۱۰ بازی پلی استیشن ۴ که در پلی استیشن ۵ پیشرفت داشته‌ اند

پیشرفت بازی ها در پلی استیشن 5

به لطف وجود قابلیت سازگاری با نسل گذشته، کنسول پلی استیشن ۵ می‌تواند از اکثر بازی‌های موجود در کتابخانه پلی استیشن ۴ استفاده کند. پیشرفت بازی ها در پلی استیشن ۵ بسیار قابل توجه است. چه از طریق ویژگی تقویت سطح سیستم بازی و یا چه از طریق بروزرسانی‌های نسل بعدی‌ای که برخی از بازی‌ها دریافت کرده ‌اند، هم‌اکنون می‌توانید برخی از بازی‌های پلی استیشن ۴ را در پلی استیشن ۵ با ظاهر بهتری اجرا کنید.

بازی Ghost Of Tsushima

پیشرفت بازی ها در پلی استیشن 5
بازی Ghost Of Tsushima

بازی Ghost of Tsushima همین چند ماه پیش برای کنسول پلی استیشن ۴ منتشر شد. می‌توان ادعا کرد که یک بازی فوق‌العاده بود. باتوجه به این موضوع، احتمالا کسانی ‌که به تازگی این بازی را به پایان رسانده ‌اند، فعلا دوست ندارند دوباره آن را امتحان کنند. اما مقاومت در برابر پیشرفت‌های نسخه پلی استیشن ۵ آن بسیار کار دشواری است. حماسه سامورایی که توسط کمپانی Sucker Punch ساخته شده است در حال حاضر نیز یک موفقیت فنی و هنری بزرگ محسوب می‌شود. این بازی در کنسول پلی استیشن ۵ نیز تجربه‌ای روان‌تر برایتان ایجاد خواهد کرد. زیرا این بازی در کنسول جدید با سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه اجرا می‌شود. باتوجه به جنگ‌های نرم و روان موجود در این بازی، این بهبود عملکرد بسیار جالب توجه خواهد بود.

بازی Days Gone

پیشرفت بازی ها در پلی استیشن 5
بازی Days Gone

بازی Days Gone نیز همانند بازی Ghost of Tsushima، یک سرمایه گذاری بزرگ در زمان محسوب می‌شود. اما به لطف بروزرسانی جالب ‌توجه پساآخرالزمانی کمپانی Sony Bend، مقاومت در برابر این بازی نیز دشوار است. با اینکه بازی Days Gone در کنسول PS4 Pro با کیفیت ۴K با حداکثر نرخ فریم ۳۰ FPS اجرا می‌شد، در کنسول PS5 با کیفیت دینامیک ۴K و با سرعت قابل‌توجه ۶۰ فریم بر ثانیه اجرا می‌شود. کسانی که هنوز این الماس نخراشیده را امتحان کرد‌ه ‌اند، حتما باید آن را در کنسول پلی استیشن ۵ اجرا نمایند. اما حتی کسانی که از جذابیت‌های این بازی در کنسول پلی استیشن ۴ بهره‌ برده ‌اند نیز، باید آن را در کنسول جدید کمپانی سونی امتحان کنند.

بازی Sekiro: Shadows Die Twice

پیشرفت بازی ها در پلی استیشن 5
بازی Sekiro: Shadows Die Twice

بدون استثنا اکثر بازی‌های کمپانی FromSoftware، تجربیاتی هستند که از بهبود نرخ فریم بهره ‌خواهند برد. در حقیقت، باتوجه به نبردهای وحشیانه و سریع موجود در بازی Sekiro: Shadows Die Twice، می‌توان گفت که این بازی بیش از همه از این موضوع سود خواهد برد. خوشبختانه، پیشرفت‌های پلی استیشن ۵ نیز در همین راستا هستند. با اینکه این بازی در کنسول پلی استیشن ۴ با سرعت ۳۰ فریم برثانیه اجرا می‌شود، اما در کنسول پلی استیشن ۵ سرعتش به طور قابل توجهی افزایش یافته و به ۶۰ فریم بر ثانیه می‌رسد. پس لطف کنید و یکبار دیگر این بازی را در کنسول جدید امتحان نمایید.

بازی Killzone Shadow Fall

پیشرفت بازی ها در پلی استیشن 5
بازی Killzone Shadow Fall

شاید اولین بازی پلی استیشن ۴ کمپانی Guerrilla Games به اندازه بازی‌های بعدی این مجموعه چشمگیر نبوده است. اما هنوز هم بازی Killzone Shadow Fall جزو اولین بازی‌های فرست ‌پارتی مهم کنسول پلی استیشن ۴ محسوب می‌شود. مخصوصا باتوجه به آن نمایش فنی فوق‌العاده‌ای که در آن زمان نشان داد. خب البته دیگر در سال ۲۰۲۰ و مخصوصا در کنسول پلی استیشن ۵ خبری از آن نمایش نیست، اما هنوز هم پیشرفت‌هایی داشته است. به عبارت دیگر، با اینکه هنوز هم از همان رزولوشن افتضاح ۱۰۸۰p برخوردار است. اما این بازی تیراندازی هم‌اکنون با سرعت ۶۰ فریم‌ بر ثانیه اجرا می‌شود. اگر دلتان می‌خواهد یک بازی ۱۰ ساعته تیراندازی فوق‌العاده را امتحان کنید، بهتر است به سراغ بازی Killzone Shadow Fall در کنسول پلی استیشن ۵ بروید.

بازی Dark Souls 3

پیشرفت بازی ها در پلی استیشن 5
بازی Dark Souls 3

بازی Sekiro: Shadows Die تنها بازی کمپانی FromSoftware نیست که در کنسول پلی استیشن ۵ نسبت به کنسول‌های نسل قبلی عملکرد بهتری دارد. هنوز هم آن پچ ۶۰ FPS بازی Bloodborne یک آرزوی محال است. اما به لطف ویژگی‌های تقویتی بازی‌های پلی استیشن ۵، هم‌اکنون بازی Dark Souls 3 با سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه اجرا می‌شود. مسلما طرفداران بازی Souls در حال حاضر با نسخه بازسازی‌شده بازی Demon’s Souls سرگرم هستند. اما اگر فکر می‌کنید که دلتان می‌خواهد دوباره قطار این بازی به حرکت درآید، اجرای مجدد بازی Dark Souls 3 در کنسول PS5 باوجود پیشرفت‌های عملکردی این بازی، تجربه یک لذت واقعی را برایتان رقم خواهد زد.

بازی Until Dawn

پیشرفت بازی ها در پلی استیشن 5
بازی Until Dawn

بازی Until Dawn یکی از اولین بازی‌های قابل توجه کتابخانه پلی استیشن ۴ بود و تا به امروز نیز برای هوادارن میلیونی‌اش به عنوان یکی از محبوب‌ترین بازی‌های دنیا باقی می‌ماند. بنابراین خوب است که به عنوان یکی از بازی‌های انحصاری پلی استیشن ۴، در کنسول پلی استیشن ۵ ارتقا یابد. اگرچه این ماجراجویی ترسناک کمپانی Supermassive Games در کنسول پلی استیشن ۴ با سرعت ۳۰ فریم بر ثانیه اجرا می‌شود، اما در کنسول پلی استیشن ۵ این نرخ فریم به ۶۰ FPS ارتقا می‌یابد. با اینکه این افزایش عملکرد در بازی Until Dawn به نسبت بازی‌هایی مانند Sekiro یا Killzone از مزیت کمتری برخوردار است، اما همیشه عملکرد ۶۰ FPS خوب است.

بازی The Last Guardian

پیشرفت بازی ها در پلی استیشن 5
بازی The Last Guardian

خب این بازی کمی عجیب است. بازی The Last Guardian در کنسول PS5 با سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه اجرا می‌شود. اما فقط در صورتی ‌که آن را از روی دیسک اجرا کرده و هیچ یک از آپدیت‌ها و پچ‌هایش را نصب نکنید. این یکی از آن مواردی است که برخورداری کنسول PS5 از درایور دیسک یک مزیت محسوب می‌شود. مخصوصا اینکه بازی The Last Guardian در کنسول PS4 با مشکلات عملکردی متعددی روبرو بود. با اینکه این بازی در کنسول PS4 Pro با سرعت حداکثر ۳۰ FPS اجرا می‌شود، اما به دلیل افت سرعت در کنسول PS4 بسیار بدنام شده است. اگر به دنبال بازی نهایی The Last Guardian هستید، امیدواریم که دیسک این بازی را داشته باشید.

بازی God Of War

پیشرفت بازی ها در پلی استیشن 5
بازی God Of War

پیشرفت‌های عملکردی بازی God of War نیز همانند بازی The Last Guardian، محدود به نسخه فیزیکی آن است. اگر این بازی را از روی دیسک و بدون نصب هیچیک از پچ‌هایش امتحان کنید، می‌توانید آن را با کیفیت ۴K و سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه اجرا نمایید. به بیانی واضح‌تر، اجرای این بازی بر روی دیسک در کنسول PS5 بهترین راه تجربه آن است. البته حتی اگر دیسک آن را نداشته باشید و بازی را به صورت دیجیتال دانلود کرده باشید، باز هم این بازی در کنسول PS5 پیشرفت‌هایی خواهد داشت. همینطور در حالت « Favor Performance» با سرعت ۶۰ FPS اجرا می‌شود. بازی God of War در کنسول PS4 Pro نیز حالت « Favor Performance» را دارد. اما نرخ فریم آن حداکثر به ۴۰ فریم‌ بر ثانیه می‌رسد. بنابراین حتی بازیکنان نسخه دیجیتال در کنسول PS5 نیز از پیشرفت‌های عملکردی برخوردار خواهند شد.

بازی Borderlands 3

پیشرفت بازی ها در پلی استیشن 5
بازی Borderlands 3

برخلاف سایر بازی‌ها، پیشرفت‌های نسل بعدی بازی BORDERLANDS 3 از طریق بهبود بازی و یا از طریق پچ‌ها بدست نمی‌آید. بلکه از یک پورت اختصاصی برای سیستم‌های جدید حاصل می‌شود. بازی Borderlands 3 در کنسول PS4 Pro یا با کیفیت ۴K و سرعت ۳۰ FPS و یا با کیفیت ۱۰۸۰p و سرعت ۶۰ FPS اجرا می‌شد. اگرچه مخصوصا در زمان راه ‌اندازی بازی، نرخ فریم ثابت نبود. اما در کنسول PS5 این بازی با کیفیت ۴K و سرعت ۶۰ FPS کار می‌کند. یا اگر آن را در حالت Performance mode اجرا کنید، با کیفیت ۱۰۸۰p و سرعت ۱۲۰ فریم بر ثانیه کار می‌کند. همین موضوع بسیار وسوسه‌انگیز است. مخصوصا به دلیل مبارزاتی که در این بازی وجود دارد.

بازی No Man’s Sky

پیشرفت بازی ها در پلی استیشن 5
بازی No Man’s Sky

بازی No Man’s Sky نیز همانند بازی Borderlands 3 فقط در کنسول‌های جدیدتر عرضه شده است. این بازی جهان-باز کمپانی Hello Games در کنسول PS5 واقعا می‌درخشد. این بازی با کیفیت ۴K و سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه اجرا می‌شود. زمان بارگیری آن سریع‌تر است. از ویژگی‌های اختصاصی کنترلر DualSense به همراه محیط‌های متراکم‌تر، هندسه‌ای بهتر و تکسچرهای رزولوشن بالاتر برخوردار است. همچنین پیشرفت‌های مختلفی در انیمیشن‌ها، حجم‌ها، سایه‌ها، نورها، رسم فاصله‌ها و موارد دیگر دارد. بازی No Man’s Sky از دیرباز تاکنون ارزش امتحان کردن را داشته است. و باوجود آپگریدهای مخصوص PS5، مقاومت در برابر آن بسیار سخت‌تر از قبل شده است.

 

منبع: GamingBolt

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =