۱۰ فیلم برتر براساس بازی‌ های ویدیویی

فیلم های بر اساس بازی های ویدیویی

فیلم های بر اساس بازی های ویدیویی چیز جدیدی نیستند. اما یافتن فیلم‌هایی که به خاطر آن‌ها مردم به کارگردان توهین نکنند، موجب شرمساری نشوند و یا پیدا کردن فیلم‌هایی که پس از دیدن آن‌ها آرزو نکنید که کاش هیچگاه تماشایش نمی‌کردید و فقط به بازی می‌چسبیدید، کار بسیار دشواری است. خوشبختانه هالیوود دریافته است که اگر آنگونه که شایسته است نسبت به بازی‌های ویدیویی احترام و توجه داشته باشد، می‌توان چه داستان‌های قدرتمندی از بازی‌ها اقتباس کرد و این لیست از بهترین فیلم‌هایی که براساس بازی‌ های ویدیویی ساخته شده‌ اند، همین موضوع را اثبات می‌کند.

این لیست شامل ۱۰ فیلم برتر در ژانرهای مختلف، از فیلم کمدی دوست داشتنی Detective Pikachu گرفته تا فیلم روانشناسی ترسناک Silent Hill و حتی اقتباس سال ۲۰۲۰ از Sonic the Hedgehog که در ابتدا به نظر می‌رسید چیز خوبی از آب در نیامده باشد. اما پس از یک بازنگری گسترده بصری همه چیز تغییر کرده است. فرقی نمی‌کند که صرفا به دنبال کمی نوستالژی هستید و یا می‌خواهید بدانید در فیلم‌های بازی‌های ویدیویی چه می‌گذرد، فقط کافی است لیست زیر را بررسی کنید.

۱- فیلم Ratchet and Clank

فیلم های بر اساس بازی های ویدیویی

با اینکه این فیلم در سال ۲۰۱۶ اکران شد اما به نظر می‌رسد که همه این فیلم را به دست فراموشی سپرده‌ اند. بله این فیلم ضرر مالی زیادی ایجاد کرد و انتخاب بازیگران فیلم بسیار عجیب و غریب بود ( حضور سیلوستر استالونه در فیلم Ratchet and Clank جمله‌ای است که هیچگاه فکر نمی‌کردیم آن را تایپ کنیم) اما اگر به داستان فیلم اجازه دهند تا خودی نشان دهد، می‌توان گفت که این فیلم آنقدرها هم بد نیست.

ممکن است این فیلم فاقد جذابیت و شوخ‌ طبعی بازی‌های پلتفرمر PlayStation باشد و قطعا از نظر انیمیشن در سطح انیمیشن‌های Pixar نیست. اما واقعا به مدت ۹۰ دقیقه سرگرمی را برایتان فراهم می‌کند. شاید تعریف‌هایمان قانع کننده نباشد اما واقعا: Ratchet and Clank یک فیلم محبوب خانوادگی است که دوستی یک گربه‌ی ‌سخن‌گو و یک ربات را به تصویر می‌کشد و واقعا سرگرم‌کننده است. بهتر است خودتان تصورش کنید!

۲- فیلم Silent Hill

فیلم های بر اساس بازی های ویدیویی

بله، برخی از قسمت‌های این فیلم کمی قدیمی است اما واقعا ترسناک و میخکوب‌ کننده است. از نظر منتقدان، فیلم Silent Hill همانند فیلم‌های سطح متوسطی است که در اواسط دهه اول قرن بیستم اکران می‌شد. این فیلم مملو از بازیگرانی مناسب و قابل قبول است (از جمله یک صحنه نادر: Sean Bean زنده می‌ماند، زیرا این بازیگر در اکثر فیلم‌هایش کشته می‌شود و عاقبت خوشی ندارد) و باوجود صحنه‌های ترسناک، Silent Hill توان رقابت با همتایان ترسناک خود را ندارد. اما به عنوان فیلمی که براساس یک بازی ویدیویی ساخته شده، به اندازه کافی خوب است. یکی از نکات مثبت این فیلم وجود شخصیت Pyramid Head بود و می‌توان گفت که واقعا به اندازه شخصیت درون بازی ترسناک است و صحنه‌ای در فیلم وجود دارد که باعث می‌شود مدت‌ها پشت مبل مخفی شوید!

۳- فیلم Final Fantasy: The Spirits Within

فیلم های بر اساس بازی های ویدیویی

انتظار نداشتیم که Final Fantasy: The Spirits Within در این لیست حضور یابد. با وجود بازیگرانی که به طور معمول فقط به دنبال گرفتن فیش حقوقی‌شان هستند و صحنه‌هایی که صرفا روی تکنولوژی جدید آن زمان تکیه کرده و تمرکز بر یک داستان کاملا جدید در این فرنچایز محبوب، می‌توان گفت که Final Fantasy: The Spirits Within یکی از بهترین فیلم‌هایی‌ است که تاکنون براساس بازی‌های ویدیویی ساخته شده است. احتمالا هم‌ اکنون این فیلم کمی قدیمی شده باشد، اما در آن زمان، باوجود یک داستان شیرین و دلچسب یک شگفتی واقعی بود.

این فیلم از بسیاری جهات، به منبع اصلی خود احترام گذاشته و همانگونه باقی مانده است. اما از جهاتی دیگر نیز رو به جلو حرکت کرده و این موضوع در فیلم‌های قدیمی (و حتی جدید) که علاقه دارند راکد بمانند، دیده نمی‌شود. بهتر است که این ریسک‌ پذیری درس عبرتی برای آیندگان باشد: Final Fantasy: The Spirits Within باید به عنوان یک الگوی کامل جهت ساخت فیلم‌های جدید براساس بازی‌های ویدیویی در نظر گرفته شود و به آن‌ها یاد دهد که چگونه متفاوت و جسور باشند!

۴- فیلم Mortal Kombat

فیلم های بر اساس بازی های ویدیویی

قرار نیست همه فیلم‌های ساخته شده براساس بازی‌های ویدیویی به اندازه کافی خوب باشند تا در این لیست قرار گیرند. احتمالا بهترین مثال در این مورد، فیلم Mortal Kombat باشد. یک بازگویی بی‌کیفیت از وقایع بازی اصلی که صحنه‌های اکشن سنگینی دارد و هنوز هم پس از پانزده‌ سال از دیالوگ‌های مسخره‌اش برای ساخت meme استفاده می‌شود.

خوب یا بد، این فیلم به طور کلی به منبع‌اش چسبیده و کاملا براساس بازی ساخته شده است. این به معنی وجود شخصیت‌های بزرگ‌تر از حد طبیعی، رقابت‌های اغراق‌آمیز و مرگ‌های ناخوشآیند است. اگر تا به حال ندیده‌ اید که پوست یک انسان ذوب شده و جمجمه‌‌اش به دو قسمت تقسیم ‌می‌شود، قطعا در این فیلم با چنین صحنه‌ای مواجه خواهید شد. اگر با دوستانتان جمع شده‌ اید و کمی نوشیدنی نوشیده‌ اید، می‌توان گفت که تماشای فیلم Mortal Kombat 1995 راه خوبی برای هدر دادن ۹۰ دقیقه از وقتتان است.

۵- فیلم Warcraft

فیلم های بر اساس بازی های ویدیویی

انتخاب بازی World of Warcraft جهت ساخت فیلم توسط هالیوود، انتخاب ناپخته‌ای بود. این فیلم که گویی نسخه سبک‌تر فیلم‌های Lord of the Rings است، در واقع الماس تاج پادشاهی کمپانی Blizzard را تبدیل به فیلمی مملو از افسانه و وقایع شگفت‌ انگیز کرده و همه این‌ها توسط Duncan Jones کارگردانی شده است. نه تنها این فیلم به دلیل فروش ۴۳۳ میلیونی، بهترین اقتباس از بازی‌های ویدیویی در تمام دوران‌ها است (تا زمان نوشتن مقاله)، بلکه به عنوان یک پایه قوی برای دنیای Warcraft عمل کرده و باعث افزایش محبوبیت آن شده است و این واقعا زیبا است.

این فیلم به دلیل وجود اغراق بیش از حد در بخش‌های مختلف شکست خورده است. اما هنوز هم در دنیای فیلم‌هایی که براساس بازی‌های ویدیویی ساخته شده‌ اند یک فیلم پیشرو محسوب می‌شود: در واقع فیلمی است که از ریسک کردن نمی‌ترسد و بودجه هنگفتی به یک کارگردان تحسین شده اختصاص داده تا او در جهان شورش به پا کند. امیدواریم باز هم از این فیلم‌ها ساخته شود!

۶- فیلم Sonic the Hedgehog

فیلم های بر اساس بازی های ویدیویی

طراحی‌های اولیه فیلم Sonic the Hedgehog خوب به نظر نمی‌رسید. واکنش بد هواداران نسبت به طراحی‌های اولیه این خارپشت آبی‌ رنگ باعث شد تا سازندگان فیلم به نمایشگر نقاشی دیجیتال خود بازگشته و آن را تصحیح کنند. زمانی که این فیلم در سال جاری اکران شد، توانست به دلیل صداپیشگی جذاب Ben Schwartz و با هنرمندی Jim Carrey به عنوان شخصیت Dr. Robotnik نظر مخاطبان را به سوی خود جلب کند. این فیلم درباره Sonic و کلانتری از شهر مونتانا است که به دنبال دکتر رباتنیک و ردیابی حلقه معروف سونیک هستند. قرار است قسمت‌های بعدی این فیلم نیز ساخته شود.

۷- فیلم Resident Evil

فیلم های بر اساس بازی های ویدیویی

تا به حال فیلم‌های زیادی (تا جایی که ما می‌دانیم شش مورد) براساس بازی‌های Resident Evil ساخته شده‌ اند و انتخاب یکی از آن‌ها به عنوان فیلم برتر کار سختی است. این فیلم‌ها طیف گسترده‌ای، از نسخه آشفته Resident Evil: afterlife گرفته تا نسخه اصلی و (احتمالا) بهترین نسخه از این سری فیلم‌ها، را شامل می‌شوند. این فیلم با طراحی ساده، فقط بر روی افسانه‌های گسترده Resident Evil تمرکز کرده و دلیل خوبی نیز برای اینکار دارد: تمرکز اصلی بر روی صحنه‌های اکشن.

ممکن است برای برخی از مخاطبین قابل درک نباشد اما ساخت فیلمی که به تدریج هیجان‌ انگیز می‌شود در یک عمارت بزرگ در سال ۲۰۰۲ کار آسانی نبود و هیچ فیلمی نمی‌توانست به اندازه این نسخه پرتحرک و سرگرم‌ کننده باشد و این موضوع هنوز هم تا به امروز ادامه دارد.

Milla Jovovich نقش Alice را به شکل فوق‌العاده‌ای ایفا کرده ( و صادقانه بگوییم که به اندازه کافی به او توجه نشده است) و بخش‌های مختلف داستان بسیار سریع و پرمحتوا هستند. همچنین این فیلم از این نظر قابل توجه است که به دنبال ساخت نسخه‌های دنباله‌دار در سطح جهانی مانند فیلم‌های Iron Man و داستان‌های Avengers Initiative بوده است. به نظر ما ارزشش را دارد که یک بار دیگر این فیلم را تماشا کنید.

۸- فیلم Assassin’s Creed

فیلم های بر اساس بازی های ویدیویی

Assassin’s Creed اولین فیلم از سری فیلم‌های بازی‌های ویدیویی بود که در کانون توجهات قرار گرفت. تا آن زمان، سایر فیلم‌هایی که براساس بازی‌های ویدیویی ساخته می‌شدند در دسته فیلم‌های عجیب و غریب و یا فیلم‌هایی با مخاطبان خاص قرار می‌گرفتند اما Assassin’s Creed تلاش کرد تا این سنت قدیمی را با ارائه یک درگیری جذاب میان Creed و Templar Order از بین برده و مخاطبان زیادی را جذب کند.

فیلم Assassin’s Creed با بازی Michael Fassbender و Marion Cotillard و Michael K. Williams فیلمی‌ است که ستارگان زیادی دارد. وجود این همه ستاره در فیلم به آن یک حقانیت واقعی می‌بخشد و آن را به یک ماجراجویی جذاب انیمیشنی در قرن ۱۵ کشور اسپانیا به همراه صحنه‌هایی حاوی سبک‌های سنگین پارکور که به صحنه‌های درون بازی اصلی نزدیک هستند –همانند بسیاری از فیلم‌ها- و بدون توجه بیش از حد به خواسته‌های طرفداران، تبدیل کرده است. ممکن است این فیلم برخی از طرفداران و علاقمندان به فیلم را ناامید کرده باشد اما بهتر است که به آن یک فرصت دوباره بدهید. واقعا از آنچه که فکر می‌کنید بهتر است.

۹- فیلم Tomb Raider (2018)

فیلم های بر اساس بازی های ویدیویی

این فیلم در واقع دنباله‌روی بازی بازسازی شده سال ۲۰۱۳ است. بدین ترتیب Tomb Raider با ارائه یک Lara آسیب‌ پذیر جدید و فیلمی که اگرچه به یک فیلم اکشن عالی در تمام دوران‌ها تبدیل نشده اما ادای احترام به یکی از بازی‌های خوب این نسل است، به پرده بزرگ سینما بازگشته است.

با اینکه فیلم در تلاش است تا به صورت غیر مستقیم به داستان بازی اشاره کند، اما Alicia Vikander شخصیت لارا را به گونه‌ای به نمایش می‌کشد که گویی درگیر زندگی است و بیش از آنکه به معبدهای یک پادشاهی گمشده هجوم ببرد در خانه‌اش در شهر لندن مشغول به کار است. مطمئنا Tomb Raider یک نقطه تغییر برای فیلم‌های بازی‌های ویدیویی را رقم می‌زند: دیگر خبری از محتوای مخفی نیست، این یک فیلم پر استعداد است که ممکن است درب‌های بیشتری از گنجینه فیلم‌های بازی‌های ویدیویی را باز کند، مخصوصا فیلم‌های بعدی‌ای که توسط Ben Wheatley ساخته می‌شوند.

۱۰- فیلم Detective Pikachu

فیلم های بر اساس بازی های ویدیویی

بالاخره به صدر لیست رسیدیم:‌ بهترین فیلمی که براساس بازی‌های ویدیویی ساخته شده است. زمانی که فهمیدیم Ryan Reynolds همان Deadpool معروف، قرار است صداپیشگی این موجود زرد‌رنگ پشمالوی کوچک را به عهده بگیرد، می‌دانستیم که فیلم Detective Pikachu انتقام برند Pokemon را خواهد گرفت و به یک فیلم فوق‌العاده تبدیل خواهد شد. این فیلم بر روی شخصیت تیم Tim Goodman متمرکز است، او فقط به دنبال پدر گمشده خود Henry می‌گردد و در این راه با Pikachu همکاری می‌کند. این فیلم مملو از صحنه‌های CGI، لحظات احساسی خانوادگی و از همه مهم‌تر سرشار از جوک‌هایی است که می‌تواند یک Snorlax (نوعی غول جیبی در بازی‌های پوکمون) را بخنداند.

Rob Letterman کارگردان فیلم Goosebumps، مسئولیت انتخاب بازیگرانی همچون خواننده معروف Rita Ora و Bill Nighy و Ken Watanabe و DJ Diplo را برعهده داشته است اما در واقع عشق و توجه زیاد به دنیای Pokemon باعث شده است تا این فیلم به یک فیلم برجسته تبدیل شود.

 

منبع: GamesRadar

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + شش =