معرفی مجموعه جذاب Forza و توضیحاتی در مورد نسخه های این مجموعه

Forza

یکی از جدید ترین و در عین حال جذاب ترین مجموعه های سبک ریسینگ مجموعه Forza ( فورزا ) است، مجموعه ای که نام آن به ایتالیایی یعنی قدرت و یک بازی در سبک نیمه شبیه ساز ریسینگ و ماشین سواری است.

Forza
Forza

اگر از طرفداران مجموعه بازی های ریسینگ و مسابقه ای باشید بدون تردید نام بازی هایی چون مجموعه Need For Speed ( نید فورا سپید )  و یا Grand Turismo ( گراند توریسمو ) و حتی مجموعه Project Cars ( پراجکت کارس ) به گوش تان خورده است، مجموعه هایی که هر کدام سعی می کنند با ارائه یک بازی ریسینگ جذاب مخاطب را جذب خود کرده و فروش خود را بالا ببرند، اما یکی از جدید ترین و در عین حال جذاب ترین مجموعه های سبک ریسینگ مجموعه Forza ( فورزا ) است، مجموعه ای که نام آن به ایتالیایی یعنی قدرت و یک بازی در سبک نیمه شبیه ساز ریسینگ و ماشین سواری است که سعی می کند همانند یک مسابقه واقعی ماشین سواری هر آن چه که لازم است را برای گیمر و مخاطب خود فراهم کند تا مخاطب حس و حال واقعی را تجربه کند و از این حس و حال لذت ببرد.

ویزگی مجموعه Forza

یکی از ویژگی های مجموعه فورزا این است که این بازی به طور کامل در اختیار کنسول های مایکروسافت یعنی سری ایکس باکس است و با وجود چندین استودیو سازنده و توسعه دهنده این مجموعه بازی فورزا به طور کامل توسط Xbox Game Studios ( ایکس باکس گیم استودیو ) منتشر می شود و وظیفه نشر این مجموعه بر عهده خود کمپانی مایکروسافت است.

تاریخچه مجموعه فورزا به دو بخش تقسیم می شود، جایی که دو نسخه از این مجموعه با دو محوریت مختلف در طی چندین سال ساخته و عرضه شده است، یک بخش از فرانچایز فورزا با نام Forza Motorsport ساخته می شود و تمرکز آن نیز بر روی مسابقات حرفه ای سبک ماشین سواری است و رویداد ها و اتفاقات مسابقات حرفه ای را در خود جای می دهد، اما مجموعه فورزا یک زیر مجموعه و زیر سری دیگری نیز به نام Forza Horizon دارد، مجموعه ای که تمرکز آن بر روی ساخت یک بازی با استایل جهان باز است و حس و حال جدیدی را وارد این مجموعه کرده است.

خیلی ها مجموعه فورزا را جواب کمپانی مایکروسافت به سونی می دانند، زیرا سونی مجموعه فوق العاده Gran Turismo را به انحصار خود در آورده است و مایکروسافت نیز در جواب این کار سونی مجموعه ای با نام فورزا را ساخت و این مجموعه را به طور کاملا انحصاری برای کنسول های خود عرضه کرد.

نگاه به تاریخچه مجموعه فورزا مقاله ای جدا می خواهد چون تا به امروز نسخه های بسیار زیاد و مختلف با برند فورزا عرضه شده است.

اولین نسخه از مجموعه فورزا با نام Forza Motorsport  در سال ۲۰۰۵ ساخته شد، بازی که استودیو آمریکایی Turn 10 Studios وظیفه ساخت آن را برعهده داشت و تنها برای پلتفرم ایکس باکس به طور انحصاری در دسترس قرار گرفت.

بازی توانست به خوبی هم گیمر ها را جذب خود کند و هم منتقدین را امیدوار کند که مجموعه Forza Motorsport قرار است تبدیل به یک مجموعه فوق العاده و جذاب شود، به همین دلیل نمره متاکریتیک بازی Forza Motorsport نیز توانست به امتیاز بسیار بالایی برسد و منتقدین میانگین امتیاز فوق العاده ۹۲ از ۱۰۰ را به بازی Forza Motorsport دادند که این امتیاز بازی را تبدیل به چهارمین بازی سال کنسول ایکس باکس کرد و از طرفی دیگری بازی را تبدیل به یکی از بهترین بازی های این پلتفرم کرد.

نسخه دوم از مجموعه Forza Motorsport با نام Forza Motorsport 2 در سال ۲۰۰۷ ساخته شد، بازی که باز هم استودیو سازنده آن Turn 10 Studios بود و بازی این بار به طور انحصاری برای پلتفرم ایکس باکس ۳۶۰ در دسترس قرار گرفت، گرافیک بالا، ماشین های جذاب و محتویات قابل دانلود مواردی بود که برای بهتر شدن بازی Forza Motorsport 2 انجام شد و بازی در بریتانیا توانست به فروش ۳۰۰ هزار نسخه ای نیز دست پیدا کند، میانگین امتیاز های بازی Forza Motorsport 2 نیز بر روی عدد فوق العاده ۹۰ از ۱۰۰ ایستاد و با وجود دو نمره پایین تر بودن نمره نسبت به نسخه Forza Motorsport اما این بازی نیز توانست خود را به عنوان یکی از بهترین بازی های پلتفرم ایکس باکس ۳۶۰ به گیمر ها معرفی کند.

سال ۲۰۰۹ نسخه جدیدی از مجموعه Forza Motorsport با اسم Forza Motorsport 3 عرضه شد که در بازی شاهد ماشین های ۵۰ کارخانه مختلف، بیش از ۵۰۰ نوع ماشین و بیش از ۱۰۰ جاده متفاوت بودیم که این حجم از محتوا در مجموعه Forza Motorsport تا آن روز دیده نشده بود، بازی باز هم با همان استودیو قبلی Turn 10 Studios ساخته شد و بازی Forza Motorsport 3 در انحصار کنسول ایکس باکس ۳۶۰ بود، بازی توانست نمرات درخشان نسخه Forza Motorsport را تکرار کند و در سایت متاکریتیک به امتیاز ۹۲ از ۱۰۰ دست پیدا کند که این امتیاز بازی Forza Motorsport 3 را به سومین بازی برتر سال پلتفرم ایکس باکس ۳۶۰ تبدیل کرد و از طرفی دیگر این بازی را به یکی از بازی های خوب این کنسول تبدیل کرد.

بازی Forza Motorsport 3 توانست در جشنواره های بسیار زیادی نیز کاندید شود و جوایز فوق العاده ای را نیز بدست بیاورد.

نسخه بعدی از مجموعه Forza Motorsport در سال ۲۰۱۱ با نام فورزا Motorsport 4 عرضه شد، بازی که باز هم انحصاری ایکس باکس ۳۶۰ بود و از طرفی از کینکت پشتیبانی می کرد، ویژگی های جذابی که به بازی Forza Motorsport 4 اضافه شده بود باعث شد منتقدین میانگین امتیاز فوق العاده ۹۱ از ۱۰۰ را به بازی Forza Motorsport 4 بدهند و این بازی چهارمین بازی سال ایکس باکس ۳۶۰ لقب گرفت.

علاوه بر نظر مثبت گیمر ها و منتقدین بازی توانست جوایز بسیار زیادی را نیز بدست بیاورد.

اما بعد از نسخه چهارم مجموعه فورزا شاهد بخش جدیدی به نام Forza Horizon شد که اولین قسمت از این مجموعه با همان نام Forza Horizon در سال ۲۰۱۲ برای پلتفرم ایکس باکس ۳۶۰ عرضه شد، بازی Forza Horizon این بار به جای استودیو Turn 10 Studios ، توسط استودیو Playground Games Limited که یک استودیو بریتانیایی بود ساخته شد.

با وجود موفقیت های بازی های Forza Motorsport بازی فورزا Horizon نتوانست آن طور که باید درخشان ظاهر شود و نسخه اول این مجموعه به امتیاز بسیار خوب ۸۵ از ۱۰۰ رسید که در برابر امتیاز های بالای ۹۰ مجموعه Forza Motorsport یک نوع شکست تلقی می شد.

بعد از عرضه بازی Forza Horizon یک نسخه دیگر از مجموعه Forza Motorsport با نام Forza Motorsport 5 در سال ۲۰۱۳ عرضه شد که اولین نسخه از این مجموعه برای کنسول ایکس باکس وان به شمار می رفت بازی که در کمال تعجب به امتیاز ۷۹ از ۱۰۰ رسید که برای این مجموعه یک شکست بود، مجموعه ای که تا آن زمان امتیازی کمتر از ۹۰ نگرفته بود.

مایکروسافت اما دوباره به سراغ مجموعه Forza Horizon رفت و در سال ۲۰۱۴ بازی Forza Horizon 2 را برای دو پلتفرم ایکس باکس ۳۶۰ و ایکس باکس وان عرضه کرد بازی که توانست بعد از اتفاقات بازی Forza Motorsport 5 آبرو مجموعه را حفظ کند و به امتیاز ۸۶ از ۱۰۰ رسید.

مایکروسافت تمرکز خود را بر روی عرضه بسته های الحاقی جدید و رایگان برای بازی Forza Horizon 2 قرار داد و حالا در جدید ترین این بسته های الحاقی شاهد حضور پک ماشین های مزدا در بازی Forza Horizon 2 خواهیم بود.

کمپانی ژاپنی مزدا که از سال ۱۹۲۰ تا به امروز در حال خودرو سازی است و یکی از مشهور ترین کمپانی های خودرو سازی حال حاضر دنیا به شمار می رود.

طبق اعلام صورت گرفته در پک ماشین های مزدا بازی فورزا Horizon 2 شاهد چهار ماشین از کمپانی مزدا خواهیم بود.

Forza
Forza

Mazda MX-5 Miata که در سال ۲۰۱۶ تولید شده است و قدرتی معادل با ۱۵۵ اسب بخار دارد.

Mazda MX-5 Miata که در سال ۱۹۹۰ تولید شده است و قدرتی معادل با ۱۱۵ اسب بخار دارد.

Mazda  speed MX-5 که در سال ۲۰۰۵ تولید شده است و قدرتی معادل با ۱۷۸ اسب بخار دارد و صفر تا صد این ماشین ۶.۷ ثانیه است که نشان از شتاب انفجاری این ماشین دارد.

Mazda MX-5 Super20 که در سال ۲۰۱۰ تولید شده است و قدرتی معادل با ۲۰۰ اسب بخار دارد.

علاوه بر پک ماشین های مزدا طبق اعلام کمپانی مایکروسافت گیمر های آمریکای شمالی اگر در مسابقات آنلاین بازی Forza Horizon 2 شرکت کنند و بتوانند در این مسابقات برنده شوند مایکروسافت به آن ها یک ماشین ۲۰۱۶ Mazda MX-5 Miata به عنوان جایزه اهدا می کنند.

بدون هیچ شک و تردیدی این پک به همراه جایزه آن می تواند هیجان را به مجموعه Forza Horizon 2 هدیه بدهد و هایپ فوق العاده ای برای گیمر های بازی Forza Horizon 2 ایجاد کند.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 + 19 =