بررسی گیم crash bandicoot کمپانی Naughty Dog

گیم crash bandicoot

در سری دوم گیم crash bandicoot جریان بازی متفاوت بود و کورتس کراش را فریب داده بود تا برای او کریستالی از سراسر جزیره جمع اوری کند.

گیم crash bandicoot
گیم crash bandicoot

بازی های کاراش بندیکوت که توسط دو همکلاسی دوران بچگی اقای گاوین و روبین ساخته شدو این اتفاق در زمان رخ داد که ان ها مشغول فعالیت در استودیوی نایتی داگ بوده اند و در ابتدا به عنوان یک محصول خاص برای سونی شناخته می شد معمولا با شنیدن نام این سری بازی ها خاطرات دل انگیزی برای بازی کن ها زنده می شود و از مجموعه بازیی های است که هیچ وقت از ذهن کاربران پاک نمی شود و همیشه جز خاطره های گیمری ان ها باقی می ماند همان طور که گفتیم این بازی قرار بود.

در ابتدا به عنوان نمادی برای شرکت بزرگ soni باشد همانند کنسول سگاکه با بازی سونیک شناخته می شود ولی بعد از گذشت مدتی و پس از چند سال با منتشر شدن دیگر سری های این باز شاهد این بودیم که این بازی ها برای کنسول های دیگری هم ارائه شد و به این موضوع که نمادی باشد برای ps پایان داد.
اگر بخواهیم در باری سبک بازی توضیح مختصری در اینجا داشته باشیم باید بگیم که این بازی در مدل دوس داشتنی و جذاب سکو بازی می باشد هرچند که نمونه های غیر اصلی از این بازی در سبک های دیگری هم منتشر شده است ولی در اصل بازی در این قالب ارائه شده است. و بازی در وومپا جریان دارد که یک سری جزیره ی خیالی می باشد که در ان انسان ها ی معمولی در کنار یک سری موجود جهش یافته در حال هم زیستی می باشند.
در سال ۱۹۹۶ میلادی شرکت soniبرای پلی استیشن اولین سری از گیم crash bandicoot را منتشر کرد که در ان جریان بازی به این شکل بود که دکتر نیو کورتکس ونیتروس بریو که دستیار او در خلق کردن کراش بودند قصد نابودی جهان را داشتند و هدف کراش مقابله با ان ها و جلوگیری از این اتفاق و همینطور نجات زن مورد علاقه اش بود. بعد از انتشار بازی نقد های زیادی به ان شد وای بیشتر ان ها نقد هایی مثبت بود که نشانه خوبی بود برای این کمپانی ولی نقد هایی هم در زمینه نبود نو اوری به ان شد هرچند که در کل گیم crash bandicoot موفق شد با فروش خوب خود رتبه ۸م را در بین بازی های پر فروش پلی استیشن کسب کند که موفقیت خوبی برای ان بود.

در سری دوم گیم crash bandicoot که cortex strikes back نامیده شد جریان بازی متفاوت بود و کورتس کراش را فریب داده بود تا برای او کریستالی از سراسر جزیره جمع اوری کند که با ان جهان را از بین ببرد در حالی که به کرش گفته بود این کار برای نجات دنیا می باشد. هرچند که خواهر کراش کوکو و همینطور دکتربریو سعی کردند اورا اگاه کنند و به جایش از او بخواهند یک نوع الماس دیگ جم کند.سری سوم و چهارم این بازی هم همینطور ارائه شدند ولی بعد از چند سال ای بازی برای اولین بار در استودیوی غیر ازناتی داگ ارائه شد در استودیوی یورو کام در حالت پارتی ارائه شد این اخرین نمونه منتشر شده از ان در کنسول پلی استیشن بود. سری ۶م بازی که در واقع همان سری اصلی ۴م بود با نام the wrath of cortexدر سال ۲۰۰۱ برای پلی استیشن و ۲۰۰۲ برای ایکس باکس وان ارائه شد توسط تراولرز ریلز ساخته و به وسیله یونیور سال اینتراکتیو استودیو منتشر شد. اولین و دومین بازی از کراش باندیکوت که برای کنسول دستی ارائه شدند به ترتیب با نام های The huge adventure و N_tranced برای کنسولی با نام گیم بوی ادونس منتشر شدند.

سری نهم و دهم بازی هم برای همین کنسول و موضوعات مختلف ارائه شد.میرسیم ب سری یازدهم بازی که ۵مین سری اصلی گیم crash bandicoot می باشد برای کنسول ایکس باکس وان و پلی استیشن ۲ در ۲۰۰۴منتشر شد و داستان ان همکاری قهرمان و شخصیت منفی اصلی بازی برای نجات جزیره از دست دو طوطی دو قلو می باشد. در سری بعدی این بازی که در ۲۰۰۶ ارایه شد علاوه بر پلی استیشن ۲ و ایکس باکس این بازی برای گیم کیوب و psp هم منتشر شد و موضوع ان تلاش کراش در یک مسابقه برای کسب مالکیت پارک تفریحی قبل از کورتکس می باشد. بازی crash boom bang در سال ۲۰۰۶ توسط استودیوی dimps ساخته شد و برای کنسول دستی دی سی و تینتندو ارائه شد و اولین بازی از این مجموعه بود که توسط ژاپنی ها توسعه یافت.
بازی ۱۴م و سری بعدی بازی توسط استودیوی رادیکال ساخته شدند و ب ترتیب برای psو xbox و wii و سری بعدی توسط شرکت اکتیویژن منتشر شد.از این مجموعه سه بازی از ان برای گوشی های موبایل ارائه شد با نام های Nitro cart 3d و mutant island و nitro cart2 که به ترتیب در سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ منتشر شدند بازی نیترو کارت تری دی و ۲ که عناوین ساده بودند برای ios و muntant island برای گوشی های جاوا و بلک بری منتشر شد.

گیم crash bandicoot
گیم crash bandicoot

همانطور که می بینید در بالا ما تاریخچه ای از سری بازی های crash bandicoot و سال انتشار و همینطور کنسول ها و استودیوهاییکه این بازی را ارائه داده اند در اختیار شما قرار دادیم و مشاهده میکنید که گیم crash bandicoot در طول سال های مختلف برای کنسول ها و شرکت ها ی متفاوتی ارائه شده است اما در سال ۲۰۱۵ و در طی مراسم psx15 شاهد یک جریان الکی و سر کاری از طرف ریس کمپانی soni بودیم که تلاش کرد با پوشیدن پیرهنی که تصویری از کراش باندیکوت بر روی ان نقش بسته بود به طرفداران این موضوع را القا کند که این بازی بار دیگر هم در انحصار سونی دیده می شود.

پس همه منتظر یک خبر بزرگ و جالب در رابطه با این موضوع بودند که البته بعد از اتمام مراسم متوجه شدند که شوخی بیش نبوده چون هیچ صحبتی و حتی ریزترین اشاره ای به این موضوع که بازی کراش بندیکوت برای پلی استیشن خواهد بود نشد و هواداران نا امید شدند و هرچند که خیلی ها امیدوار بودند این موضوع در ارائه پیش نمایش بازی در مراسم E3 مطرح شود.
در ادامه شاهد ارایه بازی sane trilogy در ابتدا برای پلی استیشن فوردر ۲۰۱۷و سپس برای xbox1 و تینتندو سوییچ و رایانه های شخصی ارایه شد که دارای گرافیک خیلی قوی تری نسبت به سایر بازی های این مجموعه بود. اخرین سری از این مجموعه در حاضر crash team racing nitru fueledنام دارد. که توسط بیناکس ساخته و نشر ان با استودیوی اکتیویژن می باشد و همینطور برای ایکس باکس وان پلی استیشن فور و تینتندو سویچ در بیست و یک ژوئن سال دو هزار و نوزده ارایه می شود.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − یک =