تغییرات عمر باتری کنترلر DualSense پلی استیشن ۵

عمر باتری کنترلر دوال سنس

با توجه به عمر باتری کنترلر دوال سنس، به نظر می رسد کنترلر پلی استیشن ۵ بهترین گیم پدی است که سونی تاکنون ساخته است. جدا از قرارگیری استیک آنالوگ متقارن، کنترلر هوشمند پلی استیشن ۵ همچنان با تریگرهای تطبیقی و بازخورد هپتیک، حتی پس از یک سال از گذشت عرضه اش، همه را خوشحال نگه داشته است. اگرچه، یکی از مشکلاتی که با کنترلر DualSense داریم، عمر باتری متوسط آن است. این کنترلر هرگز قادر نبوده با کنترلرهایی مانند Xbox Series X، که از باتری های AA یا بسته “بازی و شارژ” استفاده می کند، رقابت کنند. اما ما نگران این هستیم که نکند این مشکل بدتر شود.

بررسی عمر باتری کنترلر دوال سنس

در طول بررسی پلی استیشن ۵ TechRadar در نوامبر ۲۰۲۰، یک آزمایش غیر علمی برای بررسی طول عمر باتری DualSense انجام شد. در این آزمایش، با استفاده از کورنومتر تلفن همراه، هنگام انجام بازی زمان سنج کورنومتر آغاز به کار کرده و هنگام خاموش کردن پلی استیشن ۵، زمان سنج خاموش شد. با استفاده از این روش نسبتاً خام و مبتدیانه، مشخص شد که کنترلر DualSense پلی استیشن ۵، ۱۲ ساعت در بازی های Marvel’s Spider-Man: Miles Morales و Astro’s Playroom دوام می آورد، که بعد از عمر باتری اعصاب خرد کن کنترلر DualShock 4، شگفت انگیز بود. با این حال، در چند ماه اخیر، متوجه شدیم که نشانگر “باتری کنترلر بی سیم کم است” به مراتب بیشتر ظاهر می شود – به حدی که حتی رسیدن به عمر باتری ۱۰ ساعته هم به نظر غیر ممکن می آید.

Deathloop افسانه ای Arkane Studios – بازی ای که از تریگرهای تطبیقی کنترلر DualSense و بازخورد هپتیک به صورت آزادانه استفاده می کند- باعث شد به نگرانی های ما اضافه شود. جلسات بازی ما به گونه ای بی رحمانه با اعلان های سطح باتری همراه شد، حتی اگر تنها شش ساعت بازی می کردیم.

شارژ کردن دسته

عمر باتری کنترلر دوال سنس

آیا با گذشت زمان عمر باتری کنترلر DualSense بدتر شده است؟ خب، کنترلر از زمان عرضه تاکنون به روزرسانی های زیادی دریافت کرده است، اما مورد قابل توجهی اضافه نشده است. ساده ترین توضیح این است که بازی هایی که در ابتدا آزمایش شده بودند احتمالا به اندازه عناوین جدیدتر پلی استیشن ۵، عمر باتری را کم نمی کنند. اما بازهم تفاوت زیاد بین عمر باتری شش ساعته و عمر باتری دو برابری که ضبط شده بود را توضیح نمی دهد. ما تصمیم گرفتیم با مراجعه به روش کورنومتر قدیمی، دوباره عمر باتری DualSense را تست کنیم.

آخر هفته، به سرعت بازی های The Medium ،Deathloop و Sackboy: A Big Adventure را تست کرده و برخی کارهای غیر بازی هم انجام دادیم، مانند تماشای یوتیوب، باز کردن PlayStation Store و کنار گذاشتن و استفاده نکردن از کنترلر. لازم به ذکر است که از زمان عرضه تاکنون هیچ تغییری روی تنظیمات کنترلر انجام نشده است – بازخورد هپتیک و نوار نور همه روی گزینه “استاندارد” هستند – و ما معمولا PS5 Pulse 3D Wireless Headset را به صورت بی سیم و وصل شده به کنترلر استفاده می کنیم. برای اولین بار کمتر از یک ساعت طول می کشد تا اولین نوار نشانگر سه نوار DualSense ناپدید شود – حدود ۵۳ دقیقه، که نگران کننده است. زمانی که به مرز پنج ساعت رسیدیم، فقط یک نوار نشان داده می شد و وقتی از شش ساعت گذشت، اعلان شارژ کنترلر ظاهر شد.

باتری کم است؟

عمر باتری کنترلر دوال سنس

حالا، به عنوان کسی که معمولا تمایل دارد به توصیه های دستگاه خود گوش دهد (مطمئنا آن ها بهتر از همه می دانند)، باید بگوییم که ما معمولا هرگاه این اعلام ظاهر شود، از گیم پد جدیدی استفاده می کنیم. با این حال، عواقب این حالت باعث شد به این نتیجه برسیم که عمر باتری کنترلر DualSense پلی استیشن ۵ نسبت به موردی که قبلاً تست شده بود، %۵۰ کمتر شده است، که بسیار وحشتناک است. اما واقعیت بسیار متفاوت است.
چیزی که در دور دوم آزمایشات متوجه شدیم، این است که، بله اگرچه برخی از بازی ها باعث کاهش سریع تر DualSense می شوند، اما این اعلان عمر باتری سونی است که باعث می شود اوضاع همه چیز بدتر از چیزی که هست به نظر برسد.

متوجه شدیم که نشانگر عمر باتری در حدود شش ساعت پس از استفاده از کنسول ظاهر می شود، اما شما به راحتی می توانید پیش از خاموش شدن باتری، حدود ۹ تا ۱۰ ساعت بازی کنید. تا جایی که می دانیم و متوجه شدیم، این یک اعلان فوق العاده زودهنگام از سوی سونی است، به خصوص با این وجود که کنترلر Microsoft حدود ۱۵ دقیقه قبل از خاموش شدن باتری، به شما هشدار می دهد.

شارژ داشته باشید و ادامه دهید

عمر باتری کنترلر دوال سنس

پس راه حل چیست؟ بهترین و مشخص ترین راه حل برای سونی این است که هشدارهای سطح کم باتری را وقتی نشان دهند که شارژ کنترلر در حال اتمام است. اگر می خواهید به طور کلی کنترلری با عمر باتری بیشتر داشته باشید، همیشه می توانید بازخورد هپتیک، تریگرهای تطبیقی و نوار نوری کنترلر را کاهش دهید و یا خاموش کنید.

برای آسان تر کردن کارها، پیشنهاد می کنیم یک PS5 DualSense Charging Station Dock تهیه کنید، که به شما اجازه می دهد در صورت داشتن یک وسیله یدکی، سریعا پدها را عوض کنید. این راه جذاب تر از داشتن کابل USB در جلوی کنسول است. اگرچه باتری کنترلر DualSense ناچارا در طول زمان کم می شود – مانند همه باتری های لیتیوم یونی داخلی- اما ممکن است این ها فقط ترس و استرس های اولیه کاربر باشند. حداقل فعلاً که اینطور است.

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =