درجه سختی بازی توسط استودیو FromSoftware

FromSoftware

استودیو ژاپنی FromSoftware یکی از قدیمی ترین استودیو های حال حاضر صنعت بازی های ویدیویی است، استودیویی که فعالیت آن به سال ۱۹۸۶ بر می گردد.

استودیو FromSoftware
استودیو FromSoftware

درجه سختی همیشه موضوعی بوده که گیمر ها با آن دست و پنجه نرم کرده اند، بازی هایی هستند که در درجه سختی پایین به سادگی به اتمام خواهند رسید و در بالاترین درجه سختی صدای فریاد های گیمر ها را در می آورند.

اما قرار نیست این موضوع تبدیل به یکی دیگر از کلیشه های صنعت بازی های ویدیویی شود، دیگر وقت آن رسیده بود که مفهوم تازه ای از سختی در یک بازی معرفی شود و چه کسی بهتر از ژاپنی ها برای شکستن یک کلیشه و ایجاد فضایی تازه برای یک مفهوم در صنعت بازی های ویدیویی؟

بررسی استودیو FromSoftware

استودیو ژاپنی FromSoftware یکی از قدیمی ترین استودیو های حال حاضر صنعت بازی های ویدیویی است، استودیویی که فعالیت آن به سال ۱۹۸۶ بر می گردد اما آغاز بازی سازی این استودیو به سال ۱۹۹۴ و با شروع ساخت مجموعه King’s Field است بازی نقش آفرینی که توسط FromSoftware در چندین نسخه ساخته شد، توسعه پیدا کرد و منتشر شد.

با وجود این که استودیو FromSoftware بیش از ۵۰ بازی مختلف را تولید و عرضه کرده است اما نقطه اوج کاری این استودیو زمانی است که شروع به ساخت بازی تازه ای و IP جدیدی کرد، مجموعه به نام Souls (ارواح) که توسط Hidetaka Miyazaki  (هیداتا میازاکی) ساخته شد، بازی که این بار قرار بود خیلی از استاندارد های تثبیت شده در صنعت بازی های ویدیویی را تغییر بدهد.

مجموعه ای که شروع کار آن به سال ۲۰۰۹ بر می گردد جایی که اولین نسخه از مجموعه Souls با نام Demon’s Souls (ارواح شیطانی) توسط استودیو FromSoftware تولید شد و توسط خود کمپانی سونی به طور کاملا انحصاری برای پلی استیشن ۳ عرضه شد.

بازی که مهم ترین ویژگی آن که توانست نگاه ها را در صنعت بازی های ویدیویی به خود خیره کند و تحسین گیمر ها و کارشناسان و منتقدین را بدست بیاورد سختی این بازی است، اشتباه نکنید سختی بازی Demon’s Souls با چیزی که در ذهن شما به معنای سختی یک بازی شکل گرفته است متفاوت است، بازی Demon’s Souls با سختی اش شما را آزار نمی دهد بلکه بعد از مردن های پشت سر هم و متوالی (که یکی از ویژگی های این بازی است) شما را پیش از پیش مشتاق به تکرار و کسب پیروزی می کند.

گرافیک بسیار جذاب، المان های نقش آفرینی، داستان پردازی فوق العاده و صد البته باس های جذاب و درخشان تنها تعدادی از ویژگی های بازی Demon’s Souls است که این بازی را بر سر زبان ها انداخت و گیمر ها را امیدوار کرد که قرار است مجموعه ای فوق العاده در صنعت بازی های ویدئویی شکل بگیرد.

در نگاه منتقدین بازی Demon’s Souls توانست خوب ظاهر شود به طوری که منتقدین به بازی نمرات بسیار خوب و بالایی دادند و به همین دلیل میانگین نمره بازی Demon’s Souls در سایت متاکریتیک بر روی عدد فوق العاده ۸۹ از ۱۰۰ ایستاد و نام این بازی را به عنوان یکی از بهترین بازی های پلی استیشن ۳ ثبت کرد.

نسخه بعدی از مجموعه Souls در سال ۲۰۱۱ تولید شد، بازی با نام Dark Souls (ارواح تاریک) که توسط خود استودیو FromSoftware تولید شد و توسط کمپانی بزرگ باندای نامکو در سر تا سر دنیا عرضه شد، بازی که تمام ویژگی ها و المان های خوب بازی Demon’s Souls را داشت و علاوه بر این باز هم نقاط قوت بسیار زیادی را به نسخه قبلی بازی اضافه کرد، بازی که میازاکی این بار آن را به انحصار سونی در نیاورد و بازی برای کنسول های پلی استیشن ۳ و ایکس باکس ۳۶۰ در دسترس قرار داد و در سال ۲۰۱۲ نسخه مخصوص کامپیوتر های شخصی بازی را بر بستر ویندوز عرضه کرد.

بازی که حالا به شکلی کاملا جدی برای تمامی بازی های موجود در صنعت بازی های ویدیویی خط و نشان کشید و نشان داد که چگونه می توان حتی با یک بازی بسیار سخت مخاطب را دیوانه وار مشتاق بازی کرد. نسخه های مختلف بازی Dark Souls توانست به خوبی ظاهر شود، نسخه پلی استیشن ۳ و ایکس باکس ۳۶۰ بازی به امتیاز فوق العاده ۸۹ از ۱۰۰ رسیدند و نسخه کامپیوتر های شخصی بازی به امتیاز ۸۵ از ۱۰۰ رسید.

طبق گفته استودیو FromSoftware  بعد از عرضه بازی Dark Souls هیچ سایت و مجله و جشنواره ای نبود که از بازی Dark Souls تقدیر نکند، مجله Electronic Gaming Monthly، سایت Game Revolution، سایت IncGamers و سایت Q-Games بازی را بهترین بازی سال اعلام کردند، مجله Edge به بازی القاب مثل بهترین بازی نسل و بهترین بازی تمام تاریخ را داد و مجله US gamer به بازی عنوان بهترین بازی صنعت از سال ۲۰۰۰ را داد، تمام این موارد نشان می دهد که بازی Dark Souls چگونه توانست به بهترین شکل خود را به رخ همگان بکشد.

برای نسخه اول بازی Dark Souls سال ۲۰۱۲ یک بسته الحاقی با نام Dark Souls: Artorias of the Abyss در دسترس قرار گرفت، بسته الحاقی که محتویات جذابی را به بازی اضافه کرد و توانست به امتیاز ۸۹ از ۱۰۰ نیز در سایت متاکریتیک دست پیدا کند.

سال ۲۰۱۴ نسخه دوم از مجموعه Dark Souls با نام Dark Souls II عرضه شد، بازی که برای پلتفرم های پلی استیشن ۳، ایکس باکس ۳۶۰ و ویندوز در دسترس قرار گرفت، بازی که باز هم به بهترین شکل توانست هر آن چه که برای به رخ کشیدن قدرت یک بازی لازم است را نشان بدهد و همین دلیل باعث شد که بازی Dark Souls II در سایت متاکریتیک به امتیاز فوق العاده ۹۱ از ۱۰۰ برسد، امتیازی که هر سه پلتفرم بازی به طور مشترک دریافت کنند.

سایت ها و جشنواره های و مجله های مختلف نیز به بازی Dark Souls II و درخشش آن احترام گذاشتند و عنوان بهترین بازی سال را به بازی Dark Souls II هدیه دادند. همانند بازی Dark Souls، برای بازی Dark Souls II نیز دو بسته الحاقی در دسترس قرار گرفت، بسته های الحاقی با نام The Lost Crowns و Scholar Of The First Sin، بسته های الحاقی که توانستد خوب ظاهر شوند و محتویات جذابی به بازی Dark Souls II اضافه کنند.

Dark Souls II
Dark Souls II

نسخه آخر از مجموعه Dark Souls نیز با نام Dark Souls III در سال ۲۰۱۶ برای پلتفرم های ویندوز و دو کنسول پلی استیشن ۴ و ایکس باکس وان در دسترس قرار گرفت و توانست هم به فروش خوبی دست پیدا کند و هم نقد های مثبت را دریافت کند.

نسخه کامپیوتر های شخصی بازی و نسخه پلی استیشن ۴ بازی به امتیاز ۸۹ از ۱۰۰ رسیدند و نسخه ایکس باکس وان بازی امتیاز ۸۷ از ۱۰۰ را بدست آورد. حالا اما پس از موفقیت های مجموعه Souls استودیو FromSoftware  از بازی جدید خود رونمایی کردند، بازی که باز هم در خود المان های مجموعه Souls را دارد و قرار است اثری خون بار تر و هیجانی تر از مجموعه Souls باشد، بازی با نام Bloodborne که جدید ترین اثر این استودیو خواهد بود.

بنیاد ESRB که وظیفه درجه بندی سنی محتوا های سرگرمی را بر عهده دارد به بازی جدید استودیو FromSoftware رده بندی M یا همان بزرگسال را داد و در توضیحات این درجه سنی نوشت:

در بازی Bloodborne که یک اثر اکشن نقش آفرینی است شاهد محیط های سر هستیم و در صحنه های مختلف شاهد خونریزی و یا حتی بریده شدن اعضای بدن خواهید بود. این اطلاعات نشان می دهد که بازی Bloodborne قرار است یک بازی اتمسفریک و سنگین تر از مجموعه Souls باشد، بازی که حالا بسیاری از گیمر ها برای عرضه آن لحظه شماری می کنند.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × دو =