موفقیت Apex Legends مقابل Overwatch

بازی Apex Legends

وقتی Overwatch منتشر شد، قطعاً یک آشکارسازی بزرگ رخ داد. این بازی به عنوان جانشین Team Fortress 2 به عنوان بخشی از بازی‌های کامل ژانر شوتر تیمی دیده می‌شد. تقریباً تا سال ۲۰۱۹، بازی Overwatch مرتباً با شخصیت‌ها، رویدادها و حالات جدیدی به‌ روزرسانی می‌شد تا جایگاه بازی حفظ شود. پس از افزودن آخرین شخصیت در سال گذشته و معرفی Overwatch 2، دیگر چیز جالب و زیادی درباره شوتر Blizzard وجود نداشت. در اوج شیدایی Overwatch، ژانر بتل رویال مانند PUBG و Fortnite محبوبیت بیشتری پیدا کردند.

در واکنش به این ذوق و شوق، Respawn Entertainment تصمیم گرفت مکانیسم اصلی شوتر Titanfall 2 را اتخاذ کرده و Apex Legends را بسازد. چیزی که باعث متمایز بودن Apex Legends از دیگر بازی‌های بتل رویال می‌شد، گیم پلی گروهی و همچنین داشتن شخصیت‌های دوست‌ داشتنی با توانایی‌های ویژه‌ای بود که در جهانی که دائماً در حال گسترش بود، می‌جنگیدند.

از بسیاری جهات، Apex Legends به شدت مدیون Overwatch است. این بازی مانند کاری که Overwatch در زمان اوج خود انجام می‌داد، مرتباً شخصیت‌های قابل بازی جدید را معرفی می‌کند. با این حال، Apex Legends پس از دو سال حضور در مقابل بازار در مقایسه با حضور ۵ ساله Overwatch، جایگاه بهتری دارد.

به گفته ActivePlayer.io، تعداد بازیکنانی که Apex Legends را بازی می‌کنند ماه گذشته به بیش از ۱۱۶ میلیون نفر افزایش یافته است، درحالی که Overwatch در طول همین مدت تنها کمی بیشتر از هفت میلیون بازیکن را به دست آورده است. پس چه اتفاقی برای Overwatch افتاد؟ چه چیزی باعث سقوطش شد؟ و چرا Apex Legend عملکرد بسیار بهتری داشت؟

توسعه پویا

بازی Apex Legends

یک مورد بسیار عالی درباره Apex Legends این است که عناصر جهان و گیم پلی آن همیشه در حال تغییر است. نقشه‌ها به عنوان یک بتل رویال است، عظیم و گسترده، اما مستعد پذیرش انواع تغییرات چشم‌ اندازها هم هستند. این موضوع به سازندگان اجازه می‌دهد در هر فصل جدید، چندین روایت داستانی محیطی را به بازی اضافه کرده و همچنین بین سه نقشه عظیم متفاوت بچرخند که تفاوت بسیار زیادی با هم دارند. مهم‌تر از همه اینکه، بررسی و تعادل بین سلاح‌ها و توانایی‌های شخصیتی مختلف باعث شده همه‌ چیز جذاب باقی بماند.

بازی Overwatch

از سوی دیگر، Overwatch به خاطر ماهیتش به عنوان یک شوتر اول‌ شخص هدف محور چند نفره، به اندازه کافی مستعد پذیرش نقشه‌های همیشه در حال تغییر یا حتی افزودن سلاح و مکانیک نیست. برای مثال، در حالی که Apex می‌تواند وسایل نقلیه را به گیم پلی خود اضافه کند، همین کار ممکن است باعث شکست Overwatch شود.

این سختی زمانی بیشتر ظاهر شد که Blizzard تصمیم گرفت صف نقش (عملکردی در نقش‌های با امتیاز بالاتر که به بازیکن اجازه می‌دهد موارد مطابق با خود را سریع‌تر پیدا کند) را اجباری کند. بازیکنان نمی‌توانستند آزادانه شخصیتی را که می‌خواهند بازی کنند انتخاب کنند و حین جستجو در بازی مجبور بودند به عنوان نقش‌های مشخصی صف بکشند.

سطح رقابتی

بازی Apex Legends

درحالی که Overwatch به بازیکنان اجازه می‌داد با هم در یک تیم بازی کنند، اما پس از مدتی مشخص شد که در هر بازی می‌توان با تنظیم ترتیب شخصیت‌ها پیروز شد. این مکانیسم باعث نابود شدن Overwatch برای اکثر بازیکنان، چه معمولی و چه حرفه‌ای شد.

تا امروز، هیچ راه‌ حل مناسبی برای این مشکل پیدا نشده است، بلکه با تخریب صف نقش که در بالا توضیح دادیم، همه‌ چیز بدتر هم شد. راه‌ حل احتمالی Overwatch 2 برای حل این مشکل باعث تغییر اندازه تیم هر بازی از شش نفر به پنج نفر شد، که بازهم همه‌ چیز را پیچیده‌تر کرد. کار به چایی رسید که مشهورترین شخصیت‌های Overwatch، یعنی استریمرهای اختصاصی Twitch و بازیکنان حرفه‌ای از بازی خارج شده و وارد دنیای Apex Legends شدند.

بازی Overwatch

Apex Legends نیز با داشتن چندین تیم سه نفره، همه‌ چیز را ساده نگه داشت. شخصیت‌ها به انتخاب سلاح یا تجهیزات محدود نیستند و اگرچه توانایی‌ها و اهداف نهایی برای برتر بودن یک تیم نسبت به بقیه گروه‌ها مفید است، اما بدون توجه به اینکه شما و گروهتان چه تجهیزاتی دارید، بقاء همچنان تضمین نمی‌شود.

تجربه بازی رایگان

بازی Apex Legends

بزرگ‌ترین مانع ورود به Overwatch و عناوین بعدی‌اش این است که هر دو این تجارب پولی هستند و در دنیای امروز که وقتی صحبت از بازی رایگان می‌شود همه‌ چیز نسبت به بازی‌های پولی عوض می‌شود، فروش کار ساده‌ای نیست (بازیکنان ترجیح می‌دهند بازی‌های رایگان را انجام دهند).

بازیکن جوانی که یک پلی‌ استیشن یا رایانه گیمینگ را خریداری می‌کند، دیگر نیازی به خرید یک بازی خاص ندارد تا اوقات خوبی را سپری کند، به خصوص با وجود عناوین با کیفیتی چون Genshin Impact، Dauntless، و البته Apex Legends که برای تمامی پلتفرم‌ها به‌ صورت رایگان در دسترس هستند.

بازی Overwatch

تجربه بازی رایگان Apex Legends این فرصت را به بازی داد تا مخاطبین بیشتری را جذب کند، اجرای سیستم loot box بازی نیز منطقی‌تر بود، زیرا دیگر نیازی نیست بازیکنان حتی یک سکه هم برای دسترسی به بازی و ویژگی‌های مختلف آن خرج کنند. در حالی که سیستم loot box بازی Overwatch یکی از بدترین اتفاقات ممکن به عنوان یک تجربه پولی است، که البته با رایگان شدن بازی، ممکن بود این موضوع حل شود.

به طور کلی، تمام ایرادات Overwatch همان چیزهایی هستند که Blizzard ساخته است و احتمالاً دوست داشته است، زیرا طرفداران دیگرشان هم این فشار و کشمکش، رابطه عشق و نفرت را داشته‌ اند. کافی است به کولاک Hong Kong و اتفاقات ناگوار اخیر Diablo Immortal نگاهی کنید.

بازی Apex Legends

آخرین اتفاقی هم که باعث شکست بازی شد، زمانی رخ داد که کارگردان ارشد Overwatch، Jeff Kaplan جدایی‌اش از Blizzard را اعلام کرد. اگرچه ممکن است این آخرین رخداد نبوده باشد، اما فقط انتشار Overwatch 2 می‌توانست تمامی اتفاقات بد و اقدامات نادرستی که Blizzard تاکنون انجام داده بود را اصلاح کند.

طرفداران Apex Legends طی دو سال گذشته افزایش یافته‌ اند و از جریان ثابت به‌ روزرسانی محتوا و موارد اضافی شده جدید و جذاب به بازی، مانند حالت اختصاصی Arena و حتی قسمت‌های انیمیشنی بیشتری که باعث افزایش محبوبیت بازی می‌شود، لذت می‌برند. پس اگر از Overwatch و مشکلاتش خسته شده‌ اید و اگر تاکنون به سراغ بازی Apex Legends نرفته‌ اید، این لطف را به خودتان کنید و بازی را شروع کنید.

 

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 7 =