بازی Cyberpunk 2077 در فروشگاه سونی

بازی Cyberpunk 2077

هنگامی که بازی Cyberpunk 2077 راه‌ اندازی شد، بازی مملو از مشکلاتی فراتر از باگ و اشکال بود. مسیر منتهی به انتشار بازی سرشار از گزارش‌های مشکلات درونی استودیو، چشم‌ اندازهای آشفته و جدول زمانی اشتباه بود. به همین علت مشخص بود که بازی Cyberpunk 2077 تجربه‌ای متفاوت از چیزی که وعده‌ داده بودند در اختیار بازیکنان قرار داده است.

تفاوت میان محصول و وعده‌های آن بسیار زیاد بود، در واقع، کمپانی سونی به سرعت بازی را از ویترین فروشگاه خود حذف کرده و به بازیکنانی که از محصول کمپانی CD Projekt Red ناراضی بودند، پیشنهاد بازپرداخت داد. سونی قول داد که اگر این استودیوی لهستانی بتواند دقیقا همان محصولی که تبلیغ کرده است را ارائه کند آن را به فروشگاه خود بازگرداند. اکنون که پچ‌های زیادی برای بازی ارائه شده است، این بازی آینده گرایانه بار دیگر به فروشگاه PlayStation Store بازگشته اما بازهم به بازیکنان PS4 هشدار داده شده است.

سونی با انتشار توییتی به دوستداران Cyberpunk اعلام کرد که این بازی به فروشگاه PlayStation Store بازگشته است. همچنین این خبر با یک خبر الحاقی نیز همراه بود: « با وجود اصلاحات و به‌ روزرسانی‌هایی که در طول سال منتشر خواهند شد، کار بر روی نسخه PS4 ادامه دارد. برای داشتن تجربه بهتر در PlayStation، توصیه می‌شود که این بازی را در کنسول‌ PS4 Pro یا PS5 اجرا کنید.»

انصافا باید بگوییم که اجرای بازی‌ها در PS4 Pro و PS5 ظاهر بهتری نسبت به کنسول معمولی PS4 دارد اما به هر حال نیاز به شفافیت کامل، قابل درک است. کمپانی CD Projekt Red در رابطه با فرآیندهای توسعه Cyberpunk 2077، از جمله نحوه بازاریابی گمراه‌ کننده جهت کنترل واکنش‌های مصرف‌ کنندگان تحت بازرسی دولت لهستان بوده است.

نمی‌توان انکار کرد که تیم سازنده دوران سختی را پشت سر گذاشته است، حتی قبل از راه‌ اندازی Cyberpunk 2077 نیز آن ها با مشکلات زیادی روبرو بودند. رهبر استودیو اعتراف کرد که در زمان تولید بازی The Witcher 3 نیز در استودیو مشکلاتی وجود داشته است. پس از انتشار بازی، وعده‌هایی برای بهتر شدن اوضاع داده شد اما به سرعت مشخص شد که به وعده ایجاد محیط کار با ثبات‌تر عمل نخواهد شد. در عوض، رهبر تصمیم گرفت مسائلی که موجب ایجاد مشکلاتی در توسعه بازی شده بود را دفن کند و نتیجه این کار، یکی از بدترین راه اندازی‌ها در تاریخ بازی‌ سازی بوده است.

حتی اعضای تیم سازنده نیز از مسئولین اصلی، از جمله سرمایه‌ گذاران، پرسیدند که قرار است چه کاری انجام شود تا این اتفاق دوباره رخ ندهد. با وجود مسائل پیرامون بازی Cyberpunk 2077 و بازی The Witcher که هدف نهایی تیم برای بازگشت بود، مشکلات زیادی درباره کمپانی CD Projekt Red وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد، مشکلاتی که هم درون کمپانی وجود دارند و هم شهرت آن را نزد مردم لکه‌ دار کرده‌ اند. امیدواریم که رهبر استودیو که در راس استودیوی لهستان است از این ماجرا درس عبرت بگیرد و از این تجربه پیرامون پروژه‌های جدید در دست ساخت کمپانی CD Projekt Red استفاده نماید.

 

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =