۳۰ مورد از بهترین کنسول‌ های دنیا

بهترین کنسول های بازی

بهترین کنسول های بازی می‌ توانند شما را به جهان ­های دیگر ببرند و به شما اجازه دهند کل ناوگان فضایی را نابود کنید؛ بازی‌ ها به شما اجازه می‌ دهند راهی برای نجات بشریت و یا راهی برای نابودی آن پیدا کنید و به عنوان یک قهرمان یا شرور بازی کنید. برای بسیاری از ما، بازی‌ ها کمک می‌ کنند که دوران کودکی یا حتی شغل خود را تعریف کنیم. اما کدام کنسول یا سیستم گیمینگ را بیشتر به یاد می‌ آورید؟ کدام سخت‌ افزارهای گیمینگ شایسته این هستند که جایگاه بهترین کنسول‌ های بازی ویدیویی تمام دوران را به خود اختصاص دهند؟

۱- نینتندو سوییچ (Nintendo Switch)

بهترین کنسول های بازی

سازنده: Nintendo

سال: ۲۰۱۷

صادقانه بگوییم، ما هم تعجب می‌ کنیم که لیست با این کنسول جدید شروع می‌ شود. با این حال، سوییچ به زیبایی مفهوم کنسول دستی و خانگی بودن را درک کرده و نمی‌ توان کیفیت بازی‌ هایی مانند The Legend Of Zelda: Breath Of The Wild، Splatoon 2 و Super Mario Odyssey را انکار کرد.

۲- آتاری لینکس (Atari Lynx)

بهترین کنسول های بازی

سازنده: Atari

سال: ۱۹۸۹

اولین کنسول دستی رنگی یک قدرت واقعی را از خود نشان داد. این کنسول ویژگی‌هایی مانند مقیاس ­بندی اسپریت را به رخ کشید که در بسیاری از کنسول‌ های خانگی امکان‌ پذیر نبود. گرچه در بازار شکست خورد، اما Lynx به خاطر مجموعه‌ ای از بازی‌ های اصلی چشمگیر باعث شد این دستگاه، در لیست قرار گیرد.

۳- آمسترد (Amstrad CPC 464)

بهترین کنسول های بازی

سازنده: Amstrad

سال: ۱۹۸۴

علی رغم تمامی ویژگی‌ ها نسبت به Commodore 64 و ZX Spectrum، دستگاه Lord Sugar (به نفع خوانندگان جوان‌ تر، این همان Alan Sugar است، که نسخه بریتانیایی The Apptrentice را ارائه داد) هنوز پشت سر همتایان خود قرار دارد، که همین موضوع نشان می‌ دهد که چرا در انتهای لیست قرار دارد. باتوجه به این، همه یک مورد مستعد پیروزی را دوست دارند، که نشان می دهد چرا این دستگاه در لیست ۳۰ دستگاه برتر قرار دارد.

۴- نینتندو تی ری دی اس (Nintendo 3DS)

بهترین کنسول های بازی

سازنده: Nintendo

سال: ۲۰۱۱

نقطه فروش منحصر به فرد ۳DS، صفحه‌ نمایش استریوسکوپی آن، به قدری غیر ضروری بود که نینتندو می‌ توانست ۳D-free 2DS را بدون دردسر منتشر کند. هرچند این موضوع اهمیت زیادی ندارد- ۳DS با بازی‌ هایی مانند Mario Kart 7 و Animal Crossing: New Leaf توانست بر راه‌ اندازی آهسته غلبه کرده و لیست فوق‌ العاده‌اش به تنهایی باعث شد جایگاهش در این لیست را دریافت کند.

۵- سونی پی اس پی (Sony PSP)

بهترین کنسول های بازی

سازنده: Sony 

سال: ۲۰۰۴

اولین کنسول دستی واقعی از شرکت سونی یک دستگاه شیک و قابل حمل بود و دلیل علاقه طرفداران به آن کاملاً واضح است. اگرچه برنامه انتشار آن گاهی نامناسب بود و فیلم‌ های UMD همیشه محکوم به نابودی هستند، اما این دستگاه نسخه‌ های شگفت‌ انگیز سفارشی را از بازی‌ های موفقی مانند WipEout و God Of War و همچنین بازی‌ های منحصر به فرد اصلی مانند LocoRoco را در خود جای داد.

۶- نئو جئو ای ای اس (Neo-Geo AES)

بهترین کنسول های بازی

سازنده: SNK

سال: ۱۹۹۰

دستگاه لوکس SNK هم به خاطر قیمت و هم به خاطر قدرتش، بسیار افسانه‌ ای است و به دلیل بازی‌ های عالی و بی‌ نقص خود، شامل تعداد زیادی بازی مبارزه‌ ای تک نفره به موقعیت افسانه‌ ای دست یافت. تعداد کمی تلاش می‌ کنند که بازی‌ های Neo-Geo را جمع‌ آوری کنند، اما آن‌ هایی که این کار را می‌ کنند به سرعت طرفدار دستگاه می‌ شوند و همین موضوع، دلیل وجود دستگاه در این لیست را توضیح می‌ دهد.

۷- پی سی انجین (PC Engine)

بهترین کنسول های بازی

سازنده: NEC

سال: ۱۹۸۷

این کنسول کوچک که توسط Hudson Soft طراحی شده است، تغییرات شگفت‌ انگیزی از بازی‌ ها و همچنین اولین افزونه CD-ROM را دارا است. اگر نسخه آمریکایی آن به عنوان Turbografx-16 به موفقیت می‌ رسید، ممکن بود در این لیست قرار بگیرد، اما وارد کنندگان بیشتر تحت تأثیر این دستگاه قرار گرفته و در نهایت این سیستم وارد این لیست شد.

۸- پلی استیشن ۳ (PlayStation 3)

بهترین کنسول های بازی

سازنده: Sony 

سال: ۲۰۰۶

به راحتی می‌ توان فراموش کرد که راه‌ اندازی پلی‌ استیشن ۳ تا چه حد ضعیف بود. مانند این بود که یک خانه بخریم و بفهمیم نیمی از آن هنوز ساخته نشده است. علی رغم اصول و پایه‌ های نامناسبی که کنسول با تکیه بر آن‌ ها ساخته شده بود، سونی همه چیز را به یک سبک چشمگیر تغییر داد و راه را برای موفقیت پلی‌ استیشن ۴ هموار کرد.

۹- پلی استیشن ۴ (PlayStation 4)

بهترین کنسول های بازی

سازنده: Sony

سال: ۲۰۱۳

سونی پس از اینکه با پلی‌ استیشن ۳ پیچیده و چند رسانه‌ ای تسلطش روی بازار را از دست داد، برای اولین بار با یک سیستم قوی بازگشت که امنیت را در رأس همه ویژگی‌ هایش قرار داده بود. بازی‌ هایی مانند Bloodborne، Horizon Zero Dawn و Uncharted 4 باعث شدند کنسول برای بازیکنان لذت‌ بخش شود و هدست واقعیت مجازی نسبتاً مقرون‌ به‌ صرفه آن در حال حاضر جذاب‌ ترین وسیله جانبی گیمینگ به شمار می‌ رود.

۱۰- ایکس باکس (Xbox)

بهترین کنسول های بازی

سازنده: Microsoft 

سال: ۲۰۰۱

کنسول اول مایکروسافت قدرتمند و از پشتوانه مالی باور نکردنی‌ ای برخوردار بود، اما هرگز رهبر بازار نشد. صرف‌ نظر از این موضوع، کنسول به لطف جذابیت بازی‌ ها روی پهنای باند Xbox Live و بازی‌ هایی مانند Halo، Fable، Ninja Gaiden و Project Gotham Racing، طرفدارانی به دست آورد که تا امروز هم آن را قهرمان می‌ پندارند.

۱۱- نینتندو وی (Nintendo Wii)

بهترین کنسول های بازی

سازنده: Nintendo

سال: ۲۰۰۶

به راحتی می‌ توان فراموش کرد که فروش کنسول‌ های خانگی نینتندو قبل از انتشار سیستم Wii یک سیر نزولی داشت. Wii بر اساس یک کنترلر منحصر به‌ فرد و قابل دسترس طراحی شد و با فناوری حرکتی قوی تقویت شد و تجربه گیمینگی را ارائه داد که هیچیک از سیستم‌ ها در آن زمان نتوانستند با آن رقابت کنند و ثابت کرد این شرکت هنوز نیرویی دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

۱۲- مستر سیستم (Master System)

بهترین کنسول های بازی

سازنده: Sega

سال: ۱۹۸۵

در اواخر دهه ۸۰، Sega قطعه خاص خود را از دنیای کنسولی را با بازی‌ های داغ و جذابی مانند Hang-On، Shinobi و Wonder Boy ایجاد کرد. این سیستم ۸ بیتی قدرتمند به خصوص در اروپا و آمریکای جنوبی بسیار محبوب شد و تا دهه نود هم به عنوان جایگزین ارزان‌ تر Mega Drive دوام آورد.

۱۳- نینتندو دی اس (Nintendo DS)

بهترین کنسول های بازی

ممکن است برای نینتندو “مورد سوم” باشد، اما طراحی نو آورانه DS، بازاریابی قوی و بازی‌ های عجیب به این معنی است که دستگاه‌ های دستی مجموع GameCube و Game Boy Advance را بیشتر فروخته‌ اند. این دستگاه بدون هیچ زحمتی، بازاری که از زمان انتشار NES از این کمپانی دور شده بود را تصاحب کرده و راه را برای وسواس گسترده بازی‌ های موبایلی امروزی هموار کرد.

۱۴- آتاری ۲۶۰۰ (Atari 2600)

بهترین کنسول های بازی

سازنده: Atari

سال: ۱۹۷۷

قدیمی‌ ترین دستگاه در این لیست یک پدیده بود که میلیون‌ ها واحد فروش داشت و بیش از یک دهه ماندگار بود. قدرت Atari در صنعت بازی‌ های آرکید باعث شد سیستم با موفقیت‌ های زیادی روبرو شود و این شرکت با مجوز بازی‌ های اضافی از رقبای آرکید خود شامل میلیون‌ ها فروش Space Invaders، یک نو آوری را از خود نشان داد.

۱۵- پی سی (PC)

بهترین کنسول های بازی

سازنده: مختلف

سال: ۱۹۸۱

با وجود فراز و نشیب‌ های کنسول‌ های خانگی در نسل‌ های مختلف، رایانه‌ های شخصی از زمان بازی‌ هایی با دیسک‌ های فلاپی بزرگ تا عصر امروز و توزیع دیجیتالی بازی‌ ها در بازار ثابت مانده‌ اند. برای بسیاری از شما، دورانی که بیشترین نوستالژی را به ذهن می‌ آورد، دوران بازی‌ های DOS است که روی پردازنده‌ های ۴۸۶ اجرا می‌ شدند، اما ما از همه کارهایی که توانستیم با رایانه‌ های شخصی انجام دهیم قدردانی می‌ کنیم. تا زمانی که پیشرفت‌ هایی انجام شد و به پلتفرم‌ های دیجیتالی مانند Steam رسید.

۱۶- گیم بوی ادونس (Game Boy Advance)

بهترین کنسول های بازی

سازنده: Nintendo

سال: ۲۰۰۱

به راحتی می‌ توان فراموش کرد که Game Boy Advance طی چهار سال توسط DS موفق شد، مانند بازی‌ های عالی که در سیستم منتشر می‌ شوند. کنسول دستی ۳۲ بیتی جای مناسبی برای بازی‌ های دو بعدی در یک صنعت بود که گرافیک‌ های سه‌ بعدی و بازی‌ های رتروی زیادی را در خود جای داده بود.

۱۷- سگا سترن (Sega Saturn)

بهترین کنسول های بازی

سازنده: Sega

سال: ۱۹۹۴

غیر طرفداران ممکن است Saturn را به عنوان یک فلاپ به یاد بیاورند، البته یک بازی با تغییرات زیاد Virtua Fighter 2 و Sega Rally، اما طرفداران سرسخت این کنسول چیزی می‌ دانند که مردم دیگر نمی دانند. واردات ژاپنی همان عملکرد واقعی بود. این جذابیت بین‌ المللی تا حد زیادی منجر به حضور قدرتمند Saturn در لیست شد.

۱۸- گیم کوب (Gamecube)

بهترین کنسول های بازی

سازنده: Nintendo

سال: ۲۰۰۱

نینتندو برای کنار زدن سونی و مایکروسافت در بازار با مشکلاتی روبرو بود، اما بازیکنان هم دلیلی برای توجه به این موضوع داشتند. با بازی‌ های عالی Mario and Zelda جدید، همچنین تولد دوباره Metroid اول شخص، بازی‌ های جدیدی چون Pikmin و تلاش‌ های شخص ثالث Resident Evil 4، دیگر هیچ کمبودی برای انجام بازی‌ های کلاسیک وجود نداشت.

۱۹- گیم بوی (Game Boy)

بهترین کنسول های بازی

سازنده: Nintendo

سال: ۱۹۸۹

کنسول خاکستری نینتندو احتمالاً دستگاه دستی مورد علاقه شما است و ما تصور می‌کنیم که طول عمر، عامل اصلی در بسیاری از موارد بوده است. این دستگاه در طول دهه نود به لطف برخی بازی‌ های عالی ثابت و استوار ماند، اما سخت‌ افزار متوسطش باعث شد عملکردش ضعیف‌ تر از دستگاه‌ های دستی رنگی باشد که با آن رقابت می‌ کردند.

۲۰- زد ایکس (ZX Spectrum)

بهترین کنسول های بازی

سازنده: Sinclair Research

سال: ۱۹۸۲

شگفتی ۸ بیتی Sir Clive Sinclair یک موفقیت بزرگ در انگلستان بود و منجر به انقلاب بازی‌ هایی شد که در  تمام کشورها رایج بودند. بسیاری از سازندگان با استعداد، از David Perry و Matthew Smith تا برادران Stamper با این دستگاه ارتباط داشتند، درحالی که شرکت‌ های بزرگی مانند Codemasters و Rare کسب‌ و کار اولیه خود را بر اساس این مایکرو ۸ بیتی ساختند. بنابراین، جای تعجبی نیست که چرا این دستگاه در این لیست قرار دارد.

۲۱- ان ای اس (NES)

بهترین کنسول های بازی

سازنده: Nintendo

سال: ۱۹۸۳

حتی اگر در اروپا عملکرد ضعیفی داشت، اما این مانع پیشرفت کنسول نینتندو برای قرارگیری در لیست سیستم‌ های برتر نشد. ما استدلال می‌ کنیم که قرارگیری آن به دلیل ماهیت ماندگار لیست عالی بازی‌ ها است، این حقیقت که بازی‌ ها در بسیاری از سیستم‌ های مدرن در دسترس هستند و این کنسول پایه و اساس برخی از بزرگ‌ ترین فرانچایزهای نینتندو است، برخی از آن‌ ها هنوز هم با قدرت به کارشان ادامه می‌ دهند. پس با وجود این همه ویژگی، شاید حضور این سیستم در این لیست اصلاً جای تعجبی نداشته باشد.

۲۲- ایکس باکس ۳۶۰ (Xbox 360)

بهترین کنسول های بازی

سازنده: Nintendo

سال: ۲۰۰۵

کنسول دوم نینتندو که در عصر HD عرضه و مسیری را برای کنسول‌ های دیگری که به دنبال آن بودند، Xbox 360 است. محتوای قابل دانلود و بازی‌ های دانلودی یک موضوع عظیم بودند و هیجان شکار دستاورد ها نیز معرفی شد. علی رغم مشکلات گسترده اطمینان و اعتماد به کنسول، Xbox 360 به عنوان جدیدترین کنسول در لیست ده کنسول برتر شناخته شد.

۲۳- کامدور (Commodore 64)

بهترین کنسول های بازی

سازنده: Commodore

سال: ۱۹۸۲

این سیستم ناشی از فلسفه Jack Tramiel در ساخت رایانه “برای عموم، نه برای طبقات خاص” است، Commodore 64 قابلیت‌ های گرافیکی قدرتمند و تراشه صوتی افسانه‌ ای را در یک بسته ارائه کرده است. در نتیجه، برنامه نویسان از این پلتفرم استقبال کرده و بازی‌ های باور نکردنی‌ای را ایجاد کردند که باعث ایجاد این ماشین ۸ بیتی مورد علاقه خوانندگان Retro Gamer شد.

۲۴- نینتندو ۶۴ (Nintendo 64)

بهترین کنسول های بازی

سازنده: Nintendo

سال: ۱۹۹۶

Nintendo 64 آغاز پایان نینتندو را به عنوان بازیکن برتر در گیمینگ اعلام کرد، اما با این حال افسانه بازی‌ های واقعاً استثنائی را پشت سر گذاشت. تأثیر Super Mario 64، Ocarina Of Time و GoldenEye هنوز هم در بازی‌ های امروزی حس می‌ شود، در حالی که کنترلر سفارشی آن روندی را ایجاد کرده که در سیستم‌ های بعدی هم تکرار می‌ شود.

۲۵- آمیگا ۵۰۰ (Amiga 500)

بهترین کنسول های بازی

سازنده: Commodore 

سال: ۱۹۸۷

Amiga 500 وقتی برای اولین بار در سال ۱۹۸۷ منتشر شد، مانند یک جهش کوانتومی برای بازی‌ های ویدیویی بود و می‌ توانیم تصور کنیم که دیدن دموهای Batman یا Shadow Of The Beast بسیاری از دارندگان ۸ بیتی را متقاعد کرد که در نهایت به ارتقاء سیستم Commodore نیاز دارند. این سیستم در لیست رتبه بالایی دارد و این نشان می‌ دهد که هنگامی‌ که اولین بار با آن مواجه شدید متعجب شده‌ اید.

۲۶- پلی استیشن ۲ (PlayStation 2)

بهترین کنسول های بازی

سازنده: Sony

سال: ۲۰۰۰

ظهور پلی‌ استیشن ۲ به عنوان پر فروش‌ ترین کنسولی که تاکنون ساخته شده با فروش بیش از ۱۵۵ میلیون نسخه بدیهی بود. تبلیغات زیاد جای خود را به راه‌ اندازی کند و آهسته دادند، اما سرانجام بازی‌ ها از راه رسیدند و طرفداران را راضی کردند و اطمینان حاصل کردند که سونی برتری خود را در دهه ۹۰ حفظ خواهد کرد.

۲۷- دریم کست (Dreamcast)

بهترین کنسول های بازی

سازنده: Sega

سال: ۱۹۹۸

تعداد کمی از کنسول‌ ها شور و عشقی که طرفداران Dreamcast برای دستگاه خود داشتند را ایجاد کردند. دلایل زیادی هم وجود دارد که نشان می‌ دهد این دستگاه عالی است. اجرای شگفت‌ انگیز بازی‌ ها در زمان کوتاه، تمرکز آرکید که هرگز دوباره دیده نمی‌ شود، جامعه‌ ای پرجنب‌ و جوش جوش و البته وضعیت آن به عنوان یک سخت‌ افزار Sega کار آخر را کرد.

۲۸- پلی استیشن (PlayStation)

بهترین کنسول های بازی

سازنده: Sony

سال: ۱۹۹۴

اولین ورود سونی به بازار کنسول‌ ها یک تغییر دهنده بازی از هر نظر بود. قدرت سه‌ بعدی آن باور نکردنی بود، رقبا را کنار می‌ زد و سازندگان از آن برای ایجاد بازی‌ های طولانی‌ تر و سینمایی‌ تر استفاده می‌ کردند. پلی‌ استیشن همچنین بازی‌ ها را وارد جریان اصلی کرد و اولین کنسولی شد که بیش از ۱۰۰ میلیون واحد از آن فروخته شد.

۲۹- مگا درایو (Mega Drive / Genesis)

بهترین کنسول های بازی

سازنده: Sega

سال: ۱۹۹۸

Mega Drive با همه دستاوردهایش، شاید بهترین کنسولی باشد که سرانجام کنترل نینتندو روی بازار را شکست (حتی اگر برای لحظه‌ هایی کوتاه هم باشد). ممکن است در پشت PC Engine در ژاپن قرار گرفته باشد، اما در غرب به لطف پشتیبانی قوی سازندگان مانند Electronic Arts، یک سری بازی‌ های کشتاری و یک جوجه‌ تیغی آبی به نام سونیک، همه چیز برای کنسول سگا متفاوت کرد.

۳۰- اس ان ای اس (SNES)

بهترین کنسول های بازی

سازنده: Nintendo  

سال: ۱۹۹۰

از نظر سخت‌ افزاری، SNES ثابت کرد که یک نیروگاه قدرتمند است. این دستگاه می‌ تواند رنگ‌ های بیشتری را نسبت به رقبا نشان دهد و همچنین جلوه‌ های ویژه‌ ای مانند شفافیت را ارائه دهد. سخت‌ افزار سفارشی این دستگاه نیز امکان ارائه لایه‌ های گرافیکی با مقیاس بندی و چرخش، روش Mode 7 معروف – احتمالاً مشهور ترین سخت‌ افزار سفارشی تمام دوران- را می‌ دهد.

سخت‌ افزار صوتی این دستگاه نمونه‌ های واقعی را پخش می‌ کند و در نتیجه صدای غنی‌ تر بازی‌ هایی مانند ActRaiser شنیده می‌ شوند که در آن صداهای سمفونیک هم شنیده می‌ شود. پردازنده این دستگاه خیلی قوی نبوده، اما این نقصی است که سازندگان توانستند بر آن غلبه کنند. پد کنترلر نیز یک رونمایی خاص بود- حتی در حال حاضر نیز اکثر کنترلرهای بازی ساختار الماسی مشابه چهار دکمه روبرو و همچنین دکمه‌ های شولدر (shoulder) ارائه می‌ دهند.

در حالی که اکثر سیستم‌ ها از راه‌ اندازی آهسته یا تأخیرها رنج می‌ بردند، هرگز زمان‌ بندی بدی برای مالکان SNES رخ نداد. رقابت شدید در بازار کنسول‌ ها منجر به توسعه آثار کلاسیک زیادی در اوایل دهه نود شد. از بازی‌ های اصلی اول شخص مانند Super Mario Kart و Super Metroid تا بازی‌ های موفق سوم شخص مانند Street Fighter II و Secret Of Mana. حتی زمانی که بقیه جهان به دنبال PlayStation و Saturn بودند، دارندگان SNES از بازی‌ هایی مانند Yoshi’s Island، Earthbound، Kirby Super Star، Terranigma و Street Fighter Alpha 2 لذت می‌ بردند. SNES از بازی‌ های موفق عظیمی مانند Kong Country گرفته تا آثار کلاسیکی مانند Unirally، همیشه بازی‌ های فوق‌ العاده‌ ای را در همه ژانر ها ارائه داد.

اما شاید بیش از هر چیزی، SNES به این دلیل کنسول محبوب خوانندگان بوده که آخرین کنسولی بود که قبل از تغییر بازی‌ ها عرضه شد. SNES زمانی عرضه شد که رقابت در بازار بین شرکت‌ های بازی‌ سازی بود و نه غول‌ های عظیم تکنولوژی. این سیستم زمانی عرضه شد که بازی‌ های آرکید بر جهان گیمینگ حکمرانی می‌ کردند و ویژگی سه‌ بعدی کاملاً جدید بود. نه FMV، نه محتوای قابل دانلود، فقط بازی‌ های عالی هستند سال‌ ها ماندگارند.

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 15 =