نمایشگاه Electronic Entertainment Expo

Electronic Entertainment Expo

با نزدیک شدن به زمان برگزاری نمایشگاه E3 2018 که این عنوان اختصار یافته از Electronic Entertainment Expo می باشد و یکی از مهم ترین رویدادها در عرصه بازی های ویدیویی علی الخصوص کمپانی های بازی ساز می باشد.

Electronic Entertainment Expo
Electronic Entertainment Expo

مسئولان برگزار کننده ای نمایشگاه تصمیم به مشخص کردن مکان ها و به اصطلاح جانمایی شرکت ها و استودیوهای بازی سازی که در این نمایشگاه حضور خواهند داشت کردند.

بررسی Electronic Entertainment Expo

نمایشگاه Electronic Entertainment Expo که معنای آن سرگرمی های الکترونیک است. در سال ۱۹۹۵ میلادی کار خود را آغاز کرده است و رفته رفته به یکی از مهم ترین و پر طرفدارترین نمایشگاه ها در زمینه بازی های ویدیویی  تبدیل شده است که مردم و علی الخصوص همه گیمرها آن را می شناسند و آرزوی حضور در آن را دارند ولی به دلیل برگزاری این همایش ها در لس آنجلس آمریکا، این امر برای همه مقدور نیست.

این نمایشگاه با هدف معرفی بازی ها و همچنین مشخصات و ویژگی بازی ها برای کمپانی ها و استودیو هایی که در صنعت بازی سازی فعالیت دارند ایجاد شده است و البته در ادامه معرفی بخش های سخت افزار برای شرکت ها نیز در نظر گرفته شد. البته در ابتدا این نمایشگاه فقط برای کسانی که در عرصه بازی و بازی سازی فعالیت داشتند را می پذیرفتند، اما رفته رفته و با اعتراض برخی از طرفداران و گیمرهایی که علاقه داشتند در این نمایشگاه ها حاضر باشند و از نزدیک شاهد اخبار بازی های مورد علاقه خود باشند، سر انجام پارسال و در جریان نمایشگاه E3 2017 این اتفاق افتاد و همه مردم توانستند در این نمایشگاه حضور پیدا کنند.

استودیو ها و شرکت  های بزرگ و نام آشنایی که در حوزه  بازی سازی فعالیت می کنند همه ساله در این نمایشگاه ها حضور به هم می رسانند و محصولات و بازی های خود را به دو حالت که در این نمایشگاه وجود دارد به طرفداران خود معرفی می کنند، این شرکت ها هم می توانند کنفراس هایی که وقت آن ها بعضا به ساعت ها می کشد محصول خودشان را معرفی کنند و هم می توانند از طریق غرفه هایی که از سوی ESA  به عهده آن ها قرار می دهند، محصول خودشان را به بازدید کنندگان معرفی می کنند.

ESA در واقع به معنای سازمان سرگرمی های نرم افزارها می باشد و برگزاری نمایشگاه و مشخص کردن جایگاه غرفه های شرکت ها و استودیو ها از وظایف این گروه می باشد. شرکت ها و استودیوهای معروف بازی سازی مایکروسافت، نینتندو، بتس دا، یوبی سافت، سونی و… معمولا در این نمایشگاه ها شرکت می کنند.

نمایشگاه Electronic Entertainment Expo که بیست و سومین سال این همایش ها می باشد، امسال نیز  بیش از ۲۰۰ شرکت بزرگ و کوچکی که برای حضور در این نمایشگاه و ارائه محصولات خود در زمینه های بازی های ویدیویی، سازندگان محصولات لوازم جانبی، سازندگان موارد سرگرم کننده و حتی پخش کننده ها، اعلام آمادگی کرده اند. در بین این شرکت ها و استودیو ها، نام تعداد زیادی از آن ها جدید است و شرکت هایی هستند که برای اولین بار نام آن ها را می شنویم ولی آیا این ملاک خوب بودن شرکتی است؟! ولی در کنار این ها، شرکت های قدرتمندی نیز وجود دارند که با محصولات پر طرفدار خود قدم به این نمایشگاه گذاشتند.

اما چرا برگزاری این نمایشگاه این قدر مهم شد و چرا به این میزان طرفدار برای خود جذب کرد و همه ساله با خبر برگزاری این رویداد بزرگ همه علاقه مندان به بازی و پلیر های حرفه ای، اخبار آن را دنبال می کنند و حتی اگر بتوانند خود را به محل برگزاری این رویدادها می رسانند. خب پاسخ آن مشخصه، این که بازی های ویدیویی جایگاه خاصی را در بین مردم گرفته اند و اکثر مردم وقت هایی را برای این بازی ها تنظیم می کنند و به بازی کردن و سرگرمی می پردازند و ممکن است برای عده ای تا چندین ساعت در روز به این بازی ها می پردازند و حتی عده ای از آن ها بازی کردن را شغل خود انتخاب کرده اند و به عنوان گیمر های حرفه ای به مسابقاتی نیز می پردازند که از قضا این مسابقات جوایز خوبی هم دارند.

خب این ها را ذکر کردیم تا به اهمیت این نمایشگاه هایی همچون Electronic Entertainment Expo برسیم، خیلی از گیمرها دوست دارند تا بدانند آینده بازی های مورد علاقه خود چگونه می شود و مثلا در بخش گیم پلی بازی چه اتفاقی خواهد افتاد و یا شخصیت بازی که مثلا چه کسی یا کسانی به آن اضافه خواهند شد و یا نسخه جدید آن ها کی تولید و عرضه خواهد شد و غیره که این ها همه در این رویداد بزرگ و در کنفرانس ها و غرفه هایی که از طرف شرکت سازنده اجرا می شود، مشخص می شود.

حتی برای عده ای آشنایی با بازی های جذاب و جدیدی که دوست دارند آن ها را انجام دهند و تا آن لحظه نمی دانستند که چنین شرکت بازی ساز و یا بازی ایی وجود داشته است، میسر می شود، که این نیز از برکات وجود چنین نمایشگاه هایی است و به همین دلیل هم هست که این نمایشگاه ها با استقبال خوبی از سوی طرفداران بازی و بازی سازی صورت می گیرد.

اما در رابطه با عادات و نحوه برگزاری این رویداد ها توسط برخی شرکت های معروفی که معمولا طرفداران زیادی هم دارند خدمتتان عرض میکنیم و به خبری که در ابتدا به آن اشاره کردیم می پردازیم. شرکت سونی که کنفرانس های جذاب آن می تواند طرفداران این شرکت را جذب خود کند.

مایکروسافت که به غیر از عرضه بازی در زمینه سخت افزار و کنسول ها نیز فعالیت دارد و در این نمایشگاه نیز حضور دارد و این شرکت هم نیز نمایش های جذابی را ارائه می دهد که مختص خودش است. نینتندو که معمولا از کلیپ های از پیش ضبط شده خود پا به این نمایشگاه می گذارد و معمولا هم به کنفرانس و سخنرانی  اعتقادی ندارد. الکترونیک آرتز که مدتی است که به طور اختصاصی یک رویدادی با نام EA Play برگزار می کند و این رویداد را به جای کنفرانس ارائه می دهد.

در همین راستا ESA اقدام به انتشار عکس  هایی از محل برگزاری غرفه های شرکت ها و استودیو های حاضر در این رویداد کرده است، اما در این تصاویر خبری از نام شرکت ها نبود ولی با جستجوی یکی از کاربران resetera، و بدست آوردن اطلاعاتی در این زمینه توانست این تصاویر را کامل کند و نام شرکت های صاحب غرفه را دریابد. بر همین اساس شرکت های سونی و نینتندو قسمت زیادی از بخش غربی سالن را در اختیار دارند که به غیر از این دو شرکت، شرکت ها و استودیوهایی دیگری مثل فوکوس هوم اینتر اکتیو هم نیز حاضر بودند. در بخش جنوبی سالن غرفه هایی به شرکت ها و استودیوهای یوبی سافت، کپ کام، اکتیویژن، باندهای نامکو، اپتیک گیمز و اسکوئر انیکس اختصاص داده شده بود. در بخش مرکزی نیز مایکروسافت حضور دارد که غرفه میکسر را به آن اختصاص داده اند.

با توجه به نزدیک شدن به برگزاری این نمایشگاه، مسئولان زمان کنفرانس و ارائه محصولات کمپانی ها و استودیو ها را نیز مشخص کرده اند که به قرار زیر می باشند. شرکت EA Play، این کمپانی در تاریخ ۱۹ خرداد و از ساعت ۲۱:۳۰ دقیقه به وقت ایران کنفرانس خود را ارائه خواهد داد و احتمالا در بخش ورزشی به بازی پرطرفدار خود یعنی فیفا ۱۹ اشاره ایی کند.

شرکت مایکروسافت، این کمپانی نیز ۲۱ خرداد و از ساعت ۰۰:۳۰ بامداد به روی صحنه خواهد رفت و محصولات متنوع خود را که شامل سخت افزارها و کنسول ها و همچنین کنترلر ها می شود را ارائه دهد و همچنین احتمالا خبری هم از زمان عرضه بازی Gears of War 5 نیز برای طرفداران این بازی در این کنفرانس بدهند.

شرکت بتسدا، این شرکت نیز از تاریخ ۲۱ خرداد و از ساعت ۶ صبح به وقت ایران کنفرانس خود را ارائه خواهد داد، از ویژگی های این شرکت که بر محبوبیت آن می افزاید و آن را از سایر شرکت ها متمایز می کند، این است که این شرکت بلافاصله بعد از معرفی محصول خود، اقدام به عرضه آن می کند و طرفداران خود را منتظر نمی گذارد و این یکی از ویژگی های خوب این کمپانی محسوب می شود که طرفداران این کمپانی نیز بر این مسئله اذعان دارند. پیش بینی می شود که نسخه جدید بازی محبوب The Elder Scrolls در این کنفرانس معرفی شود.

شرکت اسکوئرز انیکس، این کمپانی ژاپنی که به نوعی تازه وارد در نمایشگاه محسوب می شود برای اولین بار است که تصمیم گرفته در Electronic Entertainment Expo کنفرانسی اختصاصی داشته باشد و این اتفاق نشان از آن دارد، که حتما این کمپانی برنامه های ویژه ای برای طرفداران خود خواهد داشت از معرفی بازی جدید shadow of the tomb raider خود برای هواداران که البته بازی معرفی شده و هواداران منتظر جزئیات بیشتری از این بازی خواهند بود مثلا گیم پلی بازی تا برنامه هایی برای به روز رسانی و تاریخ عرضه بسته الحاقی Final fantasy، این ها همه احتمالا برنامه هایی است که این شرکت قصد دارد در این کنفراس اجرا کنند، و حتما به همین دلیل بوده که آن ها درخواست کنفرانس اختصاصی از مسئولان برگزاری کرده اند.

شرکت یوبی سافت، کنفرانس این شرکت سازنده هم از تاریخ ۲۲ خرداد و از ۳۰ دقیقه بامداد شروع خواهد شد. اما این شرکت همیشه در ارائه کنفرانس های خود در Electronic Entertainment Expo موفق عمل کرده است و اوج کار آن ها هم در نمایشگاه پارسال بود که توانستند همه هواداران خود را سورپرایز کنند.

آن ها امسال هم با دست پر به این نمایشگاه خواهند آمد، حضور بازی بزرگ Beyand good and evil 2 تقریبا در این نمایشگاه قطعی شده و یوبی سافت قصد دارد تا جزئیات جدیدی از این بازی به هواداران خود ارائه دهد، و همچنین رونمایی رسمی از بازی ایی دیگر به نام The division 2 نیز تقریبا قطعی شده است، و همچنین احتمالاتی مبنی بر معرفی نسخه جدید بازی واچ داگس و اسپلینتر سل را نیز می توان داد، تا بدانیم یوبی سافت امسال هم می تواند یکی دیگر از کنفراس های جذاب خود را برای طرفداران و حضار خود ارائه دهد.

کنفرانس pc که از ساعت ۵:۳۰ دقیقه صبح روز ۲۲ خرداد به وقت ایران ارائه خواهد شد، اما هیچ  وقت این کنفراس در بین مردم محبوب نبوده است و همیشه تعداد کمی از آن حمایت می کنند، ولی به هر حال مخاطبان خاص خودشان را دارند که اکثر آن ها طرفداران کامپیوتر می باشند و دوست دارن تا از اتفاقاتی که در آینده از این کمپانی برای این افراد برنامه ریزی شده است را بدانند.

با این وجود pc هر سال همه را سورپرایز می کند و با معرفی بازی های جذاب و همچنین سخت افزارهای مختلف می تواند کنفرانسی اختصاصی در E3 برای خود داشته باشد. هر چند حدس زدن برای این کمپانی سخت است ولی احتمالا همانند پارسال که pc نسخه رمیستر بازی Age of Empires را معرفی کرد، امسال نیز شاید شاهد نسخه دوم این بازی در این نمایشگاه باشیم.

شرکت سونی، این کمپانی نیز در تاریخ ۲۲ خرداد و از ساعت ۵:۳۰ دقیقه صبح کنفرانس خود را آغاز خواهد کرد. این کمپانی که طرفداران زیادی در دنیای بازی های ویدیویی دارد و همه منتظر برگزاری این کنفرانس هستند و دوست دارند تا در کنفراس های جذاب این شرکت محبوب حضور داشته باشند. اما شایعاتی مبنی بر معرفی کنسول پلی استیشن ۵ در این نمایشگاه بود که مدیران سونی رسما آن را تکذیب کردند و گفتند که برنامه ایی برای این موضوع ندارند. طبق اخباری که از کمپانی سونی منتشر شده است، این کمپانی رسما اعلام کرده که تمام تمرکز خود را بر بخش بازی های خود گذاشته است و هیچ برنامه ایی برای سخت افزار ندارند و احتمالا ۴ بازی در این نمایشگاه برای طرفداران معرفی خواهد شد.

Electronic Entertainment Expo
Electronic Entertainment Expo

شرکت نینتندو، این کمپانی نیز ساعت ۲۰:۳۰ دقیقه روز ۲۲ خرداد کنفرانس خود را ارائه خواد داد. این شرکت ژاپنی معمولا در این جلسه از سخنرانی های طولانی مدت صرف نظر  می کند و سعی می کند از با کلیپ هایی که از پیش تهیه کرده است به معرفی برنامه ها و بازی های خود بپردازد که اتفاقا این کلیپ ها نیز طرفداران و علاقه مندان زیادی را به خود جذب می کند. تاریخ برگزاری Electronic Entertainment Expo بزرگ نیز از ۲۲ تا ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ و در شهر لس آنجلس اعلام شده است.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 2 =