نحوه فعالسازی قابلیت ۱۲۰ هرتز ایکس باکس سری ایکس و اس

فعالسازی 120 هرتز ایکس باکس سری ایکس

اگر ایکس باکس سری ایکس یا ایکس باکس سری اس شما با درگاه HDMI 2.1 به تلویزیون وصل شده، می‌توانید بازی‌های سازگار با وضوح ۴K را با سرعت ۱۲۰ فریم بر ثانیه اجرا کنید. قبل از این کار، باید با راهنمای نحوه فعالسازی ۱۲۰ هرتز ایکس باکس سری ایکس و اس این حالت را روی کنسول Xbox Series X یا Xbox Series S خود فعال کنید.

طیف گسترده‌ای از بازی‌های Xbox Series X و Xbox Series S، همچنین عناوین جدید هر ماه و به‌ روزرسانی‌هایی که برای عناوین قدیمی عرضه می‌شوند، از ۱۲۰fps پشتیبانی می‌کنند. بازی چند نفره Gears 5، Halo: The Master Chief Collection، Rocket League و Dirt 5 تنها چند نمونه از بازی‌هایی هستند که از سرعت ۱۲۰ فریم بر ثانیه در Xbox Series X پشتیبانی می‌کنند و این لیست همچنان در حال رشد است. حالت چند نفره Halo Infinite نیز با پشتیبانی از ۱۲۰ فریم بر ثانیه منتشر خواهد شد.

انجام بازی‌ها با سرعت ۱۲۰ فریم بر ثانیه ارزش دارد؟

اجرای بازی‌ها با سرعت ۱۲۰ فریم بر ثانیه نه تنها باعث می‌شود حرکات موجود در بازی بسیار نرم و راحت انجام شوند، بلکه به خاطر تأخیر ورودی کمتر نرخ فریم بالاتری ارائه داده و در نتیجه باعث می‌شود بازی‌ها پاسخ‌ دهنده‌تر به نظر بیایند. در بازی‌های رقابتی مانند Call of Duty: Warzone که هر ثانیه مهم است، پس ممکن است تفاوتی ایجاد شود.

به یاد داشته باشید که در حال حاضر تنها چند تلویزیون با درگاه HDMI 2.1 وجود دارند، بنابراین اگر می‌خواهید بیشترین استفاده را از قابلیت‌های نمایش Xbox Series X یا Xbox Series S ببرید، به تلویزیونی با ۱۲۰Hz نیاز دارید که از مشخصات جدید HDMI هم پشتیبانی کند. برخی تلویزیون‌ها این پشتیبانی را از طریق به‌ روزرسانی میان‌ افزار ارائه می‌دهند، پس اگر مدتی است تلویزیون را به‌ روزرسانی نکرده‌ اید، حتماً این کار را انجام دهید.

نحوه فعالسازی ۱۲۰ هرتز روی ایکس باکس سری ایکس و اس

فعالسازی 120 هرتز ایکس باکس سری اس

اگر یک صفحه‌ نمایشگر سازگار دارید، فعالسازی ۱۲۰ هرتز روی Xbox Series و Xbox Series S دقیقاً از یک روند پیروی می‌کند. از داشبورد Xbox وارد تنظیمات شوید. این کار را می‌توانید به دو روش انجام دهید. سریع‌ترین راه فشردن دکمه راهنمای Xbox برای ورود به تب با تصویر نمایه و انتخاب “تنظیمات” است. از آنجا، باید روی “تلویزیون و گزینه‌های نمایشگر” کلیک کنید.

در این زیر منو، گزینه‌ای را برای “نرخ رفرش (Refresh Rate)” زیر “وضوح تصویر (Resolution)” می‌بینید. اگر صفحه‌ نمایش ۱۲۰ هرتزی دارید، از منوی کشویی گزینه‌های ۶۰ هرتز و ۱۲۰ هرتز را خواهید دید.

شما می‌توانید با کلیک روی “جزئیات تلویزیون ۴K” دوباره چک کنید که آیا Xbox Series X یا S شما خروجی ۱۲۰ هرتز دارد یا خیر. در این قسمت می‌توانید ببینید که آیا تلویزیون شما از ۴K UHD در ۱۲۰ هرتز پشتیبانی می‌کند یا اینکه تنظیمات تلویزیونتان تا ۴K اصلی با سرعت ۱۲۰ فریم بر ثانیه را پشتیبانی می‌کند.

نحوه فعالسازی ۱۲۰ هرتز در بازی‌های Xbox Series X و Xbox Series S

فعالسازی 120 هرتز ایکس باکس سری ایکس

لازم به ذکر است که اکثر بازی‌های Xbox Series X و Xbox Series S هم برای حالت کیفیت و هم عملکرد به‌ طور پیش‌ فرض قرار می‌گیرند. این حالت‌ها معمولاً بین ۳۰ فریم بر ثانیه و ۶۰ فریم بر ثانیه هستند و حالت سوم معمولاً با سرعت ۱۲۰ فریم بر ثانیه است. سعی کنید همیشه تنظیمات بازی را بررسی کنید یا صفحه‌ نمایش درستی را انتخاب کنید تا مطمئن شوید بازی‌های شما در بالاترین نرخ فریم ممکن اجرا می‌شوند.

برای مثال، Rocket League در Xbox Series X و Xbox Series S با نمایشگرهای ۱۲۰ هرتز سازگار هستند، با این حال باید وارد تنظیمات بازی شوید و سپس وارد “ویدیو” شده و زیر “کیفیت ویدیو”، “عملکرد” را انتخاب کنید تا از پشتیبانی ۱۲۰ فریم بر ثانیه بهره‌مند شوید.

عیب‌ یابی ۱۲۰ هرتز Xbox Series X و Xbox Series S

فعالسازی 120 هرتز ایکس باکس سری ایکس

اگر می دانید که تلویزیونتان HDMI 2.1 و توانایی ۱۲۰ هرتز را دارد، مطمئن شوید که از کابل همراه با کنسول Xbox Series X یا Xbox Series S یا کابل فوق‌ سریع استفاده می‌کنید که دارای خروجی ۴K 120 هرتز است. همچنین لازم به ذکر است که اگر از گیرنده یا سیستم‌های صوتی فراگیر استفاده می‌کنید، ممکن است نتوانند به عنوان یک گذرگاه برای ۱۲۰ هرتز عمل کنند، پس Xbox Series X یا Xbox Series خود را مستقیماً به تلویزیون متصل کنید.

در نهایت، اگر هنوز مطمئن نیستید که تلویزیونتان از HDMI 2.1 پشتیبانی می‌کند یا خیر، برای اطلاعات بیشتر دفترچه راهنما را بررسی کرده و یا روی “جزئیات تلویزیون ۴K” زیر گزینه‌های “تلویزیون و نمایشگر” در منوی تنظیمات Xbox کلیک کنید.

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =