بلاگ

ایکس کلود پاسخ شرکت مایکروسافت به گوگل استادیا ساخته ی گوگل

گوگل استاديا

درواقع بعد از انتشار گوگل استادیا نبوده که ناگهان مایکروسافت به سرش بزند و یکی مثل همان را با نام ایکس کلود با نام برند خود بسازد.

گوگل استادیا

گوگل استادیا

ایکس کلود پاسخ شرکت مایکروسافت به گوگل استادیا ساخته ی گوگل

مایکروسافت شرکتی که هرگز در هیچ زمینه ای کم نمی آورد! این ابر شرکت که عمدهی فعالیتش در زمینه ی نرم افزاری است حالا هیچ شرکتی یارای رقابت با او را ندارد. چندی پیش بود که در بازار بورس به عنوان گران ترین شرکت نرم افزاری و گران ترین شرکت در کل دنیا شناخته شد و حالا هم با برنامه و نرم افزار های خود کاری کرده تا هیچ شرکتی جرعت رقابت با او را نداشته باشد و به صورت فراگیر برای گسترش سازه های خود، چه سخت افزاری باشند و چه نرم افزاری، از ایده های جدید هرگز نمی گذرد. البته این تازه اول ماجراست، به نظر میرسد مایکروسافت تازه دستش آمده که دارد چکار میکند و تند تند همه ی موانع را کنار میزند و پیش می رود، حالا هم کار به جایی رسیده که گوگل را هم کنار زده و از او پیشی گرفته است. حالا دیگر نمی توان گفت که واقعا این دو شرکت رقبای یکدیگر محسوب می شوند و یا نه، اما هرچه که باشد کار به جایی رسیده که مایکروسافت رقبای خود را در میانه ی مسیر رقابت فلج می کند. این موضوع قطعا در رابطه گوگل نیز صادق است و مایکروسافت به سادگی از کنارش رد نمی شود.

البته بایستی گفت که کار به جایی کشیده که هر مهره ای که بخواهی برای مایکروسافت رو بیاوری، او از قبل حرکاتت را میدانسته و به خوبی حدس میزده که چکار می خواهی بکنی، البته نکنه بسیار جالب ماجرا در این است که هدف او صرفا میخ کوب کردن رقبایش نیست، بلکه موضوع جدی تر از این حرف هاست، و آن هم ارتقاع کیفیت محصولات و گستردگی دسترسی محصولات برای همگان! این موضوع باعث شده تا ایده های بسیار تازه و جدید در این شرکت بزرگ وجود داشته باشند، حالا می خواهد عملی شود و یا نگه داشته شود تا زمان مقرر برای خارج شدن از پیله اش برسد. با این اوصاف وقتی می گوییم «
xCloud پاسخ مایکروسافت به Google Stadia
» درواقع بعد از انتشار گوگل استادیا نبوده که ناگهان مایکروسافت به سرش بزند و یکی مثل همان را با نام ایکس کلود با نام برند خود بسازد. ایکس کلود درواقع یک پروژه ی ناتمام بوده که بعد از چند سال خاک خوردگی دوباره روی کار آمد و درست زمانی روی کار آمد که زمینه ی بسیار خوبی برای آن فراهم شده بود و حضورش درست و بجا بود.
اما وقتی شرکت گوگل اعلام کرد که وارد بازار استریم شده و از گوگل استادیا رونمایی کرد، درست همین لحظه بود که مایکروسافت به یاد آن ایکس کلود بخت برگشته افتاد و به سراغ او رفت، البته همانطور که گفته شد، این خاک خوردگی ارزشش را داشت، چرا که در زمان مناسبی پا به عرصه ی وجود گذاشت. اما یکی از دلایلی که باعث شده تا پروژه ی ایکس کلود موفق تر از استادیا عمل کند، درواقع به این خاطر است که از مدت ها پیش روی این پروژه کار می شده، در نهایت می توان به جرعت گفت که فعال شدن بخش استادیای گوگل یک جرقه ی کوچکی بود تا بر روی پروژه ی ایکس کلود بیشتر کار شود و هرچه زود تر فعال گردد. با این حال، مخاطبان امکان دارد انتظار چیزی متفاوت از استادیا باشند اما به جرعت می توان گفت که ایکس کلود بسیار شبیه به گوگل استادیا است، اما دیگر موردی که باعث شده تا این بخش و به خصوص مایکروسافت در این زمینه به چشم بیاید، مربوط به بازار استریم می باشد. همانطور که میدانید بازار استریم یکی از بازار های بزرگ انلاین در دنیای بازی محسوب می شود.
اینکه عملکرد مایکروسافت در استریم بهتر از گوگل است، درواقع موضوعی است که مربوط می شود به دسترس بازی های موجود در این بازار. به عبارت دیگر کاربران مایکروسافتی به فهرست بیشتری از عنوان های ایکس باکس در استریم دسترسی دارند هرچند که این وضعیت درمورد گوگل کمی خراب است، چرا دسترسی کاربران بسیار محدود بوده. دا این حال، می توان از گوگل برای این حرکتش که ناثیر زیادی بر روی مایکروسافت گذاشت تشکر کرد، چرا که باعث شد تا او هم پروژه خود را دستی بکشد. به احتمال بسیار زیاد در نمایشگاه e3 سال بعد شاهد جزئیات کامل تری از ایکس کلود خواهیم بود. هرچند که تاریخ عرضه این محصول هنوز به طور قطعی مشخص نشده است، اما احتمالا بعد از انتشار گوگل استادیا خواهد بود. البته این تعریف و تمجید ها تا زمانی که این محصول عرضه نشده، نمی توان قابل قبول دانست، به عبارتی باید منتظر ماند تا کاربران با این محصول کار کنند تا نظرات خود را در این بازه بیان کنند، چرا که این موضوع به صورت تعوری بسیار جالب و جذاب به نظر می رسد، اما بایستی صبر کرد تا بالاخره محصول دست شرکت مایکروسافت را از نزدیک دید و از نظر عملی این محصول را سنجید.

گوگل استادیا

گوگل استادیا

در نهایت باید گفت که شرکت مایکروسافت، یکی از آن شرکت هایی است که از پایه در جهت درستی حرکت کرده و مسیرش کاملا مشخص شده است. ایده های تازه و طرح های نویی که از چند سال پیش بر روی آن ها به صورت یک پروژه کار شده و گاهی اوقات هم نیمه کاره رها شده است، کاملا گویای مسیر درست اوست. با این حال، این ابر شرکت به قدری در کارش درست پیش می رود که رقبای خود را یکی پس از دیگری پس می زند و به سرعت از کنار آنها رد می شود. در نتیجه آنچه که باقی می ماند یک موفقیت بزرگ برای این جامعه ی بزرگ خواهد بود که روز به روز در حال رشد و گسترش است. کار به جایی رسیده که وقتی ایده ی تازه و طرح جدیدی از یک شرکت مطرح می شود، مایکروسافت اعلام می کند که چند سال پیش رو پروژه ی مشابهی مثل آن کار کرده است. همانطور که قبل تر ذکر شد، پروزه ی استادیای گوگل بود که وقتی منتشر شد، مایکروسافت به سرعت اعلام کرد که بر روی پروژه ای مشابه آن به نام ایکس کلود در حال کار است و نکته ی جالب توجه آن هم این است که از چند سال پیش این پروژه کلید خورد. هرچند بایستی منتظر ماند تا در نهایت زمانی که هر دو محصول منتشر شدند نظر داد که کدام یک بهتر از دیگری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + چهارده =