آموزش کامل گوگل Stadia قسمت سوم

گوگل Stadia

گوگل Stadia سرویس بزرگ Stream بازی شرکت گوگل (اجرای بازی روی سرورهای قدرتمند گوگل و تحویل بلادرنگ محتوای Gaming روی شبکه به کاربران) است؛ این سرویس این بار برای Stream بازی‌هاست که رقابتی بی‌ محابا را با کنسول‌های واقعی آغاز خواهد کرد، این سرویس به ‌واقع به رقیبی سرسخت برای نسل بعدی کنسول‌ها بدل خواهد بود.

گوگل Stadia
عکس گوگل Stadia

نسخه آزمایشی شرکت گوگل برای پخش بازی در فضای Cloud بانام Google’s Project System در این بخش عملکرد بدون نقص و قابل قبولی داشته چراکه قطعاً توسط بازیکنانی که به اینترنت پرسرعت دسترسی داشته ‌اند مورد آزمایش قرار گفته است و بدین معنا نیست که در صورت فراگیر شدن در بازاری وسیع نیز به همین موفقیت دست خواهد یافت. یکی از عوامل نوید دهنده برای دسترسی به اینترنت پرسرعت در آینده، راه‌اندازی اینترنت ۵G است.
شرکت‌های ساخت گوشی‌های هوشمند، برنامه ‌ریزی برای توسعه فناوری ۵G به ‌منظور مواجهه با چالش فناوری‌های نوظهوری که نیازمند سرعت، دقت و عدم تأخیر در اجرا هستند را آغاز نموده‌اند. در صـورت همـراهی دو فـناوری ۵G و پخـش بـازی پلی استیشن ۴ در فضای Cloud با یکدیگر، نگرانی‌ها پیرامون نفوذ پهنای باند و تأخیر در اجرای بازی از بین خواهد رفت Stadia این امکان را فراهم خواهد ساخت که به‌جای تهیه‌ی سخت‌افزارهای رده بالای Gaming، هر آنچه برای اجرای یک بازی سنگین ویدیویی بدان نیاز دارید، بلافاصله در اختیار بگیرید.
گوگل تمام بار سنگین پردازشی این کار را در سرورهای خود بر عهده خواهد گرفت؛ سرورهایی که قادر است آخرین عناوین بازی‌های رایانه‌ای را با رزولوشن‌های بالا و فریم ‌ریت‌های شگفت ‌انگیز اجرا کرده، آن را به‌ صورت محتوای Stream رمزنگاری کرده و این محتوا را بر فراز اینترنت به سیستم شما تحویل دهد؛ بدون آنکه دراین‌ میان تأخیری در پاسخگویی قهرمانان بازی خود حس کنید. شرکت محبوب گوگل است بر آن است که در زمان آغاز به کار سرویس Stream بازی خود، از انواع کامپیوترهای دسکتاپ، لپ‌تاپ، تبلت و گوشی‌های هوشمند پشتیبانی کند؛ بدین ترتیب بدون نیاز به خریداری یک باکس سخت‌افزاری، بازی‌های شما روی مرکز داده‌های شرکت گوگل به اجرا درآمده و Stream خواهد شد.
اولین معرفی این سرویس پردازش ابری به سال ۲۰۱۸ و رونمائی از نسخه‌‌ی اولیه ‌ی (بتا) آن بانام Project Stream برمی‌گردد و اکنون در رویداد GDC 2019، Stadia به ‌طور کامل رونمایی شده است گوگل Stadia سرویس بزرگ Stream بازی شرکت گوگل (اجرای بازی روی سرورهای قدرتمند گوگل و تحویل بلادرنگ محتوای Gaming روی شبکه به کاربران) است؛ این سرویس این بار برای Stream بازی‌هاست که رقابتی بی‌ محابا را با کنسول‌های واقعی آغاز خواهد کرد، این سرویس به ‌واقع به رقیبی سرسخت برای نسل بعدی کنسول‌ها بدل خواهد بود.
برخورداری از یک اتصال سریع و پایدار به شبکه ‌ی اینترنت و استفاده از آخرین نسخه ‌ی دسکتاپ مرورگر کروم، همه‌ی آن چیزی است که برای استفاده از Stadia بدان نیاز خواهید داشت. اجرای یک بازی روی Stadia به‌سادگی باز کردن یک سربرگ جدید در کروم، مراجعه به صفحه‌ ی خانگی Stadia.com و اجرای عنوان بازی موردنظر است، این کار حتی از طریق کلیک روی یک لینک پیوست به ویدئوی یوتیوب در مورد یک عنوان گیم، ممکن خواهد بود. پس از ورود به محیط Stadia، گوگل به شما پیشنهاد انجام یک تست اتصال برای بررسی پهنای باند اینترنت، محاسبه‌ی تأخیر در پاسخگویی میان کامپیوتر شما و سرورهای گوگل و محاسبه‌ ی میزان اتلاف داده خواهد داد.
استفاده از سرویس Stream بازی گوگل نیازمند یک سرعت Stream حداقل ۱۵Mbps، میزان تأخیر کمتر از ۴۰ میلی ‌ثانیه و اتلاف داده ‌ی کمتر از ۵ درصد است، اگر شبکه شما این الزامات را برآورده کند، برای فرورفتن در دریای بازی‌های Stadia آماده هستید. تنها پیش ‌نیاز اتصال به سرویس Stadia اتصال به شبکه‌ سریع و پایدار با سرعت دست‌کم ۱۵Mbps و میزان تأخیر کم است. در نسخه اولیه ‌ی Project Stream بازی Assassin’s Creed Odyssey ارائه شد که عنوانی با تقاضای سخت‌ افزاری بالاست. زمانی که روی این عنوان در سربرگ کروم کلیک می‌کردید، بازی به‌ صورت تمام صفحه اجرا می‌شد.
این کار درست به‌ مانند اجرای این عنوان روی یک کامپیوتر مناسب Gaming، اما بدون منوی تنظیمات گرافیکی داخلی بود. کنترل بازی نیز به کمک ماوس و کیبورد یا با اتصال یک گیم ‌پد مناسب امکان ‌پذیر بود. در حال حاضر زمان پروژه‌ ی بتا به اتمام رسیده و امکان اجرای بازی Assassin’s Creed Odyssey در این بستر دیگر وجود ندارد. درروند اجرای بازی، تمامی ورودی ‌ها از سمت کامپیوتر شما به سرورهای گوگل ارسال‌شده، در محیط بازی پردازش ‌شده و هر واکنش مطابق با آن ورودی به ‌صورت محتوای Stream و درآن‌ واحد به سمت خروجی نمایشگر شما بازمی ‌گردد.
به همین دلیل میزان تأخیر در این فرایند اهمیت زیادی دارد؛ چراکه اگر میان دستور ورودی شما و مشاهده ‌ی نتیجه‌ ی آن روی نمایشگر حتی دو سه ثانیه تأخیر وجود داشته باشد، تجربه ‌ی Gaming خوشایندی نخواهید داشت. محدودیت‌های سرویس Stadia همچنان در حال تشریح و بررسی است؛ اما گوگل تصریح کرده که Stadia سرانجام قادر خواهد بود بازی ‌ها را با اسکیل آپی تا ۸K و خروجی فریمی تا بیش از ۱۲۰ فریم ‌بر‌ثانیه اجرا کند و در شروع کار، اجرای انواع بازی ایکس باکس ، با رزولوشن ۴K و خروجی عالی ۶۰ فریم‌ بر‌ثانیه یک ‌روال عادی به شمار می‌رود.
با باز کردن سربرگ جدیدی در مرورگر کروم و اجرای بازی تحت سرویس Stadia، تمام ورودی ‌های برآمده از سیستم شما از طریق راه‌های ارتباطی مخصوص در شبکه به کامپیوترهای بسیار قدرتمند Gaming گوگل ارسال می‌شود و ازآنجا محتوای تصویری و صوتی متناسب با آن ورودی به خروجی نمایشگر شما فرستاده می‌شود. این سیستم به ‌سادگی طراحی ‌شده است؛ به شکلی که یک دسکتاپ مجازی در اختیار شما قرارگرفته، از طریق آن نرم‌ افزارهایی مانند Steam،Origin و Battle.net یا دیگر نرم ‌ا‌فزارهای میزبان گیم که اکانت بازی خود را از آن طریق خریداری کرده‌اید، از راه دوربرای شما به اجرا درخواهد آمد. برای اجرای عنوان Assassin’s Creed Odyssey در محیط Project Stream، نیاز به ورود به‌ حساب Ubisoft بازیکنان برای اجرای بازی بود.
اما آزمایشگران نسخه‌ی بتای Project Steam نیازی به خریداری این عنوان نداشتند. سرویس Stadia با کروم کست گوگل نیز یکپارچه کار می ‌کند و بدین ترتیب کاربران قادر خواهند بود محتوای گیم خود را به ‌طور مستقیم روی هر تلویزیونی که از دانگل Stream کننده‌ی گوگل استفاده می‌کند، به اجرا درآورند. برای بازی در سرویس Stadia امکان استفاده از ماوس و کیبورد یا گیم ‌پدهای رایج وجود داشته یا به‌ جای آن می ‌توان از گیم ‌پد اختصاصی هوشمند با عنوان Google’s Stadia که یک برند سخت‌ افزاری جدید است، استفاده کرد. استفاده از این گیم پد اختصاصی مزایای قابل ‌توجهی به همراه خواهد داشت.
اولین مزیت این است که این گیم ‌پد خود به‌ طور مستقیم به سرویس ابری گوگل متصل شده و بدین ترتیب برخی از مراحل در زنجیره انتقال داده حذف خواهد شد؛ به‌عبارت ‌دیگر با داشتن گیم‌ پد اختصاصی گوگل، تأخیر میان ورودی‌های سیستم شما و ایجاد واکنشی مطابق آن در بازی کاهش خواهد یافت. این گیم ‌پد به دکمه‌ ی اختصاصی دستیار گوگل تجهیز شده و گوگل مدعی است این دستیار اطلاعات بازی در حال اجرا را بارگذاری کرده و در مواقع لزوم با ارائه‌ ی راهنمایی ‌هایی به کمک شما خواهد آمد یا حتی امکان دستیابی به ویژگی‌های مخصوص درون بازی که از سوی توسعه ‌دهندگان پیش ‌بینی‌ شده است، فراهم خواهد شد.
به‌ علاوه این سرویس Stream گیم، از امکان بازی چند نفره با پلتفرم‌ های متفاوت پشتیبانی خواهد کرد؛ بنابراین امکان پیوستن بازیکنان دیگر به محیط بازی چند نفره از طریق پلتفرم‌ های متفاوت فراهم خواهد بود. در حال حاضر مشخص نیست که آیا خرید بازی و بهای استفاده از سرویس ابری گوگل دو هزینه ‌ی مجزا از یکدیگر را پیش روی کاربران قرار خواهد داد یا با خرید عناوین بازی مختلف، بازیکنان در یک باند امکان دسترسی به سرویس Stadia را دریافت خواهند کرد. تنها بازی موجود در نسخه‌ ی بتای Project Stream این سرویس، بازی Assassin’s Creed Odyssey بود.

گوگل Stadia
عکس گوگل Stadia

با ادامه مقاله آموزش کامل گوگل Stadia قسمت سوم همراه باشید

برای اجرای بازی Assassin’s Creed Odyssey با تنظیمات گرافیکی High در رزولوشن ۱۰۸۰p و با خروجی ۳۰ فریم ‌بر‌ثانیه، Ubisoft سیستم زیر را پیشنهاد می ‌دهد:

 • OS: Windows 7 SP1, Windows 8.1, Windows 10 (64-bit versions only)
 • Processor: AMD FX-8350 @ 4.0 GHz, Ryzen 5 – 1400, Intel Core i7-3770 @ 3.5 GHz
 • Video: AMD Radeon R9 290 or NVIDIA GeForce GTX 970 (4GB VRAM or more with Shader Model 5.0) or better
 • Memory: 8GB RAM
 • Video Preset: High
 • Storage: 46GB available hard drive space
 • DirectX: DirectX June ۲۰۱۰ Redistributable
 • Sound: DirectX 9.0c compatible sound card with latest drivers

برای اجرای این بازی با همان سطح تنظیمات گرافیکی و خروجی فریم، این بار در رزولوشن ۴K، مشخصات پیشنهادی شامل ۱۶ گیگابایت حافظه ‌ی رم، یک پردازنده‌ ی قوی ‌تر AMD Ryzen 1700X یا Core i7 7700 و بالاخره یک کارت گرافیک بهتر نظیر AMD Vega 64 یا Nvidia GeForce GTX 1080 است. حال با اتصال به سرویس Stream بازی Stadia، این محدودیت‌ ها کنار زده می‌شود و این عنوان جهان باز AAA حتی روی لپ ‌تاپ‌ هایی با سخت ‌افزار ابتدایی قابل بازی خواهد بود.
شرکت id Software نیز تصریح کرده است که عنوان Doom Eternal را به Stadia خواهد برد و انتقال این عنوان به سرورهای ابری گوگل تنها به چند هفته زمان نیاز خواهد داشت. Marty Stratton یکی از اعضای تیم id Software خاطرنشان ساخته که اجرای این عنوان روی Stadia با رزولوشن ۴K، خروجی ۶۰ فریم ‌بر‌ثانیه همراه با HDR امکان‌ پذیر خواهد بود. با Stadia، با کامپیوترهای بسیار قدیمی نیز امکان اجرای گرافیکی ‌ترین بازی‌های روز را با رزولوشن‌های بالا و نرخ فریم مطلوب خواهید داشت سرویسی که قادر به اجرای بازی Assassin’s Creed Odyssey در رزولوشن ۱۰۸۰p با نرخ فریم ۶۰ و همچنین عنوان Doom Eternal در رزولوشن ۴K با سرعت ۶۰ فریم ‌بر‌ثانیه باشد.
یقیناً قادر به اجرای بسیاری از عناوین دیگر با همان سطح تنظیمات گرافیکی خواهد بود؛ پس درنتیجه سایر عناوین عمده‌ی دیگر نیز به ‌راحتی روی این سرویس قابل پیاده ‌سازی و پشتیبانی است. بازی ‌هایی که عمده تمرکز آن‌ها بر بخش آنلاین است، چشم‌ انداز غیرقابل ‌پیش‌ بینی ‌تری برای اجرا در Stadia دارد. ازآنجایی‌ که بازی‌های آنلاین رقابتی، ضرب ‌آهنگ سریعی داشته و نیازمند زمان‌های واکنش Split-Second هستند، افزایش تأخیر در این عناوین ناشی از Stream محتوا برای رقابت گران حرفه‌ای مسئله ‌ساز خواهد شد.
اما به نظر می‌رسد که Stadia جایگاه بهتری برای مقابله با این مسئله نسبت به دیگر سرویس‌های مشابه دارد، زیرساخت‌ کابل‌ کشی فیبر نوری گوگل در میان تمامی شرکت‌ها منحصر‌به ‌فرد بوده، از طرفی گیم ‌پد وای فای اختصاصی این سرویس مستقیماً به ابر گوگل متصل می‌شود. گوگل همچنین خبر از آغاز به کار بخش Stadia Games and Entertainment این شرکت داده است. این بخش به ‌عنوان بازوی شرکت گوگل با یگانه هدف طراحی بازی‌هایی که در انحصار پلتفرم Stadia ی گوگل باشد، آغاز به کار کرده است.
Stadia ی گوگل به توسعه‌ دهندگان اجازه خواهد داد از طریق Stream Connect حالت Local Couch Co-Op (بازی‌هایی که در یک قاب تصویر یا در قاب‌های جداگانه با همراهی یا بر علیه دوستان آنلاین در یک شبکه قابل اجرا است) را با Stream محتوای مجزا پیاده ‌سازی کنند. این حالت به بازیکنان امکان مشاهده و ایجاد تعامل با قلمروهایی که دوستان ‌شان در آن مشغول بازی هستند، خواهد داد. اما شاید بزرگ‌ ترین نوع توسعه در این سرویس برای تولیدکنندگان محتوا و مخاطبان آنها Crowd Play باشد؛ قابلیتی که به مخاطبان اجازه خواهد داد تنها با کلیک کردن روی یک دکمه، به اجرای بازی Playstation 4 با سرویس‌های Stream موردعلاقه‌ ی خود بپردازند.
عمده‌ی تمرکز در اینجا طراحی سیستمی است که بازی کردن در آن و قدرت نمایی‌ کردن در میانِ دوستان هر دو به‌ سادگی امکان‌ پذیر باشد. برای برآورده ساختن چنین هدفی، Stadia سیگنال‌های ۴K را همزمان به کامپیوتر شما و شبکه ویدئویی یوتیوب ارسال می‌کند و امکان ضبط آنچه را در حال انجام آن هستید، فراهم می‌سازد. آخرین ویژگی که گوگل در مورد سرویس Stadia تبیین کرده، قابلیتی به نام State Share است؛ بدین معنا که کاربران قادر هستند موقعیت خود را در بازی Adventure از طریق Google link با دیگران به اشتراک بگذارند.
با چنین قابلیتی کاربر می‌تواند برای مثال موقعیت خود را در یک بأس فایت نفسگیر با دوستانش به اشتراک گذاشته، آن‌ها را به چالش مشابهی دعوت کند. اگر بازیکن یا دوستانش در جایی از بازی گیر افتادند، سیستم یکپارچه‌ی دستیار گوگل به این کاربران امکانِ دسترسی به راهنمایی‌ها و آموزش‌ های قدم به قدم را در صورت تقاضا خواهد داد. گوگل در مراسم GDC اعلام کرد که این شرکت قصد دارد در سرورهای قدرتمند Stadia از پردازنده‌های گرافیکی AMD مبتنی بر ریز معماری Vega استفاده کند. این خبری خوشایند برای ‏AMD و تیم قرمز بود، درحالی ‌که Lisasuo مدیرعامل AMD نیز در آن مراسم حضور داشت.
در حال حاضر سرویس Stream بازی GeForce Now در سمت سرور از پردازنده‌های گرافیکی انویدیا استفاده می‌کند. پس Stadia برای اولین ‌بار است که در سرورهای خود از پردازنده‌های گرافیکی AMD استفاده می‌کند. AMD برخی اطلاعات پایه ‌ای را در مورد معماری پردازنده‌های گرافیکی سفارشی این شرکت که در سرورهای ابری گوگل Stadia به کار رفته، به شرح زیر ارائه کرده است:

 • مجهز به نسل دوم از حافظه با پهنای باند بالا (HBM2) که علاوه ‌بر مصرف توان کمتر جایگاه مداری (فوت پرینت) کوچک ‌تری را اشغال می‌کند.
 • دارای ویژگی‌های اساسی پایگاه داده نظیر پروتکشن کد اصلاح خطا (ECC) برای کمک به حفظ یکپارچگی داده‌ها
 • سطح عملکرد سریع و قابل پیش ‌بینی همراه با ویژگی‌های امنیتی برای Gaming ابری از طریق اولین راهکار مجازی‌ سازی پردازنده ‌ی گرافیکی سخت ‌افزار مبنا در صنعت، توسعه ‌یافته بر پایه‌ ی فناوری استاندارد صنعتی SR-IOV (مخفف Single-Root I/O Virtualization)
 • شرکت AMD با ابزارهای توسعه نرم ‌افزاری و نیز با درایور Vulkan منبع بازِ مبتنی بر لینوکس خود به یاری گوگل خواهد آمد و این امکان را برای توسعه ‌دهندگان بازی فراهم خواهد ساخت که عناوین آینده‌ی خود را برای اجرا روی پلتفرم جدید Stadia که با پردازنده ‌ی گرافیکی این شرکت تقویت ‌شده، بهینه سازند.

بنا بر اطلاعات ارائه ‌شده توسط گوگل، پردازنده‌ی گرافیکی سفارشی Vega با داشتن ۵۶ واحد محاسباتی سطح عملکردی معادل ۱۰.۷ ترافلاپس دارد که برابر با یک پردازنده‌ ی گرافیکی دسکتاپ Vega 56 است. همان‌طور که گفته شد، این میزان قدرت محاسباتی برابر با ترکیب قدرت محاسباتی دو کنسول ‏PS4 Pro و Xbox One X است. گوگل همچنین تصریح کرده است که درکنار این پردازنده‌ی گرافیکی از حافظه‌ای با پهنای باند ۵۰۰ گیگابایت بر ثانیه استفاده شده که معادل پهنای باند حافظه‌ی کارت Vega 64 و به میزان قابل‌توجهی سریع ‌تر از حافظه‌ی گرافیکی به کار رفته در کارت Vega 56 است.
باتوجه‌به شواهدی مانند پشتیبانی این پردازنده‌های گرافیکی از حافظه HBM2 با کد اصلاح خطا (ECC)، می‌توان گفت که این شتاب ‌دهنده‌های گرافیکی از کلاس سرور است. به‌عبارت ‌دیگر احتمالاً با نسخه‌ای از کارت‌های گرافیک سری Pro V مانند V340 سر و کار داریم. لیزا سو مدیر‌عامل AMD در مراسم معرفی کارت گرافیک Radeon VII در اوائل سال جاری، توضیحاتی نیز در مورد کارت گرافیکی فوق ارائه کرد.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 5 =