نحوه تعمیر پورت HDMI پلی استیشن ۵

تعمیر پورت HDMI پلی استیشن 5

اگر کابل HDMI را به پلی استیشن ۵ خود متصل کرده و هیچ تصویری در تلویزیون شما پخش نمی شود، ممکن است پورت HDMI کنسول شما با مشکل مواجه شده باشد. خوشبختانه، تعمیر پورت HDMI پلی استیشن در اکثر موارد آسان و ساده است. اگر مشکلی با خروجی ویدیوی پلی استیشن ۵ خود دارید، نکات مربوط به رفع مشکل زیر را بررسی کنید.

در این مقاله از سایت مرکز خرید به شما آموزش می دهیم که چگونه پورت HDMI کنسول پلی استیشن خود را تعمیر کرده و همچنین رایج ترین علل مشکلات پورت HDMI را بازگو خواهیم کرد.

نحوه تشخیص مشکل پورت HDMI پلی استیشن ۵

به دنبال یکی از علائم متداول زیر باشید تا متوجه شوید که آیا پورت HDMI پلی استیشن ۵ شما مشکلی دارد یا خیر.

  1. تلویزیون شما صفحه سیاه یا پیام “ورودی وجود ندارد” را در کانال HDMI که کنسول به آن متصل است نشان می دهد، این امر نشانگر این است که هیچ سیگنال ویدیویی دریافت نمی شود.
  2. تصویر تار و مبهم روی صفحه با کیفیت صدای مخدوش وجود دارد.
  3. پلی استیشن ۵ زمانی که قبل از خاموش شدن، روشن می شود، برای مدتی طولانی یک نور آبی را نشان می دهد. این مورد به عنوان “نور آبی مرگ” شناخته شده و معمولا نشانگر مشکلات داخلی سخت افزاری است.

اگر با این مشکلات مواجه شدید، احتمالا مشکلی در پورت HDMI پلی استیشن ۵ شما وجود دارد.

علل مشکلات پورت HDMI پلی استیشن ۵

قبل از عیب یابی، مطمئن شوید که از کابل HDMI استفاده می کنید که همراه پلی استیشن ۵ بوده است. این یک کابل HDMI 2.1 است که همچنین به عنوان HDMI فوق پر سرعت شناخته می شود. اگرچه پلی استیشن ۵ از کابل های HDMI استاندارد پشتیبانی کند، اگر تلویزیون شما از HDMI 2.1 پشتیبانی کند، باز هم ممکن است به خوبی با کنسول کار نکند. کابل HDMI 2.1 حتی اگر پورت ۲.۱ وجود نداشته باشد هم به درستی با تلویزیون شما کار خواهد کرد. دلایل متعددی وجود دارد که باعث می شود پورت HDMI پلی استیشن ۵ کار نکند، مانند:

  • تجمع خاک و گرد و غبار در پورت، که باعث قطعی و مشکل در انتقال ویدیو/صدا می شود.
  • چنگک های کابل HDMI در اثر نیروی زیاد خم شده است.
  • پورت HDMI در اثر وارد کردن به زور کابل، آسیب دیده است.
  • تراشه HDMI در مادربرد پلی استیشن ۵ دچار مشکل شده است.

نحوه تعمیر پورت HDMI در پلی استیشن ۵

برای شناسایی و رفع مشکل پورت HDMI پلی استیشن ۵، مراحل زیر را طی کنید. اگر یکی از توصیه ها به درستی عمل نکرد، به مرحله بعدی بروید.

پورت های HDMI PS5 و HDTV خود را بررسی کنید

تعمیر پورت HDMI پلی استیشن 5

پورت HDMI شبیه یک هشت ضلعی بوده و در سمت چپ، پشت پلی استیشن ۵ بین پورت برق متناوب و پورت های اترنت قرار دارد. چک کنید که آیا آسیب یا گرد و خاکی در پورت وجود دارد یا خیر و اینکه آیا کابل HDMI به درستی وارد شده است. کابل باید به درستی پشت کنسول قرار گرفته باشد. اگر قسمتی از کابل بیرون زده، احتمالا درست وارد نشده است.

HDTV خود را بررسی کنید

مشکل ممکن است ربطی به پلی استیشن ۵ نداشته باشد. اتصال به تلویزیون را بررسی کرده و سعی کنید پورت HDMI دیگری را به کنسول متصل کنید. اگر این روش جواب نداد، از کابل HDMI دیگری استفاده کرده یا پلی استیشن ۵ خود را به تلویزیون دیگری متصل کنید. اگر تلویزیون هوشمند دارید، مطمئن شوید که سیستم عامل به آخرین نسخه به روز رسانی شده است.

HDR را غیر فعال کنید

تعمیر پورت HDMI پلی استیشن 5

تنظیمات HDR پلی استیشن ۵ ممکن است با برخی از مدل های تلویزیون هماهنگ نباشد، پس اگر چشمک می زند یا صفحه سوسو می کند، خاموش کردن آن ممکن است به رفع مشکل شما کمک کند. به تنظیمات پلی استیشن ۵ (PS5 Setting) > صفحه نمایش و ویدیو (Screen and Video) > خروجی ویدیو (Video Output) > HDR رفته و تنظیمات آن را خاموش کنید.

در حالت ایمن راه اندازی کنید

می توانید پلی استیشن ۵ خود را وارد حالت امن کنید تا مشکل پورت HDMI و مشکلات دیگر را پیدا و رفع کنید. برای ورود به حال امن، دکمه پاور را فشرده و نگه دارید تا پلی استیشن ۵ دو بار بوق بزند. سپس دکمه پاور را برای حداقل ۷ ثانیه فشار داده و نگه دارید. وقتی دو بوق کوتاه را شنیدید، دکمه را رها کنید. کنترلر بی سیم DualSense خود را با استفاده از کابل USB و فشردن دکمه PS روی کنترلر متصل کنید. در منوی حالت امن، گزینه ای را برای تغییر ورودی ویدیو انتخاب کنید. حالت HDCP و فقط HDCP 1.4 را انتخاب کنید. پس از انتخاب، پلی استیشن ۵ را مجددا راه اندازی کنید.

اگر پس از طی کردن مراحل بالا، باز هم با مشکلی مواجه هستید، احتمالا پلی استیشن ۵ شما نیاز به تعمیر دارد. بهتر است مستقیماً با پشتیبانی پلی استیشن یا نمایندگی فروش و تعمیر کنسول تماس بگیرید. هرچند می توانید خودتان تعمیر پورت HDMI را بر عهده بگیرید، اما انجام این کار نیازمند تجربه لحیم کاری بوده و به علاوه ضمانت دستگاه شما را باطل می کند.

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × دو =