بررسی کنسول ایکس باکس از شرکت ماکروسافت

کنسول:ایکس باکس

قطعاً کنسول ایکس باکس وان از جمله دستگاه‌هایی است که مورد توجه علاقه مندان قرار گرفته است و حداقل از نظر گرافیکی و کیفیت بصری توانسته علاقمندان را راضی نگاه دارد اما در حال حاضر نگاه همه به آینده است، بسیاری علاقه مند هستند تا بدانند آینده بازی‌ها به کدام سمت خواهد رفت و آیا تحولات بزرگی در این زمینه مشاهده می‌شود یا خیر.

کنسول:ایکس باکس
کنسول:ایکس باکس

شروع و تولد بازی های رایگان‌ به دهه شصت میلادی باز می‌ گردد و طی سال‌ هایی که این بازی‌ ها تولید و منتشر شده‌ اند پیشرفت‌ های بسیاری موجب آن ها شده که اگر بازی‌ های امروز را با بازی‌ های ۲۰ سال پیش مقایسه کنیم، تفاوت فاحشی میان این دو نسل از بازی‌ ها را متوجه خواهیم شد.

امروزه بازی‌ های کامپیوتری بخش مهمی از زندگی هر شخصی را اشغال کرده‌ اند. پلتفرم های مربوط به بازی هر روز در حال پیشرفت می‌ باشند و بازی کردن بسیار ساده‌ تر شده است. برای مثال حضور بازی‌ های موبایلی به رشد و فراگیر تر شدن بازی‌ ها کمک زیادی کرده‌ اند. هر روز شرکت‌ ها و ایده پردازان دنیای بازی‌ ها به رشد دادن پلتفرم‌ ها و آسان‌ تر کردن بازی کردن می‌ اندیشند.

یکی از شرکت‌ هایی که با کنسول ایکس باکس در دنیای بازی فعال است، شرکت نام دار مایکروسافت است. مایکروسافت را همه ما با ویندوز می‌ شناسیم حتی ممکن است از نرم افزارهای مربوط به این شرکت همچون آفیس استفاده کنیم.

قطعاً مایکروسافت جزو تاثیرگذار ترین شرکت‌ های آمریکایی است که در ساختن دنیای امروز نقش پررنگی ایفا کرده است و بدون حضور این شرکت به هیچ وجه نمی‌ شد جهان را به گونه‌ ای که در حال حاضر می‌ بینیم تصور کرد. مایکروسافت در زمینه های بسیاری فعالیت می کند از جمله آن ها می توان به کامپیوتر ها و کنسول ها اشاره کرد.

در حال حاضر Microsoft با کنسول ایکس باکس وان در بازار فعالیت می‌کند. کنسولی که در سال ۲۰۱۶ به بازار عرضه شد و از جمله کنسول‌ های نسل هشتم بازی‌ ها به شمار می‌ رود. کنسولی ایکس باکس وان در رقابت با پلی استیشن ۴ قرار دارد کنسولی که شرکت ژاپنی سونی مسئولیت انتشاران را بر عهده دارد و رقابت میان این دو شرکت برای به دست آوردن مقبولیت در بازار فروش کنسول‌ ها به شدت ادامه دارد.

قطعاً کنسول ایکس باکس وان از جمله دستگاه‌ هایی است که مورد توجه علاقه مندان قرار گرفته است و حداقل از نظر گرافیکی و کیفیت بصری توانستته علاقمندان را راضی نگاه دارد اما در حال حاضر نگاه همه به آینده است، بسیاری علاقه مند هستند تا بدانند آینده بازی‌ها به کدام سمت خواهد رفت و آیا تحولات بزرگی در این زمینه مشاهده می‌شود یا خیر.

اخیراً یکی از شیوه‌ های گیمینگ که بسیار بر سر زبان‌ ها افتاده است شیوه استریم گیمینگ است که با استفاده از فضای ابری انجام شده و نیاز به سخت افزار ندارد. این شیوه می بسیار جذاب خواهد بود چرا که دیگر با هر پلتفرمی که قابلیت اتصال به ینترنت را دارد می‌ توان به انجام بازی‌ ها پرداخت. فنآوری ابری چند سالی است که در دنیای اینترنت دیده می‌ شود.

از این تکنولوژی برای ذخیره سازی فایل‌ ها گرفته تا هاست وب سایت ها استفاده می‌ شود. اما ورود این تکنولوژی به عرصه بازی‌ ها و انجام بازی‌ ها در یک فضای ابری چیزی که است که به ذهن کمتر کسی رسیده بود و حال مشاهده می‌ کنیم که شرکت‌ های بزرگ بر روی سرماییه گذاری در این زمینه هستند و قطعاً در سال‌ های آینده شاهد رشد این قابلیت خواهیم بود و شاید کلاود گیمینگ جای دیگر پلتفرم‌ ها را نیز بگیرد و به اصلی‌ ترین پلتفرم انجام بازی‌ های ویدیویی تبدیل شود. اما قطعاً مشکلاتی سر راه شرکت‌ ها قرار دارد که نمی‌ توان رشد این تکنولوژی را به سرعت متصور شد. از جمله این مشکلات می‌ توان به سرعت اینترنت اشاره کرد که شاید اصلی‌ ترین مشکل در این زمینه نیز باشد.

اخیراً فیل اسپنسر، سرپرست بخش ایکس باکس در شرکت مایکروسافت به اظهار نظر در این باره پرداخته است و از مشکلات سر راه تکنولوژی کلاود گیمینگ صحبت‌ هایی کرده است. وی گفته که این فن آوری هنوز نا بالغ است و باید صبور بود تا رشد هر چه بیشتر این شیوه بازی کردن را دید. قطعاً نمی‌ توان انتظار داشت که این فنآوری به سرعت در میان علاقه مندان به بازی‌ها جا خوش کند و هنوز کلاود گیمینگ در مراحل ابتدایی خود قرار دارد.

اگر این صنعت به درستی راه خود را در پیش بیگرد این امید وجود خواهد داشت که شاهد همه گیر تر شدن آن باشیم و از این فن آوری به عنوان جهشی بزرگ در این زمینه یاد شود. اما در مرحله‌ای که در حال حاضر قرار داریم نمی‌توان کلاود گیمینگ را جایگزین کنسول‌های سنتی و یا پلتفرم پی سی کرد.

کنسول:ایکس باکس

کنسول:ایکس باکسهنوز مشخص نشده است که قرار است به چه شکل این فن آوری توسعه پیدا کند اما شاهد آن بوده‌ ایم که شرکت‌ های بزرگی همچون گوگل بر روی پروژه‌ های این چنینی سرمایه گذاری کرده‌ اند. ممکن است با فراگیر شدن اینترنت ۵g شاهد استفاده بیشتری از این پلتفرم باشیم. چیزی که واضح است این است که با اینترنت های معمولی که در دسترس ما قرار دارند نمی توان به این سرویس ها اندیشید.

این پلتفرم قطعاً از جمله پیشرفت‌هایی است که ما را به یاد آینده و فیلم‌ های علمی تخیلی می‌اندازد. دنیا روز به روز به سمتی حرکت می‌کند که سخت افزار ها کوچک‌ تر یا به طور کامل حذف می‌شوند. حال بازی‌ های رایانه‌ ای که یکی از جدیدترین شیوه‌ های سرگرمی هستند دچار تحول شوند می‌ توان به رشد بشریت خوشبین بود و تصور کرد که تا ۳۰ سال آینده دنیا به هیچ وجه به شکل امروزی خود نخواهد بود.

اسپنسر که از جمله افراد سرشناس در زمینه تولید ایکس باکس در شرکت مایکروسافت به شمار می‌رود قطعاً از افرادی هست که صحبت‌ های او می‌ تواند اهمیت بسیار بالایی در زمینه بازی‌ها داشته باشد. او گفته است که به گمان او فناوری کلاود گیمینگ جای خود را پیدا خواهد کرد.

ممکن است حرف او به مثابه تاییدی باشد برای اینکه در آینده شرکت مایکروسافت نیز در حوزه کلاود گیمینگ و شیوه استریم بازی‌ ها فعالیت خواهد کرد که قطعاً جذابیت این حوزه را بیشتر می کند همانطور که گفته شد شرکت‌ های بزرگی همچون گوگل در حال کار بر روی این فن آوری هستند و قطعاً ورود چند شرکت دیگر به این عرصه می‌تواند به پیشرفت آن کمک شایانی کند.

همانطور که در کنسول‌ های خانگی مشاهده کردیم ورود مایکروسافت به عرصه رقابت با سونی باعث شد که دو شرکت بیش از پیش به پیشرفت کنسول‌ های خود بیندیشند و چنین رقابتی باعث شد تجربه بازی کردن در نسل هشتم کنسول‌ ها برای کاربران بسیار لذت بخش تر شود. حال تصور کنید که رقابتی تنگاتنگ در زمینه کلاود گیمینگ شکل بگیرد، باید دید که چه پیشرفت‌هایی متوجه این شیوه بازی کردن خواهد شد.

مایکروسافت احتمالاً با سرویس ابری Xcloud در این بازار فعالیت کند. به گفته اسپنسر این سرویس قطعاً راحت و دسترسی آسان خواهد بود و قطعاً قدرتی برابر با کنسولی چون ایکس باکس وان را خواهد داشت. وی اعلام داشت که مسئولان مایکروسافت تهایت تلاش خود را به کار خواهند گرفت تا تجربه‌ ای که اشخاص در سرویس‌ های ابری بازی‌ ها دارند به خوبی تجربه بازی‌ ها بر روی کنسول‌ ها باشد.

سرویس‌ های ابری بازی‌ ها سفر به آینده است؛ اما باید توجه داشت که هیچ گاه سرویس‌ های ابری جایگزین کنسول‌ ها خواهند شد چرا که قایبلیت هایی در کنسول‌ ها در دسترس است که شاید به سادگی نتوان در سرویس‌ هایی ابریان ها را پیدا کرد و همواره طرفدارانی وجود خواهند داشت که به کنسول‌ ها وفادار باقی بمانند به همین دلیل است که در حال حاضر شرکت‌ های تولید کننده کنسول یعنی مایکروسافت و سونی نهایت تمرکز خود را بر روی تولید کنسول‌ های نسل بعدی خود قرار داده‌ اند و شاید سرویس‌ های ابری را پشت پرده جلو می‌ برند.

خبر ها حاکی از ان است که سرویس ایکس کلاود بر روی تلفن‌ های همراه تمرکز کرده است همانطور که اشاره شد اسپنس تأیید کرده که تجربه بازی کردن بر روی سرویس ابری ایکس کلاود برابر با بازی کردن کنسول نخواهد بود.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + هشت =