۸ ویژگی برتر ایکس باکس سری ایکس

ویژگی ایکس باکس سری اس

کار با یک کنسول نسل بعدی هیجان‌انگیز است، اما تلاش برای درک همه منوها و ابزارهای جدید آن می‌تواند گیج‌کننده باشد. کمپانی مایکروسافت با عرضه کنسول‌ های Xbox Series X و Xbox Series S، رابط کاربری کنسول محبوب Xbox را با استانداردهای نسل بعدی هماهنگ نموده است. به دلیل وجود این آپگرید‌ها چندین ویژگی جدید نیز به کنسول اضافه شده است. کاربران جدید جهت استفاده هر چه بیشتر از آن باید ابتدا با این ویژگی‌ها آشنا شوند.

حالا با توجه به این موضوع، در ادامه با ۸ ویژگی برتر کنسول Xbox Series X که باید در ابتدا آن‌ها را تنظیم کنید، آشنا خواهید شد.

قابلیت Quick Resume

ویژگی ایکس باکس سری اس
قابلیت Quick Resume

قابلیت Quick Resume، شاخص‌ترین ویژگی‌ای است که Xbox از زمان انتشار کنسول‌های Series X و Series S درباره آن‌ها تبلیغ کرده است. به طور خلاصه، قابلیت Quick Resume به شما اجازه می‌دهد که زمانی که بازی‌ها در حالت تعلیق هستند، به راحتی از یک بازی به سراغ بازی دیگر بروید. بهترین قسمت قابلیت Quick Resume این است که جزو ویژگی‌های داخلی کنسول‌های Xbox Series X و Xbox Series S به حساب می‌آید. تنظیمات خاصی برای فعال‌کردن این قابلیت وجود ندارد. این قابلیت به طور خودکار در هنگام استفاده از بازی‌هایی که از این قابلیت پشتیبانی می‌ کنند، کار می کند.

لازم به ذکر است که این ویژگی در دوره‌ای که ما در حال بررسی بازی‌های بهینه‌شده برای کنسول‌های Series X و Series S بودیم غیرفعال شده بود، اما ما قبل از اینکه این ویژگی غیرفعال شود، توانستیم آن را در هنگام ساخت پیش‌نمایش‌های کنسول‌های نسل جدید آزمایش کنیم. متاسفانه، قابلیت Quick Resume در زمان راه‌اندازی فقط از بازی‌هایی با قابلیت سازگاری با نسل گذشته پشتیبانی می‌کند، اما Xbox اعلام کرده است که قصد دارد یک پچ پساراه‌اندازی جهت فعال‌سازی ویژگی پشتیبانی از بازی‌های بهینه‌شده نسل بعدی ارائه دهد.

دسترسی به این قابلیت در روزهایی که نمی‌دانیم دلمان می‌خواهد کدام بازی را امتحان کنیم و به ‌طور مداوم از یک بازی به سراغ بازی دیگری می‌رویم، بسیار مفید خواهد بود.

هم‌اکنون پین‌ها به گروه‌ها تبدیل شده ‌اند

ویژگی ایکس باکس سری اس
هم‌اکنون پین‌ها به گروه‌ها تبدیل شده ‌اند

قابلیت Pins جزو اولین ویژگی‌هایی بود که به رابط کاربری کنسول Xbox One اضافه شد. این قابلیت برای طرفدارانی که می‌خواستند بازی‌ها‌یشان را سازماندهی کنند و به سرعت به آن‌ها دسترسی یابند بسیار مهم و مفید بود. با عرضه کنسول‌های Xbox Series X و Xbox Series S، قابلیت Pins با قابلیت Groups جایگزین شده‌ است. این قابلیت جدید، راه مناسبی برای سازماندهی بازی‌ها و برنامه‌ها است. برای مشاهده پین‌های موجود و سایر گروه‌ها دکمه Xbox را فشار دهید تا راهنما باز شود. سپس به بخش « My Games and Apps» بروید، در آنجا Groups را پیدا خواهید کرد.

پس از ورود به بخش Groups، گزینه « Create a Group» را انتخاب کنید. حالا اتفاقات جالبی رخ خواهد داد. شما می‌توانید بازی‌ها و برنامه‌ها را به هر روشی که دوست دارید مرتب‌سازی کنید. آیا تعداد زیادی بازی چندنفره دارید؟ آیا می‌خواهید همه بازی‌های بهینه ‌شده برای کنسول Series X را در یکجا قرار دهید؟ پس از اینکه بازی‌ها را سازماندهی کردید، حالا باید برای گروه مورد نظرتان یک نام انتخاب کنید. بازی‌ها یا برنامه‌هایی که دوست دارید را اضافه کنید و سپس گروه را بسازید. پس از اینکه با موفقیت یک گروه را ساختید، دکمه Menu روی کنترلر را فشار دهید تا گزینه‌های تغییرنام، سازماندهی مجدد، حذف و یا اضافه کردن گروهتان در داشبورد اصلی Xbox نمایش داده شود.

ویژگی‌های دکمه Share

ویژگی ایکس باکس سری اس
ویژگی‌های دکمه Share

یکی از بهترین ویژگی‌های کنسول Xbox Series X دکمه Share روی کنترلر جدید است که به کاربران امکان می‌دهد تا فیلم‌ها و اسکرین‌شات‌ها را در لحظه ضبط کنند. برای شروع کافی است فقط یکبار به دکمه Share ضربه بزنید تا از صفحه عکس بگیرد و یا همان دکمه را پایین نگه ‌دارید تا یک ویدیو کلیپ ۳۰ ثانیه‌ای ضبط کند. برای مشاهده گالری حاوی موارد ضبط شده اخیر، سریعا دوبار پشت سر هم دکمه Share را فشار دهید.

در اینجا می‌توانید بر روی یک ویدیو یا اسکرین‌شات خاص کلیک کنید تا آن را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید. برای دوستانتان ارسالشان کنید و یا گزینه‌های ویرایشی‌ای مانند برش یک فیلم یا اختصاص دادن یک اسکرین‌شات به عنوان تصویر پس‌زمینه داشبورد صفحه اصلی را باز کنید.

آیا دلتان می‌خواهد ترکیب دکمه‌ها، مدت ‌زمان ضبط ویدیو‌ها و یا رزولوشن کلیپ‌ها را تغییر دهید؟ مشکلی نیست. می‌توانید با رفتن به بخش تنظیمات برنامه و سپس ورود به برگه Preferences، کلیک بر روی گزینه «Capture & Share» قابلیت Share را شخصی‌سازی کنید. با کلیک بر روی آن گزینه تمام مواردی که قابلیت تنظیم مجدد دارند به نمایش در می‌آیند.

تنظیمات صفحه شب/ روز

ویژگی ایکس باکس سری اس
تنظیمات صفحه شب/ روز

اگر با اکوسیستم Xbox آشنایی داشته باشید، پس قطعا با توانایی شخصی‌سازی صفحه اصلی Xboxتان غریبه نیستید. یکی از ویژگی‌های شخصی‌سازی مورد علاقه ما، به کاربران اجازه می‌دهد تا تم‌های روشن و تاریک سیستم را براساس زمان طلوع و غروب خورشید در محل زندگی خودشان تنظیم کنند. تم‌های برنامه‌ریزی شده Xbox همانند قابلیت Night Shift (شیفت‌ شب) گوشی‌های آیفون و یا قابلیت f.lux کامپیوتر کار می‌کنند. کنسول Xbox به ‌طور خودکار در زمان طلوع خورشید یک تم روشن را فعال می‌کند و هنگامی که خورشید در حال غروب کردن است آن تم را با یک تم تاریک جایگزین می‌کند، تا به چشمانتان فشار نیاید.

برای شروع به داشبورد صفحه اصلی Xbox بروید. سپس دکمه Select روی کنترلرتان را فشار دهید. با این کار صحفه Customize Home باز می‌شود که مرکز اصلی اضافه‌کردن، حذف و مرتب‌سازی مجدد مواردی است که روی صفحه اصلیتان قرار دارند و قابلیت شخصی‌سازی عکس پس‌زمینه و تم را نیز شامل می‌شود. از آنجا به ستون سمت راست بروید و گزینه Theme & Motion را انتخاب کنید. روی گزینه System Theme کلیک کنید و سپس گزینه « Scheduled» را انتخاب نمایید. در زیر آن، گزینه « use sunrise and sunset times» را جهت فعالسازی این قابلیت علامت گذاری کنید.

هم‌اکنون هنگام پیمایش در داشبورد و منوها در اواخر شب، چشمانتان را از خطر وجود نورهای آبی غیرضروری نجات می‌دهید.

نوار ابزار دسترسی سریع

ویژگی ایکس باکس سری اس
نوار ابزار دسترسی سریع

ویژگی بعدی‌ که باید به محض راه اندازی کنسول Xboxتان با آن آشنا شوید، نوارابزار دسترسی سریع یا Quick Access Toolbar است. ما از زمان راه‌اندازی کنسول Xbox Series Xمان تقریبا هر روز از این قابلیت استفاده کرده ‌ایم. پیشنهاد می‌کنیم که حتما از آن جهت دسترسی سریع‌تر به برخی از ابزارهای اصلی سیستم از آن استفاده کنید.

برای بررسی منو Quick Access دکمه Xbox را فشار دهید تا راهنما باز شود. پس از ورود به بخش راهنما، دکمه تریگر راست (RT) را فشار دهید تا به بخش نوارابزار Quick Access بروید. این بخش شامل اعلان‌های کاربر، میانبرهای کتابخانه Game Pass و فروشگاه Microsoft Store، یک ابزار جستجو و تنظیمات اولیه صدا است.

گزینه‌های دسترسی

ویژگی ایکس باکس سری اس
گزینه‌های دسترسی

در چند سال گذشته، کمپانی مایکروسافت با تلاش‌های خود در زمینه دسترسی بیشتر باز‌یکنان به بازی‌های ویدیویی، گام‌های بلندی برداشته است. کاربران با استفاده از گزینه‌های دسترسی داخلی موجود در کنسول Xbox Series Xشان می‌توانند با تغییر دکمه‌های کنترلر و با استفاده از ویژگی Copilot که در واقع دو بازیکن را تبدیل به یک بازیکن می‌کند و همچنین با فعالسازی کمک‌های صوتی و تصویری مانند روایت بازی، قابلیت تبدیل گفتار به متن و ابزار بزرگ‌نمایی صفحه، تجربه انعطاف ‌پذیری از بازی را رقم بزنند.

برای پیدا کردن منوی گزینه‌های دسترسی، به بخش تنظیمات بروید. سپس وارد برگه Ease of Access شوید. در این برگه می‌توانید ابزارهای دسترسی کنسول را بررسی و آزمایش نمایید.

برنامه موبایل Xbox

ویژگی ایکس باکس سری اس
برنامه موبایل Xbox

اکثرمان در گذشته برنامه‌های ضعیف همراه بازی‌های ویدیویی را دانلود کرده ‌ایم و احتمالا پشیمان شده ‌ایم. با این حال، هم‌اکنون می‌توانیم ادعا کنیم که برنامه Xbox مخصوص موبایل، واقعا فوق‌العاده است. پس برای استفاده هر چه بیشتر از کنسول‌های Xbox Series X و Xbox Series S باید حتما آن را دانلود کنید. برنامه Xbox به کاربران این امکان را می‌دهد تا بازی‌هایی که قرار است دانلود شوند را از راه دور صف‌بندی کنند. فضای ذخیره‌ سازی و نصب بازی‌ها را مدیریت نمایند.

از طریق پیام یا صدا با Xbox Live Friends ارتباط برقرار کنند و بدون نیاز به کنترلر در برنامه‌ هایی مانند Netflix بچرخند. باتوجه به سرعت و قدرت شبکه اینترنت خانگیتان، برنامه موبایل Xbox قابلیت استریم بازی‌ها را از طریق Remote Play برایتان فراهم می‌کند.

اگر دوست دارید از این برنامه همراه جهت فعال‌سازی ویژگی‌های ذکر شده استفاده کنید، می‌توانید آن را در فروشگاه Apple App Store یا Google Play بیابید.

قابلیت Game Pass Quests

اکثر افراد می‌دانند که سرویس Xbox Game Pass روشی مقرون به صرفه جهت کاوش در میان انبوه بازی‌های ویدیویی در کنسول‌های Xbox و یا کامپیوترها است. اما یکی از ویژگی‌های زیرکانه این سرویس قابلیت Game Pass Quests است. به طور خلاصه، قابلیت Quests به شما اجازه می‌دهد تا جهت تکمیل فعالیت‌های درون بازی و یا غلبه بر چالش‌های خاص، Microsoft Reward Points (امتیازات پاداش‌های مایکروسافت) قابل مبادله را به دست آورید. بهترین قسمت آن کجاست؟ می‌توانید از این امتیازات برای زمان اشتراک Xbox Live، کارت‌های هدیه فروشگاه دیجیتال Xbox استفاده کنید. شما حتی می‌توانید آن‌ها را به موسسات خیریه‌ای مانند Special Olympics یا The Trevor Project اهدا کنید.

برای استفاده از امتیازات پاداش‌هایی که از طریق Game Pass Quests بدست آورده ‌اید، برنامه Microsoft Rewards از قبل نصب شده را در Xboxتان باز کنید. سپس به برگه «Redeem» بروید. در این بخش با انواع کالاهای دیجیتال و سرویس‌هایی که می‌توانید آن‌ها را با امتیازات خودتان مبادله کنید، مواجه خواهید شد.

 

منبع: GameInformer

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × پنج =