ ارائه می شود و بخش زامبی هم ندارد. این بازی ۳ آبان برای ایکس باکس وان، پی سی و پلی استیشن ۴ منتشر خواهد شد.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 13 =