مقالات

آیا کنسول PS5 یک کامپیوتر گیمینگ است؟

پلی استیشن 5 یک کامپیوتر گیمینگ

کمپانی سونی روز چهارشنبه با ارسال ویدیویی در صفحه یوتیوب کمپانی بصورت رسمی از قطعات داخلی کنسول PlayStation 5 رونمایی کرد. در این ویدیو یکی از طراحان اصلی، تمام اجزای موجود در قاب زیبای کنسول را جدا می‌کند و این رونمایی از قطعات داخلی، خبرهای خوبی را به همراه دارد و نشان می‌دهد که این کنسول به کامپیوترهای شخصی مدرن شباهت‌هایی دارد. پلی استیشن ۵ علاوه بر داشتن اندازه‌ای نسبتا بزرگ، شباهات زیادی با کامپیوتر گیمینگ دارد و این ویژگی به خوبی از نوع طراحی، سخت افزار و پنل های کناری کنسول مشخص است. در ادامه ما ویژگی هایی که PS5 را بسیار قدرتمند و نزدیک به یک کامپیوتر گیمینگ ساخته است را بررسی و با شما در میان می‌گذاریم. 

پنل‌های جانبی کنسول به پنل‌های کامپیوتر‌های شخصی شباهت دارند

بیایید ابتدا به سراغ پنل‌های جانبی برویم. این پنل‌ها به سادگی از دو طرف کیس جدا می‌شوند و این کار برای کسی که پنل‌های یک کیس کامپیوتر ۵۰ دلاری را باز کرده است، بسیار آشنا به نظر می‌رسد. هیچ پیچی وجود ندارد اما همانند سایر دستگاه‌های دیگر به سادگی باز می‌شود. بدین ترتیب بستن کیس کنسول سفارشی PS5 بسیار راحت است.

جداسازی قطعات همچنین تنظیمات سنتی اجزای خنک‌کننده کنسول را نشان داد: هوا از جلو وارد می‌شود و از پشت خارج می‌شود. این مورد نیز در اکثر کامپیوترهای شخصی دیده می‌شود.

فن خنک کننده PS5

اما یک استثنای قابل‌توجه وجود دارد. برخلاف اکثر کامپیوترهای شخصی، کنسول PlayStation 5 یک فن/ fan  (پنکه) نسبتا ضخیم دارد که برای ورود و خروج هوا از همان فن استفاده می‌شود. با این وجود، جداسازی فن بسیار ساده به نظر می‌رسد زیرا فقط با چهار پیچ سر جای خود نگه‌داشته شده است و برق موردنیاز فن توسط یک کابل ۳-پین Molex تامین می‌شود ( البته ویدیویی جداسازی قطعات به اندازه کافی واضح نیست و نمی‌توان از این موضوع مطمئن بود).

احتمالا تعمیر کنسول به اندازه تعمیر کامپیوتر آسان خواهد بود اما ممکن است گرانتر باشد

برخلاف اکثر کامپیوترها با جداسازی پنل‌های جانبی کنسول، اکثر قطعات داخلی آن دیده نمی‌شود. یک لایه پلاستیکی دیگر نیز وجود دارد که باید آن را نیز جدا کنید. خوشبختانه، می‌توانید با یک پیچ‌گوشتی به سرعت این کار را انجام دهید. ویدیوی کمپانی سونی نشان می‌دهد که جهت دسترسی به پیچ‌ها ابتدا باید یک تکه چسب را جدا نمایید. این تکه چسب یک هشدار است، زیرا اگر خودتان آن را جدا کنید، ضمانت تعویض کنسول باطل خواهد شد.

کنسول PS5 به لطف وجود اسلاتِ در دسترس کاربرِ هارد درایو PCIe 4.0 M.2 که هنگام رسیدن کنسول خالی است از نظر قابلیت ارتقا نسبت به کنسول Xbox Series X از یک مزیت کلیدی برخوردار است. با اینکه دسترسی به فضای ذخیره‌سازی این کنسول کمی سخت‌تر از کنسول‌های Xbox Series X/S کمپانی مایکروسافت است زیرا در آن کنسول‌ها فضای‌ ذخیره‌سازی به راحتی به پشت کنسول وصل می‌شود، اما رویکرد سونی مسیر ارتقا گسترده‌تری را ارائه کرده است زیرا اسلات M.2 موجود در این کنسول مشابه اسلات کامپیوترهای شخصی است. دسترسی به اسلاتM.2  این کنسول بسیار آسان است و نیازی نیست که دومین لایه پلاستیکی محافظ را جدا کنید.

با جداسازی دومین لایه پلاستیکی با بُرد اصلی کنسول مواجه خواهید شد که بسیار آشنا و متفاوت از بُرد کامپیوتر است. از این نظر آشناست که درواقع اندازه و شکلی مشابه مادربُرد کامپیوتر دارد. متفاوت است زیرا تمام اجزای اصلی از جمله RAM و حافظه اصلی سیستم بطور مستقیم به آن متصل شده‌اند.

پلی استیشن 5 کامپیوتر گیمینگ

دسترسی به بُرد اصلی ساده به نظر می‌رسد. فکر می‌کنیم که اگر کنسول خراب شود، تمام علاقه‌مندان به کامپیوتر بتوانند آن را در خانه تعمیر کنند و فقط کافیست که یک بُرد به خانه‌شان ارسال شود، البته شک داریم که سونی مایل باشد چنین کاری را انجام دهد. تنها نگرانی ما آن کابل نواری‌ای است که در ویدیوی جداسازی  آن را از کنسول جدا کردند. کابل‌های نواری بسیار شکننده هستند و گاهی اوقات جایگزین کردن آنها کار آسانی نیست. ویدیو خیلی سریع از مبحث کابل نواری عبور کرد و درباره دوام، نحوه جداسازی و جایگزینی کابل توضیحی نداد.

از برخی جهات، تعمیر کنسول PS5 آسانتر از تعمیر کامپیوتر است. برای جایگزینی مادربُرد کامپیوتر باید چندین قطعه را جدا کنید اما در کنسول PS5 اینگونه نیست و فقط کافیست که چند اتصال را جدا نمایید. حتی پورت‌های جلو و عقب نیز به بُرد اصلی لحیم شده‌اند و مستقیما از درون کیس قابل دیدن هستند، بنابراین در این کنسول نسبت به کامپیوتر، کابل‌های کمتری وجود دارد. تعویض بُرد اصلی کنسول در صورت داشتن دستگیره و پیچ‌گوشتی، کار ساده‌تری است.

ایراد قضیه چیست؟ با وجود مقدار زیاد لحیم‌کاری در بُرد اصلی، در صورت خراب شدن قطعه‌ای خاص مجبورید هزینه بیشتری برای تعمیر بپردازید. کنسول Xbox Series X قطعات کمتری را مستقیما به بُرد اصلی متصل کرده است. به نظر می‌رسد که تعمیر کنسول مایکروسافت سخت‌تر باشد اما قابلیت جداسازی و سرهم‌بندی بهتری دارد و ممکن است هزینه تعمیر کمتری داشته باشد.

کنسول PlayStation 5 از نظر اندازه بسیار شبیه به کامپیوتر است

البته این موضوع نباید موجب وحشت کسی شود، زیرا با یکی از بهترین کنسول‌های بازی دنیا مواجه هستیم. کنسول PS5 به ارتفاع ۱۵.۳ اینچ، عمق ۱۰.۲ اینچ و عرض ۴.۱ اینچ است. این ابعاد بسیار مشابه ابعاد کیس Tiki از کمپانی Falcon Northwest است. این کیس ارتفاعی ۱۳.۲۵ اینچی، عمقی ۱۳.۵ اینچی و عرضی ۴ اینچی دارد. همچنین کیس‌ Bolt از کمپانی Digital Storm و کیس Neuron از کمپانی Origin نیز ابعاد مشابهی دارند، البته در کل کمی بزرگتر هستند.

این کامپیوتر‌ها و سایر کامپیوترهای مشابه کنسول PlayStation 5، از ترفندهای مختلفی برای کاهش اثرات نامطلوب خود استفاده می‌کنند. آنها از کارت رایزر PCIe یا کابل‌هایی برای جهت‌گیری کارت گرافیک استفاده می‌کنند. همچنین آن‌ها محل‌هایی جهت اتصال فضای ذخیره‌سازی سفارشی ایجاد کرده‌اند تا از هارد درایوهای اضافی پشتیبانی کنند. آن‌ها برای تامین و اتلاف توان موردنیاز از منبع تغذیه غیرمعمول و روش‌های خنک‌کننده سفارشی استفاده می‌کنند.

کامپیوتر گیمینگ حرفه‌ای

با توجه به ویدیوی کمپانی سونی، جداسازی قطعات کیس Tiki یا کیس Bolt نیز همانند جداسازی قطعات کنسول PlayStation 5 کار آسانی نیست. البته این موضوع خبر خوبی محسوب می‌شود زیرا با اینکه کیس‌های Tiki و Bolt از کیس‌های معمولی کامپیوترهای استاندارد پیچیده‌تر هستند اما بازکردن، اصلاح و تعمیر آنها از اکثر کنسول‌های بازی راحت‌تر است. کنسول PS5 در حال عبور از مانعی است که اکثر کنسول‌ها حتی تلاشی برای انجام آن نمی‌کنند.

شباهت کنسول PS5 از نظر اندازه و شکل با کیس‌های کوچک کامپیوتر، خبر خوب دیگری نیز به همراه دارد: قرار نیست کنسول PS5 همانند یک پیرزن عجوزه کوچک داد و فریاد کند. در حال حاضر نیز کامپیوترهای کوچک از آنچه که کمپانی سونی در طراحی کنسول جدیدش در تلاش است تا به آن دست یابد پا را فراتر گذاشته‌اند. یک کیس Tiki می‌تواند پردازنده‌ ۱۶-Core AMD Ryzen و کارت گرافیک Nvidia Quadro RTX 8000 که به یک منبع تغذیه ۶۵۰ واتی متصل است را در خود جای دهد.

آیا صدای Tiki بلند است؟ بله هنگام کارهای سنگین اینگونه است. اما همیشه اینطور نیست و منبع تغذیه ۳۵۰ واتی کنسول PS5 در مقایسه با منبع تغذیه کیس Tiki آرامتر است ( نشان می‌دهد که حداکثر قدرت این منبع تغذیه نسبت به منبع تغذیه کیس Tiki کمتر است). منطقی است که فکر کنیم فن ضخیم و گرماگیر (هیت‌سینک/ heatsink) کنسول نیز در این چالش نقش دارند.

طرفداران PlayStation باید هیجان‌زده باشند

ویدیوی جداسازی قطعات کنسول PlayStation 5 نشان می‌دهد که تعمیر این کنسول بسیار آسان خواهد بود و این موضوع همیشه برای طرفداران متعصب خبر خوبی محسوب می‌شود. آنها کسانی هستند که این کنسول را به چالش می‌کشند و اگر مشکلی پیش آمد احتمالا آن را باز خواهند کرد.

همچنین درب‌های اصلاح کنسول نیز باز خواهد شد. طرفداران قطعا پنل‌های جانبی را عوض می‌کنند و جایگزینی هارد درایو نیز برای آن‌ها بسیار آسان است. ما مطمئنیم که طرفداران متعصب از پنل‌های سفارشی عجیب و بزرگترین هارد‌ درایوهای موجود استفاده خواهند کرد.

همه این موارد، باعث ایجاد امیدواری به کنسول PS5 خواهد شد. درست است که اکثر بازیکنان حتی یک پیچ را نیز باز نمی‌کنند اما طراحی این کنسول برای طرفداران متعصب PlayStation و گیمر‌های کامپیوتری که قصد استفاده از کنسول را دارند، یک مزیت محسوب می‌شود.

 

 

منبع: Digitaltrends

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 5 =