حل مشکل دریفت جوی کان نینتندو سوییچ

دریفت جوی کان

هرکسی که مدت زیادی را صرف کنسول گیمینگ نینتندو سوییچ کرده باشد احتمالاً با یکی از رایج ترین مشکلات کنترلر جوی-کان (Joy-Con) روبرو شده و یا درباره آن شنیده است: دریفت جوی کان . دریفت جوی کان زمانی رخ می دهد که کنترلر به صورت نادرست به عنوان ورودی ثبت می شود. برای مثال، در بازی، حتی اگر شما جوی استیک را لمس نکنید، ممکن است شخصیت شما به سمت خاصی حرکت کند.

دلایل دریفت جوی کان

دریفت جوی کان معمولاً روی جوی استیک چپ بیشتر از جوی استیک راست رخ می دهد و این عموما بدان دلیل است که از آن برای حرکت شخصیت در بازی استفاده می کنید، در نتیجه کاربرد بیشتری دارد. به غیر از علت ساده فرسودگی جوی کان، سایر دلایل دریفت می تواند شامل کالیبراسیون اشتباه، مشکل اتصال، یا وجود کثیفی در حسگر باشد.

نحوه حل مشکل دریفت جوی کان

مراحلی که باید برای حل مشکل دریفت جوی کان استفاده کنید، به نوع کنسول مورد استفاده شما (نینتندو سوییچ معمولی یا سوییچ لایت) بستگی دارد. توصیه های زیر را دنبال کنید تا دوباره کنترلر خود را به کار بیاندازید.

مرحله ۱: جوی استیک را پاک کنید

دریفت جوی کان
مرحله ۱: جوی استیک را پاک کنید

علیرغم وجود واشر پاک کننده که باید اکثر کثیفی و آلودگی را از جوی کان پاک کند، گرد و غبار ممکن است وارد شده و باعث تداخل در عملکرد حسگرها شود. اگر اسپری هوای فشرده و نازل دارید، چند بار زیر واشر اسپری کنید، جوی استیک را کمی تکان داده و دوباره این کار را تکرار کنید.

مرحله ۲: جوی کان ها را به سوییچ متصل کنید

مشکل دریفت جوی کان
مرحله ۲: جوی کان ها را به سوییچ متصل کنید

اگر از نینتندو سوییچ لایت استفاده می کنید، این راه حل برای شما نیست، زیرا این کنسول قابلیت در آوردن جوی کان را ندارد. اما اگر از نسخه اصلی کنسول استفاده می کنید، کنترلر شما ممکن است در اتصال با کنسول با مشکل مواجه شده و ورودی اشتباهی را به کنسول داده باشد. سوییچ را از داک خارج کرده و جوی کان ها را به اطراف بکشید تا ببینید آیا کار می کنند یا خیر.

اگر این راه حل کار کرد، اما هنوز می خواهید از سوییچ روی داک استفاده کنید، سعی کنید در مکانی نزدیک به کنسول بازی کنید تا از قوی ماندن اتصال مطمئن شوید.

مرحله ۳: تنظیمات دکمه را ریست کنید

حل مشکل دریفت جوی کان
مرحله ۳: تنظیمات دکمه را ریست کنید

اگر نگاشت دکمه های کنترلر را شخصی کرده اید، ممکن است تنظیمات جدید بر عملکرد خوب جوی کان شما تأثیر بگذارد. از صفحه نمایش خانه وارد تنظیمات سیستم > کنترلرها و حسگرها > تغییر نگاشت دکمه شده و سپس ریست را انتخاب کنید.

اگر نگاشت دکمه های جوی کان را مجدداً انجام دادید، نماد آچار آبی رنگی در کنار نماد آن در گوشه سمت چپ، پایین صفحه ظاهر خواهد شد.

مرحله ۴: به روزرسانی های سخت افزاری را چک کنید

راه حل دریفت جوی کان
مرحله ۴: به روزرسانی های سخت افزاری را چک کنید

مانند کنسول، نینتندو نرم افزارهای جدیدی برای کنترلرها منتشر می کند تا به عملکرد بهتر و کارآمدتر آن ها کمک کند. روی صفحه کنترلر و حسگرها در تنظیمات سیستم، به روزرسانی کنترلرها را انتخاب کنید تا ببینید آیا جدیدترین نسخه سخت افزاری روی جوی کان اجرا می شود یا خیر.

با ورود به تنظیمات سیستم از صفحه اصلی، پایین آمدن و پیدا کردن سیستم و انتخاب به روزرسانی سیستم، از به روزرسانی کنسول خود نیز مطمئن شوید.

مرحله ۵: کنترلرها را کالیبره کنید

دریفت جوی کان نینتندو سوییچ
مرحله ۵: کنترلرها را کالیبره کنید

جوی استیک های کنترلر ممکن است به هر دلیلی موقعیت مرکزی یا عادی خود را از دست بدهد. کنترلرها و بخش حسگرهای تنظیمات سیستم نیز دارای بخشی به نام کالیبراسیون کنترل استیک ها هستند که شما را در رهگیری مجدد کنترلرها راهنمایی می کنند.

مرحله ۶: به روزرسانی نرم افزار را چک کنید

دریفت جوی کان نینتندو
مرحله ۶: به روزرسانی نرم افزار را چک کنید

اگر فقط در یک بازی با دریفت مواجه شدید، بررسی کنید که آیا بازی به روز شده یا خیر. آن را در صفحه اصلی مشاهده کنید، سپس دکمه + (به علاوه) را فشار داده و به روزرسانی نرم افزار > از طریق اینترنت را انتخاب کنید.

مرحله ۷: تنظیمات خود را تائید کنید

حل مشکل دریفت جوی کان نینتندو سوییچ
مرحله ۷: تنظیمات خود را تائید کنید

این گزینه برای بازی های خاص هم صدق می کند، بازی هایی که از کنترل های حرکتی استفاده می کنند (برای مثال، کج کردن جوی کان برای هدایت یک بازی مسابقه ای). تنظیمات درون بازی را چک کنید تا ببینید آیا به جای کنترل های جوی استیک از کنترل های حرکتی استفاده می کند یا خیر.

مرحله ۸: عکس برگردان یا اسکین را از جوی کان جدا کنید

دریفت جوی کان در نینتندو سوییچ
مرحله ۸: عکس برگردان یا اسکین را از جوی کان جدا کنید

اگر سوییچ یا سوییچ لایت خود را با برچسب یا اسکین شخصی سازی کرده اید، ممکن است با عملکرد جوی استیک تداخل ایجاد کند.

مرحله ۹: با نینتندو تماس بگیرید

اگر کنترلر شما بازهم به درستی کار نمی کند و نمی خواهید خودتان آن را باز کنید، سازنده سوییچ سرویس تعمیر جوی کان را ارائه می دهد که برای این کار باید دستگاه خود را ارسال کنید.

مرحله ۱۰: جوی استیک ها را جایگزین کنید

جوی کان دریفت نینتندو سوییچ
مرحله ۱۰: جوی استیک ها را جایگزین کنید

به جز تمامی راه حل هایی که گفته شد، می توانید قطعه جدیدی سفارش داده و خودتان آن را تعویض کنید. سایت هایی مانند iFixit قطعات، ابزارها و دستورالعمل های گام به گامی ارائه می دهند که در طول باز کردن جوی کان و جایگزین کردن جوی استیک جدید به شما کمک خواهند کرد.

اگر مشکلی با اینکه خودتان سخت افزارتان را باز کنید و از بین رفتن گارانتی دستگاه ندارید، می توانید از این راه استفاده کنید.

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه − دو =