نقد و بررسی بازی EFootball 2022

بازی EFootball 2022

جانشین نهایی بازی Pro Evolution Soccer همیشه قرار بود نسخه ‌ای تاریخی باشد. به مدت سه دهه، بازی فوتبالی کمپانی Konami به شکل خوبی وضعیت شکست خوردگی خود را پذیرفته بود. البته اغلب از نظر گیم پلی از رقیب پولدار خود یعنی FIFA پیشی می گرفت. با این وجود، مشکلات اخیر فروش باعث شد که این کمپانی ناشر ژاپنی بازی PES را کنار گذاشته و دو سال طول کشید تا بازی رایگان eFootball 2022 را به جای آن بسازد. این بازی جدید واقعا تاریخی یا بهتر بگوییم فاجعه بار است.

احتمالا تاکنون درباره بازخوردهای این بازی در Steam شنیده ‌اید. از میان بیش از ۱۶۰۰۰ نظر کاربران، فقط ۱۰٪ آن ها مثبت بوده اند. به طور کلی بازی eFootball 2002 به عنوان «بسیار منفی» طبقه بندی شده است و براساس برخی معیارها، بدترین نسخه Steam در تمام دوران ها است. ما می توانیم تایید کنیم که نسخه کنسول آن نیز آنقدرها خوب نیست، اگرچه براساس ادعای رسانه های اجتماعی این بدترین بازی فوتبالی ای است که تاکنون ساخته شده است.

در طول عمر بازی PES ما مجبور بودیم بازی‌های Pure Football و O’Leary Manager 2000 و بازی Street Soccer از Chris Kamara و نسخه Xbox 360 بازی FIFA 06: Road To World Cup را تحمل کنیم. دنباله Pro Evo از کمپانی Konami به اندازه آن ها بد نیست اما بازهم وحشتناک است.

مسی کمتر، اوضاع آشفته تر

بازی EFootball 2022

به زبان ساده، این نسخه نمایشی برای انتشار مناسب نبود. این یک سنت سالانه است که Konami بازی فوتبال خود را قبل از کمپانی EA منتشر کند و به همین دلیل بازی eFootball 2022 توانست به اندازه یک روز از بازی FIFA 22 پیشی بگیرد. بدون اینکه بخواهیم نظرمان را به شما تحمیل کنیم- این بازی تنها به این دلیل که برخلاف بازی های فوق‌الذکر رایگان است، ارزش امتحان کردن را دارد- باید بگوییم که انتشار این بازی یک تصمیم اشتباه بود.

هیچ لیگ یا حالت طولانی مدتی در این بازی وجود ندارد. در بازی آفلاین فقط نه تیم و شش ورزشگاه در دسترس است. سایر موارد به صورت آنلاین و از طریق حالت دارای محدودیت زمانی Worldwide Clubs قابل کنترل هستند، اگرچه پس از ورود به این حالت درون یک تیم قفل می شوید. آن حالت تنها راهی است که می توانید از ستاره بازی یعنی لیونل مسی پس از انتقالش از بارسلونا (در حالت آفلاین در دسترس است) به پاری سن ژرمن( در حالت آفلاین در دسترس نیست) استفاده کنید. همچنین این موضوع که به غیر از دیدار مقدماتی و صحنه سازی میان آرژانتین و پرتغال- تیم های این دو کشور به جز همان مسابقه اولیه دیگر قابل بازی نیستند نیز عجیب است. شوکه شده‌اید؟ حق دارید.

حالت های جدید

بازی EFootball 2022

بازیکنان، تیم ها و حالت های بیشتری در راه هستند و پیروزی در رویدادهای Worldwide Clubs موجب کسب ارز eCurrency می شود که در آینده می توانید از آن ها استفاده کنید- اما آیا کسی پس از چنین راه اندازی آشفته‌ ای علاقه مند خواهد بود که این بازی را ادامه دهد؟ به هر حال، مجوزها مسئله اصلی نیستند، خود گیم‌ پلی بازی فاجعه است.

به دلیل استفاده از موتور Unreal Engine توسط کمپانی Konami برای اولین بار، با دو قهرمان جام جهانی اسپانیا یعنی آندرس اینیستا و جرارد پیکه در حین ساخت بازی به منظور طراحی دقیق دریبل و مکانیک دفاعی مشورت شده است. قطعا مبارزات تن به تن گاهی اوقات لذتبخش هستند. از میزان حساسیت‌ دکمه R2 به خوبی استفاده شده است: هرچه محکم تر فشار دهید، توپ را جلوتر پرتاب خواهید کرد و ضربه زدن به یک مهاجم با حرکتی تند و تیز احساس خوبی خواهد داشت. همچنین زمانی که عقب هستید- مهار یک وینگر هجومی با فشار بموقع دکمه L2 – وقتی که میان توپ و رقیب هستید- نیز رضایت بخش است. اما همانند تماشای گلزنی تیمتان زمانیکه ۵-۱ عقب هستید، شادی این لحظات نیز زودگذر است.

بیایید با پیکه بازی کنیم

بازی EFootball 2022

اینیستا و پیکه بازیکنان بزرگی هستند که نامشان به بازی eFootball وصل شده است، اما به نظر می‌رسد که در طراحی آن ها صرفا بر رفتارهای فردی تمرکز شده است- به نظر می‌رسد که کمپانی Konami تفاوت های ظریف هوش تیم ۱۱ نفره را فراموش کرده است. هوش مصنوعی این بازی در بهترین حالت نامنظم است و در بدترین حالت وحشتناک محسوب می‌شود.

حالت بازی موقعیتی دفاعی در این بازی همانند یک لاتاری است، حالت پشتیبانی در حملات غیرقابل اعتماد بوده و وجود مجموعه‌ای از اشکالات و انیمیشن‌های بد به این معنا هستند که شما هرگز نمی توانید بر روی یک پاس ساده حساب باز کنید، چه برسد به اینکه بخواهید دریبل های مرکب انجام دهید.

پیچیدگی های عمدی و عمقی بازی PES زنگ تفریح خوبی برای فستیوال های گلزنی «تو حمله کنی، بعد من حمله کنم» بازی FIFA بود اما بازی eFootball اصلا مناسب نیست. گذر کردن از حریف در این بازی لذتی ندارد، با سر توپ زدن آن نیز بی شور و انگیزه است. مخلوط کردن تاکتیک ها و استراتژی ها- لذت دائمی بازی Pro Evo، در ۳۰ سال گذشته- در این بازی بی مصرف به نظر می رسد. تا حدی به این دلیل است که فقط پنج سبک بازی برای انتخاب وجود دارد؛ عمدتا هیچ دلیلی وجود ندارد که تیمتان آنطور که شما می خواهید رفتار کند.

نقاط قوت بازی

اگر بخواهم از خوبی هایش بگوییم، می توان گفت که ما از هیجان شوت زدن در بازی لذت بردیم، پرتاب کردن توپ در این بازی نسبت به FIFA 22 قابل اطمینان تر است و همچنین زمانیکه صحبت سر گزارش بازی است کمپانی Konami از EA پیشی می گیرد و همچنان از دو گزارشگر محبوب PES یعنی پیتر دروری و جیم بگلین استفاده می کند. از این نظر شانس آورده اید. همچنین آن مکانیک فوق العاده پرتاب توپ نیز زمانیکه وینگرتان را پشت خط دفاعی می فرستید و او به طور غیرقابل توضیحی توپ را از بازی خارج می کند، آزاردهنده خواهد بود.

جلوه های بصری بازی

بازی EFootball 2022

نظرمان درباره جلوه های بصری چیست؟ منوی صفحه نمایش غیرمعمول این بازی مترادف طراحی شخصیت های کاستلو و والنی از اسطوره های Master League legends بازی PES است و این سنت در اینجا نیز ادامه دارد. اما طرح رنگ زرد/آبی شفاف بازی هرگونه علاقه به بازگشت به گذشته را از بین می برد.

شخصیت های بازی به بازیکنان واقعی شباهت کمی دارند. موهای یال مانند لروی سانه به خوبی طراحی شده است و بوکایو ساکا استثنایی به نظر می رسد. جاشوا کیمیچ شبیه به نسخه دیجیتالی مجسمه های مادام توسو است. حالات چهره بازیکنان با وجود چشم های گشاد و وحشت زده شخصیت ها در هر بازپخش بازی و تبدیل شدنشان به میم در شبکه های اجتماعی، را می توان با کلماتی همچون عجیب و غریب و وحشتناک توصیف نمود. درباره حالت چهره سایر افراد درون بازی (جمعیت) می توان گفت: بهتر است به آن ها نگاه نکنید. می توانیم بگوییم که طرفداران تماشاگر مطابق با استانداردهای دوران PS1 طراحی شده اند.

خوش به حال آینده

بازی EFootball 2022

شرم آور است که این بازی پتانسیل تغییرات نوآورانه را داشت اما از آن استفاده نکرد. درآمدزایی بازی های ورزشی در سال های اخیر واقعا چشمگیر بوده است: همانطور که در بررسی بازی FIFA 22 اشاره کردیم، کمپانی EA در سال گذشته ۱.۶۲ میلیارد دلار از خریدهای بازیکنان درآمد کسب کرده است و بازیکنان Madden و NHL نیز برای محصولات اولیه بازی ۵۰-۷۰ پوند هزینه کرده بودند. بنابراین برای بازی ای که بازی اولیه اش رایگان است و موارد اضافی با پرداخت هزینه به انتخاب کاربر انجام می شود نیز پتانسیل زیادی وجود دارد. با این حال، برای اینکه این روش جواب دهد، بازی پایه باید حداقل در سطح معقولی از عملکرد خوبی برخوردار باشد. eFootball 2022 اینگونه نیست.

با این وجود، کمپانی ناشر سزاوار تقدیر است. به هر حال، این یک بازی رایگان است. کمپانی Konami می گوید که به انتقادات شدید طرفدارانش گوش می دهد و سخت تلاش می کند تا براساس عکس العمل های نسخه اولیه تغییراتی ایجاد کند، اما به هر حال محدودیت هایی نیز وجود دارد.

اولین محتوای پولی این بازی در تاریخ ۱۱ نوامبر منتشر خواهد شد و برای خرید کالاهای مناسب تیم Ultimate Team rival Creative Team باید ۳۴ دلار هزینه کنید. این یعنی Konami حدود ۵ هفته فرصت دارد تا هم به رفع مشکلات بیشمار بازی بپردازد و هم حالت جدید گردش پول را راه اندازی نماید. در صورت بروز این اتفاقات ما این مقاله را ویرایش خواهیم کرد و به آن ها امتیاز می دهیم. تا آن زمان بازی eFootball 2022 دست نخورده باقی می ماند. اما به طور مطلق همانند Pro Evo در دوارن اولیه خود نیست.

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × سه =