رونمایی سونی از چند بازی انحصاری در رویداد E3 2016

کنفرانس سونی در E3 2016

تکمیل شدن با دقت بالا و مهندسی حساب شده که بیش از هرچیز دیگری با بیشتر کردن سورپرایز هایش در E3 2016 بهتر شدن گیم های آن و از همه مهم تر با کیفیت تر کردن اجرای نمایش ها مرتبط بود. زیرا شرکت سونی، این اعجوبه بازی ساز بر همگان ثابت کرده که نمایش هایش به شکل صد درصد بر اساس محتوایی که در آن است درجه بندی می شوند. 

کنفرانس سونی در E3 2016
کنفرانس سونی در E3 2016

در جریان کنفرانس E3 2016 کمپانی سونی، گیم هایی با گرافیکی فوق العاده و جلوه های ویژه با درجه کیفیتی بالا در معرض نمایش قرار داد که باعث شد افرادی به این نکته اعتقاد داشته باشند که این گیم ها به روی ورژن ارتقایی پلی استیشن ۴ به اجرا در آمده که البته شرکت سونی این موضوع را تکذیب کرده است.

برای درک این موضوع بار دیگر کنفرانس سونی در E3 2016 را با دقت و تمرکز ببینید و حواس خود را به روی جزییات جلوه های بصری و گرافیکی معطوف کنید تا به این نتیجه برسید که سونی چه شاهکاری از خود نشان داده است.

در تریلر معرفی ورژن جدید God of War یا پخش گیم پلی Detroit: Become Human دقت و ریزبینی در جزییات تا چه حد بالاست. همین قدرت گرافیکی شایعه ای با این مضمون که کمپانی علی رغم پرده برداری از ورژن ارتقا گرفته پلی استیشن ۴ که البته با اسم مخفی نئو برای علاقمندان شناخته شده درکنفرانس، گیم های خود را با گرافیک بالای این کنسول به نمایش درآورده است.

این شایعه پراکنی ها باعث شد رئیس استودیوی کمپانی سونی از خود واکنش نشان دهد و اعلام دارد: کلیه گیم های به نمایش در آمده در کنفرانس E3 2016 به روی همین کنسول فعلی پلی استیشن ۴ اجرا خواهند شد.

در هر صورت اگر پلی استیشن ۴ توان اجرای گیم هایی با چنین کیفیت گرافیکی را در خود داشته باشد پس حتماً این جزییات به روی ورژن ارتقا یافته، خیره کننده خواهد بود.

در ادامه قصد داریم نمایش سونی در E3 2016 را تحلیل کنیم. سونی توانست در این کنفرانس تمام اهدافی را که در این سال ها در پی آن بوده است را به دست آورد و نتیجه ی تلاش های خود را به وضوح ببیند. این نمایش مطبوعاتی برای سونی حتی یک ثانیه فرود به همراه نداشت و در تمام مدت معرفی گیم های بی نظیرش، کهکشانی به نظر می رسید.

هیجان علاقه مندان و عکس العمل های عاشقان دنیای بازی، خود نشان دهنده ی پیروزی این کمپانی در این مرحله بود. تک تک لحظه ها شگفتی منحصر به خود را داشت و جزییات در همه جا به شکلی دیوانه وار بی داد می کرد. البته نمی خواهیم این رویداد را بی نقص وخداگونه جلوه دهیم، بلکه واقعیت این است به اندازه ای موفقیت و حرفه ای گری در این نمایش موج می زد که ایرادات جزیی و کم اهمیت تر اصلاً به چشم نمی آمد و می شد به راحتی از آن ها چشم پوشی کرد.

حتی این نواقص کوچک زیر سایه ی قدرت بالای کلی کار، دوست داشتنی به نظر می آمد. و در نتیجه مخلوطی از شگفتی سازی و ایرادات ریز، نتیجه ای مسحور کننده و قابل تقدیر ساخت. با وجود همه این ها این کنفرانس همچون روال سابق سال های گذشته خود، از طرف افراد بالادست این شرکت برای به وجود آوردن نمایش های مطبوعاتی سربلند بود؛ و تنها با تغییرات کوچک ولی مثمر ثمری که در راستای فیزیک ساده آن اجرا کرد، به چنین مرتبه ی بلندی دست پیدا کرد.

موضوعی که هر علاقه مندی چیزی به غیر از آن را نمی تواند تصور کند. چرا که نمی توان چنین توقعی را داشت به ناگاه شاو لیدن و تیم قدرتمندش تصمیمی دال بر این بگیرند که در این نمایشگاه، استراتژی و تاکتیک های پیروزمندانه پرتاب نمایش های پرقدرت روی پرده نمایش را بدون توقف به کناری بگذارند و قصد کنند کنفرانسی را به اجرا درآورند که دقیقاً به صورت کاری که شرکت های دیگر انجام می دهند، نمایشی بر پایه ی برنامه ریزی حساب شده و تمرکز در معرض دید بگذارند.

کنفرانس سونی در E3 2016
کنفرانس سونی در E3 2016

رزیدنت اویل ۷ با آن سبک و سیاق منحصر به خودش طرفداران قدیمی و بیست ساله ی خود را غرق در شادی کرد. به علاوه توانست برگ برنده ی دیگری را از کمپانی سونی رو کند. ولی موردی که باعث جواب گرفتن از آن فرمول کلیشه ای تقلید نزد کاربران شد، تکمیل کردن شگفت آور آن به دست سونی بود.

تکمیل شدن با دقت بالا و مهندسی حساب شده که بیش از هرچیز دیگری با بیشتر کردن سورپرایزهایش در E3 2016 بهتر شدن گیم های آن و از همه مهم تر با کیفیت تر کردن اجرای نمایش ها مرتبط بود. زیرا شرکت سونی، این اعجوبه بازی ساز بر همگان ثابت کرده که نمایش هایش به شکل صد درصد بر اساس محتوایی که در آن است درجه بندی می شوند. با این تفاسیر ابداً عجیب نیست که کمپانی ژاپنی عیناً این همایش خود را مانند ورژن سال قبل برپا می کند و به موفقیت نیز دست پیدا می کند.

آیا می شود مرگ بمیرد؟ و یا در جایی همچون کشتی به گل نشیند؟ به نظر شما کوجیما این بار چه در سر دارد و چه چالشی برای شما در نظر گرفته است؟ ممکن است نظر شما این باشد که سونی همه ساله این موضوع را به اثبات رسانده که قصد دارد مخاطب خود را بر روی استیج به تسخیر قدرت خارق العاده اش در بیاورد.

سپس در هر کنفرانسی قوی تر از سال قبل خودنمایی کند و تاکیدش به این موضوع است که ذهن مخاطبش را با استفاده از تکنیک های بی نظیرش، مال خود کند. پس با این تفاسیر، هرکسی که به تماشای این کنفرانس جادویی نشسته باشد، متوجه شده است که از این به بعد دست اندر کاران برپایی این رخدادها برای متفاوت نشان دادن و خاص برگزار شدن کنفرانس های خود ملزم به داشتن استارتی طوفانی خواهند بود و این پلنی جدا نشدنی از سیستم طراحی آن ها خواهد بود و در نمایش امسال نیز عناصر این چنین اثر گذاری را از یاد نخواهند برد.

اما حقیقت این است که نمایش امسال حتی در این موارد نیز تفاوت ها و برتری های زیادی نسبت به سال های اخیر در خود داشت! در کنفرانس سال قبل، شاهد اکرانی بسیار جان دار ولی نه خیلی نو و مجذوب کننده را شاهد بودیم که طرفدارانش پس از ۸ سال انتظار طولانی با شنیدن نامش به اوج هیجان می رسیدند و بی صبرانه منتظر عرضه آن بودند.

ولی در نمایش امسال تریلری را دیدیم که آتیه ی یکی از بزرگان پلی استیشن که از ستون های مستحکم دنیای بازی های سونی خواهد بود برای ما به تصویر کشید. در این بین شیوه ای که برای به نمایش در آمدن این تریلر ترتیب داده شد. این بازی جذاب و خاص خود به تنهایی موجی از هیجان را در کنفرانس ایجاد کرد و حاضرین را به وجد آورد.

این اجرا برای God of War افسانه ای بود. بازی که حتی اگر علاقه مند و پیگیر گیم و دنیای عمیق بازی های مجازی نیز نباشید، حداقل یک بار در گوشه و اطراف به گوش یا چشمتان خورده است. این بازی فقط با تیزری مختصر و با هدف جذب مخاطبین نشان داده نشد، بلکه اجرایی بسیار مفصل و نمایشی دل پسند خلاصه ای از کل داستان بازی به شکلی زنده و در حال بازی به روی ورژن کنونی کنسول سونی بود که چشم همگان را به خود خیره کرد. فکر می کنید شگفتی های کمپانی سونی همین ها بود؟

باید جواب دهیم خیر. سونی با در نظر گرفتن سلایق و خواسته های کاربرانش جهت ارتقای شرکت خود و رضایت طرفداران، به صورتی کاملاً جدی و برنامه ریزی شده اهداف خود را پیش برد زیرا به این امر آگاه بودند که هواداران چه چیزی از آن ها می خواهند و به چه علت به این کنرانس پا نهاده اند. با این شناخت، بدون توقف نمایش های مورد علاقه ی طرفداران را اجرا می کردند و به اندازه ی خواسته های آن ها پیش می رفتند.
همین هم باعث این شد که بلافاصله بعد از اتمام نمایش مؤثر قسمت کریتوس، تریلری از محصولی جدید که Days Gone نام دارد و مضمونی کاملاً احساسی در جریان پخش تریلر وجود داشت، کنفرانس را به آرامی به سوی حادثه ای فراتر از انتظار و غافلگیرکننده کشاند.

سونی با انتخاب هایی هوشمندانه و مسیری برنامه ریزی شده در طول کنفرانس توانست در همان دقایل نخستین کنفرانس قلب طرفدارانش را تسخیر کند. البته ممکن بود که مخاطبی در بین این اکران ها، یکی دو مورد را نپسندد و چندان به مذاقش خوش نیاید، اما ضرب آهنگ و نوآوری در این کنفرانس به حدی سریع و مجذوب کننده بود که این نکات دیده نشد و در حقیقت چندان اهمیتی هم نداشت. تنها چیزی که در ذهن مخاطب به ثبت رسید لذت های دریافتی از دنیای بازی ها بود.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + دوازده =