معرفی و توضیح بازی Bulb Boy و بررسی این بازی استراتژیک و جذاب

Bulb Boy

بازی Bulb Boy با وجود روایت ساده خود اما می تواند تا حدودی حس همزاد پنداری در مخاطب را ایجاد کند و مخاطب را با خود همراه سازد.

Bulb Boy
Bulb Boy

سبک ماجراجویی را می توان جز سبک های مورد علاقه گیمر ها دانست و برای آن دلایل بسیار زیادی را شمرد، حس فطری انسان به کشف ناشناخته ها و علاقه انسان برای قدم گذاشتن در ناشناخته ها مهم ترین دلیلی است که باعث شده است انسان به صورت فطری ماجراجو باشد و علاقه به جستجو در وجود انسان به شکلی پیش فرض قرار داشته باشد.

اما سبک های ماجراجویی در صنعت بازی های ویدیویی به چندین زیر سبک تقسیم بندی می شود که در حال حاضر تنها قصد داریم نگاهی کوتاه به سبک Point And Click یا همان اشاره کن و کلیک کن بیاندازیم.

در سبک Point And Click گیمر کاراکتر خود را با استفاده از کلیک بر روی جاهای مختلف تصویر به انجام کار هایی وا می دارد، به طور مثال با کلیک بر روی بخش هایی از تصویر که جزئی از مکان آن تصویر هستند کاراکتر به آن نقاط حرکت می کند و به این طریق حرکت کاراکتر شکل می گیرد یا با استفاده از کلیک بر روی هر آیتم موجود در بازی در سبک Point And Click کاراکتر شما شروع به تعامل با اشیا می کند که این تعامل می تواند از گرفتن آن اشیا باشد تا انجام دادن کاری با آن اشیا.

نکته دیگر در سبک Point And Click مسئله استفاده از آیتم های جمع آوری شده که گیمر باید با جمع کردن آیتم در بخش های مختلف بازی در زمان لازم با انتخاب آن آیتم از لیست آیتم های خود و تعامل با اشیا دیگر به صورتی ترکیبی کاری را انجام بدهد که باعث انجام روند بازی و جلو رفتن آن شود.

یک قانون نانوشته موجود در سبک Point And Click که هر لحظه در حال کم شدن در این زیر سبک است استفاده از درخت گفتگو است که شاید در وفور در عناوین اولیه عرضه شده در این سبک شاهد استفاده از آن بودیم اما در حال حاضر هر لحظه استفاده از درخت گفتگو در بازی های زیر سبک Point And Click در حال کاهش است.

بازی های Point And Click شما را بعد از مدتی وادار می کند که روی هر چیزی که در تصویر می بینید کلیک کنید، شاید رفتار تان غیر منطقی باشد اما ممکن است همین جستجو ساده باعث حل معمای مرحله شود و باعث پیشرفت شما در بازی شود.

توضیح بازی Bulb Boy

یکی از بازی های عرضه شده در سبک Point And Click بازی با نام Bulb Boy است، بازی که تولید و توسعه و انتشار آن همه توسط استودیو Bulbware انجام گرفته است که یک استودیو مستقل است، در نتیجه باید بازی Bulb Boy را یک اثر مستقل در نظر بگیریم

بازی Bulb Boy در سال ۲۰۱۵ برای کامپیوتر های شخصی در دسترس قرار گرفت و در روز ۲۹ ماه اکتبر گیمر های کشور های آمریکا شمالی توانستند به بازی Bulb Boy برای دو سیستم عامل کامپیوتر های شخصی خود یعنی ویندوز و مک او اس دسترسی داشته باشند.

داستان بازی روایت پسری است که سر او شبیه به لامپ است و از روی آن نور سبز رنگی تولید می شود که محیط اطراف را روشن می کند به همین خاطر اسم بازی Bulb Boy یا پسر لامپی است، در بازی Bulb Boy خانواده شما و خود شما توسط موجودات بد و وحشتناک دزدیده شده اید و شما باید خود و خانواده خود را از شر این موجودات شرور نجات دهید.

با در نقاط مختلف با استفاده از یادآوری خاطرات و فلش بک شما را به قبل می برد تا اتفاقات پیش از شروع ماجرا را ببینید و با ماجرای بازی Bulb Boy به خوبی آشنا شوید.

در بخش گیم پلی اما باید بازی Bulb Boy را یک اثر کالت نامید، اثری که هم ممکن است مورد علاقه خیلی ها باشد و هم ممکن است مورد تنفر خیلی ها باشد، دلیل آن هم چیزی است که در گیم پلی بازی Bulb Boy گنجانده شده است، بازی با وجود این که در سبک اشاره و کلیک است و سعی دارد شما را به چالش بکشد اما با قرار دادن المان راهنمایی باعث شده که بازی دیگر حالت چالشی نداشته باشد و مخاطبی که بازی های سخت تری نظیر Machinarium را تجربه کرده باشند با این بازی نتوانند ارتباط خوبی برقرار کنند.

در گیم پلی بازی Bulb Boy شما هر زمان که نیاز به کمک برای حل معما داشته باشید می توانید با انتخاب علامت سوال در داخل بازی کاراکتر Bulb Boy را به خواب برده و در خواب راهنمایی در مورد پازل پیش رو به شما داده می شود که البته این راهنمایی خود در حد جواب صریح و روشن است.

همین مسئله را می توان هم نقطه قوت بازی Bulb Boy در نظر گرفت و هم نقطه ضعف که من دومی را بیشتر قبول دارم و بازی Bulb Boy با این مکانیزم خواب چالش بازی خود را به حداقل ترین شکل ممکن رسانده است.

یکی از ویژگی گیم پلی بازی Bulb Boy ارتقا و قدرتمند تر شدن شخصیت بازی است و در طول تجربه نسبتا کوتاه بازی Bulb Boy کاراکتر شما به مراتب شروع به قدرتمند تر شدن می کند و توانایی های تازه ای را بدست می آورد.

یکی از جذابیت های بازی Bulb Boy استفاده از لامپ بالای سر کاراکتر در معما های مختلف است که باعث می شود همواره یک آیتم لامپ را همراه خود در نظر بگیرید و هر زمان که احساس کردید هیچ آیتمی برای شما وجود ندارد که بتوانید با آن معمای بازی را حل کنید می توانید با استفاده از لامپ بالای سر شخصیت Bulb Boy شانس خود را امتحان کنید.

در بخش گرافیک اما بازی Bulb Boy با گرافیکی کارتونی اما در عین حال ترسناک که تمامی آن با تم سبز پوشیده شده است شما را در گیر خود می کند و هر لحظه می بینید که بیش تراز پیش در اتمسفر بازی غرق شده اید و باید این موضوع را قبول کرد که بدون هیچ شک و تردیدی بازی Bulb Boy اتمسفر گیرا و جذابی را دارد.

انیمیشن های بازی به فوق العاده ترین شکل ممکن طراحی شده اند تا گیمر ها با موارد و محتوا هایی که درون بازی می بینند بتوانند به خوبی ارتباط برقرار کنند

در بخش صداگذاری نیز بازی Bulb Boy توانسته به خوبی عمل کند و با این که موسیقی متن بازی را نمی توان شاهکار دانست اما با این حال موسیقی با اتمسفر بازی ارتباط بسیار تنگاتنگ و نزدیک و جذابی دارد.

رده سنی بازی با توجه محتوای درون بازی برای افراد بالای ۱۲ سال درجه بندی شده است و باید بازی Bulb Boy را یک تجربه نسبتا موفق و خوب از بازی در سبک Point And Click دانست.

نسخه کامپیوتر های شخصی بازی Bulb Boy توانست بعد از عرضه در سایت متاکریتیک به میانگین امتیاز بسیار خوب ۸۴ از ۱۰۰ دست پیدا کند که برای یک بازی مستقل میانگین نسبتا بالایی به حساب می آید.

حالا بعد از گذشت نزدیک به یک سال از عرضه بازی Bulb Boy برای کامپیوتر های شخصی گویا قرار است بازی Bulb Boy برای گوشی های هوشمند نیز بر بستر اندروید و آی او اس در دسترس قرار بگیرد تا گیمر ها پلتفرم موبایلی نیز بتوانند این بازی را تجربه کنند.

استودیو لهستانی Bulbware در جدید ترین ویدیو خود در YouTube با انتشار تریلری خبر از عرضه بازی Bulb Boy برای گوشی ها هوشمند داد.

در تریلر نسخه موبایلی بازی در ابتدا شاهد شادی های کاراکتر بازی در کنار پدر بزرگ خود هستیم اما موجودات فضایی شکل از راه می رسند و همه چیز را به هم میریزند، در ادامه تریلر با برخی از این موجودات آشنا می شویم و در تریلر سعی می شود هیولا های ترسناک بازی Bulb Boy نمایش داده شود.

Bulb Boy
Bulb Boy

طبق این اعلام قرار است بازی در جولای در دسترس گیمر های گوشی های هوشمند قرار بگیرد.

البته در حال حاضر تنها زمان عرضه نسخه آی او اس بازی در تیر سال ۱۳۹۵ اعلام شده است و هنوز مشخص نیست بازی چه زمانی قرار است برای گوشی های هوشمند اندرویدی در دسترس قرار بگیرد اما آن چه مشخص است بعد از موفقیت بازی در پلتفرم کامپیوتر های شخصی انتظار می رود که این بازی بتواند در پلتفرم گوشی های هوشمند نیز موفق عمل کند.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 1 =