معرفی و بررسی ویِژگی های کنسول اندرویدی انویدیا شیلد

کنسول اندرویدی انویدیا شیلد

کنسول اندرویدی انویدیا شیلد سومین نسل از خانواده شیلد به شمار می رود و دوام یا از میان رفتن آن به میزان موفقیت این کنسول در اتاق نشیمن مخاطبان وابسته می باشد. یکی از پراهمیت ترین خصوصیات این مینی کنسول اندروید، بهره بردن از سرویس انویدیا گرید  می باشد که به واسطه آن و با یاری پردازش ابری قادر هستید بازی  ها را تجربه نمایید.

کنسول اندرویدی انویدیا شیلد
کنسول اندرویدی انویدیا شیلد

همانگونه که توقع داشتیم ، اِنویدیا حضوری پررنگ در کنفرانس سازندگان بازی داشت و در طی این همایش به معرفی کنسول اندرویدی انویدیا شیلد پرداخت.

اخیرا اتاق نشیمن کاربران محصولات ویدیویی مملو از کنسول ها و ابزارهای تفریح و سرگرمی می باشد که هر یک از آنها نام کمپانی خاصی را با خود یدک می کشد. دستگاه  های استریم ، کنسول های خانگی محبوب  همچون X box One و Play Station 4 و سینماهای خانگی نشأت گرفته از رایانه های شخصی، هرکدامشان قسمتی از بار سرگرمی اتاق نشیمن را به دوش می کشند و گزینه های فراوانی را در مقابل مخاطب قرار می دهند. ولی این مسأله به همان اندازه که دست مخاطبان را به منظور گزینش اکوسیستم مد نظرشان باز نگه می دارد، به همان میزان نیز سبب سردرگمی آنها شده و توان تهیه تمام این محصولات هم از جمله مشکلات دیگری می باشد که مخاطبان با آن مواجه هستند. در این زمان است که انویدیا با ورود خود و ارائه کنسول اندرویدی انویدیا شیلد میزان این مشکلات را تا حد زیادی کاهش می دهد. شیلد یک ست تاپ باکس اندرویدی می باشد که طبق گفته های سازندگانش قادر است بازی  ها را به مانند رزولوشن کنسول  های نسل هشتم اجرا نماید. در حین اینکه به این کنسول و اکوسیستم اندروید علاقه مند می شوید، این امکان را خواهید داشت تا از امکانات دیگر فروشگاه پلی استور مثل موسیقی، فیلم و سریال هم استفاده کنید و از برنامه هایی همچون هولو، نتفلیکس و پلکس بهره مند شوید و همین موضوع این امکان را در اختیار شما می گذارد تا قابلیت استریم و بازی  های ویدیویی را در همراهی با یکدیگر تجربه نمایید. انویدیا شیلد ولی بر عکس سایر ست تاپ باکس  های اندرویدی مثل رِیزر فورج  تی وی و آمازون فایر تی وی، نسبت به چیزی که از یک ست تاپ باکس  اندرویدی انتظار می رود،  امکانات بیشتری را به مخاطبان خود عرضه می نماید. شیلد قادر است ویدیو های ۴K را با رنج ۶۰ فریم در ثانیه به نمایش بگذارد. توسط این مینی کنسول اندرویدی این امکان را خواهید داشت تا به وسیله کنترلر آن بازی های شناخته شده ای را انجام دهید که با استفاده از فروشگاه پلی استور قابل تهیه می باشند. ولی باید بدانید این اتفاقات در یک روز رخ نداده اند و انویدیا توانسته با یاری و جلب اعتماد سازندگان بازی  ها، این قابلیت ها را به شیلد بیافزاید. کاربران رایانه های شخصی که از کارت  های گرافیک انویدیا GTX استفاده می کنند، این امکان را خواهند داشت تا بازی خود را به وسیله انویدیا شیلد استریم نمایند و در واقع یکی از پراهمیت ترین خصوصیات این مینی کنسول اندرویدی، بهره بردن از سرویس انویدیا گرید  می باشد که به واسطه آن و با یاری پردازش ابری قادر هستید بازی  ها را تجربه نمایید.

بررسی ویِژگی های کنسول اندرویدی انویدیا شیلد

تجربه استفاده از کنسول اندرویدی انویدیا شیلد چگونه می باشد؟ در بخش محتواهای رسانه ای، کار کردن با رابط کاربری بسیار ساده  و روان می باشد و به دلیل اینکه  این کنسول اندرویدی از سیستم عامل اندروید بهره می برد، همه خصوصیات ورودی در دسترس خواهد بود. اگر تمایل به تایپ کردن دارید قادر خواهید بود با بهره جویی از درگاه یو اس بی به اتصال صفحه کلید پرداخته یا به واسطه دستورات صوتی در منوهای کنسول اندرویدی انویدیا شیلد گردش نمایید. در طی دمویی که انویدیا به نمایش گذاشت به علت عدم توانایی سیستم عامل اندروید در تشخیص دادن چندین صدا به طور همزمان، شیلد هم در رابطه با این موضوع عملکرد قابل قبولی نداشت.

کنسول اندرویدی انویدیا شیلد به راحتی توانست یک ویدیو ۴K از وب  سایت یوتیوب را خیلی ساده و روان و بی هیچ دردسری نمایش دهد. با وجود اینکه محتوای ویدیوهای   ۴Kزیاد نمی باشد، ولی این یک خاصیت مناسب و جالب توجه است که این امکان را خواهد داشت تا در آینده همزمان با رشد محتواهای ۴K، خودی نشان بدهد. علاوه بر این موارد، انویدیا اعلام کرده است که شیلد توان ضبط ویدیو با رزولوشن ۴K را هم دارد اما این خاصیت در طی مشاهدات ما از این کنسول نمایش داده نشد. در زمینه بازی، بسیار دشوار می باشد تا در حال حاضر در مورد شیلد به قضاوت بپردازیم. بازی های گوگل پلی مثل ورژن نوسازی شده BFG اثر Doom 3 قادر است قابلیت ها و همچنین محدودیت  های شیلد را به نمایش بگذارد. سالن های تاریک Doom 3 خیلی روان به اجرا درآمدند که برای یک اثر نسل هشتمی قابل قبول به نظر می رسید و پرسشی که همیشه در رابطه با اکثر دستگاه  های اجرای بازی مطرح می  شود این می باشد که آیا  Crysis را هم اجرا خواهد کرد؟ موضوع جالب توجهی که در مورد شیلد و اجرای اثر Crysis 3 به وسیله کنسول اندرویدی انویدیا شیلدوجود داشت، فرق میان دو تجربه ما از این محصول بود و نخستین تجربه به اندازه انجام آن در سه شنبه شب در هیاهوی رویداد این کنسول خوب نبود.

Doom 3
Doom 3

پرسش دیگری که در رابطه با شیلد به ذهنمان خطور می کند، سرویس استریم بازی  گرید می باشد. علی رغم قاطعیت انویدیا در مورد امکانات چیپست انویدیا تگرا X1 و این واقعیت که سرویس پردازش ابری گرید جهت نمایش تجربه  ای بی نظیر و روان،  از سرورهای قدرتمندی استفاده می کند؛ با این وجود ارائه یک تجربه بدون عیب، به شیوه اتصال و سرعت اینترنت کاربر وابسته است. موضوع قابل ذکر در تجربه انویدیا شیلد این بود که بهره بردن از استریم ابری بازی  ها در سرویس گرید توسط اتصال با سیم، تجربه بازی روان و بی عیب بود، ولی در همین محیط و در حین تجربه سرویس گرید توسط اتصال وایرلس، بازی با ایراد و مشکل در اتصال همراه شد.

ولی آیا پرداخت هزینه ۲۰۰ دلاری به منظور خرید انویدیا شیلد به صرفه می باشد؟  با وجود اینکه انویدیا شلید اکثر توجه خود را معطوف به اجرای بازی  های ویدیویی نموده است، ولی آیا تفاوت ۱۰۰ دلاری آن با شناخته شده ترین رقیب خود یعنی همان ست تاپ باکس آمازون فایر  تی وی منطقی است؟ آن هم با وجود بازاری که هنوز تشکیل نشده است؟ دیگر موضوعی که درباره انویدیا شیلد وجود دارد این می باشد که معلوم نیست بازار هدف کنسول اندرویدی انویدیا شیلدچه می باشد؟ آیا شیلد، کاربران PC را مورد هدف قرار داده است؟ (که اگر اینگونه باشد آنها قادر هستند از ست تاپ باکس رِیزر فورج تی وی بهره مند شوند یا اگر به دنبال استریم بازی  ها در یک محیط ابری هستند و برای اجرای محلی بازی  ها اهمیتی قائل نباشند این امکان را خواهند داشت تا با پرداخت فقط ۵۰ دلار استیم لینک را خریداری نمایند). آیا هدف، جذب کاربران بازی  های اندرویدی می باشد؟ (آیا کاربران بازی  های اندرویدی حاضر هستند تا در اتاق نشیمن نشسته و توسط کنترلر مشغول انجام بازی شوند؟) یا هدف افرادی هستند که تا کنون کنسول یا یک رایانه شخصی جهت بازی در اختیار نداشته  اند و در پی یک اکوسیستم با قابلیت انعطاف بالایی می باشند؟ (احتمالا این بازار عاقلانه تر باشد اما وسعت آن چه میزان است؟)

اکنون به نظر می  آید گروه انتهایی بیشتر تمایل به تهیه کنسول اندرویدی انویدیا شیلد داشته باشند. اگر تمایل زیادی به استیم، X box یا Play Station ندارید، کنسول انویدیا این امکان را می دهد تا شما را با اندروید و بازی  های آن منطبق نماید. اگر اینگونه نیست و در پی تجربه بازی  ها به واسطه سرویس گرید و پردازش ابری می باشید، مجددا باید اشاره کرد که بازی  های اندروید یا بازی  هایی که انویدیا می خواهد  با همکاری سازندگان روی شیلد آنها را عرضه نماید ، به قدری متنوع و فراوان نمی باشد که بتواند مخاطبان را به منظور خرید این کنسول ترغیب نماید. انویدیا قادر است با قابلیت اجرای بازی  های استیم به وسیله سیستم پردازش ابری گرید، این سرویس را ارزشمندتر سازد . البته در صورتی که افرادی که شیلد را تهیه می نمایند، از مخاطبان بازی  های رایانه های شخصی نباشند، مجددا این موضوع و ارائه بازی  های استیم به وسیله  سرویس گرید به نظر نمی رسد ارزش چندانی داشته باشد. در هر صورت، شیوه عملکرد سرویس گرید و البته بهای آن بدون تردید در کسب موفقیت یا عدم موفقیت آن تاثیرگذار خواهد بود. باید اشاره کرد تا ارائه این کنسول اندرویدی زمان زیادی باقی نمانده است و بایستی صبر کنیم تا مشاهده نماییم آیا قادر به دوام آوردن در این بازار خواهد بود یا خیر.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده + نوزده =