۱۰ بازی پرفروش و برتر تاریخ پلی استیشن

بازی های ویدیویی یکی از تجارت های بزرگ است و هرچند شایستگی های هنری این بازی ها، چیزی است که به ما به عنوان بازیکن ارائه می شود، موارد مالی تنها چیزی است که منجر به توسعه بازی ها می شود. یک بازی پرفروش به تنهایی نمی تواند کاری کند که استودیو در محل بعدی خود قرار گیرد، بلکه موقعیت آن را در فرهنگ مشهور تثبیت می کند. در این مقاله قصد داریم ۱۰ بازی از بازی های پرفروش تاریخ را به اختصار مورد بررسی قرار دهیم.

New Super Mario Bros. (2006)

فروش: ۳۰٫۸ میلیون

راه اندازی مجدد بازی Super Mario Bros. اصلی بر کنسول نینتدو DS در سال ۲۰۰۶ رخ داد، و تا کنون تنها ۳۱ میلیون نسخه از بازی به فروش رسیده است. این بازی همچنین عنوان پرفروش ترین بازی DS را به خود اختصاص داده است. این بازی جزئیات و مفاهیم بسیاری را از سری اول بازی به همراه دارد، و آن را برای نسل میانه ۲۰۰۰ به روز رسانی کرده و از تکنولوژی جدیدی مانند صفحه نمایش لمسی DS استفاده کرده است. تا به حال اسامی ماریو و لوئیچی را شنیده اید؟
بازی جدید Super Marios Bros. چرخه کلاسیکی از سال ۱۹۸۵ را با گرافیک ای درخشان نورانی سه بعدی، قدرتمند سازی جدید و برخی توانایی های شناخته شده ی Mario که از کارهای حرفه ای بازی ویدیویی بلندمدت آن مشخص شده است. این بازی با آکوردهای عمومی روبرو شدغ نینتدو حدود یک میلیون نسخه از این بازی را در ۱۲ هفته اول فروخت و عنوان بازی به سرعت به یکی از پرفروش ترین عناوین بازی های نینتدو DS تبدیل شد.

Pokemon Red and Blue (1996)

فروش: ۳۱٫۳۸ میلیون

این بازی با فروش ۳۲ میلیون نسخه ای خود اولین بازی در مجموعه بود و فاز زیاد شدن اشتیاق جهانی برای فرانشیزی بود که تا امروز باقی مانده است. شخصیت Pokeman امروزه همه جا وجود دارد، از ویدیو کارت های فیزیکی گرفته تا مجموعه های تلویزیونی، و باید از بازی Pokemon Red and Blue متشکر باشیم. هیچ جای تعجبی نیست که بازی به این خوبی فروخته شده است. اگر در دوران کودکی خود در حال جمع کردن کارت های Pokemon یا بالا بردن سطح یکی از بازی های ویدیویی Pokemon نبودید، پس دوران کودکیتان چگونه گذشته است؟
بازی Pokemon Red and Blue شروع این پدیده جهانی بود، که بیش از ۱۰ میلیون نسخه آن در اولین سال در ژاپن فروخته شد. در سال ۲۰۰۹، یعنی ۱۳ سال پس از عرضه آن، کتاب رکورد جهانی گینس این بازی کلاسیک را به لیست “پرفروش ترین بازی های ویدیویی نقش آفرینی” و “پرفروش ترین بازی های نقش آفرینی تاریخ” اضافه کرد. بازی Pokemon Red and Blue بازی بسیار فوق العاده ای بود، تا حدی که تولید کنندگان آن مجبور شدند در سال ۲۰۱۶ آن را برای کنسول نینتدو ۳DS دوباره عرضه کنند، و این در حالی بود که بیستمین بزرگداشت این فرانشیز در حال اجرا بود.

Wii Sports Resort (2009)

فروش: ۳۳٫۰۸ میلیون

این بازی در سال ۲۰۰۹ عرضه شد، بازی پلی استیشن Wii Sports Resort یکی از اولین عناوینی بود که از WiiMotionPlus برای بازی استفاده می کرد و آن را به عنوان بخشی از خرید قرار می داد. این بازی نسخه به روز رسانی شده بازی قبلی Wii Sports بود و در مدت کوتاهی حدود ۳۴ میلیون نسخه از ن به فروش فت. بازنگری فعالانه ورزش به طرز باورنکردنی محبوب شد و بازی را به عنوان شکل تمرینی رهبری کرد. این بازی قطعا یکی از عناوین غافلگیرکننده این لیست است.

بازی Wii Sports Resort دومین بازی از فرانشیز Wii Sports بود که برای حرکات بیش از حد Wii که منجر به تمام انواع صدمات و تخریب ها می شد، معروف شده بود. در حالی که این بازی برای استفاده اش از کنترل های حرکتی برای انجام ورزش مینی بازی ها معروف شد، اما باز هم اولین عنوانی است که Wii Remote Plus را معرفی کرد، این بدان معناست که شما باید دقت بیشتری در هنگام چرخش با شمشیر داشته باشید.

Overwatch (2016)

فروش: ۳۵ میلیون

اولین عنوان غیر نینتدویی در لیست! تعجب کردید؟ برای اینکه نشان داده شود این بازی در واقع تا چه حد جذاب بود، Blizzard درآمد بیش از یک میلیارد دلاری خود را در طول سال اول عرضه این بازی نشان داد. بازی Playstation Overwatch لزوما یکی از پرفروش ترین بازی های تیراندازی اول شخص در طول تاریخ است – این بازی رکورد بازی Call of Duty را شکست. این بازی به عنوان یکی از بهترین بازی های عرضه شده در سال ۲۰۱۶ در نظر گرفته شده و جوایزی مانند”Game of the Year” را در ایونت Games Awards 2016، D.I.C.E Awards و Game Developers Choice Awards را دریافت کرد.

Mario Kart Wii (2008)

فروش: ۳۷٫۱ میلیون

دومین عنوان بازی Wii در لیست بازی Mario Kart Wii است که بازی مسابقه ای مشابه ای را به کنسول عرضه کرده و تضمین کرد که بیش از ۳۷ میلیون نسخه آن از زمان عرضه تا سال ۲۰۰۸ به فروش خواهد رفت. وجود Wii Wheel نیز باعث شد این بازی متفاوت ارائه شود، و با این حال باز هم مشهور باشد، و با کنترل های بصری بیشتر کلاسیک تر محسوب شود. مجموعه بازی های ماریو برای قرار دادن شخصیت های رنگارنگ از طریق چالش های چندگانه شناخته و معروف شدند. اما تا کنون، موفق ترین بازی از سری بازی های ماریو ششمین بخش نصبی مجموعه Mario Kart یعنی Mario Kart Wii بوده است. نسخه Wii لیست جدیدی را برای سوارکاری عرضه کرد، و این بار این کار را با کنترل های حرکتی و حالت آنلاین انجام داد.

Super Mario Bros. (1985)

فروش: ۴۰٫۲۴ میلیون

ماریو بدون هیچ تعجبی با دومین سری خود از فرانشیز با عنوان Mario Bros. عرضه کرد، که در لیست پرفروش ترین بازی ها قرار گرفت. بازی Super Mario Bros. نزدیک به ۴۱ میلیون نسخه فروخته شد و شگفت انگیز است که تنها برای NES فروخته شد، با این حال بعدا برای پلتفرم های بیشتر نیز به فروش رسید. با اینکه نسخه های بعدی تا این حد به فروش نرسیدند، این فرانشیز همچنان به طرز غیر قابل باوری در فضای بازی های امروزه متناسب است و نینتدو این بازی را به عنوان تجربه جدیدی برای ترکیب نوستالژی و مدرنیته ارائه کرد.
آیا شما فراوش کردید که این سری بازی ها حدود ۳۵ سال است که اجرا می شوند؟ بازی Super Mario Bros. در واقع دومین بازی از مجموعه این بازی هاست، که به جای جنگ با برادر کوچک ترش، باید پرنسس Toadstool را از چنگ دشمن خود یعنی Bowser نجات دهد. این بازی تبدیل به یکی از پرفروش ترین بازی های ۲۰ سال اخیر شده و مسیر را برای لوله کش ایتالیایی و برادرش باز کرد تا در قلب کودکان جهان بماند!

Wii Sports (2006)

فروش: ۸۲٫۸۵ میلیون

نینتدو موفق به بازاریابی برای Wii شد، برای یک بازیکن معمولی، و به عنوان یکی از چندین بازی برای پلتفرم، هیچ بازی ای بهتر از Wii Sports فروخته نشد. این بازی حدود ۸۳ میلیون نسخه خود را برای تمامی پلتفرم ها فروخت، و انقلابی را در نجوه بازی یک بازی ویدیویی از نقطه نظر فیزیکی، ایجاد کرد. سومین بازی با عنوان Wii در این لیست. واو! این همان جایی است که جراحات علیرغم جنبه واقعیت مجازی آن، شروع می شوند.
این بازی نمونه خوبی از پیشرفت های تکنولوژیکی است، و نه تنها سرگرم کننده است، بلکه سبک زندگی سالمی را در محوطه خانه شما ادغام می کند. نینتدو به همه نشان داد که بازی کردن به این معنا نیست که یک فردی باشید که همیشه روبروی تلویزیون بشینید، و لزوما هم به این معنا نیست که به تنهایی بازی کنید. بازی Wii Sports بازی بسیار عالی ای برای پیوند بین دوستان و خانواده بود، و مشخص است که جزئی از پرفروش ترین بازی های پلتفرمی تاریخ می شود.

Grand Theft Auto V (2013)

فروش: ۹۰ میلیون

تنها کمی کم تر از ۱۰۰ میلیون فروش، پنجمین سری بازی های Rockstar در مجموعه بازی های Grand Thft Auto وارد نسل کنسول ها شده و عنوان برتبر بازی های گانگستری جهان باز را به خود اختصاص داد. با معروفیت بازی آنلاین GTA و جریان Rockstar از مجموعه های توسعه داده و به روز رسانی ها مشخص شد که این بازی تا این روزها بیشترین فروش را خواهد داشت. سوال اینجاست که چه زمانی باید منتظر بازی Grand Theft Auto 6 باشیم؟ آیا می توانید باور کنید که این بازی تقریبا پنج ساله است؟
مجموعه های فوق خشونت آمیز Grand Theft Auto بازی هایی هستند که بازیکنانش از سال ۱۹۹۷ در حال دزدیدن ماشین ها هستند. آخرین بخش نصبی بازی سعی کرد با داشتن طرح هایی حول محور سه قهرمان، و دادن تغییرات لوکس بین سه شخصیت و طرح های بیشتر به بازیکن، نوآوری هایی را وارد بازی کند. از آنجایی که بازی Grand Theft Auto قصد داشت اساس خشونت خیابانی را که مجموعه بازی ها به خاطر همان معروف بودند، به طرفداران خود بدهد، بازی Grand Theft Auto Online را معرفی کرد.
حالت آنلاین بازی ب بازیکن اجازه می داد تا ۳۰ بار در خیابان های سان آندرس پرسه بزند و چالش ها را در مقابل همدیگر کامل کنند. عنوان اصلی مجموعه های GTA به شکلبسیار خوبی فروخته شدند، اما عنوان آخر آن حدود ۶۲٫۵ میلیون نسخه فروخته شد. که رتبه ۱۶ را در لیست دارد.

Minecraft (2011)

فروش: ۱۴۴ میلیون

در این قسمت بازی لگویی را داریم که در آن بازیکنان به جستجو می پردازند، و جهانی پر از مکعب های سه بعدی را می سازند. اگر فکر می کنید به مرور زمان این بازی از چشمتان می افتد و کهنه می شود، اشتباه می کنید، بازی Minecraft هفت سال پیش عرضه شد. این بازی راه طولانی را طی کرده است. این بازی حالات گیم پلی چندگانه را ترکیب کرده است، از بقای بسیار آشنا و حالات خلاق خنده دار تا حالت تماشاچی سرگرم کننده. اصلا جای تعجبی نیست که این بازی چگونه از سمت منتقان نیز ستایش شده و جوایز بسیاری را از زمان عرضه خود بدست آورده است. کلون ها، تقلیدها، سازگاری ها و دیگر محصولات به طور پیوسته این محبوبیت را افزایش داده اند.

Tetris (1984)

فروش: ۱۷۰ میلیون

این بازی به طور عجیبی حدود ۱۷۰ میلیون نسخه به فروش رفت، بازی Tetris با فاصله زیاد پرفروش ترین بازی تاریخ است. حقیقت این است که این بازی حدود سه دهه قبل برای فروش گذاشته شد، اما طول عمر آن در ارائه مجدد بازی ریشه دارد و نشان می دهد که چگونه یک بازی ساده و تاثیر گذار می تواند کلیدی برای موفقیت باشد. قول می دهم شما انتظار دیدن این بازی را در صدر این لیست نداشتید. پرفروش ترین بازی ویدیویی در واقع قدیمی ترین بازی در لیست است.

بازی Tetris یک بازی پازل نمایشی است، بازیکن را مجبور می کند بلوک های رنگی که از بالا به سمت پایین می آیند را ندیریت کند، و از روی هم انبار شدن آن ها جلوگیری کند. اما چرا این بازی در این نقطه از لیست قرار دارد؟ این بازی یا انواع دیگر آن برای تمامی کنسول های بازی ویدیویی و همچنین سیستم عامل کامپیوتر نیز در دسترس است. شاید به خاطر بیاورید که این بازی یکی از عناوینی بود که توسط Game Boy عرضه شد، بازی Tetris تبدیل به یکی از پرفروش ترین بازی های تاریخ شد و بیشترین دانلود را داشت. جای تعجب است که فقط همین نیست. بازی Tetris در سیستم عامل iOS و اندروید نیز حدود ۱۰۰ میلیون فروش داشته است. حتی اگر بخواهیم سلطه بازی در موبایل را حذف کنیم، باز هم این بازی در رتبه پنجم لیست قرار می گیرد.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =