مقالات

۱۵ شهر برتر بازی‌های ویدیویی

بهترین شهرهای بازی ها

با اینکه همیشه شخصیت‌ها، داستان‌ها و مکانیک‌های یک بازی را تحسین می‌کنیم، اما در نهایت این سطوح مختلف بازی هستند که می‌توانند تجربه ما از بازی را تغییر دهند. گاهی اوقات این سطوح فقط در یک محیط خالی نیستند بلکه بخشی از یک کل بزرگتر هستند که یک شهر را تشکیل می‌دهند. امروز می‌خواهیم برخی از بهترین شهرهای بازی ها را بررسی کنیم. ممکن است شهرها را به دلیل اتمسفر خوب و یا طیف وسیع فعالیت‌هایی که در این شهرها اتفاق می‌افتد، انتخاب کرده باشیم، به هر حال این شهرها ارزش بارها دیده شدن را دارند.

شهر Gotham City در بازی Batman: Arkham Knight

بهترین شهرهای بازی ها

شهر Gotham City در بازی Batman: Arkham Knight

شما می‌توانید هر چقدر دلتان بخواهد درباره مشکلات Batmobile و Arkham Knight حرف بزنید، اما گشت و گذار در Gotham City بسیار جالب بود. مناطقی مانند تاسیسات شیمیایی ACE Chemicals که با جزییات دقیق طراحی شده‌ بودند، حس کوچکی هنگام عبور از کنار آسمان خراش‌ها به ما می‌داد و در این بازی به اندازه کافی ماموریت جانبی و افراد شرور وجود داشت که باعث می‌شد همیشه چیزهای جدیدی برای تجربه کردن وجود داشته باشد. بله هواپیماهای بدون سرنشین جنگنده خسته کننده بودند و برخی افراد شرور مانند Hush پایان خوبی نداشتند اما به هر حال شما در عجیب‌ترین و گوتیک‌ترین حالت Gotham City حضور داشتید.

شهر Beauclair در بازی The Witcher 3: Blood and Wine

بهترین شهرهای بازی ها

شهر Beauclair در بازی The Witcher 3: Blood and Wine

با اینکه در بازی The Witcher 3: Blood and Wine شهر Beauclair از نظر ابعاد قابل مقایسه با Novigrad نیست، اما می‌توان آن را با Skellige و Redania مقایسه کرد. وجود هاله تزکیه نفس در Duchy Palace، طیف‌های رنگی شگفت انگیز و سبک زندگی جالب و احمقانه موجود در این شهر باعث شده است که هیچگاه آن را فراموش نکنیم. به هر حال این یکی از بازی‌های Witcher است، بنابراین مسائل اسرارآمیز و اتفاقات وحشتناک زیادی برای کشف وجود دارد که با نمای بیرونی شهر هماهنگ است.

شهر Utulek Complex در بازی Deus Ex: Mankind Divided

بهترین شهرهای بازی ها

شهر Utulek Complex در بازی Deus Ex: Mankind Divided

در حالیکه اکثر افراد معتقدند در بازی Deus Ex: Mankind Divided، شهر Prague با وجود ماموریت‌های جانبی، مسیرهای جذاب و جزئیات فراوانش جالب‌ترین شهر این بازی است، اما ما معتقدیم که Útulek Complex از آن هم جذاب‌تر است. برای ساخت این شهر از شهر Kowloon Walled City الهام گرفته شده است و می‌توان گفت که Útulek Complex یک شهر محرمانه و محاصره شده است که تحت نفوذ انسان‌های جهش یافته و رژیم حاکم است. در این شهر فقط یک ماموریت واقعی وجود دارد اما به هر حال این شهر بسته و متراکم در میان کلان‌شهرهای گسترده و پراکنده، جالب به نظر می‌رسد.

شهر Venice در بازی Assassin’s Creed 2

بهترین شهرهای بازی ها

شهر Venice در بازی Assassin’s Creed 2

هنگامی‌که کمپانی Ubisoft بازی Assassin’s Creed را ساخت، این بازی شباهتی به بازی‌هایی که قبلا دیده بودیم نداشت، اما به اندازه کافی خشن بود. Assassin’s Creed 2 پیشرفت‌های خاصی در زمینه‌های مختلف داشته است، مخصوصا محیط شهری این بازی بسیار تغییر کرده است. وجود کانال‌ها و مناطق مجزا در Venice باعث شده است تا بتوانید به طور گسترده در این بازی حرکت کنید. معماری بکر و جذاب و جزئیات تاریخی که در طراحی این شهر استفاده شده، باعث ایجاد سرزندگی در بازی شده است. با اینکه شهر کوچک است اما باز هم گشت و گذار در آن به انسان حس زندگی را القا می‌کند.

شهر Los Santos در بازی Grand Theft Auto 5

بهترین شهرهای بازی ها

شهر Los Santos در بازی Grand Theft Auto 5

شما می‌توانید مصرف گرایی گسترده، یادگاری‌ها، لباس‌های عروسکی، رسانه‌های اجتماعی، ترندهای سلامتی و بسیاری از موارد دیگر را در میان برندهای ساختگی، بیلبوردها، جلوی فروشگاه‌ها و روی آسمان خراش‌های شهر Los Santos ببینید. با این حال، زیبایی واقعی این شهر به دلیل شباهتش به Los Angeles است، حتی پیاده‌روها، پارک‌های اسکیت‌سواری و خطوط ساحلی آن نیز به شکل دقیقی ساخته شده‌اند. اصلا مهم نیست که مجبورید در این بازی کارهای زیادی انجام دهید. فرقی نمی‌کند که در حال دزدیدن ماشین، انجام قتل، نجات جان دختر Michael از برنامه‌های استعدادیابی و یا سرقت مسلحانه باشید، به هر حال Los Santos مملو از چیزهای شگفت انگیز است.

شهر City 17 در بازی Half Life 2

بهترین شهرهای بازی ها

شهر City 17 در بازی Half Life 2

کمپانی Valve نیاز داشت که در زمان انتشار بازی Half Life 2 تاثیرگذار باشد و هیچ چیزی نمی‌توانست مانند طراحی City 17 آنها را به مقصودشان برساند. Gordon Freeman پس از سالها، برای اولین بار به این شهر می‌آید. Hulking Striders درون شهری با شهروندان غیرنظامی در حال مبارزه با سربازان Combine است و وجود تعداد زیاد دوربین‌های امنیتی و صفحه نمایش‌های بزرگ با دستگاه‌های Breencast به نظارت بیشتر بر روی شهر کمک می‌کند. فقط توجه به جزئیات یا آموزش بی‌نظیر ۲۰ دقیقه‌ای اول بازی باعث دلبستگی ما به این بازی نشده است، بلکه نحوه ارائه این موارد توسط کمپانی Valve بسیار موثر بوده است، زیرا به جای تعریف کردن داستان، آن را به ما نشان داده‌اند.

شهر Yharnam در بازی Bloodborne

بهترین شهرهای بازی ها

شهر Yharnam در بازی Bloodborne

صحبت از نشان دادن داستان به جای تعریف کردن آن ( حداقل به صورت صریح) شد، باید بگوییم که شهر Yharnam در بازی Bloodborne مثال خوبی است. معماری ویکتوریایی این شهر تضاد زیبایی با افزایش فساد هیولاها درون شهر دارد، درحالیکه معماری گوتیک این فساد را تقویت می‌کند. طراحی شهر بسیار عالی است اما داستان‌هایی که در آن اتفاق می‌افتند، مهم‌تر هستند. پیدا کردن جسد یا یک شخصیت غیرقابل بازی عجیب، این شهر را به مکانی خاص تبدیل کرده است. داستان غنی بازی Bloodborne با اسرار بیشماری پیوند خورده است و باعث افزایش درک کلی افراد از داستان بازی می‌شود.

شهر The Citadel در مجموعه بازی‌های Mass Effect

بهترین شهرهای بازی ها

شهر The Citadel در مجموعه بازی‌های Mass Effect

شهر The Citadel در مجموعه بازی­‌های Mass Effect، در واقع مکان جالبی است که از بخش‌­های مختلفی تشکیل شده، به عنوان مثال بخشی از آن مستعمره فضایی‌ است، بخشی به سارقان و کلاهبرداران تعلق دارد و همچنین شامل چند بخش استراتژیک است. هنگام بازگشت به این شهر و قرار گرفتن در محیطی با معماری مدرن، حس پیشگویی و یادآوری شما را فعال می‌کند. حتی با وجود آن فروشنده مزاحم که در هنگام حمله Reapersها به زمین هم دست از سرتان برنمی‌دارد، باز هم داستان‌های جالب دیگری در هر گوشه شهر وجود دارد. پناهندگان، معاملات غیرقانونی، کافه Aria، محاکمات C-Sec و چیزهای دیگر، تا امروز در خاطرات ما باقی مانده‌اند.

شهر Whiterun در بازی The Elder Scrolls 5: Skyrim

بهترین شهرهای بازی ها

شهر Whiterun در بازی The Elder Scrolls 5: Skyrim

Whiterun مانند شهر Imperial City است اما کمی خاکی‌تر! البته این موضوع مزایا و معایب خودش را دارد. این شهر در طول سال‌ها، شاهد مشکلات زیادی بوده است، اما از برخی جنبه‌ها نسبت به سایر شهرها، هنوز به اندازه کافی نپخته است. در این بازی Nordها سنت‌های خود را ادامه می‌دهند، آواز می‌خوانند و با افتخار به کارشان ادامه می‌دهند؛ Grey-Maneها و Battle-Born درگیری‌های خود را دارند؛ و مناطق مختلف براساس شرایط مختلف نامگذاری می‌شوند (مثلا Wind district/ منطقه بادخیز به دلیل بادهای شدیدی که از سوی کوه‌های مجاور میوزد، نامگذاری شده است). درست است که Whiterun شهر بزرگی برای گشت و گذار نیست، اما گاهی اوقات حس می‌کنید که یک شهر واقعی است.

شهر The City در بازی Thief 2: The Metal Age

بهترین شهرهای بازی ها

شهر The City در بازی Thief 2: The Metal Age

قبل از اینکه بازی Dishonored ما را مجبور کند تا از مسیرهای انشعابی و فضاهای مخفی عبور کنیم، بازی Thief 2: The Metal Age انواع مسیرهای متناوب، معابر و تونل­‌ها را برای عبور از ماموریت‌ها برایمان طراحی کرده بود. اگرچه این بازی مانند دنیای گسترده Dishonored نیست، اما باز هم بازیکنان می‌توانند با عبور از مسیرهای معمول، مناطق جدیدی را کشف کنند. با وجود چیز‌های اسرارآمیز، توطئه‌ها، قوانین و محله‌های مختلف در بازی Thief 2، باز هم پس از مدتی خود شهر The City به یک جنبه جالب و اسرار‌آمیز تبدیل می‌شود.

شهر Rapture در بازی Bioshock

بهترین شهرهای بازی ها

شهر Rapture در بازی Bioshock

شهر Rapture از بازی Bioshock به عنوان یک آرمان‌شهر طراحی شده بود اما در نهایت به چیزی کاملا متفاوت تبدیل شد. محیط زیرآب و جاندارن موجود در آن، از اولین نشانه‌های اشتباهات شما است. این بازی مانند یک تور مهیج در مناطقی مانند Fort Frolic، Arcadia، Olympus Heights و Apollo Square است که در آن به یک جامعه آرمانی نگاهی اجمالی می‌اندازیم. با این حال، احتمالا رازهای درون داستان و پیشگویی‌ها، برای مقاصد مهم‌تری (و خیانت‌های ناشی از آن) طراحی شده‌اند و همین موضوع باعث شده تا Rapture را از یاد نبریم.

شهر Baldur’s Gate در بازی Baldur’s Gate

بهترین شهرهای بازی ها

شهر Baldur’s Gate در بازی Baldur’s Gate

زمانی‌که دیگر بازی‌های Dungeons and Dragons از مد افتاد، کمپانی Bioware بازی Baldur’s Gate را منتشر کرد. طراحی شهر Baldur’s Gate در سرزمین‌های فراموش شده، کمی گیج‌کننده بود. Baldur’s Gate یک شهر تجاری بود که جناح‌های زیادی در آن تجارت می‌کردند. این شهر دروازه‌ای به نام Black Dragon Gate داشت که در مقابل طلسم‌های مربوط به زمان، غیرقابل نفوذ بود. همچنین می‌توانستید در آنجا میخانه‌های زیادی برای نوشیدن شراب و غذا خوردن، معابد گوناگون، خانه‌ها و چیزهای دیگری بیابید. با انتشار Baldur’s Gate، پیشگویی‌های زیادی که راجع به بازی‌های ژانر نقش آفرینی غربی (Western RPG) شده بود، اشتباه از آب درآمد و شهر جذاب بازی به تاریخ پیوست.

شهر Raccoon City در بازی Resident Evil 2

بهترین شهرهای بازی ها

شهر Raccoon City در بازی Resident Evil 2

اگر محیط شهری بازی Thief 2 به دزدی‌های شبانه‌تان کمک می‌کرد، اما شهر Raccoon City یک کابوس شبانه بود. هر کسی که برای اولین بار در سال ۱۹۹۸ در شهر گشت و گذار کرده است، غذاخوری Emmy’s Diner و احساس ترس هنگام فرار از دست زامبی‌ها را به یاد می‌آورد. یادمان هست که اداره پلیس شهر Raccoon City ما را تهدید می‌کرد و قصد کشتنمان را داشت. آزمایشگاه‌های زیرزمینی، فاضلاب‌ها و چیزهای دیگر ممکن است طبق استانداردهای امروزی، مسخره بنظر برسند اما به لطف محیط و اتمسفر شهر Raccoon City می‌توان گفت که یکی از بهترین بازی‌های ژانر وحشت-بقا بوده است.

شهر New Vegas در بازی Fallout: New Vegas

بهترین شهرهای بازی ها

شهر New Vegas در بازی Fallout: New Vegas

بازی Fallout: New Vegas مانند بازی‌های جدید جهان-باز نیست. مناطق مختلف موجود در بازی نسبتا کوچک بودند و مبارزات به شکل بدی طراحی شده بود. با این حال، شهر New Vegas محل زندگی انواع موجودات پساآخرالزمانی بود. از Strip و اراذل گرفته تا جناح‌های مختلف‌، همه به دنبال کنترل شهر هستند. طیف گسترده شخصیت‌های غیرقابل بازی و ماموریت‌هایی که عواقب مختلف داشتند، به آشنایی بازیکنان با تمام جنبه‌های درونی و بیرونی این شهر عجیب و غریب و پر از فساد، کمک کرده است.

شهر Kamurocho در مجموعه بازی‌های Yakuza

بهترین شهرهای بازی ها

شهر Kamurocho در مجموعه بازی‌های Yakuza

با گذشت سال‌ها، مغازه‌های جدید به بازی می‌آیند، شخصیت‌های جدید با خود ماموریت‌های جدیدی می‌آورند و ماموریت‌ها رفته رفته عجیب‌تر می‌شوند اما شهر Kamurocho همچنان به حیاتش ادامه می‌دهد. Kamurocho نمونه فوق‌العاده‌ای از یک دنیای آزاد است که در یک فضای کوچک بر محتوایی باکیفیت تمرکز کرده است. این بازی شامل مینی‌گیم‌ها، تکنیک‌های یادگیری، مبارزه با اراذل و موارد قابل جمع‌آوری زیادی است. با وجود طیف گسترده ماموریت‌های جانبی و ماموریت‌های اصلی که در هر گوشه از بازی Yakuza با آن‌ها روبرو می‌شوید، می‌توان ادعا کرد که با وجود گذشت سال‌ها هنوز هم این شهر به یاد ماندنی است.

 

منبع: Gaming Bolt

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − پنج =