معرفی و بررسی بازی دسنترالند (Decentraland)

بازی دسنترالند

مسلماً بازی های آنلاین یکی از بهترین موارد استفاده برای فناوری مبتنی بر بلاکچین هستند. توانایی اختصاص مالکیت قابل ردیابی و تائید آیتم های درون بازی، قابلیت های فوق العاده ای را ارائه می دهد. محبوبیت این مفهوم افزایش یافته و شاید یکی از اولین بازی های پیشگام در این حوزه، Decentraland باشد. در ادامه این مقاله از سایت مرکز خرید دات کام، راهنمای جامعی از بازی Decentraland ، فضای آن، نحوه راه اندازی و اجرای آن، به صورت گام به گام ارائه شده است.

معرفی بازی دسنترالند

Decentraland یک پلتفرم مجازی غیر متمرکز است که در آن کاربران می توانند تجربیات، محتواها و برنامه های کاربردی را ایجاد، منتقل کرده و کسب درآمد کنند.

تاریخ عرضه: ۲۰.۰۲.۲۰۲۰

توکن ها و شبکه: اتریوم، LAND ،MANA

برندها و افراد مشهور مرتبط: سامسونگ، استرالیا اوپن ۲۰۲۲، گروه ارز دیجیتال، جی جی لین و موارد دیگر.

Decentraland یک پلتفرم واقعیت مجازی غیر متمرکز است که بر اساس و توسط بلاکچین اتریوم پشتیبانی می شود. در این بازی، کاربران می توانند تجربیات، برنامه ها و محتوا را ایجاد و تجربه کرده و کسب درآمد کنند. در اصل، این یک واقعیت مجازی است که در آن زمین سه بعدی به طور دائم در مالکیت جامعه است و اعضا کنترل مطلق آثارشان را بر عهده دارند. می توانید وارد شوید، آواتاری ایجاد کنید، شروع به کاوش کنید، زمین بخرید و هر نوع ساختمانی از زمین بازی تا سینماها و گالری های مجازی را بسازید.

بازی دسنترالند

آن هایی که صاحب زمین باشند، می توانند محتوای منتشر شده در زمین خود را کنترل کنند و این محتواها می توانند از سیستم های تعاملی مانند بازی ها تا صحنه های سه بعدی مانند نقاشی ها را شامل شوند. یکی از مواردی که باعث تفاوت Decentraland با سایر بازی های مبتنی بر بلاکچین می شود، این است که این بازی توسط سازمان متمرکزی کنترل نمی شود. بلکه، سازمان غیر متمرکز خود مختاری وجود دارد که بر سیاست های ایجاد شده برای تعیین نحوه رفتار دنیای Decentraland نظارت دارد. در زمان نوشتن این مطلب، هنوز مکان های جالب زیادی در بازی وجود دارد که کاربران باید از آن ها بازدید کنند، اما اطلاعات زیادی درباره نحوه اجرای این بازی در بخش های زیر ارائه شده است.

Decentraland DAO

Decentraland DAO برای تبدیل بازی به اولین دنیای مجازی کاملاً و واقعاً غیر متمرکز ساخته شده و بخشی از دیدگاه اصلی سازندگان بازی بوده است. DOA صاحب مهم ترین قراردادهای هوشمند بوده و همچنین دارایی هایی دارد که Decentraland را تشکیل می دهند. قرارداد LAND، پوشیدنی ها، سرورهای محتوا، قرارداد Estates و بازار.

DOA همچنین دارای بسیاری از توکن های MANA اصلی بازی است، که امکان مستقل بودن را صادر کرده و در عین حال به اقدامات و ابتکارات کمک هزینه ای پرداخت خواهند کرد. آن هایی که در DOA شرکت دارند (منظور تمامی دارندگان LAND و MANA) می توانند برای تصمیم گیری درباره مسائل مختلف مانند موارد زیر رای دهند:

 • اضافه و جایگزینی سرورهای محتوا
 • به روزرسانی LAND برای افزودن ویژگی های بیشتر
 • مشخصات و تاریخ مزایده LAND
 • هزینه های اولیه فروش
 • اضافه کردن موارد پوشیدنی جدید و موارد دیگر

نهاد پشت بازی Decentraland

بازی Decentraland در وایت پیپر مفصلی که توسط Esteban Ordano ،Ariel Meilich ،Yemel Jardi و Manuel Araoz نوشته شده، عینیت پیدا کرده است. شایان ذکر است که آن ها از متخصصانی چون Michael Bosworth از گوگل، Jon Choi از دراپ باکس، Jake Brukham از کوین فاند و موارد دیگر نیز کمک گرفته اند. این چشم انداز تیم در تاریخ سال ۲۰۲۰ (۲۰.۰۲.۲۰۲۰) واقعی شد، وقتی که Decentraland برای عموم پخش شد. عرضه بازی شامل ایجاد Decentraland DAO و همچنین تمرکز زدایی کامل زیرساخت های جهانی و دسترسی عموم به آن چه ارائه می کرد، بود.

این، لحظه مهمی در مسیر توسعه Decentraland به شمار می رود، زیرا پس از آن هیچ نهادی قادر به تغییر قوانین پشت کد آن نبوده است. هرچند هیچ منبع اطلاعاتی تائید شده ای وجود ندارد که نشان دهد playebrase کنونی Decentraland را نشان دهد، اما این واقعیت که بازی رشد کرده تا به یکی از واقعیت های مجازی مبتنی بر متاورس پیشرو در صنعت بلاکچین تبدیل شود، غیر قابل انکار است. بیشتر این موفقیت به لطف بازیگران بزرگی که از درب های ارز دیجیتال عبور کرده و پا به این زمین های دیجیتالی گذاشته اند، ممکن شده است.

از سامسونگ تا AO 2022: مشارکت های قابل توجه Decentraland

صحبت از مشارکت شد، یکی از دستاوردهای مهم در این زمینه مطمئناً افشای تلاش های سامسونگ برای عمیق تر شدن در دنیای متاورس از طریق بازی Decentraland بوده است. این شامل، مجموعه های محدودی از پوشیدنی های Samsung Decentraland است که کاربران می توانند آن ها را خریداری کرده و آواتار درون بازی خود را شخصی سازی کنند.

بازی دسنترالند

یکی از چهار تورنمنت Grand Slam اوپن استرالیا، نیز بیان کرد که با مشارکت Decentraland به متاورس خواهد پیوست. یکی از معروف ترین حامیان این پروژه، گروه ارز دیجیتال پیشرو صنعت است که توسط تحلیلگر معروف کریپتو یعنی Barry Silbert رهبری می شود. در ژوئن ۲۰۲۱، Sotheby، خانه حراج قدیمی جهان، نیز سهم خود را در متاورس افشا کرد. اولین گالری مجازی را باز کرده و Decentraland را به عنوان هدف نهایی انتخاب کرد. این گالری از داخل بازی به شرح زیر است.

توضیح LAND و MANA

خود بازی از بخش های زیادی تشکیل شده و پیچیدگی های آن بسیار زیاد است. با این حال، درک توکنومیکس آن برای اینکه بتوانید آن را بازی کنید، ضروری است. دو توکن اصلی در Decentraland ،LAND و MANA هستند.

توضیح توکن LAND

زمین درون متاورس Decentraland با توکن های قابل تعویض LAND نشان داده می شوند. در اصل، این توکن های غیر قابل تعویض (NFT) هستند که مالکیت زمین در بلاکچین اتریوم را ردیابی می کنند. توکن های LAND بر اساس استاندارد پروتکل ERC721 ساخته شده اند که آن را به یک دارایی دیجیتالی تبدیل می کند که با سایر کاربران معامله می شود، درست مانند NFT های دیگر.

بازی دسنترالند

یکی از تفاوت های اصلی LAND با سایر NFT ها مانند مجموعه Bored Ape Yacht Club این است که بازیکنان می توانند از LAND در بازی Decentraland برای ساخت فضاهای سه بعدی و برنامه هایی مانند مورد زیر استفاده کنند:
قطعات زمین ۱۶ متر در ۱۶ متر است. ارتفاع بر اساس محدودیت هایی محدود می شود. به علاوه، LAND یک توکن دیجیتالی کمیاب است و با مقدار کل ثابت توکن های MANA مطابقت دارد.

حقایق جالب

 • در ۲۴ نوامبر ۲۰۲۱، TokensCom 618000 MANA پرداخت کرد (معادل ۲.۴ میلیون دلار) تا پچ زمینی در Decentraland را خریداری کند. این گران ترین ملک مجازی تا به امروز است (ژانویه ۲۰۲۲).
 • در ژوئن ۲۰۲۱، شخصی قطعه زمینی به ارزش ۱ میلیون دلار را خریداری کرد.
 • خواننده معروف چینی جی جی لین نیز سه قطعه زمین مجازی در Decentraland خریداری کرده است.

چگونه LAND بخریم؟

راه های زیادی وجود دارد که کاربران از طریق آن ها می توانند دارایی های مجازی (LAND) در متاورس Decentraland خریداری کنند. اولین مورد شرکت در مزایده هایی است که هر از چند گاهی توسط تیم اعلام شده و LAND به فروش می رسد.

معروف ترین راه این است که وارد بازار Decentraland شده و از آنجا خریداری شود. زمانی که وارد بازار شدید، از شما خواسته می شود یک کیف پول تحت وب نصب کنید و ما به شما پیشنهاد می کنیم از کیف پول متاماسک استفاده کنید (مگر اینکه کیف پول دیگری داشته باشید که به آن عادت کرده باشید). اگر کیف پولی ندارید، از وب سایت رسمی بازدید کنید، افزونه گوگل کروم را نصب کرده و دستورالعمل ها را به دقت دنبال کنید.

مهم: در صورتی که کیف پول را برای اولین بار نصب کردید، از فیشینگ آگاه باشید و URL سایت را حتما چک کنید.

زمانی که کیف پول را به بازار وصل کردید، می توانید روی “Land” در گوشه سمت چپ بالا کلیک کنید و نقشه زیر را مشاهده کنید:

بازی دسنترالند

مربع های کوچک واحدهای LAND هستند و می توانید روی هر یک از آن ها کلیک کنید تا جزئیات آن ها را بررسی کرده و پیشنهاداتی ایجاد کنید (در صورتی که مالک آن شخص دیگری باشد، مانند بسیاری از آن ها که مالکینی دارند). برای خرید آن، باید یک پیشنهاد خوب ارائه دهید.

بازی دسنترالند

توضیح توکن MANA

توکن دیگری که برای اقتصاد درون بازی Decentraland ضروری است، MANA است. برخلاف LAND، توکن MANA یک ارز دیجیتال قابل تعویض ERC20 است که می تواند در ازای بسته های زمین سوزانده یا خرج شود. همچنین می توان آن را در بازار Decentraland خرج کرده و چیزهای مختلفی که بازی ارائه می دهد را خرید.

نحوه خرید MANA چگونه است؟

برخلاف LAND، توکن MANA آزادانه در بسیاری از صرافی های رمزنگاری اصلی مانند بایننس معامله می شود. می توانید در هر یک از آن ها حسابی ایجاد کرده و تعدادی از این توکن را در بازار آزاد خریداری کنید. اگر می خواهید از آن در بازی استفاده کنید، باید آن را به کیف پولی که از آن استفاده می کنید منتقل کنید. حالا که موارد بالا مشخص شد، بیایید ببینیم واقعاً چطور باید بازی کنیم.

نحوه بازی Decentraland

بازی دسنترالند

پس از ورود به وب سایت رسمی بازی، یک دکمه قرمز بزرگ در وسط آن مشاهده خواهید کرد که برای شروع باید روی آن کلیک کنید. سپس، از شما خواسته می شود یا با استفاده از کیف پول یا به عنوان مهمان ادامه دهید. برای این راهنما، ما از کیف پول MetaMask استفاده کرده و مجوزهای لازم را امضا می کنیم. زمانی که بازی بارگذاری شد، می توانید آواتار خود را بسازید. این آواتار، همان شخصیتی است که قرار است با آن بازی کنید، پس آن را زیبا بسازید.

بازی دسنترالند

ویژگی هایی وجود دارند که از بین آن ها می توانید یکی را انتخاب کنید مانند بدن، سر، بالاتنه، پایین تنه، کفش، لوازم آرایشی و اضافه کردن کلکسیون های مختلف. به علاوه، می توانید با استفاده از بازار نیز لوازمی را تهیه کنید. وقتی آواتار خود را آماده کردید، دکمه “انجام شد” در پایین سمت چپ را فشار دهید. حالا باید نام آن را انتخاب کنید، با شرایط و ضوابط موافقت کنید و حالا آماده اید تا آن را به نمایش بگذارید. شما در Genesis Plaza خواهید بود، در کنار تمام بازیکنان جدیدی که همین حالا سفر خود را آغاز کرده اند.

بازی دسنترالند

توجه کنید که یک جعبه آموزشی پایین صفحه نمایش شما وجود دارد، پیشنهاد می کنیم که تا زمانی که به بازی عادت کنید از آن استفاده کنید، زیرا اصول اولیه را به شما آموزش خواهد داد. زمانی که در Genesis Plaza بودید، آواتار خود را با استفاده از کلیدهای “W، A، S، D” کنترل کنید، درست مانند اکثر بازی های MMO. در اطراف Genesis Plaza، ستون هایی را پیدا می کنید، هر یک با فعالیت های مختلفی پر شده که می توانید انجام دهید.

بازی دسنترالند

از سوی دیگر، می توانید از وسط در یک چاله بزرگ بپرید – چیزی شبیه گردباد- و خیابان ها را کاوش کنید. نکته جالب دیگر این است که وقتی دکمه M را فشار دهید، نقشه تغییر می کند. از آنجا، می توانید مکان های مختلف را جستجو کرده و بدون نیاز به قدم زدن مستقیماً وارد آن ها شوید.

بازی دسنترالند

در سمت راست پایین، مکان فعلی خود را پیدا خواهید کرد. در بالا، منویی وجود دارد که به شما اجازه می دهد گزینه های مختلفی را بررسی کنید. برای مثال، اگر دکمه “کاوش (explore) را فشار دهید، به صفحه ای هدایت می شوید که در آن می توانید مکان ها، رویدادها و موارد مختلف دیگر را پیدا کنید.

بازی دسنترالند

به خاطر دارید که اوایل این راهنما گفتیم که Sotheby گالری ای را در Decentraland باز کرده است؟ خب، بیایید آن را بررسی کنیم.

کاوش Decentraland

زمانی که روی Explore بالای صفحه کلیک کنید، دکمه “Places” را پیدا خواهید کرد و به محض زدن آن، برخی از مکان های محبوب در Decentraland ظاهر می شوند. ما گالری Sotheby را انتخاب کرده و وارد آن شدیم. این جایی است که با آن روبرو شدیم.

بازی دسنترالند

نکته جالب این است که Sotheby در واقع برخی از آثار هنری را برای بررسی به نمایش گذاشته است: مثلاً یکی از قطعات Banksy. همچنین می توانید روی خود نقاشی کلیک کنید و شما را به صفحه رسمی Sotheby می برد که جزئیات کامل هنر در آن نمایش داده می شود.

بازی دسنترالند

چه کارهای دیگری می توان در Decentraland انجام دهید؟

باید به خاطر داشت که Decentraland دقیقاً آن نوع بازی ای نیست که احتمالاً به آن عادت داشته اید- در این بازی نباید با بازیکنان دیگر بجنگید یا در مقابل محیط¬ها قرار بگیرید. بلکه، بازی طوری طراحی شده که یک جایگزین مجازی پیکسلی برای دنیای ما با تمام جزئیات باشد.
آن هایی که زمین می خرند می توانند با استفاده از ابزارهای سازنده که از منوهای بالا وجود دارد، چیزهایی را روی زمین بسازند. واضح است که امکانات تقریباً بی پایانی در بازی هستند. مثلاً، سفر کوتاهی به زمین Sotheby داشته باشید. فقط به عنوان یک ایده، می توانید گالری هنری جذابی بسازید و اگر بازیکنان برای بازدید آن بیایند، می توانید کارهای هنری را به نمایش بگذارید. مثلاً، اگر صاحب Bored Ape NFT بخواهد آن را بفروشد، شاید بخواهد در ازای پرداخت مبلغی شما آن را به نمایش بگذارید، دقیقاً همان کاری که Sotheby برای هنرمندانش می کند.

راه های بسیاری در بازی وجود دارد که می توان آن ها را جستجو کرد. می توانید به پارک های مختلف بروید، اتوبوس سوار شوید یا فقط بدوید و Decentraland را کشف کنید، که در حال حاضر بزرگ تر شده و چیزهای زیادی برای کشف وجود دارد.

بازار Decentraland

بازی دسنترالند

بازار Decentraland بخش جدایی ناپذیر بازی است. این بخش به کاربران اجازه می دهد آیتم های مختلفی مانند کلکسیون ها، پوشیدنی ها و غیره را خریداری کرده یا بفروشند. برای دسترسی به این بخش، باید از وب سایت رسمی بازی بازدید کرده و روی “marketplace” در بالا کلیک کنید. همچنین در بازی می توانید با زدن دکمه M و پیدا کردن آن در منوی بالا به بازار دسترسی داشته باشید، که در آن نقشه و ابزار سازنده قرار دارند. بازار به این صورت است: می توانید آیتم های مختلفی را مرور کنید و با استفاده از ارز درون بازی – توکن MANA – آن ها را بخرید.

Decentraland انقلابی است اما غیر واقعی نیست

Decentraland دارای یک تجربه متاورسی کامل است که بسیاری آن را متصور بودند. این بازی، یک جایگزین دیجیتالی کامل برای زندگی ما در یک بوم خالی است که در آن کاربران می توانند هر چیزی را از پایه بسازند و برخی آن را از قبل شروع کرده اند. این واقعیت که بازی غیر متمرکز بوده و از طریق DOA اداره می شود، باعث شده از برخی بازی های محبوب دیگر این صنعت متمایز شود.

ما چند روز را صرف کاوش در دنیای Decentraland کردیم و به جرئت می توان گفت که در حال توسعه جدی بازی است. سازه های عظیمی در حال ساخت هستند، گالری ها، موزه ها، پارک های بازی و حتی دانشگاه (البته هنوز کامل نشده است). این نشانگر علاقه جدی برخی افراد به بازی است.

اگرچه بازی داستانی است، اما به نظر می رسد که در حال محبوب تر شدن است. ما چند ماه پیش آن را بازی کردیم و نتوانستیم با کسی خارج از Genesis Plaza (منطقه شروع) روبرو شویم. اما اکنون، بازیکنانی را می بینیم که در حال گشت و گذار در اطراف و کاوش مکان های مختلف هستند. این امیدوار کننده است.

البته، اگر به تجربه بازی های سه گانه، گرافیک های بی نقص Unreal و گیم پلی عادت کرده اید، Decentraland برای شما مناسب نیست. این بازی در حال حاضر تجربه بسیار ساده مرورگری است که از نظر طراحی یا گیم پلی کسی را تحت تأثیر قرار نمی دهد. با این حال، یکی از اولین تلاش ها برای بازی مبتنی بر بلاکچین است که در آن معاملات به صورت آن-چین انجام شده و کاربران مالکیت قانونی آیتم های درون بازی را بر عهده می گیرند. به همین ترتیب، سازندگان کار تحسین برانگیزی انجام داده اند و به نظر می رسد آینده بسیار روشنی در انتظار آن است.

 

سیما حسینی
دیدگاه کاربران
۱ دیدگاه
 • دنیای متاورسی دسنترالند ۷ آبان ۱۴۰۱ / ۱۴:۵۱

  سلام و سپاس از مطلب مفیدتون، به خوبی معرفی کردید که جامع و کامل بود. درخصوص خود متاورس اگر بخوام بگم واقعا سرسام آور عجیب و جذابه از بازی های دنیای متاورسی مثل بازی درامدزا دسنترالند گرفته که میشه ازش درامد داشت و زمین برای سرمایه گذاری خرید تا تکنولوژی های جالب وابسته به متاورس بسیار پیشرفته اند و روز به روز بهتر میشن.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 + 9 =