بخش بتل رویال Black Ops 4 تحت عنوان Blackout به بازی اضافه می شود

Blackout

زمانی که نسخه های دسترسی اولیه بازی منتشر شدند، بسیاری از طرفداران سری کال آف دیوتی انتقاد زیادی به استودیوی Treyarch وارد کردند. نبودِ بخش کمپین تک نفره باعث ناامیدی بسیاری از طرفداران شده بود، اما در مقابل بخش بتل رویال بازی، یعنی حالت Blackout توانست با استقبال و تحسین بسیاری از منتقدین و گیمرها روبرو شود.

Blackout
Blackout

بخش بتل رویال Black Ops 4 تحت عنوان Blackout به بازی اضافه می شود

با آن که بیش از یک سال از انتشار بازی Call of Duty: Black Ops 4 می گذرد، اکنون خبرهای جدیدی از روند ساخت آن در اختیار مخاطبین قرار گرفته است که نشان از وجود تغییرات در برنامه ساخت این بازی دارد. همان طور که میدانید این نسخه از بازی کال آف دیوتی، تنها نسخه ای از این فرانچایز است که با حالت Battle Royale تحت عنوان Blackout منتشر شده است و فاقد روایت داستانی تک نفره می باشد. اما ظاهراً در ابتدای ساخت، قرار بوده است که یک بخش داستانی نیز در بازی وجود داشته باشد که امکان مبارزات انفرادی آنلاین طبق سناریوی ۲v2 را برای بازیکنان فراهم کند که به دلایلی این قسمت از بازی حذف شده است. در نهایت همان طور که می دانید این بازی در سه بخش چندنفره، زامبی ها و Battle Royale منتشر شده است که البته با آن که انتقادهایی نیز به آن وارد بود، اما توانست با استقبال چشمگیری از جانب بازیکنان روبرو شود.

مدت ها پیش، زمانی که از Dan Bunting، مدیر اجرایی استودیوی Treyarch در خصوص عدم وجود کمپین تک نفره در بازی سؤال شد، وی اعلام کرد که:

“هیچ گاه قرار نبوده است که کمپین تک نفره در این بازی وجود داشته باشد، چرا که ما قصد داشته ایم که در این بازی، تجربیات جدیدی را رقم زده و کاری کنیم که بازیکنان بیشتر از گذشته به بازی های چندنفره توجه نشان دهند. در واقع مسئله این است که طبق بازخوردهایی که ما از بازیکنان مختلف داشته ایم، آن ها زمان کمی را صرف بخش های تک نفره بازی می کنند و مأموریت های خود را به صورت ناتمام رها می کنند. این مسئله باعث توجه بیشتر ما به بخش چندنفره بازی شد. “

 اما همان طور که گفتیم علیرغم اظهارات مدیر اجرایی Treyarch، خبرهای جدید نشان می دهد که در واقع کمپین تک نفره به دلیل کمبود زمان و وجود مشکلات فنی، از برنامه ساخت این بازی خط خورده است.

در ادامه به بررسی مهم ترین نکاتی که پیرامون این نسخه از بازی کال آف دیوتی وجود دارد می پردازیم.

این بازی توسط استودیوی Treyarch توسعه یافته و کمپانی Activision آن را منتشر کرده است. همان طور که اشاره کردیم در این نسخه از کال آف دیوتی دیگر با کمپین تک نفره بازی مواجه نیستیم. البته همان طور که در زمان انتشار نسخه اصلی بازی نیز انتظارش می رفت، این مسئله لطمه چندانی به بازی وارد نکرد. چرا که بیشتر گیمرها در هر صورت همه کمپین های تک نفره را به پایان نمی رساندند. این بازی در سال ۲۰۱۸ برای پلتفرم های پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان و ویندوز انتشار پیدا کرد. نسخه قبلی این بازی Black Ops 3 نام داشت که در واقع چهاردهمین نسخه از سری کال آف دیوتی محسوب می شد.

مأموریت های موجود در بازی، به نسخه قبلی آن شباهت های زیادی دارند که البته به دلیل وجود المان های مشترک بین این دو بازی است. این نسخه از بازی برای اولین بار است که دیگر آپشنی به نام بازیابی سلامت خودکار را ندارد و به جای آن سیستم جدیدی برای به دست آوردن سلامتی در طول بازی پیشنهاد می شود. بازی در زمان انتشار دارای سه نقشه متفاوت بود که البته نقشه های جدیدتری نیز بعد از انتشار به بازی اضافه شدند که بازیکنان می توانستند آن ها را به صورت آنلاین در پکیج های جداگانه ای خریداری کنند.

Blackout
Blackout

از این ها گذشته، بازی Black Ops 4 یک بازی شوتر بسیار سرگرم کننده است که می توان گفت از زمان Black Ops 3 تاکنون، نظیر آن را ندیده ایم. این نسخه از بازی با تغییراتی غیرمنتظره در مقایسه با سایر قسمت های کال آف دیوتی به بازار وارد شد. قطعاً هدف سازندگان بازی از ایجاد این تغییرات این بوده است که سلیقه کنونی گیمرها را هدف قرار بدهند و البته در این زمینه هم بسیار موفق عمل کردند. شاید جالب باشد که بدانید این بازی علیرغم وجود نظرات مثبت و منفی بسیار، پرفروش ترین بازی Activision در فروشگاه های آنلاین بوده است. در مقابل اما فروش نسخه فیزیکی بازی چندان موفق نبوده است.

اما در مورد روند توسعه این بازی باید گفت که توسعه آن بلافاصله بعد از انتشار نسخه قبلی آغاز شد که البته Treyarch در ابتدا تصمیم گرفت که تمرکز خود را بر بخش چندنفره بازی قرار دهد. چند ماه پیش از انتشار بازی، دو نسخه بتا برای بخش چندنفره و مدتی بعد یک نسخه بتا برای بخش بتل رویال بازی منتشر شد. زمانی که نسخه های دسترسی اولیه بازی منتشر شدند، بسیاری از طرفداران سری کال آف دیوتی انتقاد زیادی به استودیوی Treyarch وارد کردند. نبودِ بخش کمپین تک نفره باعث ناامیدی بسیاری از طرفداران شده بود، اما در مقابل بخش بتل رویال بازی، یعنی حالت Blackout توانست با استقبال و تحسین بسیاری از منتقدین و گیمرها روبرو شود.

بخش چندنفره بازی شامل ده شخصیت متخصص است که هر کدام ویژگی های منحصر به فردی دارند که ویژگی های مختلف آن ها می تواند در طول بازی با یکدیگر ترکیب شده و قدرت مبارزاتی تیم را افزایش دهد. اما مسئله این است که در شروع بازی، هر تیم می تواند تنها از وجود یک متخصص بهره مند شود. با پیشروی بیشتر در بازی و کسب امتیاز بیشتر، می توان از وجود سایر متخصصین نیز بهره مند شد. در این بخش نیز شخصی سازی های بسیار پیشرفته ای در اختیار بازیکنان قرار دارد که امکان سفارشی کردن انواع سلاح ها را به طور مؤثری فراهم می کند. اگر از سطح دوم بازی نیز فراتر بروید، شخصی سازی های بیشتری نیز در اختیار شما خواهد بود که این اجازه را به شما می دهد که سلاح های خود را تا حد زیادی ارتقا بدهید. خبر خوب این است که بر خلاف بیشتر بازی های این سبک، این شخصی سازی ها، به شکلی مؤثر در نحوه عملکرد سلاح ها و روند بازی تأثیرگذار خواهند بود.

زامبی ها نیز بخش مهمی از بازی به غیر از بخش Blackout هستند که در آن می توانید طیف گسترده ای از شخصی سازی های مختلف را داشته باشید. علاوه بر تعیین سطح دشواری بازی، می توانید نحوه عملکرد زامبی ها را نیز تغییر دهید. به عنوان مثال می توانید برای بیشتر شدن هیجان بازی، سرعت حرکت زامبی ها را افزایش دهید. وجود زامبی های مختلف در گوشه و کنار نقشه، تقریباً امکان مبارزات وسیع و گشت وگذار در نقاط مختلف را از شما سلب می کند. این مسئله در طول بازی کمی ناامیدکننده به نظر می رسد به خصوص از این جهت که امکان پیاده سازی استراتژی های مختلف را از بازیکن می گیرد.

به عنوان مثال در قسمت هایی از بازی می توانید سلاح های مختلفی مانند اسلحه تک تیرانداز به دست بیاورید که ممکن است تا مدت طولانی موفق به استفاده از آن نشوید، چرا که هجوم زامبی ها از هر جهت کاملاً دست و پای شما را می بندد به طوری که قادر به استفاده از سلاح زیبای تک تیرانداز خود نخواهید بود! برای حل این مشکل می توانید در ابتدای بازی ویژگی های زامبی ها را تغییر داده و بازی را در سطح متوسط یا ساده قرار دهید. در این بخش بیش از صد ویژگی مختلف وجود دارد که با تغییر آن ها می توانید تغییرات زیادی در بخش زامبی ها ایجاد کنید. شما می توانید با تغییر ویژگی های مختلف، یک بازی جدید را ایجاد کنید که با تجربه های قبلی شما متفاوت باشد. در واقع احتمال تکراری شدن این بخش تقریباً به هیچ عنوان وجود نخواهد داشت.

بخش سوم بازی نیز به نام Blackout با حالت بتل رویال ساخته شده است. همان طور که می دانید این روزها سبک Battle Royale بین بازیکنان مختلف محبوبیت زیادی پیدا کرده است. قطعاً این سبک از بازی را با نامهای بزرگی همچون PUBG می شناسیم که طلایه دار بازی های Battle Royale محسوب می شود. شباهت هایی نیز البته بین بخش بتل رویال بازی Black Ops 4 و PUBG دیده می شود که از آن جمله می توان به تیراندازی های سریع و کوتاه در اطراف پناهگاه های کوچک اشاره کرد.

 با آن که در این بخش همچنان با سبک مبارزات سنتی کال آف دیوتی مواجه هستیم، اما نقشه ای که برای این بخش طراحی شده است، وسیع ترین نقشه ای است که تاکنون در بازی های این فرانچایز شاهد بوده ایم. انواع مختلف وسایل نقلیه زمینی و هوایی نیز در اختیار بازیکنان قرار دارد. در این بخش از بازی، تا سقف ۱۰۰ بازیکن می توانند به صورت هم زمان حضور داشته باشند. بازیکنان می توانند به صورت تک نفره و یا در تیم های جداگانه به صورت گروهی با یکدیگر به رقابت بپردازند. تعداد تیم ها در این بخش می تواند دو و یا چهار عدد باشد. فرد و یا تیمی که بتواند تا نابودی تمام رقیبان دوام بیاورد، برنده بازی خواهد بود. در این بخش از بازی، انواع مختلف تجهیزات مانند سلاح ها، مهمات، زره ها و لوازم پزشکی در اختیار بازیکنان قرار دارد. زامبی ها نیز در مکان های مشخصی از نقشه حضور دارند که از بین بردن آن ها می تواند یکی از مأموریت های جانبی بازی باشد. اما احتمالاً تنها نقطه ضعف بازی در این باشد که وجود زامبی ها در حالت بتل رویال بازی، چندان جذاب به نظر نمی رسد. همان طور که میدانید، بازیکنان باید در حالت بتل رویال بتوانند ابتکار عمل و قدرت تفکر خود را در کمترین زمان به کار بسته و تاکتیک های مختلف مبارزاتی را در بازی پیاده سازی کنند، اما در بخش هایی از نقشه که با زامبی های مختلف روبرو می شویم، سرعت بازی تا حد زیادی کاهش پیدا کرده و بازیکن را از استراتژی های خود دور می کند.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × سه =