کنسول Nintendo Switch می تواند چرخه عمر طولانی تری داشته باشد

کمپانی نینتندو

اولین عاملی که به گفته اکثریت صاحب نظران باعث افزایش چرخه عمر کنسول Nintendo Switch شده است، پشتیبانی فوق العاده این شرکت ژاپنی از این محصول بوده است.

کنسول Nintendo Switch
کنسول Nintendo Switch

شاید اگر بسیاری از ما مدیر یک شرکت توسعه دهنده کنسول های بازی در جهان بودیم با وجود محبوبیتی که ایکس باکس و پلی استیشن در یک دهه اخیر کسب کرده اند، قید این کار را می زدیم و سراغ شغل دیگری را می گرفتیم. اتفاقی که مدیران نینتندو کاملاً عکس آن را انجام داده اند و در این امر موفق نیز بوده اند. در همین بلک فرایدی گذشته که کاربران پلی استیشن و ایکس باکس به دشت به دنبال استفاده از تخفیفات این دو کمپانی بزرگ برای تولیدات آنها بودند، این نینتندو بود که بالاترین میزان فروش را برای کنسول Nintendo Switch خود کسب کرد. اتفاقی که بعد از گذشت دو سال از تولید و ارائه این کنسول بازی شگفتی همه را در بازار برانگیخت و باعث شد تا تحلیل گران عمر بسیار بالاتری برای نینتندو سوییچ در نظر بگیرند.

رقابت یکی از ویژگی هایی است که ژاپنی ها در آن استاد بوده و به هیچ وجه از اعتقادات و پشتکار خود عقب نشینی نمی کنند. رقابت با سونی و مایکروسافت برای ارائه یک نسخه پرفروش کنسول بازی تنها از ژاپنی ها بر می آید. هرچند آمریکایی ها هم به تازگی شروع به حضور در چنین رقابت هایی با ارائه یک نسخه کنسول بازی کلاسیک و نوستالژی کرده اند، اما به گواه بسیاری از کارشناسان این نینتندو و سگا هستند که می توانند یک رقیب بزرگ برای این دو شرکت باشند.

چرخه عمر یک کنسول بازی

در دنیای امروز که هر روز شاهد تولد یک تکنولوژی جدید و به روز در آن هستیم، هیچ پیشرفتی ماندگاری بالایی نخواهد داشت. بزرگترین شرکت های ارائه دهنده کنسول های بازی و بازی های کامپیوتری نیز به طور متوسط هر دو سال یک بار تجهیزات خود را به روز رسانی کرده و نسخه جدیدی از تولیدات خود را روانه بازار می نمایند. اتفاقی که برای بالا نگه داشتن میزان فروش و محبوبیت کالاهای آنها امری ضروری است و بدون این به روز رسانی احتمالاً از رقبا عقب خواهند افتاد.

برای مثال دو شرکت بزرگ سونی و مایکروسافت را در نظر بگیرید. هر دو این کمپانی ها از نسل بعدی کنسول های بازی خود در اواخر سال اینده رونمایی خواهند کرد. سونی که حرف از به روی کار آمدن کنسول بازی پلی استیشن ۵ زده و مایکروسافت نیز به کاربران خود قول معرفی پروژه اسکارلت را در اواخر سال جاری داده است. اما سیاست های هر دو این شرکت ها در این رونمایی بسیار جالب بوده است.

مایکروسافت با وجود معرفی پروژه اسکارلت در اواخر سال جاری اقدام به معرفی یک نسخه میان نسلی دیگر برای کنسول بازی ایکس باکس نمود. کنسول بازی ایکس باکس وان ایکس که با قابلیت های جدید توسط مایکروسافت معرفی شد تا در یک سال باقیمانده بهترین کنسول بازی مایکروسافت باشد. جالب است که این کنسول بازی حتی توانست عنوان بهترین و قدرتمندترین کنسول بازی را نیز در میان نظرات کاربران و تحلیل گران به خود اختصاص دهد.

سونی هم در این امر کوتاهی نکرده و نسخه میان نسلی جدیدی را برای پلی استیشن معرفی کرد. گویا این شرکت ها نمی خواهند دست از سر تولیدات قبلی خود بردارند و به این راحتی کاربران خود را به سمت کوچ به نسل بعدی کنسول های خود سوق دهند. این سیاست جالب این دو شرکت نشان می دهد که این کمپانی ها از به پایان رسیدن چرخه عمر کنسول های بازی خود نگران بوده و با این به روز روسانی ها سعی دارند میزان فروش تولیدات خود را در یک سطح بالایی نگه دارند. فراموشی بدترین اتفاقی است که می توان آن را برای یک کنسول بازی و هر وسیله الکترونیکی سرگرمی تصور کرد.

کنسول Nintendo Switch در حال رکورد شکنی

حال با همه این اوصاف نزدیک به دو سال از معرفی نینتندو سوییچ، آخرین کنسول بازی شرکت نینتندو ژاپنی می گذرد. از این رو انتظار می رفت که آنها بعد از رکورد شکنی در میزان فروش خود و رسیدن به رکورد فروش بالای ۴۰ میلیون نسخه دیگر از میدان خارج شوند. همه کاربران انتظار ارائه یک نسخه جدید از کنسول های بازی توسط این شرکت بودند. اما در میان تعجب همه تحلیل گران و صاحب نظران آنها بالاترین میزان فروش را در آخرین بلک فرایدی کسب کردند که نشان از اعتماد دوباره کاربران به این کنسول بازی دارد.

قضیه از این قرار است که درست در لحظه ای که انتظار یک افول بزرگ برای نینتندو سوییچ می رفت، ناگهان یک تحول بزرگ در این کنسول بازی رخ داد و تعداد کاربران آن به طور جالبی افزوده شد. بسیاری از تحلیل گران و صاحب نظران در این باره اظهار نظر کرده و نکته های جالبی را برملا نمودند.

به گفته اکثر این کارشناسان درستی وقتی که به روزهای پایان چرخه عمر نینتندو سوییچ رسیدیم، با توجه به قابلیت هایی که در این کنسول بازی وجود دارد و البته پشتیبانی فوق العاده ای که کمپانی نینتندو از این کنسول بازی به عمل آورده است، فروش این کنسول بازی رو به افزونی گذاشته و می تواند رد سال های آتی به رکوردهای جالبی نیز دست یابد.

نظرات تحلیل گران درباره کنسول Nintendo Switch

تحلیل گران و کارشناسان بازی های کامپیوتری و کنسول های بازی نظرات متفاوتی را درباره کنسول Nintendo Switch ارائه داده اند و هر کدام به فراخور اطلاعات خود دلایلی برای این محبوبیت زیاد و فروش بالای این کنسول بازی آن هم بعد از دو سال از تولید و ارائه آن بیان کرده اند. بررسی ها نشان می دهد که آنها به چند نکته مهم در اصلی در سخنان خود در مورد نینتندو اشاره کرده اند که جمع کردن این موارد می تواند دلیل اصلی محبوبیت و فروش بالای نینتندو سوییچ در این بازه زمانی باشد. در ادامه این دلایل را با هم مرور خواهیم نمود.

پشتیبانی فوق العاده نینتندو

اولین عاملی که به گفته اکثریت صاحب نظران باعث افزایش چرخه عمر کنسول Nintendo Switch شده است، پشتیبانی فوق العاده این شرکت ژاپنی از این محصول بوده است. نینتندو در دو سال گذشته با ارائه بازی های جذاب و هیجان انگیز مختص کنسول بازی نینتندو و پشتیبانی از منظرهای گوناگون میزان رضایتمندی قابل توجهی را در میان کاربران کسب کرده است. آنها از هیچ کوششی در این زمینه دریغ نکرده اند.

کنسول Nintendo Switch
کنسول Nintendo Switch

شاید به راحتی بتوان نحوه برخورد مدیران و کارکنان نینتندو با کاربران را در دو سال گذشته به عنوان یک الگوی بزرگ برای سایر شرکت ها قلمداد کرد.

بازی های جذاب و اختصاصی

نینتندو در دو سال گذشته یک پکیج با ۴۲ بازی کلاسیک و جذاب را برای کنسول Nintendo Switch جمع آوری نموده است که بسیاری از آنها به صورت اختصاصی برای این کنسول بازی ارائه شده اند. با توجه به اینکه اکثر بازی های کامپیوتری تولید شده توسط کمپانی های بزرگ بازی سازی و توسعه دهندگان بازی های کامپیوتری برای سه پلتفرم اصلی ایکس باکس، پلی استیشن و کامپیوترهای شخصی ارائه می شود، نبود بازی های جذاب و پرطرفدار برای سایر کنسول های بازی می تواند یک نقطه ضعف بزرگ باشد.

اما نینتندو از این قابلیت به عنوان یک مزیت برای خود استفاده کرده است. آنها بازی های بسیار جذابی را به صورت اختصاصی برای کنسول بازی نینتندو سوییچ ارائه داده اند که گیمرها و کاربران ایکس باکس و پلی استیشن از داشتن آنها محروم هستند. همین امر کاربران زیادی را برای حضور در فضای این بازی ها به سمت نینتندو سوییچ کشانده است.

جذابیت های ساختاری و پردازشی

شایان ذکر است که نینتندو سوییچ یک کنسول بازی بسیار قدرتمند و با سخت افزارهای بسیار جذاب است که هیچ کم و کاستی برای کاربران خود ایجاد نمی کند. از این رو کاربران به راحتی می توانند بهترین بازی ها را با بالاترین میزان رضایت در کنسول بازی نینتندو سوییچ انجام دهند. این قدرت نینتندو سوییچ نیز باعث شده تا تحلیل گران برای دو ال سه سال آینده بازار خوبی برای آن متصور باشند. رسیدن به رکورد فروش ۱۰۰ میلیون نسخه برای نینتندو سوییچ از همین اکنون قابل تصور خواهد بود. وجود یک نقطه ضعف کوچک در تولید نسل بعدی پلی استیشن و ایکس باکس حتی می تواند این میزان فروش را به صورت جهشی افزایش دهد.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − 4 =