پاک کردن کش ایکس باکس وان

پاک کردن کش ایکس باکس

تا به حال به پاک کردن کش ایکس باکس خود فکر کرده اید؟ حتما با توقف‌ های آزار دهنده و عملکرد کند ایکس باکس مواجه شده اید. صرف‌ نظر از اینکه از چه برنامه یا بازی‌ هایی استفاده می‌ کنید، یکی از مقصر های احتمالی این موضوع، حافظه پنهان یا همان کش کنسول است. مانند رایانه، کنسول Xbox One هم کش داده‌ های موقتی را برای برنامه‌ ها و بازی‌ هایی که معمولاً انجام می‌ دهید، نگه می‌ دارد، تا بتواند با سرعت بیشتری برخی از برنامه‌ ها و بازی‌ ها را بارگیری کرده و زمان انتظار را کاهش دهد. اگرچه کش Xbox معمولاً به سرعت کش مرورگر وب فعال پر نمی‌ شود اما ممکن است با گذشت زمان پر شود و باعث مشکلات حافظه و اشکالات مربوطه شود.

خبر خوب این است که اگر مراحل درست را بدانید پاک کردن کش کار دشواری نیست و حتی نیاز نیست برای این کار Xbox را روشن کنید. این مورد در صورتی بسیار مفید است که کنسول دچار مشکل شده و هرگاه سعی می‌ کنید آن را راه‌ اندازی کنید متوقف می‌ شود. در ادامه کارهایی که باید انجام دهید را برایتان ارائه کرده‌ ایم!

پاک کردن کش ایکس باکس

مرحله ۱

پاک کردن کش ایکس باکس
پاک کردن کش ایکس باکس

ابتدا Xbox One را خاموش کنید.

دکمه پاور در قسمت جلوی کنسول Xbox را فشار دهید و نگه دارید. چند ثانیه صبر کنید تا کاملاً خاموش شود. اگر Xbox متوقف شده یا اگر فقط می‌ چرخد و به طور مکرر خاموش می‌ شود، این کار باعث می‌ شود مجبور به ری استارت کامل شده و می‌ توانید به راحتی به مراحل بعدی بروید.

اگر Xbox به طور کامل خراب شده، آغاز ریست کامل با دکمه پاور مشکل یا غیر ممکن است. انجام این کار ایده ­آل نیست اما ایده خوبی برای بازگشت به مراحل ریست است تا ببینیم آیا اصلاً کمکی به حل مشکل می‌ کند یا خیر.

اگر به نظر می‌ رسد Xbox به دلیل مشکل بیش از حد گرم شدن دچار مشکل شده قبل از انجام این مرحله یک تا دو ساعت صبر کنید تا کنسول خنک شود.

مرحله ۲

پاک کردن کش ایکس باکس
پاک کردن کش ایکس باکس

Xbox خود را از برق بکشید.

Xbox One را طوری تنظیم کنید که به تمامی اتصالات پشت سیستم دسترسی داشته باشید. به دنبال اتصال برق در سمت چپ باشید. جایی که کابل‌ ها از جعبه پاور به Xbox One رسیده‌ اند. این کابل را از خود Xbox One جدا کنید. همچنین اگر بخواهید می‌ توانید آن را از دیوار جدا کنید اما مهم این است که از کنسول جدا شود.

توجه: برخی از نسخه‌های Xbox Ome دارای منبع تغذیه (power brick) نیستند برخی هم دارند. برای سهولت کارها، صرف‌ نظر از چیزی که می‌ بینید این مراحل را دنبال کنید تا تمام کارها به درستی انجام شود. به هر حال به کنسولتان آسیبی وارد نمی‌ شود. قبل از اینکه به مرحله بعد بروید، یک یا دو دقیقه صبر کنید.

مرحله ۳

پاک کردن کش ایکس باکس
پاک کردن کش ایکس باکس

چند بار چرخه خاموش و روشن کردن را تکرار کنید.

حالا در قسمت جلوی Xbox دوباره برای چند ثانیه دکمه پاور را فشار داده و نگه دارید، سپس رهایش کنید. این مرحله را چند بار تکرار کنید. انتظار هیچ علامتی را نداشته باشید، این کار روی Xbox شما تأثیر می‌ گذارد. هدف این است که با مجبور کردن Xbox به راه‌ اندازی مجدد بدون دسترسی به برق، تمامی مشکلات احتمالی حل شوند. این کار همیشه لازم نیست اما خوب است که این فرآیند را دقیق انجام دهید. پس از اتمام یکی دو دقیقه صبر کنید.

مرحله ۴

پاک کردن کش ایکس باکس
پاک کردن کش ایکس باکس

دوباره کنسول را به برق وصل کنید.

کابل پاور را دوباره به پشت کنسول Xbox وصل کنید. چند دقیقه صبر کنید. گاهی منبع تغذیه هنگام آماده بودن، چراغی را نشان می‌ دهد، اما در هر صورت چند دقیقه صبر کنید و نگران نباشید. حالا دکمه پاور را فشار دهید تا Xbox را به طور عادی روشن کنید. بازی یا برنامه‌ ای را اجرا کنید تا ببینید آیا مشکل حل شده یا خیر.

مرحله ۵

پاک کردن کش ایکس باکس
پاک کردن کش ایکس باکس

در صورت لزوم کنسول را ریست کنید.

اگر بازهم مشکل دارید، مرحله پایانی که باید انجام دهید این مرحله است، اگر چه ممکن است کمی طول بکشد. اگر می‌ توانید به تنظیمات Xbox دسترسی پیدا کنید، به آن قسمت رفته و روی System کلیک کنید و سپس Console Info را انتخاب کنید. حالا گزینه Reset Console را انتخاب کنید.

در ادامه چند گزینه ظاهر می‌شود. باید گزینه Reset and Keep My Games & Apps را انتخاب کنید. قطعاً نمی‌ خواهید همه برنامه‌ ها را پاک کرده و به حالت پیش‌ فرض کارخانه باز گردید. زمانی که ریست به طور کامل انجام شد سعی کنید دوباره بازی کنید تا ببینید مشکلتان حل شده است یا خیر.

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + بیست =