بهترین بازی های رترو تمام دوران

بازی رترو

ما مطمئنیم که رتبه بندی ما از بهترین بازی های رترو که در این مقاله ارائه خواهیم کرد ارزش صرف وقت شما را دارد و این عناوین تا مدت ها عالی خواهند بود. بازی های ویدیویی از اولین روزهای Computer Space و Pong در دهه هفتاد راهی طولانی را طی کرده و از همه نظر تکامل یافته و طیف وسیعی از ژانرها را پوشش داده اند. قرار دادن همه آن بازی ها در یک لیست کاری غیر ممکن است، اما ما همه تلاشمان را کرده ایم. در واقع، اکثر این بازی ها در سیستم های کنونی قابل اجرا هستند، چه به عنوان بخشی از یک مجموعه و چه به عنوان سرویس آنلاین یا به شکل یک بازسازی کاملا جدید، در نتیجه مکان خرید این بازی های کلاسیک را هم به شما خواهیم گفت.

اگر از خود می پرسید که چه چیزی را به عنوان نقطه برش برای بهترین بازی های رترو در نظر گرفته ایم؟ باید بگوییم که ما هر چیزی شامل Xbox، پلی استیشن ۲ و GameCube را در نظر گرفته ایم. برخی از بازی های زیر استانداردهای جدیدی را برای دیگر بازی ها تعیین کرده اند، برخی دیگر در زمان عرضه اولیه مورد تحسین منتقدان قرار گرفتند، اما همچنان سرگرم کننده هستند. پس بیایید در مرکز خرید بررسی آن ها را شروع کنیم.

بهترین بازی های رترو تمام دوران

۲۵- بازی Castlevania: Symphony of the Night

بازی رترو
بازی Castlevania: Symphony of the Night

پلتفرم: پلی استیشن ۵

سال انتشار: ۱۹۹۷

شاهکار وحشتناک Konami در عصری شکل گرفت که در آن بازیکنان شیفته فناوری سه بعدی پیشرفته شده بودند. Toru Hagihara کارگردان و بقیه تیمش (که شامل Koji Igarashi، رهبر مجموعه Castlevania بود) به جای تسلیم شدن در برابر فشار عمومی به طور جدی همان فرمول های جانبی را دنبال کردند که در طول روزهای ۸ و ۱۶ بیتی به خوبی در سریال به کار گرفته شد.

تفاوت در اینجا این بود که به جای کاوش ساده سطوح خطی، بازیکن (به عنوان Alucard) وارد قلعه غیرخطی شد که اسرار بی شماری را در دیوارهای عظیم معکوس خود نگه می داشت. این موفقیت به قدری بود که بسیاری از Castlevanias دستی بعدی از همان قالب پیروی کرده و به رایج شدن اصطلاح Metroidvania کمک کرد.

۲۴- بازی OutRun 2006: Coast 2 Coast

بازی رترو
بازی OutRun 2006: Coast 2 Coast

پلتفرم: پلی استیشن همراه، رایانه شخصی، پلی استیشن ۲، Xbox

سال انتشار: ۲۰۰۶

ما می توانستیم بازی های مسابقه ای عالی بسیار زیادی را در این لیست جای دهیم، اما مسابقه آرکید رنگارنگ و پر شور Sumo Digital چیزی است که به طور مداوم به سراغ آن می رویم. این بازی، اساسا یک به روزرسانی جدید OutRun 2 SP است، که خود توسعه ای برای OutRun 2 سال ۲۰۰۳ بود، پورت Sumo بدون در نظر گرفتن سیستمی که روی آن بازی می کنید، فوق العاده است. علاوه بر ثبت کامل ۳۰ مرحله از هر دو بازی، Coast 2 Coast حالت اصلی خود را ارائه می دهد که تعداد دیوانه کننده ای از چالش ها را نشان می دهد که از مسابقه دهندگان رقیب گرفته تا دریفت کردن به بهترین حالت را شامل می شود. این بازی نه تنها یکی از بهترین مسابقه های آرکید است، بلکه نشان می دهد چگونه یک بازی می تواند تکامل پیدا کند تا از عناوین قبلی خود که به همان اندازه معتبر هستند پیشی بگیرد.

۲۳- بازی Shenmue

بازی رترو
بازی Shenmue

پلتفرم: Dreamcast

سال انتشار: ۱۹۹۹

درحالیکه دنباله آن احتمالا مبارزات بیشتر، سرگرمی های آرکید بیشتر و رانندگی کامیونی بیشتری را ارائه می دهد، اما این Shenmue است که در ابتدا قدرت خام کنسول های نهایی Sega را برجسته کرد. Yu Suzuki پس از هدایت مداوم Sega در میان دریاهای متلاطم صنعت آرکید، وارد Dreamcast شد تا جاه طلبی خود برای بازی ای با واقعیت گرایی خیره کننده (حداقل در زمان خودش) که دنیایی دور از بازی های با مضمون آرکید دیگر را حس می کرد، درک کند، که در نهایت بر کنسول Sega تسلط پیدا کرد. دنیای بی نظیر آن چنان خارق العاده بود که طرفداران زیادی عاشق آن شدند و دو دهه بعد منجر به احیای دوباره این فرانچایز شد.

۲۲- بازی Elite

بازی رترو
بازی Elite

پلتفرم: کنسول های مختلف

سال انتشار: ۱۹۸۴

Elite قدرت این را دارد که به لطف مبارزات رضایت بخش، لایه های عمیق استراتژی و گستره وسیع عظیمش، به شدت تاثیرگذار باشد. این بازی که توسط David Brayburn و Ian Bell کد گذاری شده و از کل هاست رسانه (از Battlestar Galactica تا Star Wars و ۲۰۰۱: A Space Odyssey) Elite الهام گرفته بود، دنیای شگفت انگیزی از امکانات را ارائه می دهد که شما Cobra Mark III را در اطراف جهانی که دائما پر از ماجراجویی است، هدایت می کنید. فرانچایز Elite همچنان ادامه دارد و Brayburn در راس آن باقی می ماند، اما چیزی درباره ی جهان مرحله ای بازی وجود دارد که ما را وادار می کند به جستجوی آن بپردازیم.

۲۱- بازی The Secret of Monkey Island

بازی رترو
بازی The Secret of Monkey Island

پلتفرم: کنسول های مختلف

سال انتشار: ۱۹۹۰

ماجراجویی های اشاره و کلیک در طول دهه های هشتاد و نود یک معامله فوق العاده بزرگ بود و ژانری بود که Lucasfilm در آن برتری داشت. Monkey Island به دلیل هوش زیاد، شخصیت های جذاب و معماهای چالش برانگیز، شاید بهترین بازی در میان بازی های اشاره و کلیک این شرکت باشد. این بازی توسط Ron Gilbert ،David Grossman و Tim Schafer طراحی شده و تمرکز این سه نفر بر حهان بازی معتبر، تک خطی – که تا حدودی از Disney’s Pirates Of The Caribbean الهام گرفته – است و روایت قوی به بازی کیفیتی جاودانه بخشیده که همچنان آن را لذت بخش می کند.

۲۰- بازی R-Type

بازی رترو
بازی R-Type

پلتفرم: Arcade

سال انتشار: ۱۹۸۷

ژانر شوتر یا همان تیراندازی به اندازه خود صنعت بازی سازی قدمت دارد و این گوهر گرانبها برای اولین بار در سال ۱۹۸۷ منفجر شد و به لطف نسخه معاصر آن در قالب R-Type Dimensions EX به عصر امروز مرتبط شده است. شوتر Irem هرچیزی که از یک ژانر بخواهید را دارد، شامل قدرت های رضایت بخش، امواج حمله چالش برانگیز و برخی رئیسان واقعا استثنائی که نابودی آن ها به اندازه دیدنشان عجیب و سخت است. البته که این بازی دشوار است اما هرگز ناعادلانه نبوده است، درحالیکه مادر غول پیکر آن در مرحله ۳ توسط بازی های بی شمار دیگری کپی شده است. این بازی، یک کلاسیک واقعی بی انتها است.

۱۹- بازی Grand Theft Auto: Vice City

بازی رترو
بازی Grand Theft Auto: Vice City

پلتفرم: Arcade

سال انتشار: ۱۹۸۷

بله GTA 3 برای اولین بار از درگاه ها خارج شد و San Andreas این فرانچایز را به جهات جدید هیجان انگیزی برد، اما هیچ بازی ای به اندازه Vice City خوب نبوده است. ماجراهای به قدرت رسیدن Tommy Vercetti ممکن است به شدت بر فیلم های کلاسیک متکی باشد، اما به لطف ساختار ماموریت های سرگرم کننده، خشونت بیش از حد و تعهد کامل و مطلقش به حفظ نوستالژی دهه هشتاد، پوشش نئونی بازی تا موسیقی متن دارای مجوز، که شامل همه چیز از Kim Wild’s Kids In America تا Toto’s Africa است، کار می کند. البته صداپیشگان عالی هالیوود هم هستند که شامل Dennis Hopper ،Burt Reynolds و Ray Liotta به عنوان بازیگران اصلی می شوند.

۱۸- بازی Streets Of Rage 2

بازی رترو
بازی Streets Of Rage 2

پلتفرم ها: Mega Drive

سال انتشار: ۱۹۹۲

اگر می خواستیم مبارزات معاصر را در این لیست قرار دهیم، Streets Of Rage 4 می توانست تاج را از آن خود کند، اما از آنجایی که صرفا روی روزهای قدیمی صنعت بازی سازی تمرکز می کنیم، دنباله عالی Sega است که جایزه می گیرد. همه چیز درباره Streets Of Rage 2 بزرگتر و بهتر از پیش درآمدش بود، از تصاویر پیشرفته گرفته تا موسیقی متن تحسین برانگیز Yuzo Koshiro (که گاهی به طرز هوشمندانه ای از کارش در بازی اصلی جدا می شد) تا مکانیسم های مبارزه عمیق و شگفت انگیز آن. دو مبارز جدید به نام های Skate و Max معرفی شده و به Blaze و Axel ملحق شدند و راهشان را از میان خیابان های شلوغ پیدا کرده و در تعقیب Mr X بودند.

۱۷- بازی Half-Life 2

بازی رترو
بازی Half-Life 2

پلتفرم: رایانه شخصی

سال انتشار: ۲۰۰۴

Half-Life شرکت Valve ممکن است الگویی برای شوترهای اول شخص داستانی اتمسفری را تنظیم کرده باشد، اما دنباله فوق العاده آن مرزهای این ژانر را جلوتر می برد. زیبایی دنباله Half-Life به این است که چگونه به صورت مداوم راه های جدیدی پیدا می کند تا به شما اجازه دهد با این بازی عظیم تعامل داشته باشید و از سلاح های رضایت بخش بی شمار بازی نهایت لذت و استفاده را ببرید.

البته یک سلاح گرانشی Half-Life 2 هم وجود دارد، سلاحی که نه تنها برای نشان دادن قدرت واقعی رایانه ها در آن زمان، بلکه برای نشان دادن خلاقیت های هوشمندانه سازندگان بازی طراحی شده است. مانند OutRun 2006، این بازی هم نمونه کلاسیک دیگری از دنباله ای است که بازی قبلی خود را از هر جهت بهتر کرده است.

۱۶- بازی GoldenEye 007

بازی رترو
بازی GoldenEye 007

پلتفرم: N64

سال انتشار: ۱۹۹۷

درحالیکه نرخ فریم بازی Rare نشانگر سن آن است (مخصوصا در جلسات مختلف بازی چند نفره)، اما طراحی سطح عالی و ساختار ماموریت های خوب آن هیچیک از تاثیرات خود را از دست نداده است. درحالیکه شوترهای کنسولی و مجوزهای فیلم مطمئنا قبل از ظهور GoldenEye وجود داشتند، اما تعداد کمی از آن ها دارای چنین قدرت و اعتماد به نفسی بودند.

ساختار پویای ماموریت GoldenEye، که در آن اهداف جدیدی حین بالا رفتن دشواری معرفی می شد، حس طراوت و تازگی را به بازی می دهد، درحالیکه توجه زیاد به جزئیات، زیبایی های بی نظیر فیلمی که بر اساس آن ساخته شده بود را نشان می دهد. حیف است که اکنون در چنین باتلاق قانونی ای گیر کرده است، هرگز رسما نمی توانیم این بازی را در سیستم های مدرن انجام دهیم.

۱۵- بازی Sonic the Hedgehog

بازی رترو
بازی Sonic the Hedgehog

پلتفرم: Mega Drive

سال انتشار: ۱۹۹۱

بلور آبی Sega احتمالا تولد ۳۰ سالگی خود را جشن بگیرد، اما اولین بازی او به هیچ وجه قدیمی بودن و سن خود را نشان نمی دهد. این بازی به همان اندازه سرگرم کننده است که در سال ۱۹۹۱ بود. بازی Yuji Naka که برای رقابت در برابر برتری پلتفرم مجموعه Super Mario نینتندو طراحی شده بود، ممکن است بر سرعت اکتشاف تمرکز داشته باشد، اما هنوز فرصت زیادی برای کشف مناطق رنگی Sonic از آن عبور کرده است را ارائه می دهد. Sonic The Hedgehog با استفاده از تصاویر هیپنوتیزم کننده و موسیقی متن جذاب Masato Nakamura به نام Dreams Come True، به سرعت نمادی از شخصیت اصلی خود ایجاد کرده و به معرفی Mega Drive شرکت Sega به عنوان جذاب ترین کنسول موجود کمک کرد.

۱۴- بازی Final Fantasy 7

بازی رترو
بازی Final Fantasy 7

پلتفرم: پلی استیشن

سال انتشار: ۱۹۹۷

تعداد کمی از بازی های نقش آفرینی ژاپنی به اندازه Squaresoft’s Final Fantasy VII برای این ژانر تاثیرگذار بوده اند. مطمئنا، این بازی به شدت سایبرپانک و ویژگی های بی شماری مانند قهرمان فراموش شده را دارد، در عین حال داستانی قوی، مجموعه ای از شخصیت های دوست داشتنی و یکی از ترسناک ترین شخصیت های شرور را ارائه می دهد که در این ژانر ظاهر می شود.

ممکن است طرفداران برای پرش به کنسول خوب نینتندو و همراهی با پلی استیشن سونی از Squaresoft روی برگرداندند، اما این تصمیم نشان داد که کنسول مبتنی بر CD-ROM سونی روش های جدیدی برای گفتن داستان درام Squaresoft را ارائه می دهد که در قالب مبتنی بر کارتریج ممکن نبود.

۱۳- بازی The Legend Of Zelda: A Link To The Past

بازی رترو
بازی The Legend Of Zelda: A Link To The Past

پلتفرم: SNES

سال انتشار: ۱۹۹۱

بازی Link در SNES اصلی همچنان یکی از بهترین بازی های دو بعدی این مجموعه است و نشان می دهد که ۲۲ سال طول کشید تا نینتندو یک جانشین واقعی برای آن در قالب A Link Between Worlds بسازد. A Link To The Past موارد اولیه زیادی را به مجموعه Zelda معرفی کرد که شامل دنیای موازی منحصر به فرد بود.

همچنین الگویی ایجاد کرد که نینتندو و بقیه برای سال های آتی آن را دنبال کردند. این، حس ماجراجویی Shigeru Miyamoto که بازی اصلی NES خود را کاوش کرد، حفظ می کند، اما به زیبایی با سلاح های جدید هیجان انگیز، مبارزات فوق العاده و بسیاری از رازها برای کشف در دنیای بزرگ ساخته شده است. این بازی یکی از بهترین ماجراجویی های دو بعدی است که تا به حال بازی کرده اید.

۱۲- بازی Metal Gear Solid

بازی رترو
بازی Metal Gear Solid

پلتفرم: پلی استیشن

سال انتشار: ۱۹۹۸

تعداد کمی از کارگردانان بازی ها به اندازه ی Hideo Kojima و Metal Gear Solid جاه طلب و فیلم محور هستند که در کنسولی بیشتر از سهمش بازی های فیلم مانند دارد، برجسته شود. درحالیکه این از ماموریت اول Snake فاصله زیادی داشت، اما قدرت کنسول سونی و صداپیشگی قوی David Hayter باعث شد این شخصیت به گونه ای زنده شود که در طول فرارهای ۸ بیتی ممکن نبود. با وجود سرعت عالی سینماتیک، بخش های پنهان چالش ها و نمایش فوق العاده و جذاب، این خلاقیت شکوفا شده Kojima بود که به Metal Gear Solid کمک کرد تا به عنوان بهترین بازی این مجموعه برجسته شود.

۱۱- بازی Shadow Of The Colossus

بازی رترو
بازی Shadow Of The Colossus

پلتفرم: پلی استیشن ۲

سال انتشار: ۲۰۰۵

اگر به دقت گوش دهید، می توانید صدای پلی استیشن ۲ را بشنوید که در تلاش برای اجرای بازی جاه طلبانه Fumito Ueda است. در قلب آن Shadow Of The Colossus چیزی بیش از عجله رئیس نیست، با قهرمان داستانی شما Wander که Forbidden Land زیبا را به امید احیای دختری جوان به نام Mono جستجو می کند. Wander با کمک اسب مطمئن خود یعنی Argo باید معماها و پلتفرمی ساده را حل کند تا به مکان های استراحت جانواران قدرتمند برسد که کلیدی برای بازگشت Mono را دارند.

این بازی اغلب از نظر مقیاس عظیم است. هر غولی که با آن مواجه می شوید به معمایی تبدیل می شود و در عین حال شما باید بهترین راه برای عبور از آن را برای پیدا کردن نقاط ضعف جستجو کنید. یک بازی واقعا شگفت انگیز که با امتیاز باور نکردنی و پیام عمیق شگفت انگیزی تقویت شده است. جای تعجبی نیست که این بازی دوبار توسط Bluepoint Games بازسازی شده است.

۱۰- بازی Super Mario Kart

بازی رترو
بازی Super Mario Kart

پلتفرم: سوپر نینتندو/SNES

سال انتشار: ۱۹۹۲

در سال ۱۹۹۲ لوله کش همه‌ کاره نینتندو ثابت کرد که به همان اندازه که به راحتی بر روی لاک لاکپشت کوپاس می پرد، در نشستن پشت فرمان ماشین نیز مهارت دارد. این بازی در ابتدا به عنوان یک دنباله دو نفره برای بازی F-Zero برنامه ریزی شده بود، اما مغزهای متفکر کمپانی نینتندو پس از چند ماه درباره آن تجدید نظر کردند و سریعا ماریو و دوستانش را وارد بازی نمودند و بدین ترتیب به افزایش محبوبیت یک ژانر فرعی کاملا جدید به نام –مسابقات کارتینگ- کمک کردند.

بازی Super Mario Kart از طراحی مسابقه‌ای و مسیرهای هوشمندانه بازی F-Zero بهره برده و آن حالت چند نفره مهم و همچنین حالت Battle Mode و Time Trials را اضافه نمود که باعث می شد ما تمام قرارهای مهممان را از دست بدهیم. نینتندو چنان فرمول موفقی ایجاد کرد که از آن زمان تاکنون باقیمانده است.

۹- بازی Halo: Combat Evolved

بازی رترو
بازی Halo: Combat Evolved

پلتفرم: Xbox

سال انتشار: ۲۰۰۱

با اینکه بازی GoldenEye 007 بنیانگذار بازی های تیراندازی اول شخص کنسولی بود، اما کمپانی Bungie بود که این ژانر را به سطح کاملا جدیدی ارتقاء داد و مجموعه ای از مکانیک های عالی را ایجاد نمود که امروزه به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند. کمپانی Bungie قبلا به لطف بازی های Marathon و دنباله اش به نام Durandal که برای سیستم Mac عرضه کرده بود به خوبی با این ژانر آشنا بود، اما انتقال به سیستم مایکروسافت به این کمپانی اجازه داد تا ماهیچه های خلاقیت خود را منعطف کند و در این فرآیند یک تجربه چند نفره و کمپین انفرادی ایجاد نمود که بی همتا بود.

محدود کردن بازیکن به استفاده از دو سلاح ممکن است مانند استفاده از یک عصا به نظر برسد، اما استراتژی بازی Halo را به طور گسترده باز می کند، همچنین هوش مصنوعی چالش برانگیز دشمنان Halo، سرعت رضایت بخش، مناطق باز پویا و نبردهای مبتنی بر وسیله نقلیه آن به ایجاد الگویی کمک کرد که بسیاری از بازی ها آن را دنبال کردند اما تعداد کمی توانستند از آن بهتر شوند.

۸- بازی Street Fighter 2: The World Warrior

بازی رترو
بازی Street Fighter 2: The World Warrior

پلتفرم ها: آرکید/ Arcade

سال انتشار: ۱۹۹۱

بازی اصلی Street Fighter از کمپانی Capcom نتوانست دنیای بازی های آرکید را روشن کند اما دنباله آن موفق شد که همه چیز را به درستی انجام دهد و به چنان موفقیتی دست یافت که ژانر مبارزه تک به تک را برای همیشه تغییر داد. نسخه The World Warriors این بازی شامل جنگجویانی عجیب و غریب، از یک کشتی گیر تنومند روسی گرفته تا یک جانور سبز پوست می شد و دامنه حرکات و سبک های مبارزه ویژه هر شخصیت به اندازه گروه های خونی آن ها متفاوت بود. این بازی آنقدر برای کمپانی Capcom موفقیت آمیز بود که مجبور شد بُردهای آرکید خود را ببلعد، در عین حال نبردهای ترکیبی و حرکات جذاب ویژه این بازی، فرمولی قدرتمند ایجاد کرد که توسعه دهنده های رقیب سعی در کپی کردن آن را داشتند.

۷- بازی Super Mario 64

بازی رترو
بازی Super Mario 64

پلتفرم: N64

سال انتشار: ۱۹۹۶

یکی از شگفت انگیزترین جنبه های اولین سفر سه بُعدی ماریو این بود که چقد خوب توانست همه چیز را بدست آورد. درحالیکه گهگاه با یک دوربین نامناسب مواجه می شدید اما کنترل کاملتان بر روی شخصیت ماریو فوق العاده بود، همچنین هر نقاشی ای که او وارد آن می شد، دنیایی را ارائه می داد که هم خلاقانه و هم متنوع بود. نینتندو می دانست که یک ماجراجویی سنتی ماریو در یک محیط سه بُعدی کار نمی کند و به همین علت زمین های بازی سرگرم کننده و متنوعی را برای ماریو ایجاد نمود تا در آن ها کاوش کند و همچنین این زمین های بازی را با انواع ماموریت های جذاب، از لاک پشت های مسابقه ای گرفته تا پیمایش در مارپیچ های سمی کشنده، پُر کرد.

۶- بازی Tomb Raider

بازی رترو
بازی Tomb Raider

پلتفرم: Sega Saturn، پلی استیشن و کامپیوتر

سال انتشار: ۱۹۹۶

لارا کرافت ممکن است اولین شخصیت زنی نباشد که تا به حال در یک بازی ویدیویی بازی کرده است، اما می توان گفت که او همچنان مهم ترین شخصیت زن بازی های ویدیویی است. با این حال، این فقط دنیای بازی نبود که شیفته نجیب زادگان بود و او به سرعت به یکی از معدود شخصیت های بازی های ویدیویی تبدیل شد که از رسانه هایی که او را تولید کرده بودند، فراتر رفت.

بازی Tomb Raider فقط درباره لارا کرافت نبود (به همان اندازه که او برای بازی مهم بود) توبی گارد بازی ای خلق کرده بود که به خودی خود یک ماجراجویی سخت بود و به شما امکان می داد که مقبره های خطرناک مملو از حیوانات خطرناک را کاوش کنید و حس حیرت انگیزی را ارائه می داد که بسیاری از افراد فکر می کنند تا به حال حسی بهتر از این سری بازی را تجربه نکردند.

۵- بازی Resident Evil 4

بازی رترو
بازی Resident Evil 4

پلتفرم: GameCube

سال انتشار: ۲۰۰۵

چهارمین قسمت شاهکار کمپانی Capcom از سری ترسناک تحسین شده اش، شخصیت لئون اس کندی محبوب طرفداران را بازگرداند و بازی اکشن سوم شخص را دوباره اختراع نمود. در واقع بازی Resident Evil 4 منشا اصلی بازی‌هایی همچون Gears Of War ،Uncharted و عناوین بیشمار دیگری بوده و همچنین محیط اروپایی متمایز این بازی، تمرکز بر رویدادهای Quick Time Events و فقدان وجود زامبی ها نشان می دهد که Capcom آماده است تا فرانچایز محبوبش را در جهتی جدید و جسورانه پیش ببرد. موفقیت این بازی منجر به انتشار نسخه های بی شماری از آن در سال های بعد شده است و هم اکنون نیز این بازی در VR در دسترس است.

۴- بازی Tetris

بازی رترو
بازی Tetris

پلتفرم: کنسول های مختلف

سال انتشار: ۱۹۸۴

معمای ذهنی الکسی پاجیتنوف ممکن است زندگی خود را با یک رایانه روسی آغاز کرده باشد (اگر برایتان سوال پیش آمده است باید بگوییم که کامپیوتر مدل Electronika 60 بوده) اما از آن زمان تاکنون این بازی در همه سیستم ها، از Spectrum گرفته تا نینتندو سوییچ، تحسین شده است. با اینکه Tetris در طول سال ها به اشکال مختلف ظاهر شده است، مفهوم اصلی آن یعنی چیدن تترومینوهای متمایز برای تشکیل خطوطی که ناپدید می شوند، هرگز تغییر نکرده است و این بدان معنا است که هر فرد جوان یا پیری می تواند آن را درک کند و بلافاصله شروع به بازی نماید. رویای پاجیتنوف استفاده از کامپیوتر برای شاد کردن مردم بود و براساس فروش جهانی بازی Tetris (صرفا بیش از ۱۰۰۰۰۰ دانلود پولی در تلفن های همراه) او قطعا به هدفش رسیده است.

۳- بازی DOOM

بازی رترو
بازی DOOM

پلتفرم: کنسول های مختلف

سال انتشار: ۱۹۹۳

روزی روزگاری دیگر ژانر FPS را تیراندازی اول شخص نمی نامیدند- به سادگی از آن به عنوان یک کلون Doom یاد می کردند. تاثیر لرزه ای بازی کمپانی id Software در سرتاسر جهان طنین انداز شد و سبک جدیدی را آغاز نمود و بدین ترتیب ثابت کرد که کامپیوترهای شخصی نیز پلتفرم مناسبی برای بازی هستند.

شاید بازی Wolfenstein 3D زمینه این موضوع را ایجاد کرده باشد اما بازی Doom بود که با ارائه اکشن قوی، طراحی سطوح مناسب و طیف عالی سلاح هایی که هنوزهم پابرجا هستند به طرز چشمگیری آن را اصلاح نمود. این بازی آن چنان نمادین شد که کدنویسان با استعداد تصمیم گرفتند آن را روی همه پلتفرم ها- از یک تست بارداری هک شده گرفته تا دوچرخه ورزشی Peloton – اجرا کنند.

۲- بازی The Legend of Zelda: Ocarina of Time

بازی رترو
بازی The Legend of Zelda: Ocarina of Time

پلتفرم: N64

سال انتشار: ۱۹۹۸

اگر بپذیریم که نسخه A Link To The Past استانداردی برای ماجراجویی های دو بُعدی تعیین کرده است، پس نسخه Ocarina همتای سه بُعدی آن است. این بازی دارای ساختاری عالی بوده و کات سین های هیجان انگیز آن داستان جذابش را به جلو می برد و در عین حال قدرت کنسول سه بُعدی جدید نینتندو را به رخ می کشد. می توان گفت که نقطه قوت بازی Ocarina دنیای واقع گرایانه و پر از شخصیت اش است که حس می کنید درحال زندگی در آن هستید.

تعداد معدودی از افراد ممکن است اولین گام به سرزمین Hyrule Field را فراموش کنند. وعده ماجراجویی بازی تقریبا ملموس بوده و تعداد معدودتری ممکن است داستان قوی Ocarina، مکانیک های رزمی رضایت بخش و مبارزات با رییس به یادماندنی آن را فراموش نمایند. این یک بازی مملو از لحظات عالی است و مانند Super Mario 64 ثابت کرد که بازی های دو بُعدی سنتی می توانند به خوبی به جهان های سه بُعدی هیجان انگیز تبدیل شوند.

۱- بازی Super Mario World

بازی رترو
بازی Super Mario World

پلتفرم: سوپر نینتندو/ SNES

سال انتشار: ۱۹۹۰

آیا یک بازی می تواند بی نقص باشد؟ مطمئن نیستیم، اما یافتن ایراد در چهارمین بازی اصلی از سری بازی های Super Mario واقعا سخت است. بازی ای که جهت راه اندازی کنسول جدید ۱۶ بیتی نینتندو تولید شد، Super Mario الگوی بازی های قبلی این سری را برگزیده و آن را به نقطه اوج رسانده و سطوحی با طراحی دقیق ارائه نمود که سرشار از تخیل و نبوغ بود.

در این نسخه بازیکنان با یوشی آشنا شدند و به ماریو اجازه داد تا با یک شنل جدید تقویت شود و مملو از اسرار پنهانی ای بود که از شما می خواست تا آخرین گوشه و کنارهای بازی را برای کشف آن ها جستجو کنید. این یک شاهکار در طراحی بازی دو بُعدی است و ثابت کرده است که آنقدر خوب است که ما از آن زمان تاکنون هیچ پلتفرمر دو بُعدی بهتری از آن را بازی نکرده ایم.

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − نه =