بهترین بازی های واقعیت مجازی مناسب کودکان

بهترین بازی واقعیت مجازی مناسب کودکان

در طی یک سال گذشته، واقعیت مجازی بازگشت بزرگی داشته و کودکان این نسل به لطف جریان های اصلی واقعیت مجازی با محصولاتی چون Gear VR سامسونگ، PlayStation VR سونی و دیگر نمایشگرهای غول واقعیت مجازی مانند نمایشگرهایی از HTC و Oculus، شانس بیشتری برای تجربه واقعیت مجازی دارند. نکته جالب درباره پلی استیشن واقعیت مجازی این است که می توانید از آن برای چیزهای دیگری به جز بازی های واقعیت مجازی نیز استفاده کنید. اما اکنون، بیایید نگاهی به بهترین بازی های واقعیت مجازی مناسب کودکان بیاندازیم.

اگر شما کودک ۱۰ ساله ای در اواسط دهه ۱۹۹۰ باشید، احتمالا اولین دسته دستگاه های واقعیت مجازی که وارد بازار شدند را به خاطر دارید. آن دستگاه ها فقط برای افراد فوق ثروتمند یا آن هایی که در دانشگاه ها بودند در دسترس بود. تنها نگاه های اجمالی ما به فناوری واقعیت مجازی در فیلم هایی چون The Lawnmower Man بود. واقعیت غم انگیز واقعیت مجازی در آن دوران، این بود که فناوری برای ایجاد دنیاهای مجازی واقعا فراگیر در دسترس نبود. تنها دسترسی بچه ها به واقعیت مجازی در آن زمان مربوط به Nintendo Virtual Boy بود که فقط به صورت قرمز و مشکی نشان داده شده و باعث سردرد بسیاری از مردم می شد. در آن زمان، واقعیت مجازی در بهترین حالت، هوسی زودگذر بود و اکثر کودکان هرگز آن را تجربه نکردند.

بهترین بازی های واقعیت مجازی مناسب کودکان

۱- بازی Pierhead Arcade

بازی واقعیت مجازی Pierhead Arcade
بازی Pierhead Arcade

نکات مثبت

 • ظاهر و احساس قدیمی عالی
 • انتخاب گسترده ای از بازی ها
 • ارزش پخش عالی

نکات منفی

 • بازی ها بالاخره قدیمی شدند

پلتفرم واقعیت مجازی: HTC Vive و Oculus Rift

توسعه دهندگان: Mechabit Ltd

یکی از موارد اصلی هر تعطیلاتی سفر به یک آرکید قدیمی است. شما بازی با Skee-Ball و آن بازی های مربوط جرثقیل چنگک دار جایزه دار را می شناسید. مطمئنا، همیشه حس کرده اید که تقلب هایی شده تا هیچکس نتواند برنده شود، اما به بازی ادامه دادید زیرا واقعا آن خرس عروسکی که همیشه دور از دسترس بودند را می خواستید.

اگر بتوانید بازی مجازی خصوصی خود را با Skee-Ball ،Whack-a-Mole، ماشین چنگکی و همه دیگر کلاسیک ها داشته باشید چطور؟ خبر خوبی است، شما می توانید Pierhead Arcade را بازی کنید. Pierhead Arcade تمام کلاسیک هایی که صدها سال به انجام آن ها پرداختید را دارد و حتی بلیط های بازخرید جایزه مجازی را به شما می دهد تا بتوانید جایزه خود را در پیشخوان جوایز انتخاب کنید.

۲- بازی Candy Kingdom VR

بازی واقعیت مجازی Candy Kingdom VR
بازی Candy Kingdom VR

نکات مثبت

 • مانند یک بازی کارناوالی است
 • تصاویر سرگرم کننده
 • چالش های کافی برای علاقمند نگه داشتن کودکان

نکات منفی

 • می توانست از تنوع بیشتری استفاده کند

پلتفرم واقعیت مجازی: HTC Vive و Oculus Rift و OSVR

توسعه دهندگان: GameplaystudioVR

بیایید با این مسئله روبرو شویم، اکثر شوترهای واقعیت مجازی برای کودکان مناسب نیستند. برخی بازی های نوع تیراندازی-گالری برای واقعیت مجازی وجود دارد اما اکثر آن ها برای کودکان بسیار ترسناک و شامل کشتن زامبی ها، هیولاها یا مردم هستند. این بازی ها قطعاً برای بچه ها خوب نیستند.

Candy Kingdom VR از شوتر ریلی استفاده کرده و خود را به یک بازی دوستانه و در دسترس برای کودکان تبدیل کرده است. بله، شما در حال تیراندازی به چیزهای مختلف هستید، اما واقعا شبیه یک بازی خشونت آمیز نیست. بیشتر مانند یک سواری عجیب Disney یا بازی کارناوالی بی خطر است.  بازی رنگارنگ، روشن و به طرز شگفت انگیزی چالش برانگیز است. تم دنیای آب نباتی احتمالا مانند سایر شوترهای زامبی معروف منجر به ایجاد کابوس نمی شود.

۳- بازی Tilt Brush

بازی واقعیت مجازی Tilt Brush
بازی Tilt Brush

نکات مثبت

 • تصاویر شگفت انگیز
 • خلاقیت عالی
 • انتخاب عالی از ابزار برای رنگ آمیزی

نکات منفی

 • این دقیقاً یک بازی نیست
 • ممکن است شروع آن برای بچه ها دشوار باشد

پلتفرم واقعیت مجازی: HTC Vive و Oculus Rift

توسعه دهندگان: Google

وقتی که اولین رایانه خود را دریافت کردید و برنامه paint که در سیستم عامل تعبیه شده را باز کردید، به یاد دارید؟ حداقل یک یا دو ساعت را صرف قلموها، رنگ ها، مهرها و ابزارهای ترکیبی کردید. شگفت زده بودید زیرا رسانه کاملاً جدیدی بود که قبلاً هرگز از آن استفاده نکرده بودید.

Tilt Brush همان تجربه کاوش در رسانه کاملاً جدید را گرفته و آن را برای نسل جدیدی از کودکان (همچنین والدین) به ارمغان آورده است. Tilt Brush اساسا یک برنامه نقاشی واقعیت مجازی سه بعدی است که همیشه به شما اجازه نقاشی کردن در فضای سه بعدی را می دهد. شما می توانید چیزهایی بکشید که عمق دارند و می توانید آن ها را بالا و پایین کنید، اطراف آن ها بگردید و آن ها را پاک کرده یا تغییر دهید – هرکاری که تصورش را می کنید.

نیازی نیست از قلموهای قدیمی هم استفاده کنید. می توانید با آتش، دود، لوله های نور نئونی، برق یا هرچیزی که دوست دارید نقاشی کنید. امکانات بسیار زیادی وجود دارد که باعث می شود ساعت ها در Tilt Brush غرق شوید. کنترل ها بصری بوده و در عرض چند دقیقه پس از استفاده به ماهیت دوم خود تبدیل می شوند. زمانی که کنترل ها را بشناسید، همه چیز به یک خلاقیت خام تبدل می شود.

۴- بازی Cloudlands VR Minigolf

بازی واقعیت مجازی Cloudlands VR Minigolf
بازی Cloudlands VR Minigolf

نکات مثبت

 • بازی بسیار راحت
 • زمین های رنگی و روشن
 • سرگرم کننده برای تمام سنین

نکات منفی

 • مانند یک دنیای واقعی مینی گلف، ممکن است خسته کننده شود

پلتفرم واقعیت مجازی: HTC Vive و Oculus Rift و OS VR

توسعه دهندگان: Futuretown

وقتی کودک بودید و با خانواده به تعطیلات می رفتید و در نهایت به یک زمین گلف مینیاتوری می رسیدید را به خاطر دارید؟ آن ها همیشه تم دزدان دریایی یا دایناسوری داشتند، اما شما بچه بودید و آن ها را دوست داشتید، پس عالی است.

Cloudlands VR Minigolf تلاش می کند که تجربه “پت-پت کردن” را گرفته و آن را وارد دنیای واقعیت مجازی کند و این کار را به خوبی انجام داده و تجربه کامل و جامعی را ایجاد کرده است. Cloudlands روشن و رنگارنگ است و استفاده از کنترل ها آسان است. هرچند این بدان معنا نیست که بازی آسان است، اما صادقانه بگوییم، این ناامیدی همان چیزی است که بازی را برای تمام سنین چالش برانگیز و سرگرم کننده می کند.

زمین های ارائه شده در بازی هم سرگرم کننده و هم چالش برانگیز هستند، اما ارزش پخش واقعیت ناشی از “حالت ایجاد زمین” بازی است. بله، درست است، می توانید زمین های مینی گلف خودتان را طراحی و بازی کنید و حتی نیاز نیست حیاط خانه را برای این کار خراب کنید. حتی وقتی ایجاد شاهکار خود را تمام کردید می توانید آن را با کل جهان به اشتراک بگذارید. همچنین می توانید زمین هایی که بقیه ایجاد کرده اند را هم امتحان کنید.

۵- بازی Smashbox Arena

بازی واقعیت مجازی Smashbox Arena
بازی Smashbox Arena

نکات مثبت

 • سرگرم کننده، وحشی و جالب
 • عرصه های متعدد و حالت مختلف بازی
 • این بازی دارای گزینه بازی چندنفره است

نکات منفی

 • ممکن است رقابتی شود
 • برخی مردم ممکن است آن را برای کودکان خشونت آمیز در نظر بگیرند

پلتفرم واقعیت مجازی: HTC Vive و Oculus Rift

توسعه دهندگان: BigBox VR و Inc.

Smashbox Arena بخشی از بازی چند نفره dodgeball و بخشی از شوتر اول شخص است. این بازی قطعاً در بطن خود یک بازی dodgeball است. انواع مختلفی از توپ های بازی، از توپ های نوع موشک خانگی تا توپ هایی که به تخته سنگ های غول پیکری تبدیل می شوند که می توان از آن برای نابودی دشمنان استفاده کرد، وجود دارند. حتی می توانید یک شوتر نوع تفنگ تک تیرانداز را برای شلیک های دقیق و دورتر به دست آورید.

عرصه های متعدد و حالات بازی باعث شده این بازی هر نوع سرگرمی ایجاد کند. اگر محبوبیت بازی حفظ شود، همیشه یک نفر برای بازی کردن در دسترس خواهد بود. اگر هیچ بازیکنی هم در دسترس نباشد، می توانید مسابقات رباتی را در مقابل حریفان هوش مصنوعی انجام دهید. هرچند این بازی اساسا یک شوتر اول شخص چند نفره است، اما باز هم یک dodgeball است، پس هیچ خون ریزی و جراحتی دخیل نیست، که باعث می شود برای کودکان مناسب باشد.

۶- بازی Rec Room

بازی واقعیت مجازی Rec Room
بازی Rec Room

نکات مثبت

 • بازی های زیاد برای اجرا
 • امکان شخصی سازی شخصیت
 • بازی چند نفره

نکات منفی

 • فقط سنین بالای ۱۳ سال
 • بازی چند نفره ممکن است برای همه مناسب نباشد

پلتفرم واقعیت مجازی: HTC Vive و Oculus Rift

توسعه دهندگان: Against Gravity

Rec Room یک زمین بازی اجتماعی واقعیت مجازی است. این بازی به کاربران اجازه می دهد تا به هم بپیوندند و بازی هایی مانند پینت بال، فریزبی گلف، پانتومیم و وسطی را در محیطی اجتماعی بازی کنند. مانند هر چیز اجتماعی دیگری، شما با افراد خود و نه چندان خوب روبرو خواهید شد. به طور کلی، به نظر محیطی امن و سرگرم کننده برای کاوش است.

در Rec Room، شما بازی را در “اتاق خوابگاه” خود شروع می کنید، جایی که آواتار درون بازی و لباس خود را طراحی خواهید کرد. لباس، جنسیت، مدل مو و لوازم جانبی خود را انتخاب می کنید. وقتی به درستی تجهیز شدید، وارد “اتاق رختکن” مشترکی می شوید که باید با کنترل ها کار کنید، با بازیکنان دیگر ملاقات کنید و تصمیم بگیرید که می خواهید چه بازی انجام دهید. می توانید هر زمان که دوست دارید وارد بازی شده یا از آن خارج شوید یا دوباره وارد منطقه رختکن شوید. Rec Room برای تمام سنین سرگرم کننده است، اما سازندگان تصمیم گرفتند اخیراً آن را فقط برای افراد ۱۳ سال و بالاتر در دسترس قرار دهند.

۷- بازی Fantastic Contraption

بازی واقعیت مجازی Fantastic Contraption
بازی Fantastic Contraption

نکات مثبت

 • باعث ایجاد خلاقیت می شود
 • نیازمند حل مسئله و تفکر است
 • آزمایش ماشین ها در واقعیت

نکات منفی

 • ممکن است خسته کننده شود
 • گیم پلی آزمون و خطا باعث می شود ابزارهایی که دوباره می سازید کار نکنند

پلتفرم واقعیت مجازی: HTC Vive و Oculus Rift

توسعه دهندگان: Northway Games و Radial Games Corp

Fantastic Contraption یک بازی مخترعانه است که در آن شما “اختراعات” (ماشین های ساده) را برای عبور از موانع در هر سطح از بازی ایجاد می کنید. شما این ماشین های ساده را از بالن هایی می سازید که از یک گربه می گیرید. وقتی ماشین خود را ساخته و سرهم بندی کردید، آن را تست می کنید تا ببینید آیا عملکرد مورد نظر شما را دارد تا بتواند سطوح را کامل کند یا خیر. اگر شکست خورد، باید تغییراتی ایجاد کرده و مجدداً تلاش کنید. بازی نیازمند آزمون و خطای زیاد است.

Fantastic Contraption یک انفجار است، زیرا به خلاقیت و حل مسئله نیاز دارد. شما بخش های اصلی (محورها، چرخ ها و غیره) را دارید و اینکه چیزی که می سازید کار کند یا خیر به شما بستگی داشته و به شما امکان می دهد وارد سطح بعدی شوید. این بازی یک بازی الهام گرفته از STEM است. تغییر قطعات ماشین مجازی در واقعیت مجازی باعث می شود تصور کنید یک مهندس مکانیک هستید.

۸- بازی The Lab

بازی واقعیت مجازی The Lab
بازی The Lab

نکات مثبت

 • بازی ها متعدد با سبک بازی مختلف
 • دنیای بازی سرگرم کننده با امکانات اضافی کوچک

نکات منفی

 • اساسا فقط نمونه برداری از واقعیت مجازی است

پلتفرم واقعیت مجازی: HTC Vive و Oculus Rift

توسعه دهندگان: Valve

The Lab از Valve Software مجموعه ای از مینی بازی ها و تجارت واقعیت مجازی است که هدف آن ها آشنایی کاربران با دنیای واقعیت مجازی و تحریک اشتیاق آن ها برای تجربه های آینده واقعیت مجازی است. The Lab در دنیای پورتال Valve می گذرد و طنزهای علمی-تجربی-اشتباهی بسیار در آن وجود دارد. در ادامه برخی از مینی بازی های جالب در The Lab ارائه شده است:

Longbow :Longbow اساسا یک مینی بازی دفاع برجی است که در آن باید از قلعه خود در برابر حمله افراد دفاع کنید و به آن ها با تیروکمان شلیک کنید. امواج دشمنان به مرور سخت تر می شوند. وقتی مهاجمان زیادی به درب های قلعه رسیدند و آن را باز کردند، بازی تمام می شود.

Slingshot: در مینی بازی Slingshot، شما سنگ انداز قوی صنعتی را کنترل می کنید و از آن برای شلیک کردن “هسته های کالیبراسیون” (که تقریبا مانند توپ های بولینگ هستند) به جعبه هایی در انبارهای بزرگ استفاده می کنید. هدف شما این است که تا حد ممکن آسیب وارد کنید. “هسته ها” شما را به سخره گرفته و وقتی آن ها را از سنگ انداز پرتاب می کنید، شما را التماس خواهند کرد.

چندین مینی بازی و تجربه دیگر در The Lab وجود دارد، اما دو مورد عالی مذکور برای کودکان بهتر و سرگرم کننده تر به نظر می رسند.

۹- بازی VR The Diner Duo

بازی واقعیت مجازی VR The Diner Duo
بازی VR The Diner Duo

نکات مثبت

 • گیم پلی مشترک
 • استرس و چالش به روشی سرگرم کننده
 • ایجاد یک بازی پارتی عالی

نکات منفی

 • واقعا تا حدودی استرس زا است
 • بازیکنان ممکن است درباره اینکه “چه کسی خراب کاری کرده” بحث کنند

پلتفرم واقعیت مجازی: HTC Vive و Oculus Rift

توسعه دهندگان: Whirlybird Games

VR The Diner Duo یک عنوان منحصر به فرد است که امکان مشارکت دو بازیکن را فراهم می کند. پس احتمالا از خود می پرسید، چطور می توان یک بازی را دو نفر با یک هدست واقعیت مجازی انجام دهند؟ در VR The Diner Duo، یک بازیکن به عنوان آشپزی با سفارشات کوتاه با هدست واقعیت مجازی بازی کرده و بازیکن دیگر باید روبروی رایانه نشسته و درحالیکه از صفحه کلید و ماوس برای کنترل پیشخدمت استفاده می کند، بر بازی نظارت داشته باشد.

بازیکن پشت رایانه سفارش ها را می گیرد، آن ها را به آشپز منتقل می کند، نوشیدنی آماده کرده و غذا را برداشته و برای مهمان ها سرو می کند. آشپز در واقعیت مجازی آشپزی کرده و غذا را آماده می کند، آن ها را روی پیشخوان قرار می دهد تا پیشخدمت آن ها را برای مشتریان ببرد. هر دو شغل پس از سطح ۱۰ به شدت گیج کننده می شوند. با اضافه شدن آیتم های پیچیده منو و افزایش تعداد غذاخوری ها، دشواری بازی افزایش پیدا می کند.

اگر سفارش شخصی طول بکشد، او عصبانی شده و پول غذا را کم تر پرداخت می کند و این امر موجب کسب امتیاز کمتر می شود. اگر مشتری خیلی عصبی شود، آنجا را ترک می کند. اگر سه مشتری در طول یک سطح بدون سرو غذا در زمان مورد نظر آنجا را ترک کنند، بازی تمام شده و باید آن را از ابتدا آغاز کنید.

راستش را بخواهید، این بازی یکی از سرگرم کننده ترین و استرس زاترین بازی های واقعیت مجازی کودکان است که تاکنون بازی کرده ایم. پس از گذشت ۳۰ دقیقه از بازی واقعا حس می کنید در یک شغل پر هیجان هستید، اما به نظر می رسد کودکان این بازی را دوست دارند و حالت مشارکتی باعث می شود این بازی بسیار عالی باشد.

۱۰- بازی Job Simulator

بازی واقعیت مجازی Job Simulator
بازی Job Simulator

نکات مثبت

 • بازی طنز با حس راحتی
 • تظاهر به بزرگسال بودن برای کودکان سرگرم کننده است

نکات منفی

 • ممکن است برای برخی خسته کننده شود

پلتفرم واقعیت مجازی: HTC Vive و Oculus Rift و PlayStation VR

توسعه دهندگان: Owlchemy Labs

یکی از اولین تجربیات واقعیت مجازی عالی که در بازار در دسترس قرار گرفت، Job Simulator از Owlchemy Labs بود. سال بازی ۲۰۵۰ است، ربات ها تمام کارهای انسان را بر عهده دارند. این بازی تجربه نوستالژیکی را فراهم می کند و به انسان اجازه می دهد ببیند کار کردن برای گذراندن زندگی چگونه بوده است.

بازی به شما اجازه می دهد یکی از چهار شغل مختلف را انتخاب کنید. می توانید کارمند فروشگاه، کارمند اداره، مکانیک یا سرآشپز باشید. یک ربات ارشد شبیه سازی شغل هر شغل را به شما توضیح داده و وظایف را بازگو می کند. این بازی پر از طنزهای خشک و شرایط عجیب است که صرف نظر از اینکه در چه سنی هستید، خنده دار خواهد بود. هم بزرگسالان و هم کودکان از این بازی لذت خواهند برد. چرا برای بچه ها سرگرم کننده است: بچه ها دوست دارند وانمود کنند بزرگ هستند. این بازی سعی کرده “شغل بزرگسالان” را سرگرم کننده کرده و بچه ها نگران خراب کردن چیزی نیستند. این بازی کاملاً خنده دار است.

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × سه =