تاریخچه پلی استیشن قسمت اول

.

تاریخچه پلی استیشن قسمت اول آکیو موریتا و ماسارو ایبوکا

همانطور که می دانیم کمپانی سونی که سازنده پلی استیشن است در صنعت بازی یکی از بزرگترین و پیشرفته ترین کمپانی های حال حاضر در صنعت بازی ها محسوب می شود. شروع و بهتره بگوییم استارت پیدایش و طرح ریزی کنسول های بازی این کمپانی (PS3 ، PSP ، PS2 ، PS Vita ، PS Vita TV  و PS4) که البته در ابتدا کار خود را با کنسولی با عنوان play station (به صورت جدا) و یا Nintendo Playstation آغاز نمود سال ۱۹۹۱ در نمایشگاه CES شیکاگو بود.

بگذارید کمی برگردیم به عقب …

سونی که در صنعت تجهیزات بازی ها و سرگرمی، لوازم الکترونیک و همچنین لوح ها فشرده و نیز بازار موسیقی و فیلم فعالت می کند در سال ۱۹۴۶ توسط ماسارو ایبوکا و آکیو موریتا تأسیس شد.
آکیو موریتا در آیچی ژاپن سال ۱۹۲۱ متولد شد. آکیو که یک فیزیک دان بود در آغاز جنگ جهانی دوم در نیروی دریایی امپراتوری ژاپن به کار مشغول شد. وی زندگی جالبی داشت. موریتا به دلیل فعالیت در رشته فیزیک و همچنین تجارت و خدمت در امپراتوری ژاپن در مدت زندگانی خود دوستان پر نفوذی داشت که در این بین می توان از نخست وزیران پیشین ژاپن و همچنین رییس جمهوران ایالات متحده آمریکا در دوران خود نام برد.
ماسارو ایبوکا در نیکوسیتی ژاپن سال ۱۹۰۸ متولد شد. وی در سال ۱۹۳۳ از دانشگاه واسدا واقع در شینجوکوی توکیو در ژاپن فارق التحصیل و به کار در آزمایشگاه یک شرکت تولیدی نگاتیو فیلم مشغول گردید. در آغاز جنگ جهانی دوم ایبوکا به نیروی دریایی امپراتوری ژاپن پیوست و در سال ۱۹۴۵ یک تعمیرگاه رادیویی در ساختمان آسیب دیده در بمباران متعلق به شرکت شیروکیا در نیهونباشی توکیو تأسیس نمود.
در سال ۱۹۴۶ با دیدن یکی از مقاله های جدید آکیو موریتا در مورد سرمایه گذاری تصمیم گرفت به او بپیوندد و سرانجام با کمک مالی پدر خود در همان سال شرکت مهندسی ارتباطات توکیو را تأسیس کردند که بعد ها در سال ۱۹۵۸ با نام سونی (Sony Corporation) شناخته شد.
ماسارو ایبوکا در دهه ۱۹۹۰ توانست مجوز استفاده از تکنولوژی ترانزیستور را از آزمایشگاه های بل برای شرکت سونی بگیرید که در نتیجه ی آن سونی از اولین شرکت هایی بود که توانست تکنولوژی ترانزیستور را برای موارد غیرنظامی استفاده کند. ایبوکا در سال های ۱۹۵۰ تا ۱۹۷۱ به عنوان مدیرعامل در شرکت سونی و سپس به عنوان رییس کل شرکت سونی در سال های ۱۹۷۱ تا ۱۹۷۶ یعنی زمانی که از این کمپانی بزرگ بازنشسته شد فعالیت نمود.
میزان ثروت آکیو موریتا نیز که در دهه ۱۹۹۰ بیش از ۳٫۱ میلیارد دلار تخمین زده شده بود و همچنین مهارت های وی در مدیریت و تجارت باعث شد تا مجله اقتصادی به نام فوربز و مجله تایم نام آکیو موریتا را به عنوان تنها غیر آمریکایی و بزرگترین مدیر و بازرگان در آن زمان در فهرست خود قرار و همچنین از طرف ژاپن، آمریکا و انگلستان نشان یادبود و لیاقت دریافت نماید.
اما در نهایت آکیو که در سنین ۵۰ سالگی به رشته های مختلف ورزشی چون اسکی، تنیس و… روی آورد و همچنین کهولت سن باعث گردید دچار حمله قلبی شود و باقی عمر خود را روی صندلی چرخدار سپری کند که به موجب این عمر موریتا در سال ۱۹۹۴ یعنی یکسال پس از آن حادثه از سمت خود در شرکت سونی استعفا و نوریگا اوگا را جانشین خود کند.

مرکز خرید دات کام

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 2 =