نحوه حل مشکل صفحه نمایش سیاه Oculus Quest

حل مشکل صفحه نمایش سیاه Oculus Quest

برای حل مشکل صفحه نمایش سیاه Oculus Quest که برخی کاربران هنگام استفاده از Oculus Quest یا Oculus Quest 2 با آن مواجه شده اند چند راه حل وجود دارد. این خطا به صورت یک صفحه سیاه نشان داده می شود، صفحه یا کاملا سیاه یا کاملا روشن بوده و هیچ چیزی در آن مشاهده نمی شود. در برخی موارد، ممکن است قبل از سیاه شدن صفحه نمایش، لوگوی Oculus ظاهر شود. چندین مشکل می تواند منجر به صفحه سیاه مرگ شود که شامل باتری های از کار افتاده، گیر کردن به روزرسانی ها، خرابی سیستم عامل و حتی مشکلات سخت افزاری می شوند.

دلایل صفحه نمایش سیاه Oculus Quest

چند مشکل می تواند باعث ایجاد صفحه نمایش سیاه در Oculus Quest شود. اگر باتری ها از کار افتاده باشند یا سطح شارژ کافی نداشته باشند، که باعث جلوگیری از روشن شدن هدست می شود. به روزرسانی سخت افزاری گیر کرده یا قطع شده نیز ممکن است باعث ایجاد صفحه سیاه شود. برای مثال، اگر گذرواژه Oculus خود را تغییر داده و دیگر نمی توانید وارد شوید، احتمالا هدست در تلاش برای به روزرسانی است، که منجر به نمایش صفحه سیاه مرگ می شود. اگر سخت افزار خراب باشد، یا خود سخت افزار آسیب دیده باشد نیز ممکن است این مشکل ایجاد شود.

نحوه حل مشکل صفحه نمایش سیاه Oculus Quest

برای حل مشکل صفحه سیاه و راه اندازی مجدد Oculus، راه حل های زیر را امتحان کنید:

۱- حتما هدست ها را شارژ کنید

اگر هدست شارژ ندارد، چیزی جز یک صفحه سیاه نخواهید دید. هدست را به یک شارژر USB سازگار متصل کرده و اجازه دهید مدتی شارژ شود. اگر متوجه شدید که عملیات شارژ انجام نمی شود، از شارژر دیگری استفاده کنید، یا مطمئن شوید که شارژر درستی را انتخاب کرده اید. شارژر Oculus دارای خروجی شارژ ۲A است، پس استفاده از شارژری با آمپر کمتر ممکن است منجر به مدت زمان شارژ طولانی تری شود.

۲- سعی کنید منوی Oculus را باز کنید

وقتی با صفحه سیاه مواجه شدید، سعی کنید دکمه منو در کنترلر سمت چپ و دکمه Oculus در کنترلر راست را فشار دهید. اگر به منو دسترسی پیدا کردید، سعی کنید برنامه ای را باز کنید تا ببینید آیا مشکل صفحه سیاه حل می شود یا خیر.

۳- برنامه Oculus را چک کنید

حل مشکل صفحه نمایش سیاه Oculus Quest
صفحه نمایش سیاه Oculus Quest

برنامه Oculus را روی گوشی خود بارگیری کرده و اگر وارد شوید. ببینید آیا برنامه هدست شما را شناسایی می کند و سعی کنید یک بازی را از برنامه اجرا کنید. پس از راه اندازی بازی، از هدست استفاده کنید و چک کنید که آیا مشکل صفحه سیاه حل شده یا خیر. اگر به نظر می رسد که علاوه بر صفحه نمایش سیاه، با مشکل چرخش راه اندازی نیز مواجه هستید، این محتمل ترین علت است.

۴- هدست را روشن گذاشته و کنار بگذارید

اگر سعی کردید هدست را شارژ کنید و چیزی به جز یک صفحه سیاه مشاهده نکردید و مطمئن هستید که از شارژر درستی استفاده می کنید، حداقل ۳۰ دقیقه هدست را کنار بگذارید. اگر هدست در تلاش برای به روزرسانی بود، آن را به برق وصل کرده و کنار بگذارید تا به روزرسانی تمام شده و به انجام عملکردهای عادی بازگردد.

مطمئن شوید که همانطور که توضیح داده شد، به درستی وارد برنامه Oculus شده باشید، گوشی شما باید هدست را شناسایی کند و همه چیز به وای فای متصل است. اگر هدست به ارتقاء نیاز داشته باشد، ممکن است بسته به سرعت شبکه مدتی طول بکشد. همچنین می توانید آن را به صورت دستی هم به روز کنید.

۵- حسگر مجاورتی را چک کنید

بین لنزهای هدست، حسگر مجاورتی را پیدا خواهید کرد. سعی کنید آن حسگر را به انگشت شست خود بپوشانید تا ببینید آیا صفحه سیاه از بین می رود یا خیر. اگر این راه جواب نداد، سعی کنید حسگر را با یک پارچه میکروفیبر خشک کنید. اگر هنگام پوشاندن حسگر با انگشت شست صفحه سیاه از بین می رود، اما وقتی هدست را می پوشید اینطور نیست، به دنبال شکاف یا آسیبی باشید که به نور اجازه عبور از داخل فوم یا اسپیسر را می دهد.

۶- راه اندازی مجدد سخت را انجام دهید

اگر فشردن دکمه پاور منجر به ایجاد صفحه سیاه شد، دکمه پاور را حداقل ۱۰ ثانیه نگه دارید. پایین نگه داشتن دکمه پاور باعث می شود Oculus Quest وارد راه اندازی سخت شود، که احتمالا مشکل صفحه سیاه مرگ را برطرف می کند.

۷- بوت کردن را با استفاده از منوی بوت لودر انجام دهید

مشکل صفحه نمایش سیاه Oculus Quest
صفحه نمایش سیاه Oculus Quest

اگر نمی توانید راه اندازی مجدد سخت را با دکمه پاور انجام دهید، سعی کنید راه اندازی سخت را از منوی بوت لودر انجام دهید.

  • ۱- دکمه صدای پایین و دکمه های پاور را فشار داده و برای حداقل ۱۰ ثانیه نگه دارید.
  • ۲- با استفاده از دکمه های صدا، بوت دستگاه را نشان گذاری کنید.
  • ۳- دکمه پاور را برای راه اندازی سخت Quest فشار دهید.

۸- انجام بازنشانی به تنظیمات کارخانه Quest یا Quest 2

انجام این کار یک اقدام قوی به حساب می آید، زیرا تمام داده ها را از هدست پاک کرده و آن را به وضعیت اولیه کارخانه بازمی گرداند. مطمئن شوید که همه گزینه های دیگر را قبل از به کار گیری این روش، امتحان کرده باشید. احتمالا مجبور می شوید همه چیز را دوباره دانلود کرده و داده های ذخیره شده را از دست خواهید داد.

  • ۱- دکمه صدای پایین و دکمه های پاور را فشار داده و برای حداقل ۱۰ ثانیه نگه دارید.
  • ۲- با استفاده از دکمه های صدا، بازنشانی کارخانه را مشخص کنید.
  • ۳- دکمه پاور را فشار دهید.

اگر صفحه سیاه مرگ هنوز وجود داشت چطور؟

حل صفحه نمایش سیاه Oculus Quest
صفحه نمایش سیاه Oculus Quest

اگر همه راه حل ها را امتحان کرده و همچنین با صفحه سیاه مرگ مواجه هستید، احتمالا مشکلی در سخت افزار وجود دارد. این حالت به ویژه زمانی محتمل می شود که بازنشانی به تنظیمات کارخانه را انجام داده باشید و همچنان صفحه سیاه باشد یا نتوانید به بوت لودر دسترسی پیدا کرده و بازنشانی به تنظیمات کارخانه را انجام دهید. به احتمال زیاد، باید برای کمک بیشتر با Oculus تماس گرفته و هدست خود را تعمیر یا تعویض کنید.

سوالات متداول

چرا نمی توانم کنترلر Oculus Quest 2 خود را روشن کنم؟

احتمالا باید کنترلر Oculus را شارژ کنید. اگر هنوز هم مشکل دارید، از برنامه Oculus برای جداسازی کنترلر استفاده کرده و آن را مجددا جفت کنید.

چرا Oculus Quest 2 من به وای فای متصل نمی شود؟

اگر وای فای کار نمی کند، از برنامه Oculus برای قطع اتصال از وای فای استفاده کرده و سعی کنید دوباره به شبکه متصل شوید. اگر دستگاه های دیگر هم نمی توانند به وای متصل شوند، وای فای خود را عیب یابی کنید.

آیا دکمه ریست در Oculus Quest 2 وجود دارد؟

خیر. هیچ دکمه ریستی برای بازنشانی سریع Oculus وجود ندارد.

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 + 9 =