تاریخچه پلی استیشن

همانطور که می دانیم کمپانی سونی که سازنده پلی استیشن است در صنعت بازی یکی از بزرگترین و پیشرفته ترین کمپانی های حال حاضر در صنعت بازی ها محسوب می شود. شروع، پیدایش و طرح ریزی کنسول های بازی این کمپانی (PS3 ،PSP ،PS2 ،PS Vita ،PS Vita TV و PS4) که البته در ابتدا کار خود را با کنسولی با عنوان play station (به صورت جدا) و یا Nintendo Playstation آغاز نمود سال ۱۹۹۱ در نمایشگاه CES شیکاگو بود.

پلی استیشن از ابتدا تاکنون

سونی که در صنعت تجهیزات بازی ها و سرگرمی، لوازم الکترونیک و همچنین لوح ها فشرده و نیز بازار موسیقی و فیلم فعالت می کند در سال ۱۹۴۶ توسط ماسارو ایبوکا و آکیو موریتا تأسیس شد.

آکیو موریتا در آیچی ژاپن سال ۱۹۲۱ متولد شد. آکیو که یک فیزیک دان بود در آغاز جنگ جهانی دوم در نیروی دریایی امپراتوری ژاپن به کار مشغول شد. وی زندگی جالبی داشت. موریتا به دلیل فعالیت در رشته فیزیک و همچنین تجارت و خدمت در امپراتوری ژاپن در مدت زندگانی خود دوستان پر نفوذی داشت که در این بین می توان از نخست وزیران پیشین ژاپن و همچنین رییس جمهوران ایالات متحده آمریکا در دوران خود نام برد.

ماسارو ایبوکا در نیکوسیتی ژاپن سال ۱۹۰۸ متولد شد. وی در سال ۱۹۳۳ از دانشگاه واسدا واقع در شینجوکوی توکیو در ژاپن فارق التحصیل و به کار در آزمایشگاه یک شرکت تولیدی نگاتیو فیلم مشغول گردید. در آغاز جنگ جهانی دوم ایبوکا به نیروی دریایی امپراتوری ژاپن پیوست و در سال ۱۹۴۵ یک تعمیرگاه رادیویی در ساختمان آسیب دیده در بمباران متعلق به شرکت شیروکیا در نیهونباشی توکیو تأسیس نمود.

در سال ۱۹۴۶ با دیدن یکی از مقاله های جدید آکیو موریتا در مورد سرمایه گذاری تصمیم گرفت به او بپیوندد و سرانجام با کمک مالی پدر خود در همان سال شرکت مهندسی ارتباطات توکیو را تأسیس کردند که بعد ها در سال ۱۹۵۸ با نام سونی (Sony Corporation) شناخته شد.

ماسارو ایبوکا در دهه ۱۹۹۰ توانست مجوز استفاده از تکنولوژی ترانزیستور را از آزمایشگاه های بل برای شرکت سونی بگیرید که در نتیجه ی آن سونی از اولین شرکت هایی بود که توانست تکنولوژی ترانزیستور را برای موارد غیرنظامی استفاده کند. ایبوکا در سال های ۱۹۵۰ تا ۱۹۷۱ به عنوان مدیرعامل در شرکت سونی و سپس به عنوان رییس کل شرکت سونی در سال های ۱۹۷۱ تا ۱۹۷۶ یعنی زمانی که از این کمپانی بزرگ بازنشسته شد فعالیت نمود.

میزان ثروت آکیو موریتا نیز که در دهه ۱۹۹۰ بیش از ۳٫۱ میلیارد دلار تخمین زده شده بود و همچنین مهارت های وی در مدیریت و تجارت باعث شد تا مجله اقتصادی به نام فوربز و مجله تایم نام آکیو موریتا را به عنوان تنها غیر آمریکایی و بزرگترین مدیر و بازرگان در آن زمان در فهرست خود قرار و همچنین از طرف ژاپن، آمریکا و انگلستان نشان یادبود و لیاقت دریافت نماید.

اما در نهایت آکیو که در سنین ۵۰ سالگی به رشته های مختلف ورزشی چون اسکی، تنیس و… روی آورد و همچنین کهولت سن باعث گردید دچار حمله قلبی شود و باقی عمر خود را روی صندلی چرخدار سپری کند که به موجب این عمر موریتا در سال ۱۹۹۴ یعنی یکسال پس از آن حادثه از سمت خود در شرکت سونی استعفا و نوریگا اوگا را جانشین خود کند.

تاریخچه پلی استیشن

از جمله فعالیت‌ های Sony Corporation می توان به موسیقی، فیلم‌سازی، بیمه و بانکداری، لوازم الکترونیک، صنعت بازی و… اشاره نمود. این غول بزرگ دنیا امروزه در کنار رقیب ها و شرکت های بزرگی چون سامسونگ ،توشیبا،هیتاچی،ال جی،پاناسونیک به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان وسایل الکترونیکی در جهان شناخته و در سال ۲۰۱۷ در فهرست Fortune Global 500 (فهرستی که بالغ بر ۵۰۰ شرکت بین المللی صنایع مختلف را شامل و به صورت سالیانه توسط مجله فروچون رتبه بندی می گردد.) در رتبه ۱۰۵ از بزرگترین کمپانی های سهامی جهان قرار گرفت.

اما پیش از وجود رقبای بزرگی چون سونی و مایکروسافت چیزی حدود ۱۲۹ سال پیش یعنی سال ۱۹۸۹ شرکت نینتندو یک شرکت چند ملیتی (که در ابتدا با نام نینتندو کوپایی شناخته میشد) توسط فوساچیرو یامائوچی تأسیس شد که جزو قدیمی ترین شرکت های بازی سازی است و از بازی های معروف این کمپانی می توان به ماریو، پوکمون و افسانه زلدا اشاره کرد.

کنسول های نینتندو با نام تجاری NES شناسایی می شوند که این کمپانی با وجود رقبایی چون سگا و آتاری نیز سال ها جزو محبوبترین شرکت های صنعت بازی شناخته میشد.
در سال های ۱۹۹۸ که کم کم کارتریج های کم حجم جای خود را با CD ROM ها عوض می کردند سونی که رقیبی بزرگ در کنار فیلیپس بود توانست دیسک هایی با نام CD-ROM/XA  را تولید کند که این دیسک ها توانایی پشتیبانی فایل های صوتی و تصویری و همچنین خوانده شدن با سخت افزار های مختلف که کامپیوتر ها هم در آن زمان از این فرمت پشتیبانی می کردند را داشتند اما سونی تصوری ماورای این موضوع داشت. در واقع سونی میخواست این فرمت ها را برای کنسول جدید نینتندو یعنی سوپر نینتندو یا Super Nes آماده کند که در نتیجه این عمر عملی شد و نام این دیسک ها را Super Disk گذاشت.

اما همکاری این دو شرکت مدت زیادی به طول نیانجامید چرا که سونی قصد داشت دیسک های جدید خود را که قادر بودند انواع فرمت ها را پشتیبانی کنند به صورت یک تکنولوژی انحصاری برای شرکت سونی حفظ نماید اما این دو شرکت برسر این مورد نتوانستند به توافق برسند و سرانجام در سال ۱۹۹۱ در نمایشگاه CES شیکاگو سونی کنسول و دستاورد جدید خود را با نام Play Station  (به صورت جدا) و یا Nintendo Play Station رو نمایی نمود که قادر به پشتیبانی از Super Disk ها و همچنین کارتریج های نینتندو، پخش موسیقی و فیلم بود که در آن زمان بخاطر ویژگی های منحصر بفرد این دستگاه آن را با عنوان Rhino (کرگدن) می شناختند.

تاریخچه پلی استیشن
تاریخچه کنسول بازی پلی استیشن

اما نینتندو نتوانست در مقابل این موفقیت های کمپانی سونی مقاومت نماید و در نتیجه در روز بعد از مراسم قطع همکاری خود با سونی و شروع همکاری خود با فیلیپس و کار روی پروژه درایو های CD ROM برای کنسول Super Nes را اعلام کرد و این در حالی بود که نوریو اوهگا که در آن زمان ریاست سونی را بر عهده داشت به شدت عصبانی شده بود چرا که نام کنسول بازی خود درکنار نام نینتندو یعنی (نینتندو پلی استیشن) Nintendo Playstation قرار داشت.
اما همکاری تجاری سونی و نینتندو همچنان ادامه داشت و سونی همچنان در کنسول خود کارتریج های Super Nes را پشتیبانی و نینتندو نیز از چیپست های صوتی سونی در کنسول های خود استفاده می کرد. اما در پی ماجراهای بین این دو شرکت سونی همکاری خود را با رقیب خود یعنی فیلیپس آغاز نمود و این دو شرکت موفق به تولید فرمت DVD شدند. همچنین لازم است بدانید سونی با شرکت سگا نیز همکاری هایی داشته که نتیجه آن شروع همکاری مجدد با نینتندو بود.

کنسول بازی پلی استیشن

نینتندو نتوانست در مقابل این موفقیت های کمپانی سونی مقاومت نماید و در نتیجه در روز بعد از مراسم قطع همکاری خود با سونی و شروع همکاری خود با فیلیپس و کار روی پروژه درایو های CD ROM برای کنسول Super Nes را اعلام کرد و این در حالی بود که نوریو اوهگا که در آن زمان ریاست سونی را بر عهده داشت به شدت عصبانی شده بود چرا که نام کنسول بازی خود درکنار نام نینتندو یعنی Nintendo Playstation قرار داشت.

همکاری تجاری سونی و نینتندو همچنان ادامه داشت و سونی همچنان در کنسول خود کارتریج های Super Nes را پشتیبانی و نینتندو نیز از چیپست های صوتی سونی در کنسول های خود استفاده می کرد. اما در پی ماجراهای بین این دو شرکت سونی همکاری خود را با رقیب خود یعنی فیلیپس آغاز نمود و این دو شرکت موفق به تولید فرمت DVD شدند. همچنین لازم است بدانید سونی با شرکت سگا نیز همکاری هایی داشته که نتیجه آن شروع همکاری مجدد با نینتندو بود.

جالب است بدانید سونی هرگز موفق به فروش بیش از ۲۰۰ دستگاه Play Station نشد و سرانجام این همکاری های سونی با نینتندو، فیلیپس و سگا که همچنان با خشم اوهگا همراه بود او از کن کوتاراگی که زمانی فقط روی چیپست های صوتی نینتندو کار می کرد خواست به صورت مخفیانه روی کنسولی بسیار جدید کار کند که امروزه آن را با عنوان PlayStation می شناسیم.

جالب آنکه بعد از پایان همکاری سونی با نینتندو، سونی قصد داشت تا با همکاری سگا کنسولی جدید با نام Sega PlayStation را تولید و با آغاز تکنولوژی Sega CD در مقابل رقیب خود یعنی نینتندو قرار بگیرد اما رییس سگا یعنی هایاوو ناکایاما با این ایده مخالفت که در پی آن سگا روی پروژه Sega Saturn فعالیت کرد اما نتیجه پایان همکاری این دو کشور به زانو درآمدن سگا پس از تولید کنسول انحصاری سونی بود.

اکنون نوبت به ارائه کنسول های نسل پنجم بود که پاناسونیک کنسول DO3، آتاری کنسول Atari Saturn و نینتندو کنسل Nintendo 64 را عرضه کردند و با ظهور کنسول های افسانه ای PlayStation همراه شدند که به دلیل قدرت و کیفیت بالای این کنسول کمپانی های بزرگی چون آرتز و نامکو همکاری خود را با سونی آغاز کردند.

تاریخچه پلی استیشن
کنسول بازی پلی استیشن کلاسیک

محبوبیت این کنسول به حدی رسید که فروش ان تا سال ۲۰۰۵ به بیش از ۱۰۲ میلیون کنسول رسید و این در صورتی بود که فروش کنسول محبوب نینتندو چیزی حدود ۳۳ میلیون بود.
البته ناگفته نماند که دسته های جدید سونی نیز که تحولی عظیم در دسته های کنسول بازی را ایجاد کردند در محبوبیت این دستگاه کم تأثیر نبودند و سونی با خلق کنترلر های جدید خود که بعد ها به آن جوی استیک نیز اضافه نمود توانست این تحول عظیم و محبوبیت هرچه بیشتر کنسول خود را در سرتاسر جهان افزایش دهد.

تاریخچه پلی استیشن
دسته کنترل بازی کنسول کلاسیک

 

همچنین Motor Toon Grand Prix اولین بازی ساخته شده برای این کنسول بود که توسط تیم کوچک Poly که امروز به استودیو Polyphony Digital نام گرفته و بازی هایی از قبیل Omega Boost، Gran Torismo، Gran Turismo 2، Gran Turismo 3: A-Spec،Gran Turismo Concept 2001 Tokyo،Gran Turismo Concept 2002 Tokyo-Seoul، Gran Turismo Concept 2002 Tokyo-Geneva و … را خلق نمود.

کمپانی سونی سازنده پلی استیشن

در نهایت سونی در سال ۲۰۰۰ تصمیم گرفت نسخه جدید کنسول خود را با نام PS1 که کمی جمع و جور تر بود عرضه کند.

تاریخچه پلی استیشن قسمت چهارم
کنسول پلی استیشن

جالب است بدانید همین تغییر طراحی توانست مخاطب های بیشتری را جذب و در نهایت بالاترین رتبه فروش را کسب و آغاز گر عرضه نسخه دوم کنسول سونی یعنی PS2 (PlayStation 2) باشد در سال ۱۹۹۹ در نمایشگاه بازی توکیو معرفی شد و یک سال بعد یعنی در سال ۲۰۰۰ در ژاپن عرضه شد. در سال ۱۹۹۸ نسل ششم کنسول های بازی با حضور Sega Dreamcast شروع شد اما PS2 به قدری منحصر بفرد و با کیفیت بود که باعث شد سگا تولید این کنسول را بدلیل فروش بسیار پایین متوقف کند.

تاریخچه پلی استیشن قسمت چهارم
کنسول بازی پلی استیشن ساخت کمپانی سونی

از ویژگی های منحصربفرد این کنسول می توان قابلیت پخش فرمت های DVD، اجرای بازی های PS1 به دلیل دارا بودن ویژگی Compatibility (سازگاری) آن با نسخه های قبلی و نیز شروع پیدایش بازی های شگفت انگیز و محبوبی چون GTA، Need For Speed و.. را نام برد.

یک سال بعد شرکت های مایکروسافت و نینتندو کنسول های جدید خود یعنی Game cube برای نینتندو و Xbox برای مایکروسافت را عرضه کردند اما پلی استیشن ۲ به دلیل محبوبیت بیش از حدی که داشت حتی توانست جلوی دیده شدن کنسول بازی ایکس باکس که دارای سخت افزاری به مراتب قوی تر نیز بود را بگیرد و در نهایت فروش خود را به بیش از ۱۵۰ میلیون دستگاه برساند.

در این میان سونی همچنان نقشه های بیشتری در سر داشت و در سال ۲۰۰۲ توانست (پلی استیشن نتورک) PlayStation Network را برای بازی های آنلاین راه اندازی کند که کمپانی الکترونیک آرتز نیز از این ایده و طرح حمایت نمود.

و در نهایت سونی تکنولوژی خود را به حد قابل توجهی افزایش داد و در E3 سال ۲۰۰۴ نسل جدید کنسول های قابل حمل یعنی PSP را عرضه نمود که به واکن قرن ۲۱ نامیده شد و به دلیل سخت افزار قدرتمندی که داشت قابلیت اجرای موزیک، فیلم و بازی هایی قبیل Assassin’s Creed، Call of Duty و …را داشت و تحولی عظیم را در بین کمپانی های رقیب بوجود آورد.

PlayStation ۳ هفتمین نسل از کنسول های بازی است که در E3 سال ۲۰۰۵ توسط سونی معرفی و در سال ۲۰۰۶ توسط کمپانی سونی عرضه شد اما از همان آغاز عرضه به بازار صنعت بازی به دلیل عدم وجود بازی های به هنگام عرضه و همچنین تأخیر های پی در پی و از همه مهمتر قیمت های بسیار بالا و نقد و بررسی های افرادی چون گیب نویل (طراح بازی های ویدیویی اهل ایالات متحده آمریکا و یکی از بنیانگذاران شرکت والو) که پلی استیشن ۳ را هدر دادن وقت می دانست به عنوان بدترین نوع عرضه کنسول تاریخ سونی شناخته شد.

تاریخچه پلی استیشن قسمت چهارم
کنسول بازی پلی استیشن

یکی دیگر از بدترین مشکلاتی که در آن زمان برای سونی پیش آمد هک شدن سرور های این کنسول (در PlayStation Network) و دزدیده شدن اطلاعات ۷۷ میلیون گیمر بود که این اتفاق ۲۳ روز به طول انجامید.

از دیگر پیشرفت های سونی در تکنولوژی کنسول های بازی می توان به PlayStation Vita در ۱۷ دسامبر سال ۲۰۱۱ و همچنین یکی از پیشرفت های بزرگ سونی در ساخت هدست و واقعیت مجازی یعنی PlayStation VR در اکتبر سال ۲۰۱۶ اشاره نمود.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − هفت =