۱۰ مورد از شخصیت های شرور بازی های ویدئویی

10 مورد از شخصیت های شرور بازی های ویدئویی (قسمت اول)

رمان‌ها، فیلم‌ها، بازی‌ها Playstation و حتی زندگی واقعی از سرجمع چیزهای مثبت و منفی ساخته می‌شوند و با کشاکش این دو قطب است که به پیش می‌روند. اگر منفی نبود مثبت را نمی‌شناختیم و اگر مثبت نبود درکی از منفی نداشتیم.

قهرمان یک داستان چگونه می‌تواند قهرمان‌بودن خود را ثابت کند اگر در برابر حرکات منفی شخصیت یا شخصیت‌های شرور واکنشی نشان ندهد؟ درواقع این شخصیت شرور هر قصه است که قهرمان را به حرکت وامی‌ دارد.
می‌ توانیم بگوییم که شخصیت اصلی هر داستان و قصه، یا لااقل اکثر داستان‌ها، قهرمان‌ها نیستند بلکه شخصیت های شرور هستند.
در بازی‌های ویدئویی نیز قضیه از همین قرار است. جالب اینجاست که گاه شهرت و محبوبیت شخصیت های شرور بازی های ویدئویی و یا فیلم‌ها بیشتر از شخصیت‌های مثبت و قهرمان است.
کم نیستند شخصیت‌های منفی‌ای که توسط گیمرها و اهل سینما و نقادان ادبی بیش‌تر از قهرمان‌ها دوست داشته شده‌اند و مورد تمجید قرار گرفته‌اند. مثلاً از میان بتمن و جوکر به‌جرأت می‌توان گفت که این جوکر است که محبوبیت بیش‌تری نسبت به بتمن دارد.
به هر حال، با این مقدمه نوبت به آن رسیده که به بحث اصلی برسیم، به بحث در مورد ۱۰ مورد از شخصیت های شرور بازی های ویدئویی گفتنی است آن‌چه که در ادامه می‌آید به ترتیب نیست و شخصیت‌ها بدون ترتیب در پشت یک دیگر می‌آیند.

شخصیت های شرور بازی های ویدئویی

شخصیت Bowser از بازی Super Mario

باوزر یکی از قدیمی‌ترین شخصیت های شرور بازی های ویدئویی است؛ قدیمی‌ترین و البته دوست‌داشتنی‌ترین، بسیار اند کسانی که با این شخصیت نوستالژی دارند و با شنیدن نام او خاطرات جالبی در ذهن‌شان تداعی می‌شود. ربودن شاهزاده توسط باوزر و مقابله‌کردن با او توسط ماریو و تصمیم بر از بین بردن مردم سرزمین قارچ‌ها مواردی هستند که از شخصیت باوزر در ذهن می‌آیند.
اما شاید جالب‌ترین موردی که در ارتباط با باوزر وجود دارد ظاهر ترکیبی او باشد. او ظاهری همچون ترکیبی از لاک‌پشت و اژدها داشت و به همین دلیل بسیار خوب در خاطر هر یک از من و شما که ممکن است سال‌ها اصلاً او را ندیده باشیم مانده است.

10 مورد از شخصیت های شرور بازی های ویدئویی (قسمت اول)
شخصیت Bowser از بازی Super Mario

شخصیت Arthas در بازی Warcraft

شخصیت آرتاس واقعاً خیلی هم منفی نیست، اما خب به‌گونه‌ای هم نیست که نام او را در شخصیت های منفی بازی های ویدئویی نیاوریم.
جالب است که این شخصیت در بازی وارکرفت در ابتدا کار خود را به عنوان یک شخصیت مثبت آغاز می‌کند و پس از آن که مورد نفرین فراست‌مورن واقع می‌شود است که به شخصیتی شرور تبدیل می‌شود.
در بالا گفتم که برخی شخصیت های شرور بازی های ویدئویی و یا فیلم‌ها و رمان‌ها محبوبیتی زیاد دارند، آرتاس یکی از این شخصیت‌هاست.

10 مورد از شخصیت های شرور بازی های ویدئویی (قسمت اول)
شخصیت Arthas در بازی Warcraft

شخصیت Albret Wesker از بازی Resident Evil

مرد سیاه‌پوش چشم‌قرمز برای بسیاری از علاقه‌مندان به بازی‌های ویدئویی آشناست، کسی که در ۵ سری از Resident Evil حضور دارد و هر سری بیش از سری پیشین قوی‌تر می‌شود و اهداف شرورانه ‌تری در سر دارد. آلبرت وسکر، که در ابتدا گروهی با نام S.T.A.R.S داشت، بعدها به کسی تبدیل شد که پس از کشتن جیل ولنتاین و کریس ردفیلد درصدد آلوده کردن کل انسان‌ها برآمد و در این اندیشه بود که آن‌‌ها را به زامبی تبدیل کند.
او بارها در طی داستان بازی پلی استیشن Resident Evil نشان داد که قدرتی بسیار دارد و همچنین هر هدفی که در ذهن‌اش بپرورد به‌شدت و با تمام وجود برای رسیدن به آن تلاش خواهد کرد. آلبرت وسکر نیز یکی از به‌یادماندنی‌ترین شخصیت های شرور بازی های ویدئویی است، و این نکته هیچ جای انکار ندارد.

10 مورد از شخصیت های شرور بازی های ویدئویی (قسمت اول)
شخصیت Albret Wesker از بازی Resident Evil

شخصیت Joker از بازی Arkham

جوکر، چه در دنیای سینما و چه در دنیای بازی‌های ویدئویی، با تمام منفی‌بودن‌اش، شخصیتی محبوب است. عجیب است که بتمن با آن همه کارهای مثبت آن‌چنان محبوبیتی به اندازه‌ی جوکر ندارد. این روان‌پریش که سودایی جز آزار رساندن به انسان‌ها و جامعه ندارد، خود به صورت فیزیکی درگیر نمی‌شود و ما مجبور به مشاهده‌ی افکار و گفته‌های او هستیم.
ظاهر دلقک‌مانند او کاوری برای شخصیت گرگ‌مانندش است، او هیچ تعهدی در قبال جامعه ندارد، چیزی برای‌اش مهم نیست و صرفاً می‌خواهد جامعه بترسد و آرامش نداشته باشد. کشاکش او با بتمن، چه در فیلم و چه در انیمیشن و چه در بازی‌های ویدئویی، کشاکشی تاریخی ست و بعید است که حالا حالاها از دنیای بازی‌ها حذف شود.

10 مورد از شخصیت های شرور بازی های ویدئویی (قسمت اول)
شخصیت Joker از بازی Arkham

شخصیت Frau Engel از بازی Wolfenstein

در دنیای بازی‌ها، کم نبوده‌اند مواردی که شخصیت منفی نه یک مرد که یک زن بوده است. در بازی Wolfenstein نیز Frau Engel یک شخصیت شرور است و دست‌آخر قهرمان بازی را نیز می‌کشد. البته او در سری اول شخصیت بزرگی نبود اما در سری دوم بود که تبدیل به یکی از کارکترهای اصلی شد و نقشی پررنگ ایفا کرد. کار آسانی نیست که در میان آن همه نازیِ شرور و منفی، بتوان شخصیت منفی قصه را از آنِ خود کرد، اما Frau Engel این کار را انجام می‌دهد، و البته به خوبی هم انجام می‌دهد.

10 مورد از شخصیت های شرور بازی های ویدئویی (قسمت اول)
شخصیت Frau Engel از بازی Wolfenstein

شخصیت kefka Pallazzo در Finall Fantasy

با وجودی که در سری بازی‌های Playstation 4 فاینال فانتزی می‌توان سفیروث را شخصیت منفی داستان معرفی کرد، اما چون نیک به ماجرا نگاه شود دریافته خواهد شد که این کفکا پالاتزو است که بسیاری از کارهای به‌اصطلاح خبیثانه را انجام می‌دهد.
این شخصیت با دارا بودن رگه‌هایی از افکار جوکر به‎دنبال بر هم زدن نظم است و گاه حتی از زجر کشیدن انسان‌ها لذت می‌برد (مثلاً هنگامی که دهکده را آتش می‌زند فقط به دنبال آن است که فغان مردم را بشنود و کیف کند). نابود کردن جهان و خود را به عنوان خدا معرفی کردن و بسیاری کارهای دیگر موجب می‌شوند که کفکا را نیز در زمره‌ی شخصیت های شرور بازی های ویدئویی که می‌توانند تا مدت‌ها در ذهن بمانند معرفی کنیم.

10 مورد از شخصیت های شرور بازی های ویدئویی (قسمت دوم)
شخصیت kefka Pallazzo در Finall Fantasy

شخصیت Nemesis در بازی Resident Evil

بازی Resident Evil در این فهرست از دو شخصیت منفی برخوردار است. یکی وسکر و دیگری نمسیس است، شخصیتی که واقعاً گاه بدون هیچ دلیلی اعمال شرورانه انجام می‌دهد. اما در کل دلیل موجودیت او در بازی در ابتدا از بین بردن گروه S.T.A.R.S است و البته مبارزه با او و از بین بردن‌اش هم کار هر کسی نیست.

10 مورد از شخصیت های شرور بازی های ویدئویی (قسمت دوم)
شخصیت Nemesis در بازی Resident Evil

شخصیت Zeus از بازی God of War

زئوس، به‌عنوان خدای خدایان در افسانه‌های یونانی، در صنعت بازی و در بازی پلی استیشن گاد آو وار نیز همین نقش را دارد. او که به ‌سبب پنهان ‌کاری مادرش از پدرش به دنیا می‌آید، رفته ‌رفته به خدای خدایان تبدیل می‌شود و شخصیت دیکتاتورش او را وا می ‌دارد که اجازه‌ی نفس‌کشیدن به هیچ کس ندهد و کاری کند که کسی نتواند کاری برخلاف میل و گرایش او انجام دهد.
اما این کارها موجب نمی‌شوند که نام او را در فهرست شخصیت های شرور بازی های ویدئویی آوریم، بلکه آن چه که موجب می‌شود نام او در این فهرست باشد کارهایی است که علیه پسر محبوب خود یعنی کریتوس انجام می‌دهد. زئوس که می‌دید فرزندش کریتوس رفته ‌رفته در حال تبدیل ‌شدن به رقیب اوست، نتوانست این ماجرا را تاب آوَرَد و به مبارزه با فرزند خود پرداخت و به این ترتیب تبدیل به یکی از شخصیت‌های منفی تاریخ بازی‌های ویدئویی شد.

10 مورد از شخصیت های شرور بازی های ویدئویی (قسمت دوم)
شخصیت Zeus از بازی God of War

شخصیت Glados در بازی Portal

ربات شخصیت‌دار که اتفاقاً شخصیتی منفی دارد مورد جالبی است که در صنعت بازی‌های ویدئویی چند بار از آن استفاده شده، اما در میان آن‌ها هیچ‌یک به جذابی گلادوس نیستند.
این ربات زن‌صدا در ابتدا به عنوان دستیار شما در بازی حضور دارد و اتفاقاً برای انجام هر مرحله به شما وعده‌ی رسیدن به چیزهای خوب از جمله کیک می‌دهد، اما حقیقت این است که این ربات شوخ هدفی جز نابودی شما ندارد.
کار آسانی نیست که یک موجود که شخصیت انسانی و یا حیوانی ندارد و در ظاهر جسمی بی‌جان است بتواند به عنوان یکی از بهترین شخصیت های شرور بازی های ویدئویی نام خود را ثبت کند و تا سال‌های سال در یادها بماند.
اما آفریننده‌های بازی پورتال و شخصیت گلادوس به همراه صداپیشه‌ی عالی این شخصیت، الن مکلین، توانسته‌اند از پسِ این مهم برآیند و کاری کنند که در هر فهرستی که از شخصیت های منفی بازی های ویدئویی جمع شود نام شخصیت گلادوس وجود داشته باشد.

10 مورد از شخصیت های شرور بازی های ویدئویی (قسمت دوم)
شخصیت Glados در بازی Portal

 Handsome Jack از بازی Bordelands 2

ظاهر شخصیت‌های منفی، چه در سینما و چه در صنعت بازی، نقشی اساسی در منفی‌نشان‌دادن آن‌ها ایفا می‌کند.
اما جکِ خوشتیپ، همانطور که از نامش پیداست، ظاهری بسیار خوب دارد و به دل می‌نشیند. در پسِ این ظاهر شخصیتی سیاه وجود دارد که به دنبال از بین بردن انسان‌هاست.
او در کره‌ای دیگر زندگی می‌کند و می‌خواهد هر موجود زنده‌ای، اعم از انسان و حیوان، را از بین ببرد. این شخصیت منفی، دهمین و آخرین شخصیت از فهرست ده‌گانه‌ی ما بود.

10 مورد از شخصیت های شرور بازی های ویدئویی (قسمت دوم)
 Handsome Jack از بازی Bordelands 2

قطعاً هیچ فهرستی که شامل ۱۰ چیز باشد کامل نیست و در زمینه‌ی بازی پلی استیشن نیز با توجه به متفاوت‌بودن سلایق این قضیه صادق است. شما فکر می‌کنید جز این ۱۰ شخصیت چه شخصیت‌های دیگری می‌توانستند در این فهرست حضور داشته باشند؟ اگر شخصیت یا شخصیت‌هایی در ذهن دارید آن‌ها را از طریق قسمت نظرات به ما و کاربران معرفی کنید.

 

 

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 6 =