بازی Crysis و توضیحاتی در مورد این بازی و ویژگی های آن

Crysis

زمانی که بازی Crysis در دسترس کاربران قرار گرفت به دلیل اینکه گرافیک خارق العاده ای داشت به بازی نسل آینده معروف شد این بازی موفق شد طرفداران بسیار زیادی را به خود جذب کند.

Crysis
Crysis

کمپانی سازنده بازی Crysis یعنی کرایتک در حال بررسی این موضوع است که به دلیل محبوبیت خیلی زیاد این بازی این بازی را دوباره بازسازی کند و برای کنسول های پلی استیشن ۴ و ایکس باکس وان روانه بازار کند.

 وقتی بازی Crysis عرضه شده بود به دلیل اینکه گرافیک خیلی خوبی داشت به معیاری برای سنجیدن قدرت سخت افزاری کامپیوترهای شخصی تبدیل شده بود و برای تست کردن کارت های گرافیکی استفاده می شد و باعث شد در میان بازیکنان و طرفداران دنیای بازی‌های ویدیویی اصطلاحی به وجود بیاید که طبق آن وقتی یک سخت افزار جدید مثل  کارت گرافیک سیستم های آل این وان مخصوصبازی معرفی می‌شدند طرفداران در واکنش به این سخت افزار جدید می گفتند آیا می‌تواند این بازی را اجرا نماید یا خیر.

 در حال حاضر تکنولوژی پیشرفت زیادی نموده است و کنسول ها نیز می توانند این بازی را اجرا کنند، اگر اخباری که از سمت کمپانی سازنده این بازی در دسترس قرار می‌گیرد صحیح باشند می توان گفت ساخت این بازی برای نسل کنونی کنسول های بازی  منطقی خواهد بود.

ویژگی های بازی Crysis

 بازی Crysis از لحاظ گرافیک تحسین شده می باشد  و اینگونه نیست که این مخصوص یک نسخه خاص می باشد و در هر سه نسخه این بازی شاهد گرافیک بسیار بالا و تحسین برانگیز بودیم. ولی با وجود این موضوع بعضی از کاربرها و طرفداران افراطی انجام بازی روی کامپیوتر وقتی نسخه دوم این بازی برای کنسول ها هم عرضه شد به این موضوع اعتراض کردند آنها فکر می‌کردند با عرضه این بازی برای کنسول ها قدرت گرافیکی آن برای کامپیوتر نیز کم خواهد شد این افراد از بازی انتظار داشتند تا در نسخه دوم بازی هم گرافیکی معادل نسخه اول بازی داشته باشد یکی از منتقدان دنیای بازی‌های ویدیویی درباره این بازی گفته که این بازی برای کامپیوتر هایی که از فضا ارسال شده می باشند طراحی شده است.

 کارگردان فنی استودیو سازنده بازی Crysis درباره اینکه احتمال دارد این بازی برای کنسول های کنونی به بازار بیاید ادعا کرده که این موضوع را رد نمی نماید ولی در حال حاضر کمپانی تمرکز خود را روی واقعیت مجازی گذاشته است.

اگر این اتفاق رخ بدهد و این بازی برای کنسول های نسل هشتمی به بازار بیاید می توانید شاهد جلوه های بصری بسیار خارق العاده ای برای این بازی باشید.

 در حال حاضر اکثر کنسول ها می توانند بازی ها را در رزولیشن خوب و نرخ فریم خوبی اجرا نمایند و می توان گفت این بازی برای کمپانی سازنده‌اش حکم طلا را خواهد داشت.

برای آشنایی بیشتر این مجموعه نسخه سوم این بازی  را  که برای پلی استیشن ۳ و ایکس باکس ۳۶۰ عرضه شده بود  بررسی می نمایم.

 داستانی که در بازی Crysis شاهد هستید سال ها پس از اتفاقات در نسخه دوم بازی می باشد و وضع دنیا از قبل خیلی بدتر شده است و دنیا شبیه خرابه می باشد. گونه های بیگانه ای به نام Ceph کماکان به تهدید و رشد خود ادامه میدهد و در خلال این اتفاقات شرکت بزرگ که با نام Cell شناخته می شود کنترل همه قدرت‌های کره زمین را به دست آورده و تنها راهی که برای زنده ماندن باقی مانده است بردگی می باشد اما  ناامیدی به طور کامل همه جا را نگرفته است چرا که شخصی با نام Prophet به همراه Nanosuit  قدرتمند خود می تواند روزنه امیدی برای بشریت باشد. در ابتدای بازی یک عده از شورشی ها که از قدرت زیاد پرافت مطلع هستند از او می‌خواهند که برای نابودی شرکت Cell  اقدام کند و انسان ها را از دست آنها نجات دهد که این موضوع تبدیل به هدف اصلی شما در این بازی می شود.

 می توان گفت داستان شروع نسبتاً خوبی دارد.هر چند داستان بازی در حدی نیست که جزو بهترین داستان های موجود قرار بگیرد ولی از دو نسخه قبلی بهتر می باشد صحبت هایی که پرافت  در طول این بازی انجام می دهد لحظات جالب و احساسی خوبی را در داستان به وجود آورده است موضوع دیگری که وجود دارد این است که بازیکن ها باید توجه بسیار زیادی به دیالوگ و اتفاق‌های بازی داشته باشند تا داستان را کاملا درک کنند همچنین داستان بازی می‌توانست شخصیت های بیشتری داشته باشد ولی در کل می‌توان گفت داستان در اواخر کار خود نیز خوب عمل کرده و جمع بندی قابل قبولی دارد و شاهد پایان خوبی هستیم.

شاید اگر برای اولین بار از این نسخه از بازی را روی ایکس باکس ۳۶۰ اجرا کنید کمی ناامید به نظر برسید چرا که در ابتدای بازی لوگو و منوی استارت بازی دقیقاً  مانند نسخه دوم بازی می باشد موسیقی اول بازی هم طوری دنبال می شود که ممکن است از بازی فرار کنید ولی اگر کمی صبر کنید به کار خود ادامه دهید و به جایی برسید که یک نمای زیبا از شهری که حالا شبیه به جنگل است ببینید خواهید دید که گیم پلی نسخه سوم بازی چگونه کار میکند اینکه شهر شبیه جنگل شده کمک بسیار زیادی به هیجان انگیز تر شدن گیم پلی بازی نموده انجام بازی برای شما حسی شبیه به بازی کردن با یک تارزان مدرن را می دهد.

شما در این نسخه از بازی یک شوتر موفق را شاهد خواهید بود و در کنار آن از لحاظ مخفی کاری بازی در سطح بسیار بالایی قرار دارد و می توان گفت که این نسخه از بازی در سبک مخفی کاری دسته بندی می شود محیط هایی که در بازی مشاهده می کنید اکثرا بزرگ می باشند و شما برای تمام کردن مرحله های مختلف گزینه های زیادی دارید. حالا که شهر نیویورک تبدیل به جنگ شده از شما برای مخفی شدن گزینه های زیادی دارید و می توانید از بوته ها هم استفاده کنید و با کم کردن تلفات با کمک مخفی کاری می توانید به موفقیت دست پیدا کرده و پاداش‌های خوبی به دست بیاورید.

به بازی Crysis یک تیر و کمان هم افزوده شده که یکی از بی نظیر ترین سلاح های موجود در بازی می باشد و به برگ برنده این نسخه شده است شما با استفاده از این سلاح میتوانید یک  قتل بی سر و صدا را انجام بدهید و ردپایی از شما به جا نماند. استفاده از این سلاح و تجربه مخفی کاری بازی بسیار لذت بخش خواهد بود. همچنین در بعضی از قسمتها بازیکنان می توانند بدون کشتن هیچ دشمنی از منطقه‌ای عبور نمایند. این قسمت از بازی اگر بخواهیم انتقادی داشته باشیم باید بگوییم اگر میشد قابلیت حمل جنازه ها هم وجود داشت بهتر بود و این گونه دشمن های دیگر جنازه دیگر دشمنان را نمی دیدند.

 اما اگر خیلی طرفدار مخفی‌کاری نیستید جای نگرانی وجود ندارد شما میتوانید سیستم مقاومت خود را فعال کنید و به دشمنان خود حمله مستقیم نموده و با شلیک های زیاد همه را از پا در بیاورید هرچند که این کار کمی ریسک همراه خود دارد و می‌تواند باعث شود که دشمنان بیشتر شوند. علت این که در بازی Crysis شما با بیگانه ها می جنگید می‌توان گفت این بازی از نسخه های قبلی کمی سخت تر می باشد آسیبی که سلاح های آنها به شما می زند زیاد بوده و در بین بوته ها به شما حمله ور می شوند و شما باید با تاکتیک درستی با آنها روبرو شوید وگرنه به راحتی شما را خواهند کشت.

 یکی دیگر از ویژگی های جذاب  بازی Crysis سیستم تک کردن است شما با استفاده از این سیستم خواهید توانست که دشمن ها و آیتم های موجود در محیط بازی را از فاصله های خیلی زیاد هم علامت گذاری نمایید تا وقتی که به یک منطقه جدید می روید خیلی راحت تر آنها را پیدا کنید و برای حمله های دشمنان هم آماده باشید این سیستم در نسخه دوم بازی هم بود ولی به خوبی این نسخه از بازی عمل نمی کرد. همچنین شما در این بازی می توانید متوجه شوید که دشمنان چه مقدار شک کرده اند. یکی دیگر از  نکته های این بازی این است که شما این امکان را دارید تا سلاح های دشمنان را هک نمایید و از آنها علیه خودشان استفاده نمایید

 هوش مصنوعی در این بازی چندان متعادل نیست.  مثلا اگر شما خودتان را غیب کرده باشید و به دشمنان نزدیک شوید باز هم می‌توانند حضور شما را احساس کنند، می‌توان گفت وقتی آنها به اوضاع موجود شک می کنند با سرعت خیلی زیادی حالت تدافعی می گیرد حتی بعضی از کارهایی که هنگام حمله انجام میدهند از نظر شما تحسین برانگیز خواهد بود ولی جاهایی هم شاهد آن خواهید بود که بدون هیچ تاکتیک خاصی به حمله کردن می پردازند و حتی یکی از دشمنان را کنار دیگری می کشید و او هیچ واکنشی نشان نمی دهد.  یک نکته دیگر که وجود دارد این است که شما اگر هنگام وارد شدن به آب خود را غیب کنید باز هم اثر راه رفتن شما در آب دیده خواهد شد و سر و صدا ایجاد خواهد کرد ولی هیچ کدام از دشمن هانمی توانند متوجه شما بشوند، هرچند این اتفاق در بازی زیاد تکرار نخواهد شد  و نمی تواند تاثیر خاصی در تجربه بازی بگذارد.

شما در بازی شاهد یک زره به نام نانوسویت هستید که اکثر بازی بر اساس آن پیش می رود.  شما بدون این زره نمی توانید در بازی پیش روی کنید این لباس قابلیت ارتقا پیدا کردن را هم دارد و این قسمت از بازی در این نسخه بر خلاف نسخه قبلی ساده شده و بهبود پیدا کرده است شما برای اینکه بتوانید این لباس را ارتقا بخشید باید به آیتم هایی دست پیدا کنید این آیتم ها در همه جای محیط بازی وجود خواهند داشت. به طور کلی امکان ارتقا بخشیدن به چهار مورد به طور همزمان مقدور می باشد و وقتی که در طول بازی شما می توانید یک ویژگی جدید را هم به دست بیاورید آن هم قابل ارتقا دادن خواهد بود. یکی از ویژگی های بازی این است که می توانید با سرعت بیشتری نسبت به قبل پنهان شده و اگر این کار را تکرار کنید از قدرت غیب شدن شما کم می شود.یکی دیگر از کارهایی که در این بازی می توان انجام داد این است که می‌توانید از سلاح های خود را شخصی سازی نمایید برای اینکار می توان دوربین های مختلفی به آنها اضافه کرد و یا اینکه صدا خفه کن به آنها وصل کرد، می‌توان گفت این قسمت نسبت به نسخه های قبلی تغییر زیادی نداشته است.

 در این نسخه از بازی شما می توانید وسایل نقلیه را هم برانید این اتفاق در اواخر بازی می افتد و کمی دیر به نظر می رسد ولی باز هم لذت خاص خود را دارد راندن وسایل سخت نیست ولی در حد بازی های مسابقه ای هم نمی باشد ولی در کل حس رضایت بخشی را به همراه دارد.  در اواخر بازی این قسمت از بازی رشد خیلی زیادی میکند.

بازی محیط های بزرگی را در خود دارد و طراحی بازی به گونه ای می باشد که با کمک ماموریت های فرعی شما را به چالش می کشد و مجبور می کند که به گوشه کنار این محیط سر بزنید البته این ماموریت های فرعی دارای تنوع زیادی نمی باشند اکثر آنها در حد نابود کردن یک ایستگاه و یا کمک کردن به سرباز ها خواهند بود .

می توان گفت این نسخه از بازی نسبت به سری قبلی خود سینمایی تر شده است این قسمت تعادل چندانی ندارد برای مثال نیم ساعت اول بازی خیلی جالب به نظر نمی‌رسد اما پس از آن گیم پلی بازی خیلی پیشرفت می‌کند و با کارهای مختلفی که می توانید در بازی انجام دهید شاهد هیجان بسیار زیادی هستید ولی باز هم به حالت یکنواخت می رسد در نهایت در مرحله های آخر بازی سرعت بازی بسیار پیشرفت می کند و مهارت های بسیار هیجان انگیزی را در بازی شاهد هستید.

 اولین بار که محیط جنگلی شده نیویورک مشاهده کنید احتمالا برای چند ثانیه مات و مبهوت خواهید شد چرا که گرافیک این بازی بسیار خارق العاده و حیرت انگیز می باشد به راحتی می توان گفت که این بازی از لحاظ گرافیک بر روی کنسول ایکس باکس ۳۶۰ هیچ رقیبی ندارد و هیچ بازی نمی تواند از لحاظ گرافیک حتی به این بازی نزدیک شود.  طراحی هنری این قسمت هم خارق العاده می باشد و نورپردازی که انجام شده حیرت انگیز بود طراحی این قسمت وسواس زیادی دیده می‌شود برای مثال به خوبی می‌توان شکستنور را بین اشیا و درختها دید می‌توان حدس زد که احتمالا برای لحظاتی بازی را رها کنید و فقط مبهوت گرافیک بازی شوید صورت هایی که در بازی طراحی شده اند هم بسیار پر جزئیات و با کیفیت می باشند بافت ها با دقت خوبی طراحی شده اند هر چند می‌توان گفت می شد از این بهتر هم باشند. اگر بخواهیم درباره افکت هایی که در بازی استفاده شده اند چیزی بگوییم باید بگوییم که در یک کلام شاهکار می باشند برای مثال افکتی که در هنگام انفجار مشاهده می‌کنید خارق العاده و بی نقص می باشد. چند باگ بسیار کوچک در بازی دیده می شود برای مثال وقتی باران می بارد روی لباس شخصیت ها نمی ریزد و با شخصیت برخورد ندارد در لحظاتی هم احتمالا شاهد افت فریم باشید برای مثال در مواقعی که در حال یک زد و خورد شلوغ هستید. طراحی اسلحه ها در این بازی کیفیت بسیار بالایی دارند.

Crysis
Crysis

 اما برسیم به بخش موسیقی های این نسخه از بازی می توان آن را شاهکار دیگری از کمپانی سازنده دانست هریک از منطقه هایی که در بازی می بینید موسیقی مخصوص به خود را دارد و این موسیقی کاملا با جو حاکم بر بازی سنخیت دارد موزیک های بازی در قسمت های اکشن بسیار شنیدنی می باشند حتی می توانند بازیکنان را تحریک کنند که مخفی کاری را رها کنند و به زد و خورد بپردازند تا بتوانند این موسیقی‌ها را گوش کنند. سازندگان بازی از لحاظ صداگذاری هم سنگ تمام گذاشته اند و می توان گفت کم بودن شخصیت ها حداقل اینجا به درد خورده و صداگذاری آن ها با حساسیت خاصی انجام شده است.

این بازی بدون ایراد نیست و ایرادات جزئی خود را هم دارد ولی نسبت به اکثر بازی های شوتر که در این نسل ارائه شده اند خوب عمل کرده و جزو بهترین ها می باشد آزادی عمل و هیجان خوبی در این بازی دیده می شود و گرافیک بازی خارق العاده می باشد که این بازی را نسبت به نسخه های قبل بهتر کرده و در کل بازی قابل قبولی می باشد.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده + 12 =