نقد BioShock: The Collection و عدم توانایی استریم کردن در بازی

BioShock: The Collection

با توجه به اینکه مدت کمی از تولید و توزیع بازی BioShock: The Collection می گذرد، کاربران و بازیکنان متوجه شده اند که در این بازی، قابلیت استریم کردن از آن ها سلب شده است.

BioShock: The Collection
BioShock: The Collection

اخیرا خبر عدم توانایی استریم کردن در بازی BioShock: The Collection در رسانه ها، تپش زیادی را ایجاد کرده است. این روزها، تقریبا همه ی بازی ها این قابلیت را برای انواع کنسول ها در نظرمی گیرند و این امکان را برای همه ی بازیکنان ایجاد می کنند و به ندرت مواردی مثل این بازی مشاهده می شود که این قابلیت را در بازی حذف کرده باشند.

در حال حاضر هم استودیوی “۲کی گیمز” که مسئولیت تولید و انتشار این بازی را برعهده داشته است، این قابلیت را از این بازی حذف کرده است و در تا الان هیچ توضیحی در مورد این عمل در اختیار کاربران و رسانه قرار نداده است و فقط در جریان یک مصاحبه که انجام داده است، بیانیه ای را منتشر کرده است و در آن اعلام داشته است که بر روی این بازی، قابلیت استریم کردن ممنوع شده و از آن در این محصول استفاده نشده است.

در حال حاضر سایت هایی از جمله “گیم اسپات” در حال فعالیت برای جویا شدن علت این کار از جانب کمپانی “توکی گیمز” می باشد و قصد دارد که از این استودیو بپرسد که دلیل ممنوعیت استفاده از قابلیت استریم کردن در بازی BioShock: The Collection بر روی کنسول های PlayStation 4 و Xbox One که به تازگی منتشر شده است، چیست.

با توجه به این خبر و اینکه در هر صورت قابلیت استریم از این بازی سلب شده است، استریم کنندگان این بازی باید از طریق روش های دیگری برای استریم کردن اقدام کنند. بخاطر اینکه با توجه به شرایط پیش آمده، دیگر نمی توانند از طریق کنسول خود این بازی را استریم کنند و عملا برای آن ها، غیرقابل استفاده می باشد.

علاوه بر این خبر که شاید کمی ناخوشایند بود، خبر دیگری در مورد این بازی و سازنده ی مجموعه بازی BioShock وجود دارد.

آقای “کن لوین” که در صنعت بازی و بازی سازی همیشه موفق و خلاق عمل کرده است، صحبت هایی را مبنی بر اینکه تصمیم دارد که این این مجموعه را بار دیگر ادامه ندهد و آن را متوقف کند، بیان کرده است و در این باره افزوده است که روند ساخت این بازی برای من بسیار سخت و تاثیر گذار بود.

در طول دوران سه ساله ای که از سال ۲۰۱۰ تا سال ۲۰۱۳ که پس از معرفی این بازی، مشغول به ساخت این بازی بودیم، سختی ها زیادی را از سر باز کردیم که در این روند، تاثیرات منفی زیادی در سلامتی و روحیه ی من ایجاد کرده است که دیگر قابل جبران نیست. در سه سال گذشته گویی بیش از ۱۰ سال پیرتر شده ام و این موضوع من را آزار می دهد. علاوه بر این مسائل، برای من بسیار سخت بود که از یک استودیویی که در آن نهایتا ۳۰ و یا ۴۰ نفر در آن مشغول به فعالیت هستند و همگی آن ها را به طور کامل می شناسی، به استودیویی منتقل شوی که عوامل آن بیش از ۱۵۰ نفر باشند و هنگامی که از استودیو عبور می کنی، اکثر افراد در چشم تو کاملا غریبه و ناشناس باشند. در نهایت با توجه به همه ی این تفاسیر، پروژه ی ساخت این اثر برای من بسیار سخت گذشت و تاثیرات زیادی را در زندگی شخصی من، روح و روانم و حتی بر روی سلامتی من گذاشت که بسیار دردناک و برای من غیرقابل تحمل بود.

در نتیجه بر خلاف تصوراتی که در ذهن بسیاری از کاربران وجود دارد، من پس از عرضه ی نسخه ی “اینفینیت” از این بازی، دیگر به سراغ تولید نسخه ی دیگری از این بازی نخواهم رفت و با توجه به تاثیرات مخربی که روی من می گذارد، قطعا به شکست می انجامد. در نتیجه تصمیم گرفتم دیگر این کار را انجام ندهم و در عوض مشغول به نویسندگی بازی ها و فعالیت هایی از این قبیل ادامه دهم که با روحیات من سازگار تر است.

نقد و بررسی بازی BioShock: The Collection

می توان به جرأت گفت که بازی بایوشاک جزو ماندرگارترین محصولات در صنعت گیم بوده که توسط “کن لوین” تولید شده است. ایشان در این بازی توانسته به راحتی تمام نیازاتی که یک بازیکن از یک بازی می خواهد را در اختیارش قرار دهد و با توجه به کیفیت، گیم پلی، داستان و شخصیت پردازی منحصر به فردی که در این بازی بوجود آمده است، بتواند جایگاه ویژه ای در میان بازی های هم رده ی خود ایجاد کند و اعتبار زیادی برای خود به ارمغان بیاورد.

نسخه ی ریمستر شده ی این بازی که دوباره تولید و عرضه شده است، با توجه به طرفداران بسیار زیادی که در اختیار داشت، توانست بازهم تمام هواداران خود را به وجد بیاورد و این دقیقا همان چیزی است که در موردش صحبت می کنیم و این بازی با گذشت یک دهه از معرفی و عرضه ی آن، باز هم برای کاربرانش بسیار محبوب باشد.

اما با توجه به اینکه گفته شد این بازی مجموعه ی بسیار گرانبهایی در صنعت گیم به شمار می رود اما متاسفانه نتوانسته از این اعتبار برای نسخه ی ریمستر خود به طور کامل استفاده کند.

با توجه به اینکه انواع بازی هایی که نسخه ریمستر شده اش، بارها در این نسل تولید شده اند، اما بارها شاهد بودیم که نسخه ی ریمستر شده، به طور کامل به باز سازی بازی پرداخته است و تغییرات بنیادی در آن صورت گرفته است.

در این نسخه از بازی که به صورت کالکشنی از تمامی نسخه های این بازی در یک مجموعه می باشد، خواهیم دید که با توجه به اینکه گرافیک و کیفیت این بازی در نسخه ی اول این بازی بسیار بالا برده شده است، اما با توجه به حال و هوای قدیمی این بازی که بیش از ۹ سال پیش عرضه شده است، همچنان طراحی ساده و بافت قدیمی آن در این بازی وجود دارد.

BioShock: The Collection
BioShock: The Collection

تغییراتی که سازندگان این بازی در این نسخه به وجود آورده و تغییراتی که ایجاد کرده اند به این صورت می باشد که با ترفندهای نورپردازی که استفاده کرده اند، توانسته اند کمی این بازی را بهبود ببخشند و به عبارت دیگر بروزرسانی کنند اما در این بازی شاهد جلوه های ویژه ی خاص و همچنین صحنه های گرافیکی متفاوتی نخواهیم بود.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − 15 =