معرفی و بررسی گیم Sekiro: Shadows Die Twice ساخته ی Software

گیم Sekiro: Shadows Die Twice

گیم Sekiro: Shadows Die Twice  به‌طورکلی از ساخته های قبلی مجزاست و هنوز هم از همان پارامترهای قبلی این شرکت بی بهره نیست.

گیم Sekiro: Shadows Die Twice
گیم Sekiro: Shadows Die Twice

 

معرفی و بررسی گیم Sekiro: Shadows Die Twice ساخته ی Software

گیم Sekiro: Shadows Die Twice یک بازی در سبک نقش افرینی است که برای پلتفرم های مایکروسافت ویندوز، پلی استیشن ۴ و ایکس باکس وان منتشر خواهد شد.
این گیم Sekiro: Shadows Die Twice   یک بازی بسیار مهیج است که با وجود تمامی مغایرت هایی که با کارهای قبلی شرکت فرام سافتوار دارد اما با این حال برای تعداد خاصی از کاربران دنیای بازی های در نظر گرفته شده است که در ادامه به بررسی آن می پردازیم. کمپانی فرام سافتوار که در دنیا به خاطر ساخت بازی‌های مشکل و سخت شهرت دارد در کارنامه خود ساخت سری بازی های محبوب دارک سولز را به همراه دارد. شما پس از پایان بازی و از بین بردن تمامی دشمنان و غول های بازی حالت عجیبی را در ساخته های این بازی به دست می آورید چرا که سختی بازی به اندازه‌ای است که شما را مجاب کند که گویی کار بزرگی را انجام داده اید.
با این حال زمانی که این کمپانی از بازی جدید خود به نام سکیرو پرده برداشت مخاطبان دریافتند که این کمپانی این باردر سبک ساخت بازی های خود  تفاوت قائل شده و شما تغییرات به نسبت زیادی را مشاهده می کنید و دلیل این امر این است که کاربران بتوانند یک بازی متفاوت نسبت به سایر ساخته های این کمپانی را تجربه کنند.
اما این به این معنی نیست که گیم Sekiro: Shadows Die Twice  به‌طورکلی از ساخته های قبلی مجزاست و هنوز هم از همان پارامترهای قبلی این شرکت بی بهره نیست. پس از آن شما باید این سوال را از خود بپرسید که تفاوت ها و تغییرات بازی سکیرو خوشایند  و همراه با موفقیت بوده است یا نه. برای پاسخ دادن به این سوال باید گفت بازی جدید کمپانی فرام سافتوار از بسیاری از پارامتر های جدید سولزبورن به خوبی بهره می برد و این باعث شده که این بازی بتواند یک داستان و گیم پلی کاملاً بنین و پخته داشته باشد.
پس از تمام اینها باید در مورد داستان نکاتی را بدانید. خط داستانی بازی در زمان دوره سنگوکو در کشور ژاپن رخ می دهد. که در میان آن سالها یک کودک در زمان جنگ متولد می شود و با وجود تمام سختی ها و مشکلات آموزش داده می شود تا مانند یکی از مهلک ترین و قوی ترین جنگجوهای شینوبی تربیت شود. در این زمان کسی که او را بزرگ کرده و به نوعی پدر خوانده اوست به نامowl به کاراکتر اصلی داستان ما مأموریتی سخت محول می‌کند. وظیفه او در این مأموریت این است که  از شخصی به نام ارباب کورو با تمام توان خود دفاع کند. اما کاراکتر اصلی داستان ما در این ماموریت شکست می‌خورد و علاوه بر آن یکی از دستانش را در این راه از دست می دهد. شاید تا اینجا متوجه شده باشید که داستان بازی سکیرو در مورد دوست داشتن حس تنفر و کینه جویی است. دوست داشتن کسی که تا به اینجا در آغاز راهی طولانی است و احتیاج دارد کسی او را در این راه همراهی می‌کند حس تنفر نسبت به تمامی اتفاقاتی که ممکن است در این راه برای کاراکتر اصلی داستان ما رخ بدهد البته کینه و انتقام از تمام دشمنان خود تا بتواند غرور شکسته شده خود را دوباره بازسازی کند.
کمپانی فرام سافت وار این بار تصمیم گرفته است که برای داستان بازی خود از شخصیتی استفاده کند که یک بک گراند قوی در داستان بازی دارد این در حالی است که در ساختارهای قبلی این کمپانی شما برای شناخت کاراکتر اصلی مجبور بودید که در بازی به جستجو بپردازید. با این وجود دنیای بازی سکیرو مملو از NPC هایی می باشد که هر یمک از این NPC ها سرگذشت به خصوص خود را در این بازی دارا هستند که بعضی از آنها در این دنیا تاثیراتی نیز خواهند داشت باید گفت که یکی دیگر از نکات جذاب بازی سکیرو مکالمات بین کاراکتر هاست بدین گونه که دیالوگ هایی که بین این شخصیت ها رد و بدل می شود بازی را برای شما بسیار جذاب خواهد کرد. کاراکتر اصلی ما با نام شینوبی که لقب گرگ یکدست ( Son of owl) را دارد هر چقدر که در بازی جلو می‌رود یک هویت جدید برای خود پیدا می‌کند و از این گذشته زمانی که مکالماتی که گرگ با سایر شخصیت‌های بازی دارد باعث میشود کاربر با شخصیت اصلی داستان ارتباط بیشتری برقرار کند. سکیرو بازی است که در ابتدا خیلی خوب و جذاب شروع می شود و هر چقدر که در طی بازی جلو میروید با عناصر مختلف بازی آشنا خواهید شد که هر کدام باعث می‌شود شما با بخش جدیدی از داستان بازی شوید و  و این همان نقطه قوت بازی سکیرو است.
با این حال انتخاب های شما در طی بازی بی تاثیر بی‌تاثیر نخواهد بود  و هر کدام از آیتم هایی که در گیم Sekiro: Shadows Die Twice به دست می آورید در به پایان رساندن بازی موثر خواهند بود. از این رو بازی سکیرو دارای چهار نوع پایان‌بندی متفاوت است که همگی به تصمیمات شما بستگی دارد مورد بسیار مهمی که این بازی را به یکی از بهترین ساخته های کمپانی فرام سافتوار مبدل کرده پارامتر گیم پلی است. مبارزه هایی که شما در طول بازی انجام می دهید و البته سیستمی که طراحان برای پیشرفت و جلو رفتن بازی طراحی کردند که باعث می شود در هر مرحله کاراکتر اصلی داستان ما بهبود یابد شما را با یک ساخته جدید از این کمپانی روبرو کرده است. به عنوان مثال برای شخصیت اصلی داستان که در ابتدای بازی دست خود را از دست می دهد یک دست مصنوعی مدنظر قرار می گیرد که کاربران می‌توانند قسمت‌هایی از کارها و مبارزه با دشمنان را با دست چپی که به او داده شده است انجام دهند. برای مثال یکی از استفاده های مهمی که از این دست مصنوعی داشته باشید یک قلاب است که باعث شده شینوبی داستان ما بتواند با استفاده از آن از موانع مثل درخت ها و یا حتی ساختمان ها بالا برود. که به موجب آن شما می توانید دشمنان خود را بسیار آهسته و در خفا از بین ببرید و یا حتی این امکان را دارید که در بعضی از مراحل بازی بدون اینکه کسی متوجه شما شود و یا هیچ گونه درگیری داشته باشید به طور پنهانی از توجه دشمنانتان مرحله را پشت سر بگذارید البته پوشش گیاهی بازی در این امر بی تاثیر نیست. این بازی قدرت عجیبی در به چالش کشیدن شما در حالاتی که مبارزات به صورت جنگ های تک و یا گروهی انجام می‌شود دارد به این صورت که به عنوان مثال در سری های قبلی ساخته مانند Souls شما می توانستید با چرخیدن اطراف غول های بازی و دشمنان از آن مرحله به سلامت عبور کنید و یا در بازی Bloodborne می توانستید از آنها جاخالی دهید اما هیچ کدام از این موارد در بازی سکیرو کارساز نخواهد بود و شما مجبور هستید بسیار آگاهانه و محتاطانه بجنگید که دلیل آن وجود داشتن متدهای جدیدی است که در این بازی برای مبارزه ها در نظرگرفته شده است. در این مورد اولین چیزی که قرار است یک نوع قابلیت دفاعی است که به آن پری کردن ضربه های دشمن می گویند. مورد دیگر نیز این است که نواری که استامینا  نام داشت که دیگر وجود ندارد و یک قابلیت جدید به اسم نوار Deflect جایگزین آن شده است
نحوه کار کردن این دو قابلیت جدید به این گونه است که هرگاه با قابلیت پری ضربه های دشمن خود را دفع کنید و یا اینکه به دشمنان خود ضربه بزنید  قسمتی از نوار شروع به پر شدن با رنگ زرد می کند و زمانی که تمام نوار پر شد دفاع حریفتان شکسته می شود. شما این کار را با یک حمله پایان انجام می دهید این قابلیت می تواند بر علیه شما نیز استفاده شود و اگر ضربات متعددی به شما وارد شود و دفاع شما از بین برود کشته خواهید شد می توانید از قابلیت پرش و البته ضربه زدن های متداول استفاده کنید که با قرار گرفتن تمام این عناصر کنار هم متوجه خواهید شد که متدهای جنگی بازی سکیرو چقدر متفاوت هستند و از تنوع بالایی برخوردارند این تنوع زمانی به طور کامل به چشم می آید که می خواهید کاراکتر بازی خود را بهبود بخشید و آن را ارتقا دهید به عنوان مثال برای اینکه بتوانید نوار مربوط به سلامتی را بهبود ببخشید مجبور هستید که المان هایی به اسم Pray beads
در گیم Sekiro: Shadows Die Twice جمع کنید که این کار از طریق نابود کردن غول های کوچک بازی میسر میشود. اما شما مجبورید که برای این که ضربه های قوی تری داشته باشید و پارامترهای مربوط به  ضربه های تان را در بازی بهبود ببخشید غول های بزرگ بازی را شکست دهید و از این طریق پارامتری به اسم memory کسب خواهید کرد. اما پیچیدگی سیستم ارتقا رسانی قابلیت‌های کاراکتر شما به همین جا ختم نمی‌شود و این زمانی خود را آشکار می کند که با یک درخت به اسم درخت مهارت بازیکن روبرو خواهید شد که دارای قسمت های متفاوتی است که هر کدام از آن ها با به دست آوردن امتیاز درون بازی و به دست آوردن xp ها قابلیت ارتقا دارند مورد دیگر که نباید گفتن آن فراموش شود Gourd seed ها هستند که شما با جمع کردن آنها می‌توانید نواری که مربوط به سلامتی شماست ارتقا دهید این دانه‌ها در اطراف محیط بازی قابل پیدا کردن هستند.
سیستم ارتقاء بازی بازهمدگسترده تر از این است. بازوی مصنوعی که شما در اختیار دارید می تواند ارتقا یابد به طور دقیق تر باید گفت که اگر حس کنجکاوانه خود را در بازی به همراه داشته باشید با جستجو کردن در محیط بازی می توانید ابزار مختلفی را جایگزین قلاب کنید. ابزاری مانند ساطور و یا یک نیزه و همچنین ابزاری به اسم کشوری که همه آنها در صدمه زدن به دشمنانش ما به شما یاری می رسانند و گذشته از این با کشتن دشمنان خود که این امر باعث  نوعی پول در بازی به اسم sen خواهد شد می توانید همین ابزاری که به بازوی خود اضافه کرده اید را بهبود ببخشید.
با کنار هم قرار دادن تمامی این قابلیت ها باید متوجه شده باشید که سیستم های حمله و دفاع این بازی چقدر می توانند متفاوت باشند. البته همانطور که گفته شد گیم‌پلی بازی به صورتی طراحی شده است که شما خیلی اوقات مجبور به پنهان کاری در کنار مبارزات خود هستید و این مورد که شما تا چه اندازه بتوانید با کسب آیتم های گوناگون قابلیت های شینوبی را بهبود بخشید شده می توانید از کتاب های گوناگونی برای مقابله با هر کدام از گل های بازی استفاده کنید موردی که نباید آن را فراموش کرد قابلیتی به اسم پاسچر است شما باید در نظر داشته باشید که می توانید در این بازی به یک صورت قدیمی دفاع کنید و دست از ضربه های پشت سرهم بکشید و یا با یک دفاع خوب و پس از آن با حمله بدون هیچ فرصتی موقعیت دفاعی دشمن را از بین ببرید و نگذارید که نوار Deflect به صورت کلی خالی بماند و کار دشمنان خود را یکسره کنید.
کمپانی سازنده بازی تا حدودی توانسته است با استفاده از متد های جنگی این بازی را به یک چالش برای شما تبدیل کند. به عنوان مثال چالشی که در این گیم Sekiro: Shadows Die Twice بسیار سخت و ترسناک است زمانی اتفاق می افتد که شما کشته می شوید. اگر شما در این بازی کشته شوید می توانید خود را دوباره به بازی برگردانید اما این قابلیت برای شما فعال است و شما برای اینکه بتوانید مجدداً از این قابلیت استفاده کنید باید با دشمنان گوناگونی مبارزه کنید و آنها را شکست دهید. مورد اذیت کننده این بازی زمانی است که شما  کاملاً خواهید مرد که در این صورت پول شما درون بازی نصف می شود و این مورد تا زمانی که ذخایر پولی شما صفر شوند ادامه خواهد داشت و این تنها مورد منفی مردن شما نیست زیرا زمانی که به طور کامل میمیرید اتفاق به اسم Dragonrot می افتد که در اصل یک نوع بیماری است که پس از مرگ  برخی از شخصیت های بازی با آن مجازات می شوند که در این صورت شما نمی توانید با هیچ کدام از آنها ارتباط داشته باشید اما نباید فراموش کنید که با جستجو کردن در دنیای بازی سکیرو. می توانید موارد مختلف درمانی را در بازی یاد کنید. البته سازندگان بازی قابلیتی به اسم Anseen aid  را برای شما در نظر گرفتند که در  در حالت اولیه به اندازه ۳۰ درصد است که این قابلیت به شما کمک می‌کند که بعد از اینکه چند بار دیگر در بازی مردید هیچ مجازاتی نداشته باشید باید بدانید که بازی سکیرو  به صورت یک نفره انجام خواهد شد و  در طول گیم Sekiro: Shadows Die Twice تنها با کسب یکسری نینجتسو می توانید تا حدودی این جای خالی را برای خود کار کنید به عنوان یک مثال جالب قابلیت یکی از این نینجتسو ها این است که اگر شما دشمن تان را به طور مخفی و از پشت سر بکشید دشمن می تواند برای یک زمان خاص یار شما در بازی باشد. بازی از نظر گرافیکی به خوبی طراحی شده و رضایت شما را جلب می‌کند اما یکی از مواردی که باعث شده از جذابیت های گرافیکی بازی کم شود زمانی اتفاق می افتد که تعدادی از دشمنان شما در کنار یکدیگر قرار گرفتند که در این مورد هوش مصنوعی بازی ضعیف عمل کرده به این صورت که اگر آنها شما را ببینند بعضی ها  به سمت شما حمله ور می شوند اما باقی بی حرکت باقی می مانند.

گیم Sekiro: Shadows Die Twice
گیم Sekiro: Shadows Die Twice

این تنها مشکل گرافیکی بازی نیست مشکل بعدی زمانی خودش را نشان می دهد که کاراکتر بازی در حال مبارزه کردن در فضاهای بسته می باشد در این حالت دوربین بازی مشکل‌ساز خواهد بود و در بعضی مواقع جلوی دید شما نسبت به دشمنان تان را میگیرد و یا حتی اگر شما از حالت Target lock  بیرون بیایید قابلیت دفع ضربات به صورت کامل را از دست خواهید داد.
همانطور که می دانید فضای هارد دیسک مورد استفاده در بازی ها روزه به روز در حال افزایش است و اماخوشبختانه این مورد در بازی مورد بازی سکیرو نیز صدق نمی کند و فضایی که شما برای نصب این بازی احتیاج دارید بر روی سایت مایکروسافت قرار گرفته است.
این بازی برای نصب تنها ۱۲.۵۸ گیگابایت از هارد دیسک کنسول شما را اشغال خواهد کرد که با توجه به ساخته های قبلی شرکت فرام سافتوار وActivision این موضوع باعث تعجب همگان شده است.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 4 =