راهنمای قدم به قدم گیم Fallout 4 قسمت چهارم

گیم Fallout 4

در گیم Fallout 4 ، شما می‌توانید پناهگاه بسازید یا اسلحه‌ها را شخصی‌سازی کنید. شاید در حرف این موضوع ساده باشد اما در عمل اینطور نیست و برای رسیدن به این موضوع باید هر پیچ‌ و‌مهره و سیمی که می‌بینید جمع‌آوری و ذخیره کنید. البته این موضوع را هم مدنظر داشته باشید که نیازی نیست تا همه این‌ها را با خود حمل کنید. می‌توانید به جمع‌کردن آیتم‌ها بپردازید و به کارگاه بازگشته و آنها را برای موقع نیاز ذخیره کنید. اگر این آیتم‌ها اسلحه، غذا یا دارو نیستند پس نیازی نیست تا آنها را با خود حمل کنید.

گیم Fallout 4
عکس بازی Fallout 4

اگر از Perk Idoiot Savant هم استفاده کنید می‌توانید با کسب ۳ برابر امتیاز بیشتر در کشتن دشمنان، میزان افزایش سطح‌ خود را بیشتر هم بکنید. البته بانوی شانس نقطه ضعف‌هایی هم دارد. میزان سلامتی پایین باعث می‌شود که میزان وابستگی شما به غذا، واکسن‌ و دارو بیشتر باشد. همچنین نباید خیلی بانوی شانس را به خاطر میزان قدرت و استقامت پایینش با غول‌ها و سوسک‌های چندش‌آور رو‌به‌رو کنید.

قوی‌ترین مرد بوستون

 • امتیاز مؤلفه
 • ۹ قدرت
 • ۳ ادراک
 • ۸ استقامت
 • ۱ جذبه
 • ۳ هوش
 • ۱ چابکی
 • ۳ شانس

اگر همه چیز را در زور بازو و به‌ کارگیری عضله‌ ها می‌دانید سعی‌ کنید امتیازات را به این نحو تقسیم کنید. همانطور که از قوی‌ ترین مرد بوستون انتظار می‌رود، بیشتر امتیازات برای مولفه‌ های قدرت و استقامت خرج شده تا بتوانید به خوبی از پس مبارزات تن‌به‌تن بر‌بیاید. همچنین از مرد قوی‌هیکل بوستون انتظار می‌رود تا مقاومت زیادی در برابر پرتوهای رادیواکتیو و همینطور زدن ضربه با استفاده از این پرتوها داشته باشد. البته این شخصیت در هک کردن کامپیوترها و بازکردن قفل درها و گاو صندوق‌ ها خیلی ماهر نیست؛ مگر اینکه در سطح‌ های بعدی امتیازات را برای مولفه‌ های هوش و ادراک خرج کنید. این موضوع را هم باید در نظر گرفت که دقت تیراندازی این نوع شخصیت نیز تعریفی ندارد.

سرباز بوستون

 • امتیاز مؤلفه
 • ۱ قدرت
 • ۹ ادراک
 • ۲ استقامت
 • ۱ جذبه
 • ۳ هوش
 • ۶ چابکی
 • ۶ شانس

اگر به سلاح‌ های اتوماتیک علاقه‌ دارید و درگیری با Supermyutants را از راه دور ترجیح می‌دهید، پس باید لباس رزم تن کنید. با اختصاص ۹ امتیاز به شاخصه ادراک، سرباز بوستون به Perk ‌هایی برای افزایش قدرت آسیب اسلحه‌ها و توانایی هدف قرار دادن دشمنان پشت اشیا با استفاده از سیستم V.A.T.S دسترسی پیدا می‌کند. میزان چابکی بالای این شخصیت هم این قابلیت را به بازیکن می‌دهد تا بتواند شلیک‌ های بیشتری را در این حالت داشته باشد.
اگرچه سرباز بوستون یک سرباز است اما در مبارزات نزدیک و تن‌ به‌ تن چندان مهارتی ندارد. پس همواره باید فاصله را با دشمن حفظ کنید. میزان جذبه پایین هم بدین معنا است که این سرباز در حرف زدن و ارتباط برقرار کردن با شخصیت‌های بازی، مهارت بالایی ندارد.

دسترسی سریع به اسلحه‌ها و داروها را فراموش نکنید.
بدون شک، Pip-Boy یکی از جالب‌ ترین نکات مجموعه Fallout است.اما نباید سختی و وقت‌ گیر بودن کارکردن و همچنین کند بودن گشت‌ و گذار در آن را فراموش کرد. این نکته وقتی به چشم می‌آید که با هدف انجام ماموریت‌ ها وارد بازی می‌شوید و می‌بینید یک ساعت است که در حال چرخیدن در منوهای آن هستید. به همین دلیل است که پیدا کردن اسلحه‌ها و دیگر آیتم‌ها در مواقعی که عجله دارید، کار ساده‌ای نیست. همین دلیل کافی است تا اهمیت استفاده از منوی دسترسی سریع بیشتر به چشم بیاید.
با استفاده از این منو می‌توانید به کمک جهت‌های کنترلر، خیلی سریع بین اسلحه‌ها و داروها حرکت کرده و آنها را انتخاب کنید. این منو ۱۲ فضا برای قرار دادن آیتم‌ های مختلف دارد. یکی از ردیف‌ها را به داروها، غذاها و در کل آیتم‌های مربوط به سلامتی اختصاص دهید و از ردیف دیگر هم برای سه مورد از پراستفاده‌ ترین اسلحه‌هایتان استفاده کنید. یکی را هم به مواد منفجره مانند نارنجک، مین‌، کوکتل مولوتوف اختصاص دهید و ردیف آخر نیز بسته به سلیقه شما است. می‌توانید آن را با سلاح‌های کوچک و کلت‌های کمری پر کنید یا آن را به سلاح‌های مبارزات تن‌به‌تن اختصاص دهید. این امر باعث می‌شود تا در مواقع اضطرار دست‌پاچه نشوید و بتوانید خیلی زود تصمیم بگیرید.

باتری Power Armor خیلی زود تمام می‌شود
Power Armor که تا پیش از این به عنوان یکی از نمادهای مجموعه Fallout محسوب می‌شد، حالا در Fallout 4 می‌تواند مود استفاده قرار گرفته یا حتی شخصی‌سازی شود. البته استفاده از این زره‌های فولادی نیازمند یک Fusion Core است. نکته‌ ای که راجع‌ به این باتری‌ های کمیاب وجود دارد این است که ظرفیت آنها خیلی محدود است و مطمئناً شما دوست ندارید که این باتری در وسط یک جنگ فرسایشی با Supermyutants و Raider ها تمام شود.
بنابراین باتری Power Armor خود را برای نبردهای بی‌مورد هدر ندهید و آن را برای مراحل بزرگ و سخت نگه دارید. نکته دیگر این‌که اگر نیاز دارید تا استفاده از Power Armor را متوقف کنید، هر جایی که آن را رها کنید روی نقشه با علامتی مشخص می‌شود. همچنین نیازی نیست تا برای به دست آوردن Power Armor خیلی صبر کنید، زیرا در حین کامل کردن مراحل ابتدایی When Freedom Calls در Concord به این آیتم دست پیدا می‌کنید.

هر چیزی را کاوش کنید و همه‌ جا را بگردید
شما باید برای زنده‌ ماندن هر چیزی را کاوش کرده و همه‌جا را بگردید. برای به دست‌ آوردن غذا، برای اسلحه، برای مهمات، برای همه چیز، برای زنده‌ ماندن باید به همه این آیتم‌ها دسترسی داشته باشید و این مهم هم بدون داشتن حوصله و حس اکتشاف به دست نمی‌آید. همچنین هر چیزی در بازی پلی استیشن دارای ارزشی است. البته این بدین معنا نیست که هر چیزی که به دست می‌آورید را می‌توانید بفروشید.
در گیم Fallout 4 ، شما می‌توانید پناهگاه بسازید یا اسلحه‌ها را شخصی‌سازی کنید. شاید در حرف این موضوع ساده باشد اما در عمل اینطور نیست و برای رسیدن به این موضوع باید هر پیچ‌ و‌مهره و سیمی که می‌بینید جمع‌آوری و ذخیره کنید. البته این موضوع را هم مدنظر داشته باشید که نیازی نیست تا همه این‌ها را با خود حمل کنید. می‌توانید به جمع‌کردن آیتم‌ها بپردازید و به کارگاه بازگشته و آنها را برای موقع نیاز ذخیره کنید. اگر این آیتم‌ها اسلحه، غذا یا دارو نیستند پس نیازی نیست تا آنها را با خود حمل کنید.

سیستم V.A.T.S فقط برای هدشات کردن نیست
استفاده از سیستم هدف‌گیری کمکی V.A.T.S زمان را متوقف نمی‌کند. بلکه با کند کردن آن شما را وارد نبردی دقیق برای هدف قرار دادن بخش مشخصی از دشمن می‌کند. پس این موضوع را به یاد داشته باشید که اگر در تیررس یک Raider باشید، با وجود استفاده از V.A.T.S باز هم امکان این وجود دارد که مورد هدف قرار بگیرید. این موضوع در برابر غول‌ها با توجه به سرعت حرکت بالایی که دارند بیشتر به چشم می‌آید. اما استفاده از V.A.T.S فقط برای درگیری رو‌در‌رو با دشمنان نیست.
دنیای Fallout 4 بزرگ،‌ تاریک و پرجزئیات است. وقتی در یک درگیری بزرگ در مکانی تاریک قرار می‌گیرید، فهمیدن اینکه دشمنان از کدام سمت به شما شلیک می‌کنند سخت بوده و همین جا است که می‌توانید با بهره‌ گیری از این سیستم، مکان آنها را به طور دقیق پیدا کنید. همچنین با استفاده از این سیستم می‌توانید مین‌های جای‌گذاری شده روی زمین را پیدا و آنها را خنثی کنید. از سیستم V.A.T.S برای اکتشاف مکان‌های بزرگ و برای یافتن دشمنان و مین‌ها استفاده کنید.

چند اسلحه مرگبار بسازید
در طول بازی قطعاً اسلحه‌های زیادی را پیدا خواهید کرد. چه در قفسه‌ ای محبوس بوده و چه متعلق به Raider باشند که چند دقیقه پیش نابودش کردید. در بازی اسلحه‌ های زیادی مشتق شده از انواع کلت‌ های کمری، اسلحه‌ های شکاری، شاتگان‌ ها، تفنگ‌ های لیزری و دیگر انواع اسلحه‌ ها وجود دارد. ابتدا تصمیم بگیرید که کدام نوع مناسب شما است (و البته میزان آسیب‌ رسانی بالایی دارد) سپس خودتان را به کارگاه شخصی‌سازی اسلحه در محله Sanctuary برسانید.
حالا می‌توانید اسلحه‌ های اضافی را تجزیه کرده و تمرکز خود را روی یک یا دو تا از آنها بگذارید و آنها را به سلاح‌ هایی مرگبار تبدیل کنید. حتی ابتدایی‌ ترین نوع کلت کمری در بازی هم می‌تواند به یک سلاح خوب با کلی مشخصات کشنده و کاربردی تبدیل شود. یک کلت خوب برای خود بسازید. ساخت یک سلاح سرد مرگبار را فراموش نکرده و البته همیشه یک سلاح شکاری مناسب برای جنگیدن با اهداف دوربرد همراه خود داشته باشید.

از Haylne و شوالیه Reese برای پیشرفت خیلی سریع در اوایل بازی استفاده کنید
خود را به ایستگاه پلیس کمبریج برسانید و مراحل Call to Arms را انجام دهید. حالا شما یکی از اعضای انجام برادران فولادی یا همان Brotherhood of Steel محسوب می‌شوید و می‌توانید از Haylne و شوالیه Reese مأموریت بگیرید. هر دوی آنها از شما می‌خواهند تا ماموریت‌های ساده‌ای را انجام دهید. گاهی اوقات این ماموریت‌ها شامل فرستادن شما به مکان‌هایی تکراری می‌شود.
انجام دادن آنها آسان است و اگر سه یا چهار مورد از آنها را با هم انجام دهید می‌توانید در عرض یک ساعت، Level خود را چند سطح افزایش دهید. شما همچنین می‌توانید با کشتن، بازکردن و همچنین کشف مکان‌های جدید امتیاز کسب کنید. امتیازهایی که با هر افزایش Level به دست می‌آورید را ذخیره کرده و از آن برای باز کردن Perk Locksmith استفاده کنید. در درجه دوم این Perk می‌توانید قفل‌های بسیار مشکل را نیز باز کنید (بدین معنا که می‌توانید گاوصندوق ایستگاه پلیس را هم باز کرده و کلی آیتم انفجاری خوب به دست بیاورید) حالا دیگر می‌توانید قفل هر چیزی را در بازی PS4 باز کنید و البته دیگر از خودتان نمی‌پرسید که پشت این در چه چیزی می‌توانست باشد.

گیم Fallout 4
عکس بازی Fallout 4

با ادامه مقاله راهنمای قدم به قدم گیم Fallout 4 قسمت چهارم همراه باشید

چند دارو هم به ماما مورفی بدهید
Mummy Murphy عاشق Jet است. با دادن چند Jet می‌توانید امتیاز کسب کنید و در نتیجه Level شخصیت شما سریع‌تر بالا خواهد رفت. اگر دوباره پیش او بازگردید، باز هم از شما چیزهای دیگری می‌خواهد. ارتباط و تبادل اشیا با بعضی از برهوت‌ نشینان می‌تواند بعضی دیگر را با شما بد کند. دادن دارو به Mummy Murphy می‌تواند عصبانیت Preston Garvey را به دنبال داشته باشد و باید بدانید که شما به او و افراد انجمن Minute Man او احتیاج دارید. خیلی باید هوشیار باشید زیرا حتی کوچک ‌ترین تبادل یا برخورد دوستانه با بعضی‌ها می‌تواند عواقب بسیار زیادی در پی داشته باشد.

فقط غول‌ها بی‌مهابا به سمت‌تان حمله می‌کنند
غول‌ ها مسلح نیستند ولی گول بی‌ دفاع بودن آنها را نخورید. آنها در دسته‌ های زیاد به سمت‌ تان حمله می‌کنند و این قابلیت را دارند که در چند ثانیه شما را به قسمت‌ های مساوی تقسیم کنند. اگر یکی از آنها را در محیط‌ های باز دیدید،‌ سعی کنید با حفظ فاصله، او را هدف بگیرید و باقی غول‌ ها را هم از همان فاصله از بین ببرید. همچنین می‌توانید با شلیک‌کردن به پاهایشان، جلوی حرکت سریع‌ آنها را بگیرید.
گاهی اوقات ممکن است آنها را افتاده روی زمین ببینید طوری که فکر می‌کنید آنها مرده‌اند و روی زمین افتاده‌اند اما همین که نزدیک‌شان شوید،‌ ناگهان جان‌ تازه‌ای می‌گیرند. پس قبل از اینکه غول‌ها از روی زمین بلند شوند، سر آنها را هدف بگیرید. اگر توسط تعداد زیادی از آنها محاصره شدید، استفاده از یک شاتگان در فواصل نزدیک بهترین راه است.

اطراف ساختمان‌ها را به خوبی بگردید
اطراف هر ساختمانی که بخشی از یک مرحله است را به خوبی بگردید تا بتوانید یک درب ورودی جایگزین را پیدا کنید. البته برای این کار ممکن است به Perk های باز کردن قفل درها احتیاج پیدا کنید. همیشه یک راه دیگری هم وجود دارد و یکی از دلایل قوی برای استفاده از درها،‌ تجمع زیاد دشمن در برابر در اصلی ساختمان‌ها است. همچنین همیشه حواس‌تان به تک‌ تیراندازهای روی پشت‌ بام یا ربات‌ های دفاعی باشد.
زیرا آنها قدرت آسیب‌ رسانی بالایی دارند و خیلی سریع می‌توانند نوار سلامتی شما را خالی کنند. نابود کردن این ربات‌ های دفاعی نیاز به خرج کردن مهمات زیادی دارد. اما گاهی اوقات هم از لاشه این ربات‌ها آیتم‌ها و مهمات خوبی به دست می‌آید. گاهی اوقات هم می‌توانید در اطراف این ربات‌ها به دنبال ترمینال بگردید و با هک کردن آن، کاری کنید که دشمنان شما به هدف این ربات‌ها تبدیل شوند. نکته خوبی که درباره این ربات‌ها وجود دارد، این است که آنها حرکت نمی‌کنند. پس می‌توانید با پیدا کردن یک جای خوب برای پنهان شدن،‌ خیلی راحت نابودشان کنید.

قدرت سلاح‌های سرد را دست‌کم نگیرید
مطمئناً در دنیای بی‌رحم Fallout 4 نمی‌توان خیلی به سلاح‌های سرد اکتفا کرد. اما بعضی اوقات آنها هم می‌توانند بسیار مؤثر و کشنده باشند. برای مثال غول‌ ها و پشه‌ های بزرگ خیلی سریع و به صورت گروهی در در فاصله نزدیک حمله می‌‌کنند. به همین دلیل سلاح‌ های گرم و سیستم V.A.T.S خیلی در برابر این موجودات کارساز نیستند. در عوض،‌ می‌توانید یک چوب بیسبال را به یک وسیله سلاخی تبدیل کنید و از آن در برابر این دشمنان استفاده کنید.
ساختن این سلاح‌ها کار مشکلی نیست و به راحتی می‌توانید یکی از انواع آنها را در کارگاه‌های شخصی‌سازی سلاح بسازید. برای مثال از چوب بیسبال مجهز شده به میخ می‌توانید در محیط‌های بسته و در برابر Raider ها استفاده کنید. نترسید، در این مواقع به سمت آنها حمله‌ور شوید و سرشان را هدف بگیرید.

دنبال دشمنان افسانه‌ای باشید.
یکی از موارد جدید اضافه شده به نسخه چهارم بازی ایکس باکس ، دشمنانی با پسوند “افسانه‌ای” است. در طول سفرهای خود در درون بازی ممکن است با این دشمنان برخورد داشته باشید. اگرچه برخورد با آنها خیلی معمول نیست اما اگر یکی از آنها را پیدا کردید، وقتی میزان مشخصی آسیب به او وارد کنید پیغامی نمایش داده می‌شود که “دشمن افسانه‌ ای جهش یافت” در این نقطه به نظر می‌رسد که برخورد این دشمنان بسیار غیردوستانه‌ تر شده و شما باید میزان آسیب آتش اسلحه‌ های خود را برای کشتن آنها افزایش دهید.
از طرف دیگر، وقتی این دشمنان کشته شدند، خیلی خوب آنها را بگردید تا آیتم‌های جذابی را پیدا کنید. این آیتم‌ها ممکن است یک اسلحه یا زره‌ مخصوص با قابلیت ویژه‌ای مانند مقاوم‌ تر بودن در برابر Supermutants باشد.
همراهان شما توانایی استفاده از تجهیزات مختلف، از جمله power-armor را دارند. در Fallout 4 امکان مبادله آیتم با همراهان وجود دارد. همراهان توانایی استفاده از آیتم‌ها را دقیقاً همانند شخصیت اصلی دارند.
برای این کار کافی است وقتی کنار همراه‌تان هستید کلید ضربدر یا A را فشار دهید و گزینه تبادل را انتخاب کنید. سپس با استفاده از کلید مربع X می‌توانید آیتم‌های جدید را به آنها منتقل کنید و با استفاده از مثلث Y هم همراهان‌ تان را به آنها مجهز کنید. این مساله حتی برای سگ همراهتان هم صدق می‌کند و می‌توانید وی را به ست کاملی از زره‌ های مخصوصش مجهز کنید. البته در نظر داشته باشید سلاح‌ هایی که به همراهان‌ تان می‌دهید، همگی نیازمند مهمات هستند و باید مهمات مخصوصش را هم به وی بدهید.


Conversation

می‌توانید در حین مکالمات از سیو سریع (Quick Save) استفاده کنید
Conversation نقش اساسی در پیش‌بُرد روند داستانی و همچنین ارتباط شما با دیگر افراد در Fallout 4 دارند. به همین دلیل هم شاید یک تصمیم اشتباه به قیمت از دست دادن یکی از همراهان‌تان تمام شود یا اینکه داستان به شکلی ادامه پیدا کند که قصد ندارید. می‌توانید پیش از تصمیم‌گیری‌ های مهم و در حین مکالمات، با استفاده از گزینه سیو سریع بازی را ذخیره کنید و در صورتی که از نتیجه کار رضایت نداشتید، مجدداً از همان قسمت بازی را آغاز کنید.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + شانزده =