۱۰ بازی ترسناک دهه گذشته

بازی های ترسناک دهه گذشته

هیچ چیز مثل کمی ترس ضربان قلب را بالا نمی برد. در لیست بازی های ترسناک دهه گذشته ما ترسناک‌ترین بازی‌های ویدیویی که بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹ منتشر شدند را بر اساس میزان ترسی که به مخاطب منتقل می‌کنند و تاثیری که روی ژانر وحشت داشتند، بررسی می‌کنیم.

۱- بازی Alan Wake

بازی های ترسناک دهه گذشته

اگر Twin Peakو Stephan King با هم ترکیب شوند، نتیجه آن می‌شود Alan Wake. داستان درمورد الن ویک، نویسنده اهل شهرک Bright Falls به معنی پاییز روشن است که می‌خواهد علت ناپدید شدن همسرش را بفهمد.

نام این شهر کوچک اصلا به وضعیت واقعی‌اش شباهتی ندارد. مخصوصا از آن جایی که این شهر توسط نیرویی به اسم Dark Presence یا حضور تاریک تسخیر شده است. نیرویی سایه مانند با سرعت بی نهایت و قدرت ماورایی که می‌تواند انسان را تسخیر کند و نقطه ضعفی هم ندارد.

این بازی پر از خون و خونریزی نیست، ولی ترس را با تسخیر شدن و تعقیب شدن توسط تاریکی منتقل می‌کند. باید یادآوری کنیم که این نیروی شیطانی همچنین می‌تواند با تسخیر اهالی شهرک، از آن‌ها علیه شما استفاده کند و هیچ چیز بیشتر از این باعث نمی‌شود که حس تنهایی و ضعف کنید.

۲- بازی Dead Space 2

بازی های ترسناک دهه گذشته

حالا اگر بخواهیم از خون و خونریزی حرف بزنیم Dead Space گزینه خیلی خوبی است. این سری Dead Space ادامه‌ی Dead Space قدیمی است و فضای دلهره آور این بازی میراث سری قدیمی می‌باشد. دنیای این بازی فضایی دور افتاده و فراتر از درک انسان است و خلاصه اینکه دنیایی از جنس خیالات دارد، اما نه خیالات خوب!

موجودات فضایی لاوکرفتی (سبکی از وحشت) وجود دارند که باعث وحشت افراد می‌شوند و Dead Space 2 را به یک کابوس زنده تبدیل می‌کنند. ما واقعا فکر نمی‌کردیم که Dead Space 2 بتواند از بازی اول ترسناک‌تر شود؛ ولی دقیقا خلافش ثابت شد.

۳- بازی Layers Of Fear

بازی های ترسناک دهه گذشته

بازی Layers Of Fear که توسط تیم Bluebird ساخته شده است، یک بازی ترسناک روان شناختی است که یکی از گیم‌های تاثیرگذار ژانر وحشت دهه گذشته بوده است. شما به عنوان یک هنرمند که اختلالات روانی دارد، بازی می‌کنید که سعی می‌کند شاهکار هنری‌اش را بکشد ولی دائم با پازل و معما و عمارت همیشه درحال تغییرش مواجه می‌شود.

مثل اکثر گیم‌های ژانر وحشت روانشناختی، تمرکز این بازی بر انتقال حس وحشت به ذهن است و ما را مجبور به تشخیص واقعیت از خیال می‌کند و همینطور باعث می‌شود که حس سورئال را تجربه کنیم. حتی اگر این دقیقا چیزی که می‌خواهیم نباشد.

ترس دائمی سقوط و تصاویر مشوش، این حس ترس سورئال را بیشتر هم می‌کند.

۴- بازی Until Dawn

بازی های ترسناک دهه گذشته

Until Dawn یکی از خاص‌ترین بازی‌های انحصاری پلی استیشن ۴ است. سبک این بازی به گونه‌ای است که می‌توانیم ماجراجویی را خودمان انتخاب کنیم و انتخاب‌های شما مستقیما روی داستان بازی و شخصیت‌ها تاثیر می‌گذارد. این بازی ترکیبی از سبک‌های مختلف ژانر وحشت است.

داستان با یک قتل خشن با چاقو در جمعه‌ی سیزدهم (روز نحس به باور غربی‌ها) شروع می‌شود، ولی داستان با حضور وِندیگوها (موجود دیو مانند سرخ پوستی) و نفرین‌های آمریکایی به پیش می‌رود. طبیعتا بیشتر وحشت بازی به خاطر ترس منشا گرفته از خود افسانه‌های استفاده شده است، ولی اضطراب برای زنده نگه داشتن شخصیت‌ها و گرفتن بهترین تصمیمات، عنصر غیر قابل پیش بینی بودن را به داستان اضافه می‌کند که بازی را مضطرب کننده و دلهره‌ آورتر می‌کند.

۵- بازی The Evil Within

بازی های ترسناک دهه گذشته

این بازی ترسناک سوم شخص توسط شینجی میکامی ساخته شده است و همیشه با سری The Resident Evil مقایسه می‌شود. سری The Evil Within بیشتر شبیه فیلم‌های ترسناک درجه ب (فیلم‌هایی که با بودجه کم ساخته می‌شوند) است. این بازی درمورد زامبی‌ها و انگل‌ها است. ولی The Evil Within خیلی روان شناختی‌تر و آشفته کننده‌تر است. تم کلی بازی بیشتر شبیه Silent Hill بود تا The Resident Evil.

شخصیت در دردسر افتاده‌ی بازی، با مکان‌های ماورایی، اصوات کابوس مانند و داستانی بسیار عجیب دست و پنجه نرم می‌کند که هوشیاری و ظرافت سازنده‌های بازی را به نمایش می‌گذارد و نباید دشمنان گروتسک (موجودات عجیب الخلقه) مثل لورا و کیپر یا همان محافظ را فراموش کنیم.

این بازی به شدت دلهره‌آور و همچنین به طرز غیر قابل باوری فوق‌العاده می‌باشد.

۶- بازی The Resident Evil 7: Biohazard

بازی های ترسناک دهه گذشته

The Resident Evil 5 بعد از شاهکار سری ۴ کمی ناامید کننده بود و سری ۶ که بهتر است اصلا درباره‌ی آن حرفی نزنیم. با الهام گرفتن از Texas Chainsaw Massacre یا کشتار با اسلحه اره برقی در تگزاس The Resident Evil 7 از دنیای گیمینگ عقب نماند.

از فضای دلهره آور برای خانواده بیکر گرفته تا نبرد و سری‌های وحشتناک بعدی، می‌توانیم نتیجه بگیریم که The Resident Evil 7 بازی واقعا ترسناکی بود. چهره‌های آشنا در بازی حضور دارند، اما این بازی به تنهایی جلوی فراموش شدن کل سری The Resident Evil را گرفت.

۷- بازی Alien: Isolation

بازی های ترسناک دهه گذشته

بالاخره ما یک بازی Alien شبیه به فیلم هم گرفتیم! بیشتر بازی‌های Alien سعی کردند شبیه فیلم Alien جیمز کامرون باشند ولی به بن بست خوردند که اشکالی هم ندارد. چون در مجموع بازی‌های خوبی بودند ولی خیلی از طرفداران دنبال تجربه‌ای در فضای بسته و شبیه به شاهکار رایدلی اسکات بودند و این رویایشان بالاخره محقق شد.

بازی‌های خیلی کمی به اندازه‌ی این بازی برای مخاطب آشفته کننده بودند. دائما درحال فرار بودن از موجودات بیگانه و بدجوری ضعیف رها شدن برای دفاع از خود عمق اضطراب را به مخاطب می‌چشاند. درست است که تکنیک‌های دفاعی هم وجود دارد، ولی بیشتر تایم بازی را شما مجبور هستید صرف خزیدن زیر میزها و حبس کردن نفستان به خاطر موجودات فضایی در حال پرسه زدن، بگذرانید.

۸- بازی P.T

بازی های ترسناک دهه گذشته

ما قطعا هیچوقت Konami را به خاطر کاری که با T کرد نمی‌بخشیم! اگر شما در پنج سال گذشته کلا از دنیا بی خبر بودید، بگذارید بگوییم که T یک دمو از بازی بود که می‌توانست ترسناک‌ترین بازی منتشر شده دنیا باشد، ولی پروژه ساختش کنسل شد!

نه تنها توسط هیدئو کوجیما و گی یِرمو دِل تورو کارگردانی شده بود، بلکه همین نسخه دمو ترسناک‌تر از کلی فیلم وحشت AAA بود. این بازی شاهکار ایجاد ترس و اضطراب و شامل انواع مختلف ترس بود که هرکدامشان به شیوه خودشان وحشت را منتقل می‌کردند.

این بازی یک شاهکار ژانر ترسناک ماوراطبیعه بود که متاسفانه قرار نیست هیچوقت به دستمان برسد.

۹- بازی Outlast

بازی های ترسناک دهه گذشته

Outlast یکی از تاثیرگزارترین گیم‌های ژانر وحشت بود که اوایل سال ۲۰۱۰ منتشر شد. در این بازی که ساخته‌ی Red Barrels بود، شما به عنوان یک روزنامه نگار بازی می‌کنید که به یک تیمارستان متروکه سفر می‌کند تا حقیقت را درمورد آزمایش‌های ضدانسانی کشف کند.

نحوه بازی زیاد پیچیده نیست و بیشتر شامل پرسه زدن و فرار از دست دشمن و مخفی شدن زیر تخت‌ها است. قسمت ترسناک بازی جای دیگری است. بازی بر اساس ترس ذاتی ما از تاریکی، تعقیب و شکار شدن و تنهایی و درمانده بودن در مقابل کسی که می‌خواهد به ما آسیب برساند، ساخته شده است.

کاری که تیم Red Barrels با چنین بازی محدودی کرد، به تکامل بازی‌های ترسناک این دهه کمک زیادی کرد.

۱۰- بازی Amnesia: The Dark Descent

بازی های ترسناک دهه گذشته

میراثی که این بازی برای گیم‌های ژانر وحشت به جا گذاشت فراموش کردنی نیست. اوایل سال ۲۰۱۰ این بازی در واقع آغازگر ژانر مستقل وحشت بود و استایل کلی بازی الگوی تعداد خیلی زیادی از بازی‌های دهه شد.

شما در این بازی مردی به نام دنیل را کنترل می‌کنید که وارد یک قلعه‌ی تاریک و ممنوعه می‌شود. معماهای مختلف و موجودات کابوس مانند تقریبا باعث دیوانه شدن دنیل می‌شوند. قبل از این بازی، هیچ بازی دیگری آنقدر روی سبک بقا تمرکز نداشت و تعداد خیلی کمی هم بودند که باعث می‌شدند مخاطب آنقدر حس تنهایی و آسیب پذیری کند.

خود شما هم ممکن است بعد از یک مدت درمورد سلامت روانتان به شک بیفتید؛ چه برسد به دنیل! آمنیژیا یک نمونه فوق‌العاده از سبک وحشت بقا است و همیشه به عنوان یکی از ترسناک‌ترین بازی‌های ساخته شده، باقی می‌ماند.

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 1 =