بازی Batman Arkham Knight درجه سنی بزرگسال را دریافت کرد

Batman Arkham Knight

چنین موفقیتی را در زمینه ی ساخت بازی های ویدیویی، استودیو راک استدی به دست آورده است. این استودیو در سال ۲۰۰۹ میلادی آغاز به کار سری بازی های بتمن نمود. نخستین نسخه با نام Batman Arkham Asylum انتشار یافت. این نسخه، چنان نیرومند و محبوب بود که توانست مقام بهترین بازی سال ۲۰۰۹ را کسب کند و جایگاه استودیوی سازنده را تثبیت نماید.

Batman Arkham Knight
Batman Arkham Knight

بازی Batman Arkham Knight درجه سنی بزرگسال را دریافت کرد

بازی Batman Arkham Knight آخرین نسخه از سه گانه ی بتمن است که توسط کمپانی راک استدی ساخته شده است. در این بخش از بازی داستان بتمن به پایان می رسد. نکته ی جالب توجه در خصوص این نسخه دریافت درجه ی سنی بزرگسال است.

سه گانه ی جذاب بتمن

بتمن شخصیتی قهرمان است که نخستین بار در سال ۱۹۳۹ میلادی در مجموعه کمیک های کارآگاهی دیده شد. خلق این کاراکتر توسط باب کین و بیل فینگر صورت گرفت. او در حقیقت بروس وین میلیونر نیکوکار آمریکایی است که رخداد تلخ مرگ والدینش را در کودکی تجربه کرده است و از آن پس تصمیم می گیرد با تبهکارانی که برای مردم ایجاد نا امنی می کنند، مبارزه نماید و به همین دلیل به تمرین و تقویت خود می پردازد. این تمرین های صرفا جسمی نیستند بلکه در بسیاری از مواقع قهرمان ما از هوش و تمرینات فکری برای پیروزی بر دشمنانش کمک می گیرد.

لباس بتمن در ذهن بروس وین با ایده گرفتن از خفاش شکل گرفته است. شهر گاتهام که بتمن در آن حضور دارد و ماجراها و رخدادها در آن اتفاق می افتد، شهری خیالی است. از نخستین نمود کاراکتر بتمن در سال ۱۹۳۹ تا کنون وام گیری های زیادی از این کاراکتر در رادیو و تلویزیون، فیلم های سینمایی، بازی های ویدیویی و اسباب بازی های فیزیکی صورت گرفته است. کمپانی برادران وارنر در ساخت فیلم های سینمایی این کاراکتر بسیار موفق عمل کرده است و بر محبوبیت او افزوده است.

اما چنین موفقیتی را در زمینه ی ساخت بازی های ویدیویی، استودیو راک استدی به دست آورده است. این استودیو در سال ۲۰۰۹ میلادی آغاز به کار سری بازی های بتمن نمود. نخستین نسخه با نام Batman Arkham Asylum انتشار یافت. این نسخه، چنان نیرومند و محبوب بود که توانست مقام بهترین بازی سال ۲۰۰۹ را کسب کند و جایگاه استودیوی سازنده را تثبیت نماید. نسخه ی دوم بازی با نام آرکام سیتی توانست با هیجان فوق العاده و کیفیت بالایش همچنان جایگاه بازی های بتمن ساخته شده توسط راک استدی را حفظ نماید اما یک نکته در این نسخه برای بسیاری از کاربران بازی نگران کننده بود و آن مرگ جوکر بود.

حیات یک قهرمان در ذهن هواداران و مخاطبان در گروی حضور حریفان و دشمنانی قدر است؛ بنابراین حذف جوکر از داستان و بازی می توانست اهمیت بتمن و عملکرد او را نیز به شدت کاهش دهد.

اما آنچه از اخبار نسخه ی سوم بازی انتشار یافت توانست این نگرانی های را تا حد زیادی کاهش دهد. سازندگان اعلام کرده اند که در این نسخه برخی دشمنان بتمن که در گذشته در حاشیه قرار داشتند اینک بسیار فعال تر و پویا تر شده اند.

این برجسته سازی شخصیت های ضد قهرمان که توسط تیم صورت گرفته یک طراحی بی مقدمه و غیر منطقی نیست. تیم سازنده و نویسندگان بخش داستانی شخصیت پردازی ها را چنان نیرومند انجام داده اند که پویا تر شدن و برجسته تر شدن عملکرد آنان در مسیری منطقی و قابل قبول پیش رفته است و مخاطب را دچار سردرگمی نمی کند. دشمنانی چون مترسک، دو چهره، پنگوئن، ریدلر، فایر فلای، هارلی کوئین و پویسن لوی، هر یک توانایی های مختص خود را برای به چالش کشیدن قهرمان ما به کار می گیرند. حضور این ضد قهرمان ها در بازی مأموریت های متعدد و متنوعی ایجاد می کند و این خود بر هیجان بازی می افزاید.

Batman Arkham Knight
Batman Arkham Knight

یکی از جذاب ترین ویژگی های نسخه ی آرکام نایت، سری و مرموز بودن بخش هایی از داستان و ناشناس بودن برخی از شخصیت هاست. هویت شوالیه ی آرکام در نسخه ی سوم بازی نامعلوم است اما برخی از کاربران که بازی ها را از نسخه های پیشین دنبال کرده اند، شاید بتوانند بر اساس برخی از دیالوگ های او هویت اصلی اش را تشخیص دهند. شوالیه ی آرکام شخصیتی است که بتمن را به خوبی می شناسد. او به ظاهر محافظ و همراه مترسک است اما شخصا کینه ای بس عجیب و مرموز به قهرمان ما دارد.

برخی از کاربران تعداد زیاد مأموریت های فرعی را یک ویژگی خسته کننده و منفی برای بازی دانسته اند، اما حضور و کمک برخی از شخصیت ها در کنار بتمن طی این مراحل را تسهیل می نماید.

بازی بتمن آرکام نایت درجه ی سنی بزرگسال دریافت کرده است

دریافت درجه ی سنی M (بزرگسال) برای بازی Batman: Arkham Knight موضوعی بود که بسیار خبر ساز شد. دریافت این درجه برای بسیاری از کاربران شوکه کننده بود زیرا در این صورت افراد زیر هفده سال مجاز به خرید این نسخه نبودند و در نتیجه بازی هوادارانش را در این رنج سنی از دست می داد.

نهاد ESRB (Entertainment Software Rating Board) از مهم ترین نهاد ها و شرکت های رده بندی سنی بازی های ویدیویی و رایانه ای است. درجه ی M که توسط این نهاد به بازی Batman: Arkham Knight داده شده است نشان می دهد که این بازی برای رده ی سنی جوان (بالای هفده سال) مناسب است و محتواهایی دارد که شایسته نیست افراد کمتر از هفده سال آن را تماشا کنند. این محتواها که برای گروه سنی زیر هفده سال ممنوع است، می تواند در بر گیرنده ی صحنه های زیاد خشونت، خون ریزی، لحن و سخنان زننده یا خشن و همچنین محتواهای جنسی تصویری یا کلامی و برهنگی باشد.

در نظر گرفتن درجه ی M برای نسخه ی سوم سه گانه ی بتمن راک استدی در حالی که دو نسخه ی پیشین درجه ی T  (مناسب برای نوجوانان) را دریافت کرده بودند، شوک بر انگیز بود. سفتون هیل کارگردان بازی و موسس راک استدی در این باره گفته است: «ما دو نسخه ی پیشین بازی را نیز با توجه به درجه ی سنی نساختیم. در زمان آغاز ساخت نسخه ی Batman: Arkham Knight یقین ما بر این بود که دوست داریم داستان بازی را با همراهی شخصیت های نیرومند و روند هیجان انگیز همیشگی بیان نماییم. این امر مخاطبان را در بازی راهنمایی می کند زیرا مخاطبان با آن آشنا هستند.»

بازی Batman: Arkham Knight در حالی درجه ی M دریافت کرده است که نسخه ی دوم بازی یعنی Arkham City با درجه ی سنی T بخش هایی بس تاریک از زندگی قهرمان را نشان می داد.

هیل در توضیح بیشتر می گوید: « در این نسخه از بازی تمام کاراکتر های منفی با یکدیگر متحد و همراه شده اند تا بتمن را شکست دهند. بنابراین نمی توان از بروز برخی اتفاقات ناخوشایند ممانعت به عمل آورد. اما شکل کلی بازی تغییری نکرده است و در این نسخه نیز خونی مشاهده نمی شود. ما علاقه مندیم پایان بازی در ذهن مخاطب پرسشی ایجاد نکند و به همین دلیل نقطه های تاریک در بازی ایجاد شده است.»

در توضیحات هیل به بزرگسال تر شدن تم بازی در برخی از بخش ها اشاره شده است اما این به معنای از بین رفتن بالانس بازی نیست. ضد قهرمانان، بتمن را در این نسخه از بازی به تاریک ترین نقاط می کشانند و این امر برای نسخه ای که قرار است پایان دهنده ی ماجرای قهرمان باشد، امری طبیعی است.

هیل همچنین از دریافت ایمیلی هشدار دهنده در رابطه با برخی از صحنه های مشکل ساز بازی از سوی کمپانی برادران وارنر سخن گفته است. به گفته ی هیل این ایمیل ابتدا موجب وحشت او شده است زیرا بخش های مورد اشاره در آن بخش هایی بسیار اساسی بوده که حذف آن ها سبب حذف بخش هایی مهم از بازی می شده است.

آن طور که هیل توضیح داده است، در نهایت او و تیم سازنده ترجیح داده اند، با درجه ی سنی M و کاهش احتمالی فروش بازی کنار بیایند اما هویت اصلی بازی و بخش هایی را که به آن ایمان دارند، حفظ نمایند. چه بسا همین امر سبب استقبال بیشتری از بازی در رده های سنی بالاتر گردد. بازی Batman: Arkham Knight از ژوئن ۲۰۱۵ میلادی برای پلتفرم های پلی استیشن ۴، ایکس باکس ۱ و پی سی منتشر شده است و در دسترس کاربران و علاقه مندان قرار گرفته است. چنانچه از خریداران نسخه ی پلی استیشن ۴ این بازی باشید می توانید بسته ی الحاقی و انحصاری Scarecrow Nightmare Mission را نیز به صورت رایگان دریافت نمایید و از آن لذت ببرید.

 

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو + 9 =