بازی Fable و توضیحاتی در مورد این بازی جذاب و بررسی آن

Fable

استودیو بازی ویدئویی لاین هد در سال ۱۹۹۶ در انگلستان تاسیس شد و با طراحی بازی های معروف و هیجانی ویدئویی fable  و  Black and white معروف شده است.

Fable
Fable

ریاست این شعبه زمانی برعهده آقای پیترمولینیو بوده است. بلک اند وایت اولین اثر تولیدی استودیو لاین هد است که در سال ۲۰۰۱ منتشر شد.

توضیحی در مورد بازی Fable

Fable بعد از این اثر طراحی و تولید شد. نسخه های بعدی این بازی در سال های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ میلادی توسط استودیو منتشر شد. آخرین نسخه از این بازی نیز درسال ۲۰۱۰ میلادی انتشار یافت و بعد از دو سال استودیوی لاین هد به بخش بازی های آرکید پیوست و شبکه ایکس باکس لایو بازی fable  را به سبک Hack and Slash به مدت چهار سال خلق کرد که در نقدهای گرفته شده از طرف گیمر ها و طراح ها، مشخص شد که بازی بازخوردی مناسب داشته است و از هیجان وجلوه های ویژه ای برخوردار بوده است. داستان کلی بازی این است که شخصیت اصلی داستان که لوگان نام دارد پادشاه آن منطقه است و با زورگویی و ستم بر مردم سرزمینش حکمرانی می­کند. ناجی این داستان آلبیون است که سعی در برپایی انقلاب بزرگ علیه لوگان دارد. در این بازی شاهد طراحی کاراکتر های جدید هستیم. بازی در دو بخش طراحی شده است که بخش اول آن فرار از قصر و متحد کردن بخش های مختلف شهر رویایی آلبیون برای مقابله با لوگان است و در بخش دوم رسیدن به پادشاهی است که جذابترین بخش بازی به حساب می­آید. اکنون دیگر شهر در دست گیمر است و می­تواند با تصمیم های خود شهر را کنترل کند و بر مردم حکمرانی کند. این بازی از نظر طراحی، رنگ بندی، صداگذاری و همچنین استفاده از سلاح های ساده و استفاده راحت و محیط تاریک بازی امتیازات ویژه ای دارد. حرکات آهسته هنگام ضربه زدن به دشمن جلوه ویژه ای به این بازی بخشیده است. نسخه دوم این بازی در مراسم Bafta جایزه ای نیز دریافت کرد و پرفروش ترین بازی ایکس باکس معرفی شد.

Fable: Anniversary
Fable: Anniversary

نسخه پایانی بازی Fable  با نام Fable: Anniversary است که در سال ۲۰۱۴ منتشر شدکه دارندگان ایکس باکس و پی سی می توانند از این بازی رایگان استفاده کنند. در سال ۲۰۰۵ به دلیل گستردگی بیش از حد این استودیو، تعداد کارکنان آن به بیش از سیصد نفر می­رسید و پروژه های زیادی را روانه دنیای بازی های رایانه ای و دنیای ایکس باکس کردند. طبق گزارش های منتشر شده از مایکروسافت، رئیس این شرکت آقای هانو لمک اعلام کرد که در مورد ادامه فعالیت لاین هد تصمیم گیری خواهیم کرد. وی افزود بعد از بررسی های انجام شده توسط شرکت مایکروسافت تصمیم بر آن شد که ساخت بازی Fable Legends متوقف شود و در این مورد با کارکنان این استودیو مذاکره شود. بعد از این تصمیم، خریداری برای خرید استودیوی معروف لاین هد پیدا نشد و یا مایکروسافت با شرکت های خریدار وارد مذاکره نشد زیرا مایکروسافت نمی خواست امتیاز بازی Fable را به همراه شرکت سازنده اش به فروش برساند و تلاش داشت تا با انتشار نسخه جدیدی از فابل کسب درامد کند و به نوعی رقبای خود را حذف کند. بعد از این تصمیم، شرکت های خریدار از خریدن استودیو لاین هد صرف نظر کردند و نتیجه برآن شد تا استودیو مانند چهار استودیو دیکر مایکروسافت بعد از بیست سال فعالیت در سال ۲۰۱۶ به طور کامل از فعالیت خود دست بکشد. این در حالی بوده است که استودیو لاین هد بعد از انتشار آخرین نسخه از Fable اظهار داشتند که درصدد طراحی نسخه جدید این گیم نیز هستند و به هیچ وجه از تصمیم مایکروسافت مبنی بر انحلال استودیو خبر نداشتند. از طرف دیگر می­توان گفت بسیاری از کارکنان لاین هد کسانی بودند که به طور مستمر کار می­کردند و بازی هایی را طراحی کردند که با این عمل مایکروسافت هیچ گاه این بازی ها به دنیای واقعی عرضه نشدند.

از دیگر ناکامی های استودیو لاین هد می­توان به ساخت بازی Milo and Kate اشاره کرد که در ابتدا لاین هد قصد دشت این یک بازی کنترلر محور باشد اما در آخر با کینکت طراحی شد. طرح کلی بازی بر این اساس بود که گیمر در نقش خیال یک پسر بچه ای است که والدین آن مدام در حال بحث و دعوا هستند که بر اساس گفته هایی، داستان بازی شباهت زیادی به دوران کودکی مولینیو داشت. این گیم بعد از منحل شدن استودیو به طور کامل از طرح های ارائه شده لاین هد، محو شد. کارکنان با مهارت این استودیو بعد از فروپاشی آن به خدمت پروژه پلی گراند گیمز درآمدند. این موضوع را می­توان از سخنان نیک دان کامبل مدیر منابع مالی استودیو پلی گراند گیمز برداشت کرد و شاهد این مدعا، استخدام آقای تام مداکس طراح اسبق صدای داخلی استودیو لاین هد بود که بعد از منحل شدن استودیو به خدمت استودیو پلی گراند گیمز درآمد. همچنین استودیوی ریر Rare نیزبرخی از کارکنان اسبق لاین هد را برای تولید بازی های جدید خود به کار گرفت و با این کار، نیروی کار خود را تقویت کرد و گامی بزرگ در تقویت بخش تخصصی استودیو خود برداشت. آقای تد تیمینس که قبلا طراح ارشد استودیو لاین هد بوده اکنون مسئول طراحی و توسعه بازی های مخصوص پی سی است. دیوید دمپسی و ایان نوریس نیز از جمله افرادی هستند که به کمپانی فری استایل گیمز ملحق شدند.

در نمایشگاهی که تحت عنوان Es2019 توسط مایکروسافت برگذار شد اگرچه استودیو پلی گراند گیمز حضور نداشت اما انتظار این می­رفت که با انتشار نسخه جدید Fble بتواند یکی از استودیو های مطرح این نمایشگاه باشد. مسئله ای که اکنون برای گیمر های طرفدار این بازی هستند پیش آمده این است که آیا مایکروسافت در آینده قصد عرضه نسخه بزرگ تری از این بازی را دارد؟ لوفتیس مدیر کل بخش نشر بازی های First Party مایکروسافت در این مورد می­گوید: مایکروسافت علاقه وافری به این مجموعه بازی دارد به طوری که هنگام ساخت نسخه های قبلی من را به عنوان ناظر برای طراحی و عرضه بازی به استودیو فرستاده بود تا روی روند طراحی و ساخت بازی نظارت کنم. در حال حاضر لوفتیس می­تواند برای تولید نسخه جدید نقش قابل توجهی داشته باشد زیرا این مجموعه از بازی آنقدر در میان گیمر ها محبوب است که این انتظار می رود درآینده شاهد نسخه هایی جدید از آن باشیم.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 + پانزده =