تفاوت پردازنده های گرافیکی AMD و Intel

مقایسه AMD و Intel

در مقایسه AMD و Intel یک تصمیم مهم نهفته است: آیا باید از پردازنده AMD استفاده کرد یا Intel؟ مانند MacOS در مقابل Windows، AMD در مقابل Intel هم یکی از بزرگ‌ترین بحث‌های علاقه‌مندان به رایانه شخصی است، با Intel که جدیداً منتشر شده، رقابت بسیار داغ شده است. AMD با راه‌ اندازی Ryzen 5000 خود، به پردازنده‌های نسل دهم Intel جهش کرده و پیشتازی واضحی را در بار کاری بازی‌ها و بهره‌وری داشته است. اگرچه Intel با راه‌ اندازی پردازنده‌های Rocket Lake نسل یازدهم خود آن را پشت سر گذشته و قیمت آن نیز از AMD کمتر است. در فضای لپ‌ تاپ، AMD تراشه موبایلی Ryzen 5000 خود را ارائه می‌دهد، اما به اندازه دیگر پردازنده Tiger Lake از Intel در همه دستگاه‌ها ظاهر نمی‌شود. هر عرضه محصول تغییری در تعادل و توازن بین AMD و Intel را نشان می‌دهد. در ادامه وضعیت و موقعیت این پردازنده‌ها در سال ۲۰۲۱ ارائه شده است.

مقایسه AMD و Intel

در گذشته، پردازنده‌های AMD بهترین گزینه در بخش بودجه و سطح‌های ابتدایی بازار بودند، اما این موضوع با AMD Ryzen 3000 و AMD Ryzen 5000 تغییر کرد. درحالی که AMD در برابر پولی که پرداخت می‌شد ارزش خوبی ارائه می‌کرد و در حال حاضر هم از نظر قیمت کلی و عملکرد و تقریباً در همه‌ چیز با Intel رقابت می‌کند و در برخی موارد، ویژگی‌های خاص‌تر و حتی پیشرفته‌تری دارد.

مقرون به‌ صرفه‌ترین تراشه AMD یا Intel برای چند هسته و سرعت کلاکی مؤثر چیزی حدود ۴۰ تا ۶۰ دلار هزینه دارد. بهترین پردازنده میان رده حدود ۲۰۰ تا ۳۵۰ دلار قیمت دارد، درحالی که بهترین پردازنده بازی حدود ۵۰۰ دلار قیمت دارد. اگر می‌خواهید کارهای زیادی مانند ویرایش ویدیو و کدگذاری ویدیو را انجام دهید، می‌توانید حدود ۱۰۰۰ دلار هزینه کنید.

Intel و AMD پردازنده‌های بسیار خوب و عالی برای بازی و بهره‌وری کارهایی مانند ویرایش و کدگذاری دارند، در عین حال ویژگی‌های خاص خود را هم دارند. بهترین پردازنده‌های AMD یعنی Ryzen 9 5900X و ۵۹۵۰X بر هر چیزی که Intel ارائه می‌دهد پیشی گرفته و به ترتیب دارای ۱۲ و ۱۶ هسته هستند.

در حال حاضر بهترین پردازنده Intel، Core i9-10900K است. Intel قبلاً پلتفرم رایانه‌های رومیزی نسل پنجم خود را با ۱۱۹۰۰K که جایگزین ۱۰۹۰۰K شد، عرضه کرده است. با این حال، تراشه نسل آخر ارزش بسیار بیشتر و بهتری نسبت به هزینه‌ای که صرف می‌شود دارد. ۱۰۹۰۰K به اندازه ۱۱۹۰۰K خوب عمل می‌کرد و قیمت کمتری دارد. ۱۱۹۰۰K چند مشکل حرارتی دارد و همین باعث می‌شود خرید ۱۰۹۰۰K تصمیمی راحت برای Team Blue باشد. اگرچه برای بازی یا کار، نیازی نیست بهترین را بخرید تا پردازش خوبی را داشته باشید. با حدود ۳۰۰ دلار می‌توانید AMD Ryzen 5 5600X را با شش هسته و سرعت قوی خریداری کنید که یک تراشه عالی AMD برای کار و بازی است.

Intel نیز در این بازه قیمتی ۱۱۶۰۰K را دارد، که با شش هسته و ۱۲ نخ (thread) با ۵۶۰۰X مطابقت دارد. با این حال، ۱۱۶۰۰K دارای قدرت بالا و نیازهای حرارتی است. روی کاغذ، ۱۱۶۰۰K قدرت ۵۶۰۰K را دو برابر کرده است و در استفاده‌های واقعی، این قدرت حتی بیشتر هم می‌شود.

در بخش‌های اولیه بازار، پردازنده AMD ارزش بیشتری را نسبت به قیمت ارائه می‌دهد، با این وجود پردازنده‌هایی مانند ۳۳۰۰X و ۳۶۰۰ عملکردهای شگفت‌ انگیزی را در چند کار یا بازی ارائه می‌دهند. ما فعلاً بودجه کافی برای Ryzen 5000 نداریم، اما شاید در سال‌های بعد این بودجه فراهم شود. با این حال، عملکرد پردازنده ۱۰۳۰۰F از Intel رقیب خوب و معتبری است.

گزینه‌هایی با هزینه کمتر مانند ۳۲۰۰G از AMD و Intel Core i3 10100 این امکان را ایجاد می‌کنند که سیستم را بدون کارت گرافیک اضافی راه‌ اندازی کنید و این پردازنده‌ها برای کارهای کلی مانند تماشای نتفلیکس کافی است، هرچند برای کارهای بیشتر فایده‌ای ندارند. اگر می‌خواهید بازی کنید، AMD، Ryzen 5000 APU را با گرافیک‌های Radeon ارائه می‌دهد.

عواملی به جز عملکرد میز ممکن است شما را مجبور کنند یکی از تولید کنندگان دیگر را انتخاب کنید. اگر بتوانید از پردازنده‌های جدید Intel استفاده کنید، پردازنده‌های نسل آخر Intel پشتیبانی بهتری از درگاه‌های Thunderbolt 3 دارند. از سوی دیگر، AMD اورکلاک را روی تراشه سری B ارزان‌تر خود ارائه می‌دهد و به سازندگان بودجه اجازه می‌دهد تا بهترین عملکرد را از دستگاه خود به دست آورند.

در حال حاضر AMD بهترین گزینه برای رایانه‌های رومیزی است، اما این موضوع ممکن است خیلی زود تغییر کند. Intel قصد دارد پردازنده‌های ترکیبی Alder Lake را در سال ۲۰۲۱ عرضه کند. این ساختار جدید دو نوع هسته را ترکیب می‌کند تا تعداد هسته‌ها را ارتقاء دهد، شایعات حاکی از آن هستند که آن‌ها بسیار سریع‌تر از چیزی هستند که Intel ارائه کرده است.

رایانه‌های رومیزی پیشرفته

مقایسه AMD و Intel

اگر می‌خواهید از رایانه شخصی خود برای ویرایش ویدیوهای سنگین با وضوح بالا، انجام کد گذاری‌های قوی ویدیویی، یا انجام هر کار قوی دیگری استفاده کنید که از پردازنده‌های قدرتمندتری نسبت به بهترین پردازنده‌های اصلی نیاز دارند، پس رایانه‌های رومیزی پیشرفته یا پردازنده‌های HEDT می‌توانند همان چیزی باشند که به آن‌ها نیاز دارید. هم AMD و هم Intel گزینه‌های خاص خود را در این فضا و موقعیت، با هسته‌ها و تعداد نخ‌های بیشتر دارند. گزینه AMD همچنان قوی‌ترین و مؤثرترین است.

محصولات HEDT از Intel با پردازنده ۱۰۹۸۰XE به ۱۸ هسته و ۳۶ نخ می‌رسند، اما حتی اگر بتوانید آن را پیدا کنید، علیرغم اینکه نزدیک دو سال از تولیدش می‌گذرد احتمالاً قیمتی حدود ۹۸۰ دلار خواهد داشت. اگرچه این از نظر فنی یک پردازنده نسل دهم است، اما ۱۰۹۸۰XW و دیگر مدل‌های پردازنده سری X اینتل ۹ هسته‌ای بر اساس فناوری قدیمی‌تر Cascade Lake-X ساخته شده‌ اند، که به مراتب نسبت به پردازنده‌های اصلی Comet Lake از نظر هسته قابلیت کمتری دارند. البته که همچنان پردازنده قدرتمندی است، اما وقتی گزینه‌های دیگر AMD در نظر گرفته شود، این پردازنده توصیه نمی‌شود.

پردازنده اصلی AMD 5950X رقابت خوبی را برای ۱۰۹۸۰XE با قیمت کمتر از ۸۰۰ دلار ارائه می‌دهد، در نتیجه ارزش بیشتری دارد. اما اگر به عملکرد بهتری را می‌خواهید، محدودیتی وجود ندارد. پردازنده‌های Threadripper نسل سوم AMD 24، ۳۲ و حتی ۶۴ هسته را با پشتیبانی دو برابری از تعداد نخ‌های هم‌ زمان ارائه می‌دهند، در حالیکه سرعت کلاک در حدود ۴ گیگاهرتز حفظ می‌شود. اگر نرم‌ افزار شما از این هسته‌های اضافی استفاده می‌کند، پردازنده‌های Threadripper از AMD عملکرد بی‌نظیری را با جدا از پردازنده‌های سرور گران‌ قیمت ارائه می‌دهند و به‌ راحتی از رقیب خود Intel پیشی می‌گیرند. این پردازنده‌ها همچنین از تعداد عالی‌تر لنز PCIExpress – ۶۴ در مقابل ۴۴ لنز در پردازنده Intel – پشتیبانی می‌کنند که باعث می‌شود آن‌ها برای آرایه‌های فضای ذخیره‌ سازی بزرگ‌تر مناسب‌تر باشند.

این پردازنده‌های ۳۹۶۰X، ۳۹۷۰X و ۳۹۹۰X به ترتیب با قیمت ۱۴۰۰ دلار، ۱۸۵۰ دلار و ۳۶۰۰ دلار عرضه می‌شوند. اگر بتوانید با خرید آن‌ها کار خود را بهتر و پرسودتر کنید، این هزینه ممکن است ارزشش را داشته باشد. AMD همچنین نسخه‌های حرفه‌ای این تراشه‌های Threadripper را ارائه می‌دهد، مانند تراشه‌های موجود در Lenovo ThinkStation P620. این نسخه‌ها تقریباً مشابه مدل‌های اصلی هستند، فقط اینکه از حافظه بیشتر و خطوط PCIe پشتیبانی می‌کنند. گفته می‌شود AMD قصد دارد امسال تراشه‌های Threadripper 5000 را عرضه کند.

پردازنده های سرور

جدا از پیشنهادهای HEDT، Intel و AMD دارای پردازنده‌های سرور هستند. AMD دارای طیف Epyc است که در حال حاضر در نسل سوم خود قرار دارد. پردازنده سرور AMD Epyc 7763 با ۶۴ هسته و ۱۲۸ نخ، ۲۵۶ مگابایت حافظه کش و کلاک تقویت شده ۳.۶۸ گیگا هرتز همراه است. Intel هیچ چیز قابل مقایسه‌ای با پردازنده‌های سرور Xeon خود ندارد. Intel Xeon W-3275 با ۲۸ هسته و ۵۶ نخ، ۳۸.۵ مگابایت حافظه کش و حداکثر سرعت ۴.۶ گیگاهرتز چشمگیرترین پردازنده است.

Intel سال بعد پردازنده‌های Sapphire Rapids Xeon خود را راه‌ اندازی می‌کند. این پردازنده‌ها بر اساس فرآیند تولید Intel 7، که در پلتفرم رومیزی Alder Lake نیز نشان داده می‌شوند. با وجود قدرت فوق‌العاده زیاد، پردازنده Xeon یا AMD Epyc دردسرشان بیشتر از ارزششان است. مگر اینکه بخواهید از یک پردازنده در مرکز داده خود استفاده کنید، بهتر است از گزینه‌های HEDT از AMD و Intel برای به دست آوردن حداکثر عملکرد چند رشته‌ای استفاده کنید.

پردازنده‌ های لپ‌ تاپ

مقایسه AMD و Intel

بازار لپ‌ تاپ داستان متفاوتی دارد. اکثر نوت بوک هایی که پیدا می‌کنید مبتنی بر پردازند Intel از نسل‌های مختلف و گرافیک‌های یکپارچه هستند. همانطور که نماینده Dell نشان داد، مجموعه Intel در مقایسه با AMD بسیار ساده است و خط تولید کنونی لپ‌ تاپ‌ها و پردازنده‌های درونی آن‌ها بهتر از همیشه است. درحالی که روند توسعه پردازنده های رومیزی Intel در سال‌های اخیر کند شده است، پیشرفت‌های موبایلی آن بسیار هیجان‌ انگیز بوده است.

پردازنده‌های Ice Lake طراحی کارآمدتر با قابلیت‌های بیشتر گرافیک‌های نسل یازدهم را معرفی کردند، که عملکرد کافی برای انجام بازی‌های ورزشی در حدود نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه را بدون نیاز به کارت گرافیک ارائه می‌دهند. پردازنده‌های موبایلی Tiger Lake نسل یازدهم نیز فراتر از آن است، مانند پردازنده‌ای که در Acer Swift 5 یافت می‌شود.

پردازنده‌های Tiger Lake H

برای توان محاسباتی کلی‌تر، Intel پردازنده‌های Tiger Lake H را پیشنهاد می‌دهد. این پردازنده‌های قدرتمند از طراحی Tiger Lake استفاده می‌کنند اما محدودیت‌های قدرت را بیشتر کرده و سرعت کلاک و تعداد بیشتری را ارائه می‌دهند. می‌توانید تراشه‌های Tiger Lake H را در لپ‌ تاپ‌های گیمینگ پیشرفته‌ای مانند Razer Blade 15 مشاهده کنید. در اواسط سال ۲۰۲۱، می‌توانید دستگاه‌های بسیاری را ببینید که مجهز به پردازنده نسل دهم Intel مبتنی بر طراحی Comet Lake هستند. این دستگاه‌ها اغلب در مقایسه با همتایان Tiger Lake H خود با قیمت‌های مناسبی همراه هستند.

گستردگی گزینه‌ها و پشتیبانی تولید به این معنا است که اکثر لپ‌ تاپ‌ها همچنان پردازنده‌های Intel را به صورت استاندارد ارائه می‌دهند، اما در فضای رایانه‌های رومیزی، AMD در گوشی‌های موبایل پیشرفت زیادی داشته است.
Acer Swift 3 و Surface Laptop 3 15 اینچی اولین نمونه‌های پیشرفت موبایلی اخیر AMD بوده‌ اند و اگرچه ستاره‌دار نبودند، اما امیدوار کننده بودند. این حرکت در سال ۲۰۲۰ با عرضه قوی‌تر Asus ROG Zephyrus G14 که به عنوان سکوی پرتاپ تراشه‌های جدید AMD یعنی Ryzen 4000 برای لپ‌ تاپ‌ها ادامه پیدا کرد. Lenovo لپ‌ تاپ‌های گیمینگ Legion خود را در ژوئیه ۲۰۲۰ با پردازنده‌های موبایلی Ryzen 4000 تازه‌ سازی کرد و آن‌ها را با گرافیک‌های سری RTX 20 جفت کرد. حالا، ده ها گزینه وجود دارد که ارزش توجه و بررسی را دارند.

AMD در طول CES 2021، پردازنده‌ های Ryzen 5000 خود را برای موبایل معرفی کرد و ساختار Zen 3 جدید را وارد لپ‌ تاپ‌های سبک و باریک کرد. می‌توانید این پردازنده‌ها را در دستگاه‌های ظریفی مانند HP Pavilion Aero 13 و HP Envy x360 15 مشاهده کنید.

Anandtech شاهد این بود که ۳۵W Ryzen 5980HS در تست‌های رندرگیری به سطح عملکرد Ryzen 5 5600X رومیزی رسیده و از Ryzen 4000 و هر چیزی که Intel تاکنون ارائه داده پیشی گرفته است. درست مانند Ryzen 5000 رومیزی، به نظر می‌رسد خط محصولات موبایلی جدید در نمودارها، در صدر جدول قرار خواهند گرفت.

معیارهای دیگر نشانگر عملکرد چشمگیر مشابهی بوده‌ اند. Ryzen 9 5900HS هشت هسته‌ای i9-10980HK از Intel را پشت سر گذاشت، که یکی از قدرتمندترین پردازنده‌های تلفن همراه است که در حال حاضر در دسترس است. تراشه‌های AMD در لپ‌ تاپ‌ها قابل رقابت با Intel هستند. با این وجود، احتمالاً بیشتر پردازنده‌های Intel را پیدا خواهید کرد، که همین باعث می‌شود بازار پیروزی راحتی برای Team Blue باشد.

هم AMD و هم Intel عملکرد مطمئنی را برای کار و بازی ارائه می‌دهند و موارد زیادی به جز پردازنده وجود دارد که هنگام خرید لپ‌ تاپ باید به آن‌ها توجه کرد، پس باید به بررسی مدل‌های جداگانه پرداخت. این امر به خصوص در سال ۲۰۲۱ بسیار مهم است، زیرا پلتفرم موبایلی Ryzen 5000 تاج و تخت طولانی‌ مدت موبایلی Intel را به چالش کشیده است.

کدام یک برای شما بهتر است؟

مقایسه AMD و Intel

برای مرورهای روزمره، تماشای نتفلیکس و پاسخ دادن به ایمیل‌ها، پردازنده‌های Intel و AMD عملکرد بسیار خوبی را ارائه می‌دهند. اگرچه کارهای خاصی هم وجود دارند که در آن‌ها یک شرکت بهتر از شرکت دیگری عمل می‌کند.
اگر قصد دارید کارهای چندرشته ای قوی مانند ویرایش یا کدگذاری ویدیو، یا فعالیت‌های چند رشته ای سنگین با باز بودن چندین مرورگر وب را با پردازنده خود انجام دهید، AMD بهترین گزینه برای شما است. Intel قیمت کمتری نسبت به AMD با تراشه‌های پیشرفته‌اش دارد، اما خلاءهای عملکردی چیزی بیش از قیمت هستند.

اگر با یک رایانه رومیزی کار یا بازی می‌کنید، یا حتی فقط بازی می‌کنید، پردازنده AMD Ryzen 5000 همچنان گزینه خوبی برای شما است. همه‌ چیز از ۵۶۰۰X تا ۵۹۵۰X قدرتمند بهترین عملکرد بازی و بهره‌وری را ارائه می‌دهد. گزینه‌های Intel مقرون به‌ صرفه‌تر هستند و همین باعث شده رقابتی‌تر شوند، که ممکن است باعث شود ارزش خرید را داشته باشند. اما از نظر قدرت اصلی، AMD پیشگامی خود را حفظ کرده است.

اگر قصد خرید لپ‌ تاپ دارید، کمی فرق دارد. Tiger Lake از Intel بهترین گرافیک را ارائه می‌دهد و پردازنده‌های Tiger Lake H آن بسیار قدرتمند هستند. تراشه‌های Ryzen 5000 با هسته‌های Zen 3 نیز عالی و شگفت‌ انگیز و بسیار مؤثر هستند. Intel در حال حاضر تاج بخش موبایلی را در اختیار دارد. با این حال، به جای تمرکز بر عملکرد پردازنده برای دریافت بهترین نما و دید از لپ‌ تاپی که مناسب شما است، بهتر است نظرات و مرورهای دیگران را هم در نظر بگیرید.

خبر خوب این است که اصلاً انتخاب بدی در بازار پردازنده وجود ندارد. AMD و Intel هر دو عملکرد خوبی دارند، بنابراین مقایسه AMD در مقابل Intel هرگز پایان‌ پذیر نیست. بهترین گزینه انتخاب پردازنده‌ای است که ارزان‌تر و در دسترس است و با اجزای سیستمی که هم اکنون در اختیار دارید به خوبی کار می‌ کند.

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =