بهترین بازی های پازلی تمام دوران

بازی پازلی

همه بازی ها در بطن خود پازلی و معمایی هستند. از Tetris تا مجموعه Uncharted، این رسانه دائماً بازیکنان را به چالش می کشد تا راه حلی برای مشکلات پیدا کنند، فرقی نمی کند این مشکل نصب بلوک های درست در سوراخ باشد یا حرکت در تله های انفجاری باستانی. در راهنمای سایت مرکز خرید، قصد داریم بهترین بازی های پازلی تمام دوران را به شما معرفی کنیم.

با این حال، حتی اگر یک بازی پازل هم داشته باشد، ما لزوما به آن بازی پازلی نمی گوییم. فرقی نمی کند مجبور به حل چند پازل Riddler به عنوان بزرگترین کارآگاه جهان بوده باشید، Batman: Arkham City بازهم در درجه اول و برای همیشه یک بازی اکشن است. در نتیجه برای این راهنما، روی بازی های خالص پازلی تمرکز خواهیم کرد، یعنی بازی هایی که مکانیسم اصلی آن ها حل پازل است. هیچ سیستم مبارزه یا سیستم دیگری وجود ندارد، مگر اینکه به طور خاص به حل پازل مربوط باشد.

۱- بازی Portal 2

بازی پازلی
بازی Portal 2

دو بازی Portal از بهترین بازی هایی هستند که تاکنون ساخته شده اند، اما وقتی این دو مستقیماً باهم مقایسه شوند، مشخص است که دنباله آن نسبت به بازی اول برتری دارد. Portal 2 طولانی تر از نسخه قبلی خود بوده و دنیای Aperture Science را با افزودن پازل های بیشتر، روایتی دقیق و مجموعه ای از قطعات جالب به تصویر می کشد.

حتی با موارد اضافه شده جدید هم هسته و بطن Portal 2 ثابت باقی مانده است. پس از انجام بازی Portal 2، نسخه اصلی بازی بیشتر شبیه یک دموی فنی خواهد بود. مفهوم استفاده از پورتال ها برای دور زدن اتاق آزمایش هنوز در نسخه دوم هم وجود دارد، اما افزودن ژل ها، پلتفرم ها و دیگر مکانیسم های پازلی منحصر به فرد باعث شده بازی بزرگ تر و چالش برانگیزتر به نظر برسد.

۲- بازی Puyo Puyo Tetris

بازی پازلی
بازی Puyo Puyo Tetris

Puyo Puyo Tetris در واقع دو بازی در یک بازی است: Puyo Puyo گیج کننده پازلی Sega و Tetris کلاسیک. اگر تا به حال Puyo Puyo را بازی نکرده اید، باید بگوییم که مانند Dr. Mario است. حباب های کوچک و رنگی معروف به Puyos از بالای صفحه نمایش می افتند و کار شما این است که آن ها را به رنگ های مشابه خود وصل کنید. چهار یا چند Puyos همرنگ پاک خواهند شد. نکته جذاب Puyo Puyo Tetris این است که دو حالت بازی متقابل هم نیستند. شما می توانید با استفاده از یک سبک بازی متفاوت با حریفان روبرو شوید و حتی دو یا چند تجربه کاملاً منحصر به فرد را ترکیب کنید.

۳- بازی The Witness

بازی پازلی
بازی The Witness

The Witness یک بازی پازلی است که در آن به تنهایی و بدون هیچ چیزی به جز چند پازل گیج کننده حدود ۵۰۰، برای هدایت شما در مسیر در یک جزیره بیدار خواهید شد. در بیشتر موارد، پازل هایی که با آن ها مواجه می شوید خطوطی دارند و باید از ابتدا تا انتهای یک شبکه حرکت کنید، همه نقاط مربوط به آن شبکه را لمس کنید.

آن پازل های خطی در کنار پازل های محیطی کار می کنند، به شما اجازه می دهند در جزیره حرکت کرده و پیشرفت کنید. در طول مسیر، سرنخ هایی را از اینکه چه کسی هستید و چطور در این جزیره سرگردان شده اید پیدا می کنید. بازی از نظر ظاهری با پازل هایی که به ماهرانه طراحی شده اند و محیط زیبا، ساده به نظر می رسد. با این حال، اسرار جزیره ای که در آن هستید جذاب ترین بخش بازی است.

۴- بازی Baba is You

بازی پازلی
بازی Baba is You

توصیف بازی Baba Is You سخت است، زیرا برخلاف هر چیزی است که موجود است. فرضیه اصلی ساده است: هر پازل مجموعه قوانینی دارد، برای مثال “baba is you”، “wall is stop” و “flag is win”. با وجود این قوانین، وظیفه شما حل پازل ها و معماها است. با وجود این موارد توصیف شده، این به معنی رسیدن به پرچم به عنوان خرگوش کوچکی به نام Baba است. با این حال، هیچ چیز همیشگی و ثابت نیست. می توانید بین بلوک ها حرکت کنید و قوانین پازل هایی که حل می کنید را تغییر دهید.

هرچند راه اندازی به نظر ساده می آید، اما به سرعت ذهن شما را درگیر خواهد کرد. هیچ چیز در Baba Is You ارزشی ندارد، پس راه حل های معقول برای پازل ها می تواند به سادگی اجازه دادن شما برای گذشتن از کنار یک دیوار یا به پیچیدگی تبدیل شدن به خود دیوار باشد.

۵- بازی The Talos Principle

بازی پازلی
بازی The Talos Principle

در The Talos Principle، شما به عنوان رباتی بازی می کنید که تنها هدف او حل کردن معماهای دشوار از بین چند مجموعه خرابه است. در ابتدای بازی، خالق شما، Elohim به شما می گوید جهانی که ایجاد کرده را جستجو کنید، اما نباید از برج خاصی که در مرکز است بالا بروید. مادامی که در بازی پیشرفت می کنید، واضح است که محیط زیبایی که در آن به جستجو می پردازید همانطور باقی نخواهد ماند.

The Talos Principle با چند معمای واقعا دشوار در طول مسیر، سوالاتی فلسفی درباره هوش مصنوعی و هوش انسان می پرسد. این بازی به اندازه دیگر بازی های موجود در این لیست شاداب نیست، اما برای آن هایی که به دنبال کشف سؤالات جهان از لنز یک بازی ویدیویی با طراحی فوق العاده هستند، چیزی بهتر از The Talos Principle وجود ندارد.

۶- بازی Bridge Constructor Portal

بازی پازلی
بازی Bridge Constructor Portal

Bridge Constructor Portal اسپین آف مجموعه Bridge Constructor است که در دنیای Portal قرار دارد. خلاصه بازی Bridge Constructor این است که شما باید پلی را بسازید. هدف شما استفاده از سدبندها، ستون ها و پلتفرم ها برای حرکت دادن وسایل نقلیه از یک سوی صفحه نمایش به سمت دیگر آن است. هرچند سطوح اولیه بسیار راحت هستند، اما بازی Bridge Constructor به سرعت دشوار شده و فضای کم و کمتری برای ساخت پل به شما داده می شود.

اسپین آف Portal حتی بهتر است. هرچند فرضیه بازی یکسان است، اما این بازی با اضافه کردن پورتال ها، پل های جدید و موارد دیگر، سطح جدیدی از عمق را به بازی داده است. به علاوه، Portal دارای ویرایشگر سطح است که صدها ساعت بازی را از طریق مراحل ساخته شده توسط جامعه ارائه می دهد.

۷- بازی Hitman GO

بازی پازلی
بازی Hitman GO

Hitman Go اسپین آف یک بازی از مجموعه اصلی است و اگرچه نسبت به موضوع اصلی متفاوت است، اما گیم پلی اصلی یکسان مانده است. همچنین Deus Ex Go و Lara Croft Go نیز وجود دارند، هرچند کمی پیچیده تر از Hitman هستند. جذابیت اصلی این بازی ها سادگی آن ها است. در نتیجه این دو بازی را از لیست ورودی حذف خواهیم کرد.

بازی های Go مانند بازی های میزی عمل می کنند. شما کنترل یک گروگان، Agent 47 را به عهده می گیرید و به نوبت به فضاهای مشخص شده در سطح می روید. هرچند در مفهوم ساده است، اما مکانی که به آن می روید مهم است، زیرا دشمنان و موانع سعی می کنند راه شما را مسدود کنند. بازی های Go درباره یافتن الگوها در نحوه حرکت دشمنان و استفاده از آن الگوها برای رسیدن به انتهای یک سطح است.

۸- بازی Opus Magnum

بازی پازلی
بازی Opus Magnum

Opus Magnum اغلب به عنوان بازی برنامه نویسی شناخته می شود. در این بازی، شما یک کیمیاگری هستید که باید از فلزات و مواد خام برای ایجاد نتیجه خاصی استفاده کنید. در بیشتر موارد، راه حل های معماها بسیار ساده هستند و شما موظفید A و B را ترکیب کنید تا C را به دست آورید. با این حال، Opus Magnum درباره نتیجه نهایی نیست، بلکه درباره فرآیند است.

به منظور ایجاد نتیجه، باید ماشین مستقلی را بسازید که با اهرم ها، جرثقیل ها و سوییچ ها تناسب داشته باشد. پس از چند ساعت بازی، Opus Magnum کمتر به حل پازل ارتباط خواهد داشت و بیشتر به نحوه حل آن ها مربوط می شود. حتی پس از اینکه بازی را شکست دادید، می توانید برگردید و ماشین های خود را ارتقاء دهید، قطعاتی را حذف کرده و قطعات جدید را اضافه کنید تا ماشین بهینه شود.

۹- بازی Human: Fall Flat

بازی پازلی
بازی Human: Fall Flat

Human Fall Flat یک بازی پازلی مبتنی بر فیزیک و مشارکت است که در آن شما به عنوان Bob بازی می کنید، شما در نقش Bob وظیفه دارید مناظر و محیط های مختلف را کاوش کنید و در طول راه، معماهایی را حل کنید و تنها هدف شما یافتن محل خروج است. به لطف موتور فیزیک پیشرفته، راه های بیشماری برای حل معما وجود دارد.

شما می توانید به تنهایی این را تجربه کنید، اما بهتر است که Human Fall Flat را با دوستانتان بازی کنید. این بازی دارای مشارکت دو نفره و بازی چند نفره آنلاین برای حداکثر هشت بازیکن است. جدا از حل معماها، می توانید با موتور فیزیک Human Fall Flat همه چیز را آزمایش کنید. همه چیز در دنیای بازی آماده است که شما آن را بگیرید و به شما اجازه داده می شود هرچقدر می خواهید بازی و آزمایش کنید.

۱۰- بازی Keep Talking and Nobody Explodes

بازی پازلی
بازی Keep Talking and Nobody Explodes

وظیفه شما و گروهی از دوستانتان در Keep Talking and Nobody Explodes خنثی کردن یک بمب است. با این حال، نکته مهم این است که همه نمی توانند به اطلاعات یکسانی دسترسی داشته باشند. در ابتدای راند، بمبی به شما داده می شود که با تایمر و واحدهای مختلف معمایی تناسب دارد. دوستان شما نیز سند خنثی کردن را دارند که نحوه حل پازل را به آن ها توضیح می دهد، اما از نظر موارد بصری، چیز زیادی ارائه نمی دهد. ارتباط بازی با بمب به سرعت کم شده و بیشتر به ارتباطات پیوند می خورد.

شما و دوستانتان سر همدیگر فریاد می زنید و سعی می کنید متوجه شوید چطور باید معماهای خاص را حل کنید و اینکه درباره کدام بخش از بمب ها صحبت می کنید. Keep Talking and Nobody Explodes یک بازی دیوانه وار و سرگرم کننده است، که حتی در واقعیت مجازی نیز در دسترس است.

۱۱- بازی Return of the Obra Dinn

بازی پازلی
بازی Return of the Obra Dinn

Return of the Obra Dinn یک بازی معمایی مرموز است که در آن شما به عنوان تنظیم کننده بیمه یک شرکت هند شرقی در سال ۱۸۰۷ بازی می کنید. پنج سال پس از ناپدید شدن، Obra Dinn به بندر بازمی گردد و همه خدمه یا مرده و یا گم شده اند. شغل شما به عنوان تنظیم کننده بیمه این است که بفهمید وقتی کشتی در دریا بود چه اتفاقی افتاده است.

تنها ابزاری که در این راه به شما کمک می کند ساعت جیبی Memento Mortem شما است، که نگاهی اجمالی به نحوه رویارویی اعضای گروه با سرنوشتشان را به شما خواهد داد. همانطور که فلش بک رویدادهای دریا را تجربه می کنید، باید بفهمید اعضای خدمه کشتی چه کسانی بوده اند، چطور با هم ارتباط داشته اند، چطور مرده اند و البته چه کسی آن ها را کشته است.

۱۲- بازی Unheard

بازی پازلی
بازی Unheard

در Unheard، شما به عنوان یک کارآگاه سعی می کنید جنایت ها را حل کنید. برخلاف بازی هایی مانند Return of the Obra Dinn، تصویری برای راهنمایی شما در مسیر وجود ندارد. در عوض، شما نقش کارآگاه آکوستیکی را بر عهده می گیرید و از صداها برای درک اینکه چه اتفاقی افتاده استفاده می کنید.

این تجربه برخلاف هر تجربه دیگری است، شما مجبورید دائماً به همه چیز گوش دهید. نمی توانید از شواهد صحنه جرم را بازسازی کنید، بلکه باید آن ها را در زمان واقعی تجربه کنید و پرونده ها مملو از اطلاعات و سرنخ های نامرتبط هستند. با این حال، مراقب باشید، رویدادها در گزارش های صوتی می توانند در یک چشم به هم زدن مهم شوند.

۱۳- بازی Catherine

بازی پازلی
بازی Catherine

Catherine توسط Atlus، سازنده مجموعه Persona ساخته شده و ترکیب شبیه سازی منحصر به فردی از دوست یابی و معما را به نمایش می گذارد. شما به عنوان Vincent Brooks بازی می کنید، یک مهندس سیستمی ۳۲ ساله که از ازدواج با دوست دختر چند ساله اش Katherine با “K” طفره رفته است. یک آخر شب، Vincent با Catherine روبرو می شود، که نقطه مقابل دوست دختر کنترل کننده اش است. پس از یک شب، Vincent شروع به دیدن کابوس هایی می کند که در آن باید از شیاطین پیشی بگیرد.

البته، این رویاها منعکس کننده زندگی دوگانه Vincent است که در واقعیت وجود دارند، زیرا او به مردانی ملحق می شود که خیانت کرده اند. سکانس های این کابوس ها جایی است که Catherine موفق می شود، پازل های بسیار بیرحمانه و چالش برانگیزی را ارائه می کند که بر اساس فرضیات ساده حرکت بلوک ها ساخته شده اند.

۱۴- بازی Lemmings

بازی پازلی
بازی Lemmings

بازی های پازلی با گذشت زمان با گرافیک بهتر بهبود یافته اند، اما باید به برخی از بزرگان تمام دوران که برای زمان خودشان به طرز شگفت انگیزی سرگرم کننده و چالش برانگیز بودند هم اشاره کنیم، حتی اگر امروزه توجه زیادی به آن ها نمی شود. Lemmings که در سال ۱۹۹۱ عرضه شد یک بازی پلتفرمی معمایی است که شما را به چالش می کشد تا lemmings های زیادی را نجات دهید. در این بازی افسانه ای اجرا می شود که در آن پستانداران lemming با کمال میل صخره های آن را دنبال می کنند، بازی شما را با راهنمایی و محافظت از lemming های انسان نمایی که حتی تا زمان مرگشان به سمت جلو حرکت می کنند به چالش می کشد.

معمولا، این به معنی قربانی شدن برخی از lemming ها برای ساخت مسیر برای دیگران است. Lemmings یکی از پرفروش ترین بازی های دهه ۹۰ است که چند دنباله داشته و اخیراً برای iOS و اندروید ساخته شده است. به علاوه، بسیاری از پازل ها مانند Bridge Constructor Portal بر مکانیسم گیم پلی مشابهی تکیه کرده اند: مستقیماً محیط را کنترل خواهید کرد اما کنترلی بر کارهای شخصیت های در آن جهان ندارید.

۱۵- بازی SpaceChem

بازی پازلی
بازی SpaceChem

بسیاری از بازی های چالش برانگیز تا حدودی ناعادلانه هستند. با جهش هایی منطقی که تقریباً غیر قابل حل طراحی شده اند. SpaceChem معماهای واقعا چالش برانگیزی را ارائه می دهد که در آن باید مهارت خود در برنامه ریزی و مداری را کامل کنید، اما راه حل ها به نظر پنهان یا ناعادلانه به نظر نمی رسند – آن ها فقط به آزمون و خطا نیاز دارند، مانند هر بازی علمی دیگری. هیچ پیش نیازی برای اجرای بازی SpaceChem وجود ندارد- برای لذت بردن از بازی به مدرک دانشگاهی نیازی ندارید. مطمئناً این بازی از نظر ذهنی تحریک کننده است، اما بسیار سرگرم کننده تر از چیزی است که تصاویر بازی نشان می دهند.

در این بازی، از بازیکنان خواسته می شود مدارهایی بسازند که بتوانند ساختارهای مولکولی خاصی را به طور نامحدود تولید کنند. از آنجا، می توانید شروع به ترکیب چندین مدار کنید تا وب کارخانه پیچیده تری را تولید کنید. هدف نهایی ساختن یک کارخانه پیچیده قبل از نابودی مدارها است. اگر موفق شدید، ساخته های شما در تابلوی امتیازات ظاهر می شود، که ممکن است برایتان الهام بخش باشد تا سری بعد بیشتر تلاش کنید و چیزی درخشان تر خلق کنید.

۱۶- بازی Braid

بازی پازلی
بازی Braid

Braid به عنوان یک بازی پلتفرمی استاندارد شروع می شود. اما همانطور که در بازی پیشرفت می کنید، به تدریج ادامه دادن بازی چالش برانگیزتر می شود؛ هر جهان جدیدی که وارد آن می شوید دستگاه های جدید جریانی به ترکیب اضافه می شود. هر بخش به معمایی تبدیل می شود که باید آن را حل کنید تا ادامه دهید. در یک جهان، زمان بسته به اینکه به سمت چپ یا راست حرکت کنید عقب و جلو می شود و در دنیای دیگر به شما اجازه داده می شود به عقب برگردید و سایه ای از خودتان داشته باشید تا کارهای قبلیتان را حین انجام کار دیگری، تکرار کنید.

گیمرها Braid را به عنوان یکی از بهترین بازی های معمایی امروزی می دانند. پس جای تعجبی نیست که خالق بازی، Jonathan Blow، یکی از بازی های محبوب ما را نیز توسعه داده است: The Witness. اگر بتوانید بازی Braid را تمام کنید، شاهد پایانی جذاب و تاریک خواهید بود که می تواند چند تفسیر برای شما به همراه داشته باشد.

۱۷- بازی Fez

بازی پازلی
بازی Fez

درست در کنار Braid ،Fez به عنوان یکی از مهم ترین پلتفرم های پازلی تمام دوران ایستاده است. این بازی که توسط تیمی متشکل از دو نفر ساخته شده به شما اجازه می دهد دیدگاه خود را به دیدگاهی سه بعدی تغییر دهید تا نحوه تعامل و دید جهان را به طور کامل تغییر دهید. جدا از پازل های عالی که به تفکر عالی نیاز دارند، معماهایی بسیار عمیق و مخفی نیز برای کسانی که به دنبال چیزی جذاب هستند هم وجود دارد.

۱۸- بازی Picross 3D: Round 2

بازی پازلی
بازی Picross 3D: Round 2

اگر فکر می کنید سودوکو جذاب است، اما چیزی می خواهید که از نظر بصری تحریک کننده تر باشد، Picross 3D: Round 2 دقیقاً همان چیزی است که دنبالش هستید. قوانین به سادگی یک بازی پازلی خودکار و کاغذی کلاسیک است، اما به جای اتمام بازی با شبکه ای از اعداد، جایزه شما یک شب کاملاً سه بعدی، مانند پنگوئن، یا حتی یک شخصیت نمادین بازی ویدیویی است. این باعث می شود نتیجه بسیار رضایت بخش تر باشد، اما همچنین می تواند به شما کمک کند تا برای اینکه قرار است چه چیزی را کشف کنید، تلاش کنید.

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده + پنج =