بازی Batman: Arkham Knight و نقد و بررسی این بازی

Batman: Arkham Knight

در حالی که قرار بود استودیو Rocksteady با عرضه و انتشار بازی Batman: Arkham Knight ، از سری بازی های بتمن خداحافظی کند، اما با وجود تمام شواهد گویا هنوز کار این استودیو با مجموعه بتمن به پایان نرسیده است.

Batman: Arkham Knight
Batman: Arkham Knight

سِفتون هیل که به عنوان مدیر نوآوردی در استودیو راک ‌اِستِدی مشغول به کار است در صحبت هایش عنوان کرده است که احتمال دارد همچنان شاهد ارائه ی بازی های از سوی اسن استودیو برای مجموعه بتمن باشیم و احتمالا بازی شوالیه تاریکی گاتهام پایان کار برای مجموعه بتمن توسط این استودیو نخواهد بود.

این احتمالات خصوصا زمانی افزایش یافت که یکی از طرفداران پرسیده بود آیا بازی Batman: Arkham Knight پایان کار برای استویو راک استدی در مجموعه بتمن خواهد بود و هیل در جواب این سوال تنها به کلمه «خُب» اکتفا کرده و سپس تصویری مبهم ظاهر شده بود. با جواب سِفتون هیل احتمال اینکه منظور او خیر باشد منطقی تر به نظر میرسد. استودیو راک استدی هر بار با ارائه ی سری بازی های بتمن طرفداران و علاقه مندان به این مجموعه را غافلگیر کرده است و توانسته به طور کامل انتظارات طرفداران را از این مجموعه برآورده کند. امیدواریم در آینده شاهد ساخت بازی هایی از سایر داستان ها و کمیک ها از سوی این استودیو باشیم.

 

نقد و بررسی بازی Batman: Arkham Knight

استودیو راک استدی (Rocksteady) در آخرین بازی از سری بتمن سعی کرده است از پتانسیل موجود در این سری حداکثر استفاده را ببرد و بهترین بازی از این مجموعه را برای طرفداران و علاقه مندان عرضه کند. اولین سری بازی های بتمن در سال ۲۰۰۹ عرضه شد و شاید کمتر کسی تصور میکرد که این استودیو در سال ۲۰۱۵ و با ارائه ی سومین نسخه از این سری، به این مجموعه جذاب پایان دهد. بازی Batman: Arkham Knight را میتوان شاهکار استودیو راک استدی دانست و شاید تا سال ها تجربه ی لذت بخش این بازی در یاد طرفداران و عاشقان این مجموعه ماندگار شود. شاید بتوان گفت که این نسخه کاملترین نسخه بازی بتمن نیست اما بدون شک یکی از بهترین کارهای این استودیو میباشد و میتوان گفت استودیو راک­استدی تقریبا به تمام اهدافی که مد نظرش بوده، رسیده است.

در همان سکانس ابتدایی شما باید جنازه جوکر را به آتش بکشید و عملا جوکر در ادامه بازی حضوری نخواهد داشت. اما این پایانی برای جوکر نیست و در طول بازی به صورت خیالاتی در ذهن بتمن پدید امده و در طول بازی حضور دارد. همچنین شاهد حضور کاراکتر Oracle یا باربارا گوردن هستیم که در روند بازی به یاری بتمن می شتابد.

این بار روند بازی تنها شامل دیالوگ ها و گفت و گو های میان بتمن و دشمنانش نیست و جو احساسی زیادی در دیالوگ ها مشاهده میشود. همچنین در خلال خط روند اصلی داستان، اتفاقات و حوادث زیادی رخ میدهد که از تکراری شدن بازی جلوگیری میکند. از معدود اشکالات بازی این است که در داستان اصلی بازی به عنوان دشمنان بتمن، تنها شاهد Arkham Knight و Scarecrow هستیم و برای اینکه بخواهید سایر دشمنان کلاسیک بتمن را ملاقات کنید باید وارد مراحل و ماموریت های فرعی بازی شوید. البته باید گفت که ماموریت های فرعی نیز به اندازه داستان اصلی جذاب و زیبا هستند و به خوبی طراحی شده اند. یکی دیگر از مشکلاتی که شاید طرفداران انتقاداتی به ان داشتند مشخص شدن هویت Arkham Knight  باشد و شاید اگر هویت کاراکتر Arkham Knight کمی مجهول بود با بازی جذابتری روبرو بودیم.

علاوه بر Arkham Knight، میتوان از Batmobile نیز به عنوان یکی از نکته های جدید این نسخه بازی یاد کرد. گیم پلی این بازی با محوریت Batmobile طراحی شده است تا جایی که حتی بعضی از مبارزات نیز به این وسیله اختصاص داده شده است و تنها برای جا به جایی کاربرد ندارد. سازندگان بازی برای استفاده از این ویژگی، تمام محیط بازی را بازسازی کرده اند که برای مثال عرض تمام خیابان ها دو برابر شده تا رانندگی با Batmobile به سادگی هرچه تمام تر انجام شود و بازیکنان مشکلی برای استفاده از آن نداشته باشند. همچنین این وسیله قابلیت تبدیل شدن به تانک را دارد تا بتوانید در برابر تانک های Arkham Knight به مبارزه بپردازید. همچنین Batmobile این قابلیت را دارد که از راه دور کنترل شود و میتوانید با این ویژگی تمکز دشمن را بر هم زده و از پشت به انها حمله کنید. همچنین با گذشت زمان میتوانید این وسیله را ارتقا دهید و قدرت ها و سلاح های جدید را به ان اضافه نمایید.

اما وجود Batmobile، به هیچ وجه باعث ضعیف شدن بخش مبارزات خیابی نشده است و حتی در این قسمت با کیفیتی بالاتر از قبل نیز روبرو خواهیم بود. برای مثال با اضافه شدن قابلیتی به نام Fear Takedown میتوانید با مخفی کاری بیشتری به مبارزه با دشمنان بپردازید. همچنین لباس جدید بتمن قابلیت ها و ویژگی های جدید بسیاری دارد که باعث افزایش قدرت او شده و طول بازی ارتقا پیدا میکند.

در قسمت گرافیکی بازی میتوان گفتکه با یک شاهکار به تمام معنا روبرو هستیم.سازندگان بازی در طراحی قسمت های مختلف شهر به کوچکترین جزییات توجه ویژه ای داشته اند و از حیث طراحی میتوان گفت که شاهد بهترین طراحی در تمام محیط بازی خواهیم بود. همچنین کوچکترین باگ یا مشکلات گرافیکی در طول بازی دیده نمیشود که نشان میدهد سازندگان بازی از چه تیم قدرتمندی بهره میبرند.

Batman: Arkham Knight
Batman: Arkham Knight

همچنین در کنار طراحی ضخصیت های بازی که به طور فوق العاده ای انجام شده است میتوان به صداگذاری بسیار خوب برای این کاراکتر ها اشاره کرد که به بهترین شکل ممکن انجام شده و ارتباط بین بازکن و کاراکتر ها را دوچندان کرده است.

در یک جمع­بندی میتوان ادعا کرد که استودیو Rocksteady با ساخت و عرضه بازی Batman: Arkham Knight پایانی شایسته و در شان مجموعه بتمن برای طرفداران این بازی ارائه کرد و به بهترین شکل ممکن این مجموعه را به پایان رساند.اگر از ایرادات جزیی بازی مانند عدم وجود دشمنان کلاسیک و استفاده تکراری از Batmobile چشم پوشی کنیم، این بازی با داستان پردازی خوب، گرافیک خیره کننده، موسیقی متن عالی و طراحی مناسبی که دارد میتواند تجربه ای بسیار عالی برای طرفداران این مجموعه محسوب شده و به عنوان یکی از بهترین نسخه های بازی بتمن در ذهن طرفداران این مجموعه ماندگار شود.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 − دو =